Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Kolejny pomysł-ciepła woda

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
96 odpowiedzi w tym temacie

#16 szary11

szary11

Ekspert karawaningu

• Moderatorzy
  • 9362 postów
  • Skądpodlaskie
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:LMC
  • Holownik:Ford

Napisano 03 kwiecień 2016 - 20:48

No bo i takie jest założenie tego układu. W realu nie znam nikogo któremu to działa. Może problemem być faktycznie słaby nadmuch ale chyba większość w nocy śpi przy nastawieniu 1 góra 2.

Tak na logikę to lepiej że zbiornik z wodą jest w miejscu gdzie jest 30 stopni niż tam gdzie jest np. 18 (bo tyle może być realnie pod łóżkiem)

Ja też nastaw trumy miałem na 2. A powietrze z przewodów za termą miało powyżej 30st. Temperatura w przyczepie ok. 20. Sprawdzałem pirometrem. Szkoda, że wody nie sprawdzałem dokładnie. Wg mnie w każdej przyczepie musi to działać. Tam nie ma jak tego zchrzanić. Albo za słaby strumień powietrza, albo coś zamknięte i nie ma ruchu.

#17 danielpoz

danielpoz

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1039 postów
  • SkądPoznań/Swarzędz
  • Model:ADRIA Optima 4270 TD
  • Holownik:Ford Expedition

Napisano 03 kwiecień 2016 - 21:11

Ja też nastaw trumy miałem na 2. A powietrze z przewodów za termą miało powyżej 30st. Temperatura w przyczepie ok. 20. Sprawdzałem pirometrem. Szkoda, że wody nie sprawdzałem dokładnie. Wg mnie w każdej przyczepie musi to działać. Tam nie ma jak tego zchrzanić. Albo za słaby strumień powietrza, albo coś zamknięte i nie ma ruchu.

Oczywiście że zasada działania jest banalnie prosta i TEORETYCZNIE musi działać. Problem w tym że w moim przypadku terma jest w skrajnie dalekim miejscu od pieca. Tam nie ma już prawa dolatywać aż takie gorące powietrze. Kolejnym problemem jest umiejscowienie tej termy pod łóżkiem gdzie "hula wiatr" i jest tam zdecydowanie chłodniej niż nad tym łóżkiem. Ja oczywiście rozumiem intencje producenta bo logiczne że nie umieści tego urządzenia w środku przyczepy obok np. stołu  :hehe:

Kolejny mankament tym razem samej termy to jej izolacja a właściwie jej brak. Ma oczywiście płaszcz powietrzny(tylko częściowo) ale powiedzmy sobie szczerze że te wykonanie to tandeta a nie izolacja termiczna. Tym bardziej że cena urządzenia nie jest z dolnej marketowej półki.

Mam czasami wrażenie że te rozwiązanie bardziej działa w drugą stronę. Grzałką elektryczna w termie poprzez wodę podgrzewamy powietrze które krąży później w rurach nawiewu  :lol:

#18 BartoszK

BartoszK

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3746 postów
  • SkądBoguszów-Gorce
  • Model:Hobby 500 KMF Excellent - DMC 1300/1150
  • Holownik:Volvo V70 D5 - DMC 2180/1720, na haku 1800

Napisano 03 kwiecień 2016 - 21:57

Jesli komus nie dziala grzanie wody nadmuchem w trumie to albo ma piec do dup.y albo nie umie ustawiac ogrzewania - cale ferie nad morzem tak grzalismy wode i nigdy cieplej wody do kapieli dla naszej trojki nie braklo.. gdy piecyk smigal na 7 - to woda byla tak goraca ze reki pod nia nie utrzymales....

trume mam 40cm za wylotem z powietrza z pieca - jako pierwszy "odbiornik" - pozniej rozprowadzana jest na dwie strony po przyczepie...

Użytkownik BartoszK edytował ten post 03 kwiecień 2016 - 22:00

Pozdrawiamy serdecznie

Karolek (7 lat), Magdalena i Bartosz

#19 danielpoz

danielpoz

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1039 postów
  • SkądPoznań/Swarzędz

Napisano 03 kwiecień 2016 - 22:14

Ja mam terme 4 metry od pieca i tu może być problem.

#20 artur3026

artur3026

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 86 postów
  • Skądczęstochowa
  • Model:burstner amara luxus ts690

Napisano 03 kwiecień 2016 - 23:22

No no....pomysł ciekawy.Sam myślałem o czymś takim ale jeszcze na większą skalę.....zrobić coś a'la trumo-alde i by w tym czymś woda nie służyła do mycia tylko do krążenia po całej przyczepie niczym domowe c.o.....ale to narazie jeszcze w fazie opracowania jak przejdzie pozytywnie fazę testów to się pochwalę :].Twoje potrzeby nie będzie trudno zaspokoić...wystarczą miedziane rurki,trochę kolanek,złączek i rozwidleń,brzeszczot,cyna i palnik,(skoro nie planujesz by woda sobie w tej instalacji krążyła rurki mogą mieć jak największą średnice by pomieściły jak najwięcej wody)....robisz z nich coś na wzór rusztu wodnego jak w domowym piecu(ważne by przez cały wymiennik woda poruszała się szeregowo a nie równolegle bo dzięki temu będzie pewne że w pierwszej kolejności do kranu popłynie to co się ogrzało)  i umieszczasz tą konstrukcję nie z tyłu pieca tylko nad nim (z tego co mi wiadomo ciepło idzie do góry a nie na bok-ideałem była by taka długa by zajmowała i górę i tył :hmm: ) przytwierdzając to do górnej obudowy,podłączamy wlot-wylot i gotowe :thank:

artur

#21 wally1978

wally1978

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 463 postów
  • Telefon:608278999
  • SkądOława
  • Model:Beyerland vitesse 400ct
  • Holownik:Astra II 1.7dti

Napisano 04 kwiecień 2016 - 05:05

No no....pomysł ciekawy.Sam myślałem o czymś takim ale jeszcze na większą skalę.....zrobić coś a'la trumo-alde i by w tym czymś woda nie służyła do mycia tylko do krążenia po całej przyczepie niczym domowe c.o.....ale to narazie jeszcze w fazie opracowania jak przejdzie pozytywnie fazę testów to się pochwalę :].Twoje potrzeby nie będzie trudno zaspokoić...wystarczą miedziane rurki,trochę kolanek,złączek i rozwidleń,brzeszczot,cyna i palnik,(skoro nie planujesz by woda sobie w tej instalacji krążyła rurki mogą mieć jak największą średnice by pomieściły jak najwięcej wody)....robisz z nich coś na wzór rusztu wodnego jak w domowym piecu(ważne by przez cały wymiennik woda poruszała się szeregowo a nie równolegle bo dzięki temu będzie pewne że w pierwszej kolejności do kranu popłynie to co się ogrzało)  i umieszczasz tą konstrukcję nie z tyłu pieca tylko nad nim (z tego co mi wiadomo ciepło idzie do góry a nie na bok-ideałem była by taka długa by zajmowała i górę i tył :hmm: ) przytwierdzając to do górnej obudowy,podłączamy wlot-wylot i gotowe :thank:

umieścić nad piecem rewelacja tylko tam jest malutko miejsca -przynajmniej u mnie ale rzeczywiście coś tam się zmieści

#22 MARIOczy

MARIOczy

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • Model:Holenderski
  • Holownik:Niemiecki

Napisano 04 kwiecień 2016 - 07:07

A nie lepiej zrobić wężownice, której rurki będą między żebrami pieca. Na dole wejście a na górze wyjście. Za piecem pionowy zbiornik (wysokości pieca) z wodą i teoretycznie powinno się obyć bez pompki.

Pozdrawiam

Mariusz

#23 wally1978

wally1978

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 463 postów
  • Telefon:608278999
  • SkądOława
  • Model:Beyerland vitesse 400ct
  • Holownik:Astra II 1.7dti

Napisano 04 kwiecień 2016 - 08:00

Kolega danielpoz zapodał dobry temat teraz nieźle się rozwija podoba mi się wężownica ze zbiornikiem bawiłem się kiedyś miedzianą rurką elastyczną i ta miała by tu dobre zastosowanie małe fi rurki szybko nagrzeje wodę

#24 artur3026

artur3026

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 86 postów
  • Skądczęstochowa

Napisano 04 kwiecień 2016 - 08:56

umieścić nad piecem rewelacja tylko tam jest malutko miejsca -przynajmniej u mnie ale rzeczywiście coś tam się zmieści

U mnie jest podwójny piec to mam większe pole  manewru a od pieca do blaszanych ekranów jest na oko ponad 15cm.Piec zabudowany mam nad półką tv-na upartego można jeszcze te ekrany tak zmodyfikować by na wysokość luzu było lekko drugie tyle.Kwestią jest tylko jedno......CO CHCEMY ZROBIĆ? :hmm: 1. Czy ten  wynalazek ma nie ingerować w konstrukcje pieca-wtedy opcja z jak najgrubszymi rurami bez pompki obiegowej żeby jak najwięcej wody "grillowało się" nad ciepłym powietrzem unoszącym się z rdzenia pieca

2.Czy ma być to coś w rodzaju płaszczu wodnego z pompką obiegową odbierające ciepło rdzenia pieca  poprzez system cieniutkich elastycznych rurek (np.używanych w instalacjach lpg.) powkładanych/przylutowanych pomiędzy żeberkami czy nawet grubszych przy usunięciu co drugiego żeberka-tylko wtedy już rdzeń nie ogrzewa powietrza już tak mocno bo rureczki i woda w nich obniżałyby  jego temperaturę

artur

#25 ed

ed

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2538 postów
  • Telefon:Jak potrzebny podam na PW
  • SkądGliwice
  • Model:Beyerland 400-2
  • Holownik:Toyota Corolla 1,4

Napisano 04 kwiecień 2016 - 09:28

A co w lecie, też będziesz grzał piecem w nocy, aby rano umyć w letniej wodzie zęby?

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:    Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.

Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

ed

#26 artur3026

artur3026

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 86 postów
  • Skądczęstochowa

Napisano 04 kwiecień 2016 - 09:42

A co w lecie, też będziesz grzał piecem w nocy, aby rano umyć w letniej wodzie zęby?

Nie zrozumiałeś intencji autora tego wątku......nie chodzi mu o to jak ogrzać wodę w przyczepie,tylko jak to zrobić :"z niczego"-przy okazji gdy ciepło z pieca i tak idzie w luft i grzeje ekrany pieca w szafie

artur

#27 danielpoz

danielpoz

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1039 postów
  • SkądPoznań/Swarzędz

Napisano 04 kwiecień 2016 - 14:11

Mam tylko nadzieję że pytanie nie jest kierowane do autora wątku czyli mnie. Ja wyraźnie określiłem ewentualne zastosowanie tego pomysłu :]

#28 MARIOczy

MARIOczy

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 550 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 18:31

Chyba lepiej jak będzie więcej cienkich rurek niż mniej grubych. Szybciej się zagrzeją. Jak zbiornik wody będzie wysoki tak jak piec i u góry, i na dole będą króćce przyłączeniowe albo zbiornik będzie nad piecem to powinno obyć się bez pompki - obieg samoczynny. W przypadku zbiornika niższego od pieca potrzebna będzie pompka = prąd. A i z dobraniem pompki na 12v chyba nie będzie łatwo.

Pozdrawiam

Mariusz

#29 DOMINO7

DOMINO7

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1636 postów
  • SkądWlkp
  • Model:1500 DMC
  • Holownik:4X4, V8

Napisano 04 kwiecień 2016 - 18:41

Pompki 12V są ogólnodostępne i nie ma problemu taką kupić. Choćby pompka od webasta (mokrego).

edit.

Jeśli już, to ma to być pompka cyrkulacyjna a nie ciśnieniowa. Wątpię jednak aby Daniel aż tak próbował rozbudować tą instalację. Z tego co wiem, dzisiaj będą robione testy.

Użytkownik DOMINO7 edytował ten post 04 kwiecień 2016 - 18:44

#30 MARIOczy

MARIOczy

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 550 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 18:43

I nic jej nie będzie się działo od wody? Bo w webasto pracuje z płynem chłodniczym.

Pozdrawiam

Mariusz

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych