Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

masz na mysli chyba chlodziarke a nie lodowke ? bo tyle to ma moja chlodziarka jej dzalanie jest skomplikowane wentylator od kompa na 12v i radiator bedzie dzialac tak dlugo az napiecie spranie do prawie zera, chyba ze masz bardziej skomplikowana i ma zabezpieczenie przed rozladowaniem akumulatora ;) moja tego nie ma

 

ps wlasnie spr ile dokladnie ma moja i pisze ze ma 55w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem próby z podpięciem lodówki turystycznej pod jeden panel 40w , i spokojnie przy pustej lodówce na zewnątrz 28 stopni a w środku ok 14. prąd pobierany przez lodówkę to ok 2A. A w mojej budce mam zainstalowane 160w + 80w na stojaku.

 

Chwila bo czegoś nie rozumiem..........14 stopni wewnątrz "lodówki" to jakieś osiąg ?

A druga sprawa że jeśli Tobie Peltier pobrał tylko 2 A to chyba masz ogniwo 2x2 cm :) . - szału niema . Takim Peltierkiem to można "chłodzić" pudełko o gabarytach mydelniczki albo procek w karcie graficznej kompa. :)

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próby robiłem na lodówce którą kupiłem w 1999r dokładnie nie posiada ona żadnego zabezpieczenia. Ale całe testy robiłem na ogniwie 40w, w przyczepie mam 160w+80w przy takiej mocy myślę zastosować ogniwo 4x4 120w dwa ogniwa 4x4 po 60w połączone w na przemian. W takim wypadku ile jest nadwyżki tyle zostanie spożytkowane a przy okazji można nadmuch chłodzenia radiatora skierować do bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich w Nowym Roku!!Otóz tez chcę zamontowac małą elektrownie słoneczną ale mam pewne niejasnosci i myslę ze koledzy którzy przerabiali ten temat dadzą mi odpowiedz i rozwieją moje wątpliwosci-

-jaki panel jest lepszy mono czy polokrystaliczny ?

-czy panel 100-120w i aku 80-100ah wystarczy powiedzmy na 4-5 dni bezsłonecznych?

moje zapotrzebowanie na prąd to

-pompka kibelka i kranów -20w-1h- 12v

-oswietlenie led -10w-1h-12v

-telewizor - 20w-5h-12v

-bumboks -20w-5h-230v

lokowko suszarka 600w-1h-230v x2razy w tygodniu -będzie przetwornica

.To jest wszystko co ciągnie prąd w tej przyczepie i moze koledzy podpowiedzą czy ten zestaw elektryczny jest do zaakceptowania :dzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

-pompka kibelka i kranów - 20w-1h-12v ≈ 1,7 Ah

-oswietlenie led - 10w-1h-12v ≈ 0,9 Ah

-telewizor - 20w-5h-12v ≈ 8,5 Ah

-bumboks - 20w-5h-230v ≈ 10,7 Ah

----------------------------------------------------------------------------

Razem ≈ 22 Ah

 

lokowko suszarka - 600w-1h-230v x2razy w tygodniu ≈ 62,5 Ah x 2 ≈ 125 Ah

 

Obliczenia są minimalnie zaokrąglone w górę, ponieważ przy takim liczeniu, zawsze należy zakładać, że zapotrzebowanie na energię będzie raczej większe, niż mniejsze.

Już na pierwszy rzut oka widać, że z tej lokówko suszarki musisz zrezygnować, a jeżeli nie, to:

jej praca pochłonie ponad 1 A w ciągu minuty !

 

Panele faktycznie są różne (mono i polikrystaliczne oraz cis), ale tu lepiej niech się wypowie może ktoś, kto praktycznie miał do czynienia z każdym ich typem i może je porównać. Gdyby nie cena, to moim zdaniem "cis" są najlepsze.

 

"czy panel 100-120w i aku 80-100ah wystarczy powiedzmy na 4-5 dni bezsłonecznych?"

 

Nie wiem, jaki ostatecznie będzie panel i Akku. Optymistycznie zakładając 7A z panela i kilka godzin dziennie dobrego oświetlenia, to wszystko będzie OK, jednak biorąc pod uwagę to, co napisałem odnośnie lokówko-suszarki.

Pamiętać też musisz, że zwykły (rozruchowy) Akku, do takiej instalacji się nie nadaje.

W grę wchodzą Akku do rozładowań cyklicznych, głębokiego rozładowania, żelowe.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer-dzięki CI i za te informacje ,ale szukając po internecie firm które sie tym zajmują tez róznie liczą te waty i dlatego moja wyobraznia i wiedza jest rozbuchana na ten temat.Handlowcy wiadomo ze cos starają się wcisnąc i kazdy zaleca jaki to ma dobry towar a wiekszosc paneli to jest robiona w Chinach a tam wiadoma jaki jest standart,więc dlatego zwracam się do kolezenstwa o rady i porady na co zwrocic uwagę kupując panele.:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum may Kolegę , który reprezentuje firmę sprzedającą panele . Wielu z Nas (w tym i ja ) zakupiło u niego bateryjki i są zadowoleni.

Namiary na temat , firmę oraz wspominanego Kolegę zdobędziesz >> TU <<

 

A >>>TU<<< masz trochę info już po moim montażu

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realnie to wygląda tak:

 

 

 

 

Panel o mocy 95W daje prąd maksymalny ok 5A przy pełnym nasłonecznieniu, Przy 12V daje to 60W,

 

Sprawność akumulatora to ok 60%, czyli realnie z panela 95W masz 36W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości: tylko jeśli mówimy o sprawności energetycznej, wtedy jest ona od ok. 60 do 70 % dla Akku kwasowo-ołowiowych.

Teraz kolejna sprawa, w zależności od ustawienia regulatora, na wyjściu na akumulator powinniśmy otrzymać od min. 13,9 do 14,4 V. Przy standardowym regulatorze, akumulator z paneli będzie doładowywany tylko wówczas, jeśli napiecie z paneli jest wyższe od zmierzonego przez regulator napięcia na Akku.

Przy przykładowych 5 A z paneli i napięciu wyjściowym z regulatora 14,4 V w punkcie mocy maksymalnej, otrzymujemy już ok. 72 W.

Przyjmując do obliczeń sprawność energetyczną akumulatora kwasowo-ołowiowego na poziomie 0,7 otrzymamy trochę ponad 50 W.

To wszystko, to jednak teoria. W praktyce mamy zależność od sprawności i ustawionych parametrów, wszystkich elementów, które składają się na dany układ plus warunki geograficzne (oświetlenie). Z tego powodu, każdy taki układ należy rozpatrywać indywidualnie.

IMHO

:hej:

 

P.S.

Stosując metodę liczenia Marka, na pewno się nie przeliczymy :), jeśli chodzi o wydajność, a co za tym idzie, mniejsze będą nasze ewentualne rozczarowania.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć te moje dywagacje to wizja katastroficzna, to jednak uwzględniały wydajność maksymalną. W praktyce w pochmurne dni prąd ładowania jest na poziomie 1 - 2 A, czyli może być jeszcze gorzej.

 

Ale jest i jasna strona medalu. Jak już pisałem w innych wątkach przez blisko 2 miesiące podróżowania po Bałkanach nigdy!!!! nam nie zabrakło prądu (zestaw solar 95W + AKU 100Ah). Na pokładzie mieliśmy oświetlenie, 2 laptopy i wentylator 230V/45W. Bywało, że w największe upały wentylator pracował niemal całą dobę !!! Suszarka o mocy 400W również czasami była w użytku. Ale ...... przez cały czas pobytu niebo było niemal bezchmurne.

 

W tym roku przed nami Skandynawia na dziko. Koniecznie powiększę zestaw o conajmniej jeszcze jeden solar, by mieć pewność, że prądu nie zabraknie.

 

Solar ma jeszcze jedną zaletę: wstaje skoro świt i pracuje bez wytchnienia do wieczora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Panowie prościej trzeba bo niewielu pomagacie... -> czy błędem jest ( gdy ktoś ma akumulator w przyczepie ładowany z prostownika oraz ładowanie z samochodu tej baterii i to mu działa! ) podłączenie zgodnie z instrukcja czyli -> z solara do regulatora a później z regulatora do baterii.

Bo w/g mojej wiedzy nic z regulatorem sie nie stanie ( zabezpieczony jest chyba każdy diodą , aż dzisiaj dopytałem w firmie zajmującej się fotowoltaniką i potwierdzili to "WAMTECHNIK" )

Więc po co te wykłady dla kogoś kto chce dołożyć sobie solarek a nie jest elektronikiem i nie chce nim być?

Będzie działało i to jest najważniejsze.

Czyli przyklejamy solar, kabel do środka budy, kable do regulatora w miejsce solar a następne na baterie i wszystko w temacie bez dodatkowych teorii .

 

Pozdro.

Tu kolega ma rację. Montaż solara i podłączenie oraz bezpieczniki i tyle...

Mam pytanie ,czy ktoś wie jak to działa? :hmm:

W camperku jest aku rozruchowy i żelowy od zabudowy wraz z oryginalną ładowarką dedykowaną do niego. :hmm:

Ale po uruchomieniu silnika 14,4 jest i tu i tu,na wyświetlaczu też pokazuje ,że ładowanie jest. :look:

Czyli ładowany z alternatora , a nie tak jak powinien ze specjalnej ładowarki? :look:

A może jest tylko podładowywany,trudno to sprawdzić :foch:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam  nadzieję, że mnie panowie nie zabijecie śmiechem, bo pytanie być może, demaskuje mnie jako blondynkę  ;)


 


Czy panel solarny ładuje się przez szybę? Jaka jest wydajność takiego ładowania? Normalna, czy znacząco mniejsza?


 


Mam zamiar kupić sobie coś tego typu: http://dobas.art.pl/...a-w-fotografii/


http://www.morele.ne...6000mah-568564/


 


Ma nam to służyć do ładowania komórek, baterii w aparatach fotograficznych, tabletów. Wiem, że laptopa się nie da. Nawigacji używa się tylko podczas jazdy więc akumulator da radę.


 


Będzie nas 5 (na początku), będziemy dużo chodzić po górach i innych szlakach, więc w okresach "postojowych" akumulator samochodu to za mało, a jego rozładowania boję się panicznie (po tym, jak taki incydent 3 lata temu skończył się potężnymi wydatkami na przywrócenie sprawności całej elektronice).


 


Poza tym mam zamiar używać go w przyszłości na rajdach rowerowych i spływach kajakowych.


 


Chciałabym go rozkładać pod przednią szybą samochodu. Czy to mam sens?


 


I czy takie rozwiązanie jest tam bezpieczne? Tzn. zostawienie maty na widoku nie skusi złodziei? Oczywiście nikt nie wie, czy nie skusi akurat w moim przypadku, ale jak jest statystycznie?


 


 


I w ogóle, jakie macie uwagi do tego rozwiązania? Jakie parametry są konieczne?


Może wiecie, gdzie można taką matę korzystnie kupić?


 


Z góry dziękuję  :)


Edytowane przez Spablo1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 Mam  nadzieję, że mnie panowie nie zabijecie śmiechem, bo pytanie być może, demaskuje mnie jako blondynkę  ;)

 

Czy panel solarny ładuje się przez szybę? Jaka jest wydajność takiego ładowania? Normalna, czy znacząco mniejsza?

 

Mam zamiar kupić sobie coś tego typu: http://dobas.art.pl/...a-w-fotografii/

http://www.morele.ne...6000mah-568564/

 

Ma nam to służyć do ładowania komórek, baterii w aparatach fotograficznych, tabletów. Wiem, że laptopa się nie da. Nawigacji używa się tylko podczas jazdy więc akumulator da radę.

 

Będzie nas 5 (na początku), będziemy dużo chodzić po górach i innych szlakach, więc w okresach "postojowych" akumulator samochodu to za mało, a jego rozładowania boję się panicznie (po tym, jak taki incydent 3 lata temu skończył się potężnymi wydatkami na przywrócenie sprawności całej elektronice).

 

Poza tym mam zamiar używać go w przyszłości na rajdach rowerowych i spływach kajakowych.

 

Chciałabym go rozkładać pod przednią szybą samochodu. Czy to mam sens?

 

I czy takie rozwiązanie jest tam bezpieczne? Tzn. zostawienie maty na widoku nie skusi złodziei? Oczywiście nikt nie wie, czy nie skusi akurat w moim przypadku, ale jak jest statystycznie?

 

 

I w ogóle, jakie macie uwagi do tego rozwiązania? Jakie parametry są konieczne?

Może wiecie, gdzie można taką matę korzystnie kupić?

 

Z góry dziękuję  :)

Ja bym brał na takie piesze wycieczki dobry powerbank http://www.dx.com/p/xiaomi-10400mah-usb-mobile-power-source-bank-w-4-led-indicators-silver-white-311565#.VRK5QorNXCQ Spokojnie 3-4 można naładować smartfona do pełna. Szybko, pewnie i tanio. Edytowane przez Spablo1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolu napisz wiadomość albo zadzwoń do kolegi Bartka http://forum.karawaning.pl/user/3406-tarapukuara/.

On ci doradzi w sprawie energii solarnej.

 

Wydaje mi się jednak, że taka mata to jednak gadżet, a przy jej dość wysokiej cenie kolega Bartek podpowie inne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał na takie piesze wycieczki dobry powerbank http://www.dx.com/p/xiaomi-10400mah-usb-mobile-power-source-bank-w-4-led-indicators-silver-white-311565#.VRK5QorNXCQ Spokojnie 3-4 można naładować smartfona do pełna. Szybko, pewnie i tanio.

No, ale to nie chodzi o zabieranie maty na wycieczki, tylko ładowanie zapasowych baterii aparatów w samochodzie, gdy my będziemy na wycieczce.

Rozważę jednak i Twoją podpowiedź, bo żadna decyzja jeszcze nie jest podjęta.

Co to znaczy "Spokojnie 3-4 "? Tyle godzin?

 

Zapomniałam podać jednej bardzo ważnej informacji dotyczącej naszej podróży - na kempingach będziemy spać absolutnie wyjątkowo! Zdecydowanie nastawiamy się na spanie "na dziko"

 

A to stwarza problem z naładowanie takiego urządzenia, które podpowiadasz - czy tak? A może to się ładuje z akumulatora? (Następny energożeca akumulatorowy... )

 

 

Jolu napisz wiadomość albo zadzwoń do kolegi Bartka http://forum.karawaning.pl/user/3406-tarapukuara/.

On ci doradzi w sprawie energii solarnej.

 

Wydaje mi się jednak, że taka mata to jednak gadżet, a przy jej dość wysokiej cenie kolega Bartek podpowie inne rozwiązanie.

Super! Dzięki, jutro nawiążę kontakt :)

 

Mówisz, gadżet... Nie wykluczam...

Kierowałam się doświadczeniem mojego kolegi, rowerzysty i fotografa, który podczas swojej 12 dniowej podróży rowerowej korzystał wyłącznie! z tego źródła energii. Spał w namiocie.

 

Ale zobaczę, co powie Bartek, oczywiście :)

Edytowane przez JolaR (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.