Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

50 W dzielone przez 12V to okolo 4,2 A (w praktyce w zaleznosci od naladowania akumulatora 10,5 V do 14,5 V da 3,3 do 4,8 A) dla 2 zylowego kabla i spadku napiecia nie wiekszego niz 1V(!) do dziesieciu metrow 1,5 mm2 ale i 4 mm2 by nie zaszkodzilo:) przy tak malych napieciach mozesz liczyc 1A na kazde 10 W a kabelek tak ze 2A/1mm2 przekroju kabla:) to rozsadny kompromis miedzy stratami elektrycznymi a kosztami kabelkow;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie solar już na dachu i pracuje. Mam do Was jeszcze pytanie odnoście grubości przewodów. Z solara do regulatora i dalej z regulatora do akumulatora mam pociągnięty przewód 2x2,5mm. Natomiast z regulatora do instalacji przyczepy mam pociągnięty 2x0,75mm. Czy jest sens wymieniać ten 2x0,75 na 2x1? Różnica niewielka, a roboty miałbym sporo. Dodam, że wszystkie urządzenia odbiorcze włączone na raz (co się rzadko będzie zdarzało) pobierają może 80W . Normalnie będzie to obciążenie na poziomie 40 - 50W. A tak przy okazji jak sprawdzić czy przewód nie jest zbyt cienki, oczywiście poza tym że przeciążony będzie się grzał? Czy mierzy się to woltomierzem badając różnicę napięcia między akumulatorem, a końcowym fragmentem kabli, czy jakoś inaczej?

 

Andrzeju zmierz dokładnie napięcie na początku przewodu a potem na końcu, różnica da Ci spadek napięcia na przewpodzie. Z tym, że gdy prąd w przewodzie większy, tym różnica napięć na początku i końcu będzie większa.- czyli większe straty mocy pójdą na grzanie przewodów dlatego powinno się stosować przewody o większych przekrojach, oczywiści z rozsądkiem .Ja wymieniłbym przewody 2x2,5 mm2 na 4 mm2 i te z 0,75 na 1,5. To będzie jednocześnie z zapasem, gdybyś kiedyś podłączył dodatkowe odbiorniki. W/g mnie tak będzie lepiej i nie będziesz się martwił, że przewody "zżerają" CI moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o namiary na dobry niedrogi sprawdzony zestaw co polecacie?????

 

akumulator jaki ??????????

 

regulator jaki ??????????

 

panel słoneczny jaki ile wat do czego to wystarczy

 

dzięki wielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>panel słoneczny jaki ile wat do czego to wystarczy

Na tak postawione pytanie mozna odpowiedziec dlugim wywodem, na ktory pewnie nikt sie nie pokusi.. Raczej Ty okresl budzet i potrzeby.

 

Moc panelu solar zalezy od tego co uzywasz w przyczepie, budzetu, wolnej powierzchni dachu, ladownosci przyczepy.

40W to w tej chwili zbyt malo. 100W w miare optymalnie, 200W i wiecej daje juz komfort.

Dosc ciekawy panel masz tu: http://forum.karawan...e-pv-sloneczne/

 

 

Aku taniej bedzie kupic olowiowy, wazne aby byl tzw. glebokiego rozladowania, ja mam wlasnie taki 95Ah, co w polaczeniu z solarem 225W spowodowalo ze przez cale zeszle wakacje nie uzywalem 230V (a uzywalem radia, dvd, swiatla, TV, tunera sat i laptopa). Jak po kliku deszczowych dniach zabraklo pradu, aku przyczepy podladowalem samochodem a pogoda wrocila. Aku zelowy bedzie drozszy, ale tez bezpieczniejszy gdyz w czasie ladowania nie wydziela trujacych oparow. W moim przypadku prad ladowania nie raz wynosil 20A, aku kwasowy byl lekko cieply, ale nic zlego sie nie dzialo (kontroler ma czujnik temperatury akumulatora). Co do pojemnosci aku - musisz zrobic sobie bilans energetyczny swoich urzadzen, przykladowo:

 

odbiornik / pobor pradu w A / czas dzialania w godz na dobe. / pobrana energia Wh

TV / 2.5 / 4 / 2.5A*4godz*12V = 120Wh

radio / 1.5 / 5 / 90

swiatla sufitowe / 0,5 / 1,5 / 9

swiatlo zew. / 1,5 / 3 / 54

pompa wody / 6 / 0,25 / 18

ladowarka do laptopa / 5 / 3 / 180

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

razem / 17A / 471Wh

 

Teorettycznie potrzebujesz wiec aku o pojemnosci min. 470Wh/12V = 40Ah. W praktyce musisz to pomnozyc gdzies przez 1.6 do 2 razy, bo aku nie da sie wykozystac w 100% jego pojemnosci, a dodatkowo pojemnosc z wiekiem spada. Wychodzi wiec ze potrzebujesz 80Ah, a i tak starczy to na 1 dobe. Zauwaz ze wyladowany aku 80Ah, zakladajac bardzo sloneczna pogode naladujesz solarem o mocy dopiero powyzej 150W, a i tak zajmie to 12godz.

 

 

Kontroler: po pierwsze moc maksymalna. Masz do wyboru rozne, 5A, 10A, 20A, 30A i wiecej. Z bilansu wyszlo ze max pobor pradu (suma wszystkich odbiornikow wlaczonych jednoczesnie) to 17A. Mozna sie pokusic o zakup kontrolera 20A, powinien wytrzymac, tym bardziej ze raczej nie bedziesz wlaczal wszystkiego jednoczesnie. Typ kontrolera: zwykly lub MPPT. Poszukaj roznic, w duzym skrocie MPPT madrzejszy a wiec troche drozszy ale bardziej wydajny - gdzie do 30%, czyli przy tym samym panelu solarnym i sloncu da wiekszy prad. Wazne jest tez napiecie wejsciowe solara - sa rozne na 12V ( w praktyce 12-20), 24V (w praktyce 24-40), czy tez po prostu fabrycznie maja szeroki zakres 5V-100V. Zaleznie od tego na jakie napiecie masz solar dobierasz kontroler. Dochodza tez bajery typu wyswietlacz ktory pokazuje prady czy napiecia: z solara, ladowania, poboru, czy stopien naladowania aku, dodatkowo potrafia to zapisac np. na karcie SD. Proste pokazuja tylko sam fakt ladowania, aku rozladowany.

 

 

Przyklejasz panel do dachu przyczepy za pomoca odpowiednich uchwytow. Wiercisz w dachu otwory na kable (ja przykleilem hermetyczna puszke, do niej wchodza kable, a dziura jest pod puszka).

Kable do dolara sa dlugie, daj wiec w miare grube, przykladowo 4-6mm2, szczegolnie jesli uzyjesz panelu 12V. Generalnie im wyzsze napiecie solara tym ciensze kable.

 

Polecam zrobic przelacznik ktorym wybierzesz czy na wejscie kontrolera podajesz napiecie z solara, czy tez z samochodu (w czasie jazdy), czy dodatkowego zasilacza o napieciu np. 20V. Taki zasilacz udaje wtedy panel solarny, wtedy majac dostep do 230V ladujesz aku i jednoczesnie masz prad w przyczepie. Zrobilem tak u siebie i sobie chwale.

Edytowane przez maciej_p (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry i fachowy opis.

 

Ja również przymierzam się do montażu instalacji solarnej. Kilka dni temu na naszym forum pojawiła się taka oferta: http://forum.karawaning.pl/topic/10563-panele-pv-sloneczne/

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>panel słoneczny jaki ile wat do czego to wystarczy

Na tak postawione pytanie mozna odpowiedziec dlugim wywodem, na ktory pewnie nikt sie nie pokusi.. Raczej Ty okresl budzet i potrzeby.

 

Moc panelu solar zalezy od tego co uzywasz w przyczepie, budzetu, wolnej powierzchni dachu, ladownosci przyczepy.

40W to w tej chwili zbyt malo. 100W w miare optymalnie, 200W i wiecej daje juz komfort.

Dosc ciekawy panel masz tu: http://forum.karawan...e-pv-sloneczne/

 

 

Aku taniej bedzie kupic olowiowy, wazne aby byl tzw. glebokiego rozladowania, ja mam wlasnie taki 95Ah, co w polaczeniu z solarem 225W spowodowalo ze przez cale zeszle wakacje nie uzywalem 230V (a uzywalem radia, dvd, swiatla, TV, tunera sat i laptopa). Jak po kliku deszczowych dniach zabraklo pradu, aku przyczepy podladowalem samochodem a pogoda wrocila. Aku zelowy bedzie drozszy, ale tez bezpieczniejszy gdyz w czasie ladowania nie wydziela trujacych oparow. W moim przypadku prad ladowania nie raz wynosil 20A, aku kwasowy byl lekko cieply, ale nic zlego sie nie dzialo (kontroler ma czujnik temperatury akumulatora). Co do pojemnosci aku - musisz zrobic sobie bilans energetyczny swoich urzadzen, przykladowo:

 

odbiornik / pobor pradu w A / czas dzialania w godz na dobe. / pobrana energia Wh

TV / 2.5 / 4 / 2.5A*4godz*12V = 120Wh

radio / 1.5 / 5 / 90

swiatla sufitowe / 0,5 / 1,5 / 9

swiatlo zew. / 1,5 / 3 / 54

pompa wody / 6 / 0,25 / 18

ladowarka do laptopa / 5 / 3 / 180

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

razem / 17A / 471Wh

 

Teorettycznie potrzebujesz wiec aku o pojemnosci min. 470Wh/12V = 40Ah. W praktyce musisz to pomnozyc gdzies przez 1.6 do 2 razy, bo aku nie da sie wykozystac w 100% jego pojemnosci, a dodatkowo pojemnosc z wiekiem spada. Wychodzi wiec ze potrzebujesz 80Ah, a i tak starczy to na 1 dobe. Zauwaz ze wyladowany aku 80Ah, zakladajac bardzo sloneczna pogode naladujesz solarem o mocy dopiero powyzej 150W, a i tak zajmie to 12godz.

 

 

Kontroler: po pierwsze moc maksymalna. Masz do wyboru rozne, 5A, 10A, 20A, 30A i wiecej. Z bilansu wyszlo ze max pobor pradu (suma wszystkich odbiornikow wlaczonych jednoczesnie) to 17A. Mozna sie pokusic o zakup kontrolera 20A, powinien wytrzymac, tym bardziej ze raczej nie bedziesz wlaczal wszystkiego jednoczesnie. Typ kontrolera: zwykly lub MPPT. Poszukaj roznic, w duzym skrocie MPPT madrzejszy a wiec troche drozszy ale bardziej wydajny - gdzie do 30%, czyli przy tym samym panelu solarnym i sloncu da wiekszy prad. Wazne jest tez napiecie wejsciowe solara - sa rozne na 12V ( w praktyce 12-20), 24V (w praktyce 24-40), czy tez po prostu fabrycznie maja szeroki zakres 5V-100V. Zaleznie od tego na jakie napiecie masz solar dobierasz kontroler. Dochodza tez bajery typu wyswietlacz ktory pokazuje prady czy napiecia: z solara, ladowania, poboru, czy stopien naladowania aku, dodatkowo potrafia to zapisac np. na karcie SD. Proste pokazuja tylko sam fakt ladowania, aku rozladowany.

 

 

Przyklejasz panel do dachu przyczepy za pomoca odpowiednich uchwytow. Wiercisz w dachu otwory na kable (ja przykleilem hermetyczna puszke, do niej wchodza kable, a dziura jest pod puszka).

Kable do dolara sa dlugie, daj wiec w miare grube, przykladowo 4-6mm2, szczegolnie jesli uzyjesz panelu 12V. Generalnie im wyzsze napiecie solara tym ciensze kable.

 

Polecam zrobic przelacznik ktorym wybierzesz czy na wejscie kontrolera podajesz napiecie z solara, czy tez z samochodu (w czasie jazdy), czy dodatkowego zasilacza o napieciu np. 20V. Taki zasilacz udaje wtedy panel solarny, wtedy majac dostep do 230V ladujesz aku i jednoczesnie masz prad w przyczepie. Zrobilem tak u siebie i sobie chwale.

 

 

BARDZO DZIEKUJĘ I TO JEST ODPOWIEDZ STAWIAM DOBRA CYTRYNÓWKĘ GDZIEŚ NA ZLOCIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry i fachowy opis.

 

Ja również przymierzam się do montażu instalacji solarnej. Kilka dni temu na naszym forum pojawiła się taka oferta: http://forum.karawan...e-pv-sloneczne/

 

Co o tym sądzicie?

 

 

 

też sie przymierzam do tego zestawu :), cena jest OK jak na taki duży panel :hmm:

 

myślę że taki spokojnie wystarczy do rozsądnego gospodarowania prądem, dodam że teraz mam stary 50Ah aku i starczał na weekend

bez oglądania TV i kompa

 

da się panel zamontować tak żeby nie ingerować mocno w budkę ?, tzn nie kleić ?, nie wiercić dużo dziur ?

nie ukrywam że za kilka lat pewnie budkę sprzedam a solar bym sobie zostawił gdyby była taka możliwość :skromny:

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

też sie przymierzam do tego zestawu :)

myślę że taki spokojnie wystarczy do rozsądnego gospodarowania prądem, dodam że teraz mam stary 50Ah aku i starczał na weekend

bez oglądania TV i kompa

 

da się panel zamontować tak żeby nie ingerować mocno w budkę ?, tzn nie kleić ?, nie wiercić dużo dziur ?

nie ukrywam że za kilka lat pewnie budkę sprzedam a solar bym sobie zostawił gdyby była taka możliwość :skromny:

 

A jakby tak, maszcik zamiast kółka manewrowego i panel pod kątem ? Oczywiście budkę najlepiej jakby przodem na południe, ale może to jest jakiś pomysł. Na mszciku z aluminium zrobić taką platforemkę nitami, albo śrubami. Dorobić wtyczkę w luku i będzie proste podłączanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swoje solary stawiam na stojakach obok przyczepy i wtedy mam możliwość przeniesienia go w miejsce nasłonecznione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem jak taki solar zamontować i mam pomysła aby to umocować na relingach dachowych bo takie posiadam.Poprzeczki z alu profili ,między relingami i powinno być ok. Pytanie tylko o wolną przestrzeń miedzy palelem a dachem :hmm: . A odnośnie kabli do solara to najlepszym rozwiązaniem byłoby ,pociągnąć je przez dach tam gdzie producent przewiduje mocowanie masztu antenowego czyli w szafie .Mam na suficie w szafie naklejoną fabryczną naklejkę gdzie należy ten otwór wywiercić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, ża każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

 

Niewątpliwą zaletą montażu dachowego jest fakt, że otrzymujemy instalację całkowicie bezobsługową i stale działającą. Zdecydowaną wadą jest konieczność ustawiania przyczepki w słońcu.

 

I odwrotnie - przenośny solar zdecydowanie łatwiej jest ustawić w nasłonecznionym miejscu ale dochodzą problemy z każdorazowym rozwijaniem i zwijaniem całego majdanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I odwrotnie - przenośny solar zdecydowanie łatwiej jest ustawić w nasłonecznionym miejscu ale dochodzą problemy z każdorazowym rozwijaniem i zwijaniem całego majdanu.

 

i opcja że ktoś sobie takie coś pożyczy, zwłaszcza gdy stajemy na dziko

druga sprawa to że ktoś trąci i wywali

trzy to przewożenie, jednak ma to wymiary 120x60cm i byle gdzie się nie upchnie, zwłaszcza że to delikatne

 

kiedyś widziałem że gość wyjął panel i postawił obok budki, ale to był malutki, nie wiem 0,7x0,5m :niewiem:

 

opcja z relingiem fajna, tyle że ja nie mam relingów hehe%281%29.gif

ale jest to jakiś pomysł, zamontować relingi nawet od jakiegoś auta i do tego panel czy antena :hmm:

widzę że takie relingi można już za jakieś 20-30zł dostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jest to jakiś pomysł, zamontować relingi nawet od jakiegoś auta i do tego panel czy antena :hmm:

widzę że takie relingi można już za jakieś 20-30zł dostać

 

 

Pomysł bardzo fajny, tylko jak je do budki zamontować... :hmm:

Może Andrewa, albo Arcadarka coś podpowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.