Skocz do zawartości
szary11

Pytanie o akumulator

Rekomendowane odpowiedzi

KasiaKep

To może zapytam inaczej czy można jakoś sprawdzić jaką pojemność ma akumulator ( AH ) ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Roobertino

myślę że 85 a/h

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
KasiaKep

ekAr i Roobertino dziękuję bardzo wam za pomoc faktycznie wychodzi na to że 85 Ah. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sebek77

Witam, właśnie nabyłem swoją  1wszą przyczepę. Jak się później okazało aku jest do wymiany. Docelowo przyczepa stacjonuje na polu kempingowym z dostępem do prądu, jeżeli będę podróżował to w grę wchodzą kempingi z przyłączem 220. Jeżeli ktoś może pomóc to mam pytanie jaki akumulator kupić ? Czy w ogóle jest mi potrzebny. Dzięki za każde info.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MARIOczy

poszukaj, wszystko jest omówione (pojemność,typ/rodzaj itp,itd)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sebek77

Dzięki MARIOczy za wskazówki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ekAr

Przychylam się do przedmówcy. No bo po co Ci dodatkowe kilogramy w przyczepie, dodatkowe koszty i szukanie miejsca pod łóżkiem (i czy aby na pewno akumulator szczelny i nie gazuje) albo czy nie będzie mu za zimno w bakiście. Daj sobie spokój skoro będziesz korzystać z 230V.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
shorty

to wszystko zależy od tego jak dużo prądu zużywasz i jakie masz podejście do życia.. 

wiem, brzmi dziwnie, ale jak masz płacić dziennie ok 15-20 zł na dobę za podpięcie do prądu, to czasem przechodzi ochota.. i nabierasz ochoty na dobre aku :]

także poczytaj forum, jest tu na prawdę bardzo dużo wiedzy, którą warto przyswoić :] a na końcu sam zdecydujesz czy wolisz mieć pojemne aku czy prąd z kempingu 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michalc3

Prąd z kempingu bardzo często jest w cenie pobytu. Wtedy akumulator jest zupełnie zbędny. A ja mimo wszystko akumulator zamontowałem. Dlaczego? Bo jadąc na wakacje zdarza się, że jadę 2 dni, 3 dni w jedną stronę. Po drodze parkuję na obiadek, zatrzymuję się na noc, ... Wtedy przydaje się światło w przyczepie, trochę muzyczki z radia... Da się pociągnąć z samochodu? Oczywiście, że się da, ale jeśli mam ochotę wieczorkiem chwilę posiedzieć, to po co mam się stresować, czy za mocno nie rozładuję aku z samochodu? Skoro mogę mieć niezależne źródło? No i jak trafisz na kemping, gdzie opłata za przyłącze powala, to pięknie dziękujesz za prąd i korzystasz z prądu własnego. Musisz więc zrobić sobie kalkulację - ile prądu zużywać będziesz - żarówki, jakiej mocy, jak długo, czy radio, pompka do wody, czy telewizor, czy komputer, czy ładowarki telefonu itp. Jak już wszystko posumujesz, pomyśl przez ile dni maksymalnie chcesz korzystać z akumulatora. Na forum jest na prawdę całość informacji o doborze akumulatora. Z naszych podpowiedzi wyniknie Ci, czy w ogóle potrzebujesz, a jak poszukasz po forum - znajdziesz jaki potrzebujesz :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hektor190

Nie mam doświadczenia ale jako inżynier mogę obliczyć i stosuję taką logikę: 

Mam światła LED łączenie 40W co przy 12V daje 3,3A 
Do tego pompka wody 30W? 

Z akumulatora który mam 40Ah mogę 10h świecić wszystkie światła lub pompować wodę. 

Co daje raczej 2 dni komfortowego użytkowania. 

Zwiększanie pojemności w mojej ocenie nie ma sensu. Za dodatkowe pieniądze i kilogramy okaże się ze zwiększysz niezależność raptem o kilka dni. 
Lepszym rozwiązaniem jest panel solarny. Patrząc na obliczenia 5A przez 5h dziennie z panela powinno dać 100% niezależności. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi