Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, właśnie nabyłem swoją  1wszą przyczepę. Jak się później okazało aku jest do wymiany. Docelowo przyczepa stacjonuje na polu kempingowym z dostępem do prądu, jeżeli będę podróżował to w grę wchodzą kempingi z przyłączem 220. Jeżeli ktoś może pomóc to mam pytanie jaki akumulator kupić ? Czy w ogóle jest mi potrzebny. Dzięki za każde info.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do przedmówcy. No bo po co Ci dodatkowe kilogramy w przyczepie, dodatkowe koszty i szukanie miejsca pod łóżkiem (i czy aby na pewno akumulator szczelny i nie gazuje) albo czy nie będzie mu za zimno w bakiście. Daj sobie spokój skoro będziesz korzystać z 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystko zależy od tego jak dużo prądu zużywasz i jakie masz podejście do życia.. 

wiem, brzmi dziwnie, ale jak masz płacić dziennie ok 15-20 zł na dobę za podpięcie do prądu, to czasem przechodzi ochota.. i nabierasz ochoty na dobre aku :]

 

także poczytaj forum, jest tu na prawdę bardzo dużo wiedzy, którą warto przyswoić :] a na końcu sam zdecydujesz czy wolisz mieć pojemne aku czy prąd z kempingu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd z kempingu bardzo często jest w cenie pobytu. Wtedy akumulator jest zupełnie zbędny. A ja mimo wszystko akumulator zamontowałem. Dlaczego? Bo jadąc na wakacje zdarza się, że jadę 2 dni, 3 dni w jedną stronę. Po drodze parkuję na obiadek, zatrzymuję się na noc, ... Wtedy przydaje się światło w przyczepie, trochę muzyczki z radia... Da się pociągnąć z samochodu? Oczywiście, że się da, ale jeśli mam ochotę wieczorkiem chwilę posiedzieć, to po co mam się stresować, czy za mocno nie rozładuję aku z samochodu? Skoro mogę mieć niezależne źródło? No i jak trafisz na kemping, gdzie opłata za przyłącze powala, to pięknie dziękujesz za prąd i korzystasz z prądu własnego. Musisz więc zrobić sobie kalkulację - ile prądu zużywać będziesz - żarówki, jakiej mocy, jak długo, czy radio, pompka do wody, czy telewizor, czy komputer, czy ładowarki telefonu itp. Jak już wszystko posumujesz, pomyśl przez ile dni maksymalnie chcesz korzystać z akumulatora. Na forum jest na prawdę całość informacji o doborze akumulatora. Z naszych podpowiedzi wyniknie Ci, czy w ogóle potrzebujesz, a jak poszukasz po forum - znajdziesz jaki potrzebujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie mam doświadczenia ale jako inżynier mogę obliczyć i stosuję taką logikę: 

 

Mam światła LED łączenie 40W co przy 12V daje 3,3A 
Do tego pompka wody 30W? 

 

Z akumulatora który mam 40Ah mogę 10h świecić wszystkie światła lub pompować wodę. 

Co daje raczej 2 dni komfortowego użytkowania. 

 

Zwiększanie pojemności w mojej ocenie nie ma sensu. Za dodatkowe pieniądze i kilogramy okaże się ze zwiększysz niezależność raptem o kilka dni. 
Lepszym rozwiązaniem jest panel solarny. Patrząc na obliczenia 5A przez 5h dziennie z panela powinno dać 100% niezależności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 9.05.2016 o 13:16, hektor190 napisał:

Nie mam doświadczenia ale jako inżynier mogę obliczyć i stosuję taką logikę: 

 

Mam światła LED łączenie 40W co przy 12V daje 3,3A 
Do tego pompka wody 30W? 

 

Z akumulatora który mam 40Ah mogę 10h świecić wszystkie światła lub pompować wodę. 

Co daje raczej 2 dni komfortowego użytkowania. 

 

Zwiększanie pojemności w mojej ocenie nie ma sensu. Za dodatkowe pieniądze i kilogramy okaże się ze zwiększysz niezależność raptem o kilka dni. 
Lepszym rozwiązaniem jest panel solarny. Patrząc na obliczenia 5A przez 5h dziennie z panela powinno dać 100% niezależności. 

No dobrze.A jak obliczyć jaki dobrać pojemności akumulator ,tak żeby to zapotrzebowanie na energię nie powodowało utraty pojemności akumulatora więcej niż 20%,przy panelu polikrystalicznym 185W  8A i regulatorze napięcia PWM 30A.

Zastanawiałem się nad baterią 80AH ,ale teraz sam nie wiem,bo każde dodatkowe ampery ,to dodatkowe pieniążki wydane lub zaoszczędzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

185W i 8A z panela? To jakie on ma napięcia przy mocy szczytowej? 23 V i to z ogonkiem? Przy takim źródle mzd. dużo prądu tracone jest bezpowrotnie przez PWM-a. Aż prosiłoby się o regulator MPPT, żeby zagospodarować te nadwyżki prądu, które daje panel (przy PWM są b. duże straty), MPPT na oko 15-amperowy, oraz adekwatnie do tego tego aku około 100-110Ah (nawet 120Ah byłby dobry). I prądu by nie brakło, nawet przez kilka dni braku słońca.

Poprawcie mnie jeśli źle kombinuję - ale do tego panela może warto teraz zainwestować teraz w ciut większy aku, a przed przyszłym sezonem dołożyć MPPT-ka.

Jeśli miałby zostać ten PWM co jest, to 92-95, max 100 Ah pewnie wystarczy, bo sporo prądu zamiast w baterię pójdzie w "dym".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.