Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

a takie pytanie, na dłuższy postój cepki np pod wiatą/garażu, czy nawet na zewnątrz co zrobić z solarem ?

odłączyć aku od instalacji i przykryć solar co by się nie zużywał ?

 

u mnie pod wiatą niby ładuje, ale jakimś znikomym prądem, tak że nigdy aku do pełna nie naładuje

nie wiem czy nie lepiej było by odłączyć instalację a aku doładować raz na jakiś czas prostownikiem :hmm:

 

 

Prawdę mówiąc nie zastanawiałem się nad tym. Ja u siebie nie odłączam salarów od akumulatora.

 

W końcu regulator odpowiada za ładowanie lub odłączanie ładowania akumulatora.

 

Odłączam jedynie w zimie. A czy solary się zużywają? Pewnie tak, ale patrząc jak długie gwarancje dają producenci na swoje solary to pewnie cycepka prędzej padnie niż zużyje się solar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a takie pytanie, na dłuższy postój cepki np pod wiatą/garażu, czy nawet na zewnątrz co zrobić z solarem ?

odłączyć aku od instalacji i przykryć solar co by się nie zużywał ?

 

u mnie pod wiatą niby ładuje, ale jakimś znikomym prądem, tak że nigdy aku do pełna nie naładuje

nie wiem czy nie lepiej było by odłączyć instalację a aku doładować raz na jakiś czas prostownikiem :hmm:

 

Witam.

 

Jedno jest pewne . Akumulator nie może zimować (długo leżakować) niedoładowany bo się zasiarcza . Jeśli nie masz gwarancji że na bieżąco jest doładowywany to lepiej go odłączyć . Przenieść gdzieś gdzie będziesz miał łatwy wgląd w jego stan naładowania , z dala od mrozów i od czasu do czasu sprawdzić ten stan i ewentualnie doładować .

Solary z racji że są w tym czasie niepotrzebne przykryj czymś by Ci ptasiory nie o srały i spokój ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a takie pytanie, na dłuższy postój cepki np pod wiatą/garażu, czy nawet na zewnątrz co zrobić z solarem ?

odłączyć aku od instalacji i przykryć solar co by się nie zużywał ?

 

u mnie pod wiatą niby ładuje, ale jakimś znikomym prądem, tak że nigdy aku do pełna nie naładuje

nie wiem czy nie lepiej było by odłączyć instalację a aku doładować raz na jakiś czas prostownikiem :hmm:

Zapomniałem dodać, że jak kupowałem swoje solary to sprzedawdca polecił łączyć kable wychodzące bezpośrednio z solarów w momentach gdy te nie są podłączone do żadnego odbiornika.Mówiąc łopatologicznie - wymontować kable dochodzące do regulatora i skręcić - zamknąć obieg.

 

Stwierdził również że nie ma potrzeby przykrywania ich czymkolwiek - pod warunkiem że oczywiście nie zapomnimy połączyć tych kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując powyższe należy wyciągnąć wniosek, że nie należy nic demontować - solar bedzie na bieżąco, niewielkim prądem doładowywał aku !

Ja u siebie nie odłączam. Pod wiatą daje mi pradzik rzędu 0.3 A,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jedno jest pewne . Akumulator nie może zimować (długo leżakować) niedoładowany bo się zasiarcza . Jeśli nie masz gwarancji że na bieżąco jest doładowywany to lepiej go odłączyć . Przenieść gdzieś gdzie będziesz miał łatwy wgląd w jego stan naładowania , z dala od mrozów i od czasu do czasu sprawdzić ten stan i ewentualnie doładować . Solary z racji że są w tym czasie niepotrzebne przykryj czymś by Ci ptasiory nie o srały i spokój ;)

 

To jest jedyne, słuszne postępowanie :ok:

 

Zapomniałem dodać, że jak kupowałem swoje solary to sprzedawdca polecił łączyć kable wychodzące bezpośrednio z solarów w momentach gdy te nie są podłączone do żadnego odbiornika.Mówiąc łopatologicznie - wymontować kable dochodzące do regulatora i skręcić - zamknąć obieg.

 

Totalna bzdura. Ciekawe, czym ten "sprzedawca" się kierował, udzielając takiej rady :niewiem:

Mam nadzieję, że nie wziąłeś jej na serio :jump:

Na marginesie: większość sprzedawców często nie ma pojęcia, co sprzedaje, nie mówiąc już o posiadaniu jakiejkolwiek wiedzy technicznej, dotyczącej owych przedmiotów.

 

 

Stwierdził również że nie ma potrzeby przykrywania ich czymkolwiek ...

 

Tylko w tej części wypowiedzi sprzedawca miał rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

ktoś juz próbował,takiej go montarzu

http://allegro.pl/so...2790981918.html

 

I tak wygląda fabryka w chinach :jump: tak dziesiąt lat temu bawiliśmy się z

tranzystorami ( wiadro tranzystorów zdjęta metalowa obudowa i nózka do nóżki panel gotowy ) do zasilania radyjek wszystko domowej roboty :hehe: Kolega pasjonat napisał że woli z gwarancją :brawo: tylko po co obcinał złączki do łączenia paneli stracił gwarancje :lol: :lol: :lol: (bez urazy nie złośliwie )

Edytowane przez r_apa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak wygląda fabryka w chinach :jump: tak dziesiąt lat temu bawiliśmy się z

tranzystorami ( wiadro tranzystorów zdjęta metalowa obudowa i nózka do nóżki panel gotowy ) do zasilania radyjek wszystko domowej roboty :hehe: Kolega pasjonat napisał że woli z gwarancją :brawo: tylko po co obcinał złączki do łączenia paneli stracił gwarancje :lol: :lol: :lol: (bez urazy nie złośliwie )

 

Spoko , masz racje . Ale dla mnie ogniwa fv to nie czarna magia ,gwarancja ważna była do odpalenia panela i pierwszego testu- pomiarów. Jeśli panel hula na początku to po 2 latach też będzie . Tam niema się co zepsuć . Albo wadliwe od początku albo usterka mechaniczna np. w transporcie i do tego gwarancja mi była istotna.

 

A przy zakupie większej ilości ogniw do budowy panela nie wiesz czy nie mają wad. Chyba że sprawdzisz - pomierzysz wszystkie przy zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko , masz racje . Ale dla mnie ogniwa fv to nie czarna magia ,gwarancja ważna była do odpalenia panela i pierwszego testu- pomiarów. Jeśli panel hula na początku to po 2 latach też będzie . Tam niema się co zepsuć . Albo wadliwe od początku albo usterka mechaniczna np. w transporcie i do tego gwarancja mi była istotna.

 

A przy zakupie większej ilości ogniw do budowy panela nie wiesz czy nie mają wad. Chyba że sprawdzisz - pomierzysz wszystkie przy zakupie.

 

ale co za problem pomierzyć ? nawet zakupić kilka sztuk więcej ?

tylko to co pisałeś wcześniej, przy dzisiejszych cenach warto sie zastanowić, bo zakup ogniw to jedno, a cała reszta to drugie

rozważałem zrobienie panela, wyszło mi coś koło 200-300zł, a gotowy panel dziś można kupić za 400-500zł

niby prawie drugie tyle, ale mamy gwarancje że jest to zrobione szczelnie, że nie dostanie się woda i zgnije po dwóch sezonach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.