Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki regulator będziesz używał? Może MPPT? Akumulator 12V czy 24V?

Jeśli MPPT i 12V to może sprawdzisz i napiszesz, czy prąd ładowania masz większy niż max prąd panala?

Co by świadczyło za przedstawianymi tutaj teoriami, że regulator MPPT potrafi zamienić napięcie w prąd.

 

Mam regulator MPPT, bo aku jest 12V.

Może nie napiecie w prąd :hehe: , zmieniają się tylko parametry przekazywanej energii, ale przyjmując Twój skrót myślowy - wiadomo, o co chodzi.

Podłączyłem wczoraj wieczorem, i niebo już było całkowicie zachmurzone, a miałem na ładowaniu aku ponad 2A, a panel ma 7,7A w punkcie mocy maksymalnej, więc sądze, że to prawda. Ale muszę poczekać na dobre słoneczko. Dziś się nie zapowiada .....:niewiem:

Zrobię inaczej - zmierzę prąd panela, bo prąd baterii podaje mi regulator, i będzie wiadomo.

Napiszę po południu, co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak napisałem wyżej - podłaczyłem amperomierz w obwód panela i wyszło - prąd 1,8A, w tym czasie prąd ładowania aku - 4,0A.

Nie ma w tym nic cudownego, transformator tez tak działa, chociaż tam jest napięcie przemienne i łatwiej to sobie wyobrazić.

Myśle, że warto zainwestować w regulator MPPT, bo przy naszych nasłonecznieniach .......

Ale to jeszcze zależy, jak się chce korzystać z urzadzeń elektrycznych. Ja założyłem, że lodówka będzie chodzić na 12V no i kompa bedę podłaczał, poza tym wszystko co jest potrzebne w danym momencie - wentylatorki, światła (mam LED-y), radio, DVD ..... wyszło mi, że potrzebuję ok 200W z regulatorem MPPT, i tak załozyłem. Praktyka pokaże, czy się sprawdzi :niewiem: .

Jeszcze odwróciłem działanie przekaźnika, który ładował aku pokładowe z samochodu - teraz solar może doładować aku silnikowe, ale mogę też z niego czerpać energię.

A prostowniczek z sieci 230V wyłączyłem - zawsze mogę włączyć, jak będzie potrzebny. Trzy dni pracy i zrobione ! Przy okazji powymieniałem trochę już niezbyt czystych złącz, styków itp,, trochę tego w 22-letnim kamperku było. Ale większość była czysta i sprawna, aż sam się dziwiłem. :look:

Teraz :drive: !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć z praktyki, gdyż w opisach regulatorów nie pisze wprost zmienianiu napięcia w prąd tylko o śledzeniu maksymalnego punktu mocy.

Jeśli jednak zmienia to chyba rzeczywiście warto, choć ja planuję panel 12v, prawdopodobnie tą 95 z ledon.pl.

Jaki regulator założyłeś? Ja zastanawiam się nad tym: http://allegro.pl/regulator-ladowania-solarny-mppt-30a-12-24v-720w-i2376206935.html

Jest dość tani i to oczywiście jest też zastawiający czy w tym przypadku dobry.

Człowiek zawsze niezadowolony. Drogi źle, tani podejrzane :)))

Może ktoś go kupił i już używa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki regulator założyłeś? Ja zastanawiam się nad tym: http://allegro.pl/re...2376206935.html

Jest dość tani i to oczywiście jest też zastawiający czy w tym przypadku dobry.

 

Ten regulator to jakieś ograniczone MPPT, jeśli wogóle, bo powinien na wejściu mieć napiecie min do 50V, a on ma 20V ?

Może dlatego taki tani .....Teoretycznie może coś takiego też być, jesli się z założenia montuje do panela 12V, to OK.

Alelepiej sprzwdź, może ktoś już kupił - i napisze ....:blagac:

 

Ja kupiłem z ledon.pl TRACER 20A i on kosztuje coś koło 550 zł, ale na wejściu można podłaczyć panel do 100V.

Na oko mój jest dużo wiekszy, ma spory radiator, chociaż przy takich obciążenianiach jak dziś to się wogóle nie grzeje.

 

No i kupiłem do niego moduł sterująco-wyświetlający żeby mieć pogląd, na to, co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś próbował wykorzystać nadwyżkę energii z solarów do zasilania np grzałki w bojlerze czy ewentualnie wspomagania lodówki gazowej przez dodatkowo dolożone ogniwo peltiera. W praktyce większość czasu sterownik sygnalizuje pełny stan baterii. W tym czasie energia którą produkują panele się marnuje. Jeśli by się udało przełączyć prąd z paneli bezpośrednio na grzałkę 12v wtedy cała nadwyżka prądu została by pożytecznie odzyskana. W momencie spadku napięcia na baterii automatycznie sterownik przełączył by zasilanie z solarów na akumulator. Próbowałem już podłączyć lodówkę turystyczną z ogniwem peltiera bezpośrednio do 40w panelu z pominięciem akumulatora i bez problemu dawala radę chłodzić. Z tąd właśnie pomysł z wykorzystaniem nadwyżki. Może któryś z kolegów ma jakiś pomysł w jaki sposób wykonać taki sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Lodówka z agregatem o poborze 0,32kWh/24h. Akumulator 91 aperogodzin + panel 80w. Przetwornica 12/220 v. Jak myślicie, pójdzie lodówka i będzie chodziła czy wycyka akumulator tak jak oryginalna lodówka z cycepki na 12v?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Lodówka z agregatem o poborze 0,32kWh/24h. Akumulator 91 aperogodzin + panel 80w. Przetwornica 12/220 v. Jak myślicie, pójdzie lodówka i będzie chodziła czy wycyka akumulator tak jak oryginalna lodówka z cycepki na 12v?

 

Teoretycznie ta lodówka bierze wielokrotnie mniej niż grzałka 12v 90W ciągłej pracy. Jednak myślę, że te 0,3kWh/24 są czysto teoretyczne, nie do uzyskania w przyczepce latem a, że lodówka pracuje 24h na dobę niezależnie od warunków słonecznych to moim zdaniem jest szansa, że panel da radę ale jak zawsze praktyka pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może któryś z kolegów ma jakiś pomysł w jaki sposób wykonać taki sterownik.

 

Myślę o tym, ale teraz sezon się zaczął więc pewnie nie będę miał czasu ..... może w zimie jakiś sterowniczek wymyślę, żeby był tani i dał się zamknąć małą kostkę :bukiet:

Od strony elektronicznej to żaden problem, można to w godzinę złożyć, ale jakaś obudowa, styki, zaciski - z tym zawsze jest gorzej. No i żeby nie wymagało chłodzenia :sciana:

W każdym razie jak patrzę na regulator to dochodzę do takich samych wniosków - jak już się kupiło solar, to warto go optymalnie wykorzystać.

 

Ogniwo Peltiera - nie testowałem, ale pomyślę. A na pewno grzałka w bojlerze !

 

A ja mam takie pytanie. Lodówka z agregatem o poborze 0,32kWh/24h. Akumulator 91 aperogodzin + panel 80w. Przetwornica 12/220 v. Jak myślicie, pójdzie lodówka i będzie chodziła czy wycyka akumulator tak jak oryginalna lodówka z cycepki na 12v?

 

Moja lodówka na 12V pobiera prawie 8A, oczywiście jak pracuje agregat. Więc ta Twoja pobiera bardzo mało - powinno swobodnie wystarczyć, nawet licząc straty na przetwornicy i regulatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo. Przy najblizszym wyjeździe sprawdzę czy aku wytrzyma. Wracając do reguatorów. Ja u siebie na regulatorze mam wyjście do podłączenia akumulatora oraz dodatkowe wyjście na odbiornik zewnetrzny. Jest to coś takiego http://top-solar.pl/pl/p/Regulator-ladowania-Phocos-CXN-20A-12V-24V/115. Czy jesli podłączę np grzałkę bojlera bezpośrednio pod wyjscie na dodatkowe urządzenie to dodatkowe wyjście będzie ją zasilało przez cały czas czy tylko w momencie gdy akumulator będzie "pełny" O ile pamietam w instrukcji reguatora było coś wspomniane o świetle zmierzchowym które mozna bylo włączyć. Nie wiem czy jedno z drugim ma coś wpólnego bo nie siedzę głęboko w temacie elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo. Przy najblizszym wyjeździe sprawdzę czy aku wytrzyma. Wracając do reguatorów. Ja u siebie na regulatorze mam wyjście do podłączenia akumulatora oraz dodatkowe wyjście na odbiornik zewnetrzny. Jest to coś takiego http://top-solar.pl/...20A-12V-24V/115. Czy jesli podłączę np grzałkę bojlera bezpośrednio pod wyjscie na dodatkowe urządzenie to dodatkowe wyjście będzie ją zasilało przez cały czas czy tylko w momencie gdy akumulator będzie "pełny" O ile pamietam w instrukcji reguatora było coś wspomniane o świetle zmierzchowym które mozna bylo włączyć. Nie wiem czy jedno z drugim ma coś wpólnego bo nie siedzę głęboko w temacie elektroniki.

 

 

No własnie, przeczytaj instrukcję :thank:

regulatory mają wyjście automatu zmierzchowego, który mozna zaprogramować. Oczywiscie, można tam podłączyć co się chce, byle nie przeciążyć układu, ale napięcie na tych zaciskach pojawia się zgodnie z zaprogramowanym grafikiem. Może być nawet cały czas - zależy od regulatora. Ale nie ma nic wspólnego z nadwyżką energii, niestety ....:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie regulatory nie sa na tyle inteligentne zeby jakies nadwyzki kierowac gdzies tam na osobne wyjscie.

Nie ma tez znaczenia czy odbiorniki energii podlaczysz pod wyjscie regulatora czy bezposrednio pod akumulator - pod wzgledem bilansu energii na to samo wyjdzie.

Jednak uzywanie dedykowanego wyjscia regulatora jest przydatne -pozwala np. na generowanie statystyk (prad, napiecie), czy tez zabezpiecznie przed zbytnim rozladowaniem aku, ale de facto wyjscia aku i OUT sa tozsame.

Ja przykladowo przetwornice ktora potrafi pobrac prawie 40A podlaczylem bezposrednio pod AKU a nie pod wyjscie regulatora, gdyz ten moglby tego nie wytrzymac. Po wlaczeniu i obciazeniu przetwornicy regulator podaje na aku max prad jaki ma z solara bo nie rozroznia gdzie jest obciazenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

a takie pytanie, na dłuższy postój cepki np pod wiatą/garażu, czy nawet na zewnątrz co zrobić z solarem ?

odłączyć aku od instalacji i przykryć solar co by się nie zużywał ?

 

u mnie pod wiatą niby ładuje, ale jakimś znikomym prądem, tak że nigdy aku do pełna nie naładuje

nie wiem czy nie lepiej było by odłączyć instalację a aku doładować raz na jakiś czas prostownikiem :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.