Skocz do zawartości

Podgrzewana podłoga


malymisio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witajcie ponownie czy ktoś może wrzucić foto relacje montażu mat grzewczych?

 

Szczerze mówiąc, to nie wiem, czy ktokolwiek maty w przyczepie montował.

Chyba bez większego remontu i przekonstruowania podłogi, nie da się tego sensownie zrobić :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no ja wkleiłem folię, ale znam Majstra, który matę grzewczą zamontował i zalał betonem :-)

 

Teraz ma folię :-)


Proszę o usunięcie moich postów nr 61 i 63, bo właśnie zwróciłem uwagę, że rozmowa poszła na maty grzewcze w budach dla psów...


W budach to słoma i tylko słoma :-)

Edytowane przez patriks (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o usunięcie moich postów nr 61 i 63, bo właśnie zwróciłem uwagę, że rozmowa poszła na maty grzewcze w budach dla psów...

 

Po co usuwać :niewiem:

Link, który zamieściłeś z montażu folii grzewczej może być dla innych osób bardzo przydatny, zwłaszcza, że ładnie to zrobiłeś :ok:, a temat też jest do tego odpowiedni.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja na to, pisałem w tych postach: ;)
http://forum.karawaning.pl/topic/21163-podgrzewana-podłoga/?p=475004
http://forum.karawaning.pl/topic/21163-podgrzewana-podłoga/?p=475530
http://forum.karawaning.pl/topic/21163-podgrzewana-podłoga/?p=499795

 

Jeśli folie mają być montowane w przyczepie, to najlepiej poszukać takich na np. ok. 42 V lub ewentualnie 48 V (wartość 50 V przyjmuje się za max napięcie przemienne "bezpieczne" dla człowieka w typowych warunkach).
Z powodzeniem można też zamontować folie zasilane z 24 V. Zasilanie 12 V, to ostateczność i wymaga bdb. wykonania instalacji oraz pogodzenia się z jej wysokim ciężarem. W przyczepach, których właściciele nie mają problemu z przekraczaniem DMC, da się to ogarnąć. Działanie każdej folii będzie identyczne, jednak chodzi głównie o dwie sprawy: wielkość prądu zasilającego i przekrój przewodów. Oczywiście ma to dodatkowo przełożenie na ciężar całej instalacji (przewody, transformator) oraz łatwość jej wykonania i bezpieczeństwo użytkowania.
Im wyższy prąd w instalacji, tym bardziej wrażliwe połączenia, łatwiej o błędy wykonania przez mało doświadczone w tym temacie osoby i łatwiej też o ewentualne usterki (niektóre mogą być niebezpieczne - pożar). Z tych właśnie powodów, najlepiej starać się, aby folia była na najwyższe napięcie (z tych, które podałem).
Ze względów bezpieczeństwa (porażenie prądem elektrycznym), folia bezwzględnie musi być galwanicznie odseparowana od napięcia sieci zasilającej ~230 V!!!
Do tego służy transformator zasilający, który należy dobrać do zastosowanej folii - napięcie i moc. Ta ostatnia, najlepiej z 25 % naddatkiem, aby transformator podczas pracy nie osiągał zbyt wysokiej temperatury. Układając folię na podłodze przyczepy, nie ma konieczności stosowania mat styropianowych/piankowych pokrytych folią Alu. Oczywiście takie rozwiązanie nie zaszkodzi, ale po przykryciu wyłącznie miękką wykładziną dywanową, folia jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, niż taka, która jest bezpośrednio na twardej powierzchni. Podłogi przyczep są izolowane styropianem i ich izolacyjność jest wystarczająca. Jeśli ktoś nie chce przyklejać folii bezpośrednio na podłodze, to można użyć cienkiej folii Alu dedykowanej, jako podkład pod folie grzewcze.

 

post-8228-0-06442800-1478385751_thumb.jpg

 

PS
Zanim dokona się zakupu, warto najpierw znaleźć wszystkie dobrane komponenty i sprawdzić ich dostępność, zwłaszcza folii i odpowiedniego transformatora. :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.