Skocz do zawartości

Podgrzewana podłoga


malymisio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ja mam folię grzewczą 5m2 podpiętą na krótko do wyłącznika bez termostatu i świetnie się to sprawdza szczególnie w przypadku wykładziny dywanowej i dzieci w przyczepie. Bez dzieci też się sprawdza bo masz zawsze ciepłą podłogę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam folię grzewczą 5m2 podpiętą na krótko do wyłącznika bez termostatu i świetnie się to sprawdza szczególnie w przypadku wykładziny dywanowej i dzieci w przyczepie. Bez dzieci też się sprawdza bo masz zawsze ciepłą podłogę ;-)

A możesz coś więcej napisać gdzie kupiłeś, jaki model. Ja mam oryginalnie panel przy wejściu do przyczepy który steruje elektryką w środku, jest też przycisk podgrzewanej podłogi ale niestety nie ma na wyposażeniu. W głównej skrzynce mam wyjście, prąd jest po włączeniu ale to wszystko, podgrzewanej podłogi brak. Chcę zrobić wykładzinę na wymiar i pod to włożyć jakąś matę grzewczą tylko nie wiem jaką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam!

Dlaczego 12 V :hmm: Jeśli znajdziesz taką, która będzie Ci odpowiadać to oczywiście OK :ok:

Moim zdaniem, bezwzględnie folia na napięcie 12 lub 24 V :excl:, żadna inna, a już na pewno nie zdecydowałbym się na folię 230V w przyczepie, gdzie jedyną ochroną przed pełnym napięciem sieci, byłaby jakaś cienka wykładzina PCV lub jeszcze gorzej - dywanowa.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dlaczego 12 V :hmm: Jeśli znajdziesz taką, która będzie Ci odpowiadać to oczywiście OK :ok:

Moim zdaniem, bezwzględnie folia na napięcie 12 lub 24 V :excl:, żadna inna, a już na pewno nie zdecydowałbym się na folię 230V w przyczepie, gdzie jedyną ochroną przed pełnym napięciem sieci, byłaby jakaś cienka wykładzina PCV lub jeszcze gorzej - dywanowa.

IMHO

Pytam, bo dzwoniłem dzisiaj w sprawie foli grzewczej i gość zapytał na 220 czy na 12 ?? Też mi się wydaje, że 12 czy 24 będzie lepsze. Mam już wykładzinę na wymiar zrobioną i chcę pod to dać ogrzewanie. Ty masz w przyczepie oryginalne czy dokładałeś ??

 

Znalazłem coś takiego. Firma EBECO robi ogrzewanie do Camperów na 48V http://avi.net.pl/files/katalog_ogrzewania_Ebeco_TGAc3D.pdf

Edytowane przez malymisio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej przyczepie nie odczuwałem potrzeby tego ogrzewania, ponieważ poza piecem, są jeszcze dwa bardzo wydajne ogrzewania elektryczne z nadmuchami. Poza tym, podłoga ma chyba dosyć dobrą izolację i dodatkową wykładzinę dywanową (fabryczną), więc nie odczuwam dyskomfortu. Być może pomyślę o tym, ale bardziej z uwagi na kota, który z nami podróżuje :]

Myślę, że czego byś nie znalazł, to jeśli będzie na 12 lub 24 V i będzie Ci konstrukcyjnie/montażowo odpowiadać, to będzie OK.

Teraz kwestia 12, czy 24 V.

Jeśli będą to maty tylko w kilku miejscach, a nie na calutkiej podłodze i ogółem będą miały niewielką moc, a do tego będą miały indywidualne włączniki, to warto aby były na 12 V, ponieważ jest szansa, że mając odpowiedni akumulator i PV, można je będzie w wyjątkowych sytuacjach na trochę uruchomić, nawet nie mając dostępu do ~230 V.

Jeżeli jednak chcesz mieć maty na całej podłodze i większej mocy, to wtedy chyba lepiej zrobić na 24 V - mniejszy prąd do zasilania i lżejszy/mniejszy transformator.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej przyczepie nie odczuwałem potrzeby tego ogrzewania, ponieważ poza piecem, są jeszcze dwa bardzo wydajne ogrzewania elektryczne z nadmuchami. Poza tym, podłoga ma chyba dosyć dobrą izolację i dodatkową wykładzinę dywanową (fabryczną), więc nie odczuwam dyskomfortu. Być może pomyślę o tym, ale bardziej z uwagi na kota, który z nami podróżuje :]

Myślę, że czego byś nie znalazł, to jeśli będzie na 12 lub 24 V i będzie Ci konstrukcyjnie/montażowo odpowiadać, to będzie OK.

Teraz kwestia 12, czy 24 V.

Jeśli będą to maty tylko w kilku miejscach, a nie na calutkiej podłodze i ogółem będą miały niewielką moc, a do tego będą miały indywidualne włączniki, to warto aby były na 12 V, ponieważ jest szansa, że mając odpowiedni akumulator i PV, można je będzie w wyjątkowych sytuacjach na trochę uruchomić, nawet nie mając dostępu do ~230 V.

Jeżeli jednak chcesz mieć maty na całej podłodze i większej mocy, to wtedy chyba lepiej zrobić na 24 V - mniejszy prąd do zasilania i lżejszy/mniejszy transformator.

IMHO

Raczej chyba 24V. Jedyne miejsce, gdzie mogę położyć ogrzewanie to środek przyczepy to wychodzi jakieś szer.50cm, dł. 200cm. W razie czego jest ogrzewanie gazowe ale jakoś podłogowe na  24V wydaje się bezpieczniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1m² maty, przyczepy nie ogrzejesz. Maty na 12 i 24 V mają raczej mniejsze moce, niż te na ~230V.

Gdyby przyjąć, że 1m² ma moc ok 200 - 300 W, to jest to zdecydowanie zbyt mało.

Maty chyba można potraktować jedynie jako dogrzewanie wspomagające, aby w stopy było cieplej, zwłaszcza, gdy są bez obuwia, co jest częste w przypadku dzieci. Nie bez znaczenia może być masa samego transformatora, który przy napięciu zasilania 24 V i mocy ok. 250 W, może ważyć ok. 4kg, ale gdyby jego moc była na poziomie np. 800 W, to już by ważył ok. 11 kg :look:

Mając sprawny i sprawdzony piecyk oraz instalację gazową i kominową, zupełnie nie ma się czego obawiać. Od wielu lat sypiam przy pracującym na gazie non stop piecyku (IX,X,XI), gdy nie mam możliwości podpięcia się do ~230V. Dodatkową pewność daje detektor CO i ew. gazu.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie ogrzewanie folią na 12V.  W Sylwestra chodziłem boso. Uważam, że to rewelacja. Sprawdziło się w starej i nowej p-pce. Pisałem o tym na forum. Polecam takie rozwiązanie.

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.