Skocz do zawartości

Koncepcyjny montaż solarów (Bozka)


bozka

Rekomendowane odpowiedzi

Serdeczne dzięki za opinię i podpowiedzi. Oczywiście urządzenie ZB30 jest zamontowane tak jak narysowałeś. W schemacie, który podałem poprzednio przypomniało mi się o nim w ostatniej chwili i dorysowałem nie w tym miejscu co powinienem. Jaki typ solarów uważasz za lepszy pod względem efektywności i sposobu montażu : czy elastyczne lekkie czy sztywne ?

Czy elastyczne można montować z przerwą pomiędzy solarem a dachem przyczepy ok. 3-5 cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Panele elastyczne zdecydowanie łatwiej zamontować. Wygodniej też je dopasować, jeśli powierzchnia nie jest wyłącznie płaska, są mało widoczne - nie wystają zbytnio nad powierzchnię dachu. Na tym raczej kończą się zalety takich standardowych paneli elastycznych, a "wad" jest zdecydowanie więcej, zwłaszcza gdy mowa o wyrobach standardowych, najtańszych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby montować je w odległości kilku cm od powierzchni dachu, tylko jaki jest wtedy sens zakupu paneli elastycznych. W którymś temacie są opisane "przygody" z takimi panelami. W swojej przyczepie postawiłem na sprawdzone panele ramowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer - Jeszcze raz dziękujemy za pomoc. Biorąc pod uwagę Twoją ocenę solarów elastycznych I tematy na forum zdecydowaliśmy się na sztywny. Dokładnie, który to będzie , jesteśmy w trakcie poszukiwań. Przedstawimy, które bierzemy pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując drążenie tematu paneli słonecznych zacząłem się zastanawiać nad wyborem solara o odpowiedniej mocy.

Moje zapotrzebowanie mocy przedstawia się następująco :

lampy górne - 2x10W=20Wx1h=20Wh:12V=1,67Ah,

telewizor - 60Wx3h=180Wh:12V=15Ah,

lampki nad kuchnią -2 x2,5W=5Wx2h=10Wh;12V=0,83Ah,

lampki w łazience - 3x2W=6Wx1h=6Wh:12V=0,5Ah,

pompki wody i spłuczki - 2x15W=30Wx0,5h=15Wh:12V=1,25Ah,

lampka zewnętrzna - 15Wx2h=30Wh:12V=2,5Ah,

bojler  - 350Wx1h=350Wh:12V=29,17Ah,

zużycie dodatkowe (ładowanie urządzeń) -  20Wx1h=20Wh:12V=1,67Ah,

RAZEM : 53Ah

Akumulator ma pojemność 110Ah

panel 160Vx8h=1280Whx0,5 (współczynnik pogodowy) =640Wh:12V=53,Ah

 

Czy moje rozumowanie jest poprawne??  Proszę o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując drążenie tematu paneli słonecznych zacząłem się zastanawiać nad wyborem solara o odpowiedniej mocy.

Moje zapotrzebowanie mocy przedstawia się następująco :

lampy górne - 2x10W=20Wx1h=20Wh:12V=1,67Ah,

telewizor - 60Wx3h=180Wh:12V=15Ah,

lampki nad kuchnią -2 x2,5W=5Wx2h=10Wh;12V=0,83Ah,

lampki w łazience - 3x2W=6Wx1h=6Wh:12V=0,5Ah,

pompki wody i spłuczki - 2x15W=30Wx0,5h=15Wh:12V=1,25Ah,

lampka zewnętrzna - 15Wx2h=30Wh:12V=2,5Ah,

bojler  - 350Wx1h=350Wh:12V=29,17Ah,

zużycie dodatkowe (ładowanie urządzeń) -  20Wx1h=20Wh:12V=1,67Ah,

RAZEM : 53Ah

Akumulator ma pojemność 110Ah

panel 160Vx8h=1280Whx0,5 (współczynnik pogodowy) =640Wh:12V=53,Ah

 

Czy moje rozumowanie jest poprawne??  Proszę o opinię.

Moim zdaniem oświetlenie jest niedoszacowane. Tzn, w praktyce okaże się, że będziesz używał dłużej. Ale to ma mały wpływ, natomiast boiler........co ty za boiler chcesz zasilać z akumulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sposób podgrzewania wody raczej nie będzie efektywny. Może się szybko okazać że nie ma nadmiaru mocy zwłaszcza przy mniej słonecznej pogodzie. Najlepiej sprawdzi się tu bojler gazowy. Pełna niezależność od słońca i 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sposób podgrzewania wody raczej nie będzie efektywny. Może się szybko okazać że nie ma nadmiaru mocy zwłaszcza przy mniej słonecznej pogodzie. Najlepiej sprawdzi się tu bojler gazowy. Pełna niezależność od słońca i 230V.

 

Gazowy na pewno byłby lepszy ale oryginalnie jest elektryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyszedł zamówiony solar : http://www.modernhome.pl/product-pol-2118-Zestaw-so

larny-o-mocy-160W-na-przyczepe-kempingowa.html

 

Pojawił się jednak problem.

Po dokładnym przeanalizowaniu wypowiedzi Kristofera w jednym z tematów o solarach  dowiedzieliśmy się, że nie powinno się montować paneli wszerz  przyczepy tj. dłuższym bokiem w szerokości. Na naszym dachu powyższy solar można tylko właśnie tak zamontować (po dodaniu dodatkowych uchwytów w środkowej części) .

Żeby zredukować opór powietrza a tym samym możliwość wyrwania/uszkodzenia  panela przez siłę powietrza zastosujemy owiewki/spoiler.

Myślę, że takie owiewki powinny być 2 lub nawet 3 z przerwami pomiędzy na przepływ powietrza na postoju.  Może moje rozumowanie jest błędne?? Może lepszym rozwiązaniem będzie jedna na prawie całej długości solara ??  Na samochodach spoilery są montowane na całej szerokości.

Czy ktoś może ma takie rozwiązanie w swojej przyczepce?

 

Dodam jeszcze, że panel ma wymiary 1480 x 680 (bez uchwytów mocujących) i  może być zamontowany tylko z przodu przyczepy a owiewka w niewielkiej części na zaokrągleniu dachu czyli na jego skraju. Jest klimatyzacja, okno, wentylacja ogrzewania i kominek. Nie ma innego miejsca. 

 

Może coś doradzicie z własnych doświadczeń??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, owiewka powinna być na całą krawędź panelu, zwłaszcza, że nie montuje się jej tuż przy jego krawędzi, a przynajmniej w kilkucentymetrowej odległości (kąt pochylenia przedniej części fabrycznej owiewki jest na tyle duży, że struga powietrza jest wielokrotnie wyżej, niż na potrzeby panelu).

Odnośnie zaprzęgnięcia instalacji PV do zasilenia termy Trumy: raczej nic z tego nie będzie. Koledzy już napisali - nie będzie to efektywne - dodam, że i mało ekonomiczne.

Nie wiem, gdzie i w jakich miesiącach będziecie podróżować oraz, jaka będzie wtedy pogoda, ale przypuszczam, że jednak przeceniacie możliwości tej konkretnej instalacji PV.
Jeśli średnio osiągniecie z niej zakładane ok. 50 Ah, to będzie to dobry wynik, który jednak nie zapewni komfortu i niezależności, gdy zdecydujecie się przez przetwornicę podłączyć termę do grzania wody. Piszesz o jej godzinnej pracy, ale przecież godzina może nie wystarczyć. Tylko po godzinie, z accu wyjdzie min. 35 Ah i to jest akurat tyle, co ten akumulator może oddawać cyklicznie, aby przeżyć zakładany okres eksploatacji. Oczywiście zabraknie wtedy energii dla innych potrzeb, a jeśli mimo tego zdecydujecie się na jej pobór, to za którymś razem może się okazać, że accu będzie ciągle niedoładowany, albo zbytnio rozładowywany, czego skutkiem będzie wydatnie zmniejszona ilość cykli pracy, a zatem długość jego życia.

Czy sprawdzaliście, jaka jest temperatura wody po godzinnym ogrzewaniu przez termę i jak długo się nie zmienia, gdy zacznie się jej pobór?
To zaledwie 5 litrów, które będzie "rozcieńczane" przez kolejną dawkę wody napływającej na bieżąco po odkręceniu kranu. Nie znam Waszych potrzeb, ale nie przychodzi mi do głowy nic sensownego, co by uzasadniało taki sposób "grzania" wody, nawet jeśli dwa, czy trzy razy okaże się, że to wystarcza.
Jeśli ciepła, a tym bardziej gorąca woda jest niezbędna, to lepiej jednak pomyślcie o innym sposobie jej grzania.
IMHO

PS
Skoro znacząco liczycie na instalację PV, to przypuszczam, że chodzi o miesiące, w których słońce mocno operuje, a skoro tak, to już bardziej efektywnie podgrzejecie wodę (i w dużo większej ilości), wystawiając na słońce np. 20 litrowy kanister z wodą (nie musi być nawet ciemny). Potem gorącą wodę z kanistra wystarczy wlać do zbiornika w przyczepie, a energię z PV mieć na pozostałe potrzeby. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, podłączę się pod temat

okazuje się że niestety dach mojej przyczepy nie pomieści moich paneli inaczej niż na przedstawionym poniżej obrazku 

242bg1z.jpg

 

 

teraz pytania:

- czy tak może być?

- czy to jest bezpieczne?

- czy montować owiewki na panel położony szerszym bokiem do kierunku jazdy? ten panel ma wymiary 120x80

- czy montując tak panele powinny się stykać czy lepiej zostawić pomiędzy nimi przerwę?

 

i już ostatnie pytanie, czym usunąć pozostałości mocowania poprzedniego panelu? od razu powiem, że nie ja to montowałem i nie wiem co to.

 

k0t35c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam mam pytanie do tych co montowali  panel solarny czy jest konieczne stosowanie  sika primer i aktivator czy wystarczy oczyścić zmatować i przeczyścić benzyną ekstrakcyjną i na to Klej montażowy Sikaflex 252

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.