Skocz do zawartości

Kosiarka-traktorek jaki wybrać???


bammber

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanko, czy ktoś z forumowiczów posiada kosiarkę - traktorek? Przymierzam się do zakupu ale kompletnie się na tych maszynach nie znam. Co do silnika to stan świecy, kompresja i ogólnie jak pracuje silnik ale nie wiem na co mam zwracać uwagę przy elementach tnących?  Na co zwracać uwagę przy zakupie? Najlepiej podchodzi mi kosiarka takich gabarytów http://olx.pl/oferta/kosiarka-traktorek-stiga-CID628-IDaA26D.htmlAle czy moc 6,5KM będzie wystarczająca? Teren nie jest duży ale w jedną stronę pod górkę, a w drugą z górki może nie stromej ale jednak wzniesienie jest, Czy osoba ważąca 95kg nie będzie za ciężka? Czy jednak szukać czegoś o większej mocy? Podoba mi się również ta http://olx.pl/oferta/traktorek-kosiarka-samojezdna-concord-briggs-14-5hp-kosz-ciagniczek-CID628-IDdcfxr.html  Co myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 232
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam traktorek z silnikiem 12,5 KM B&S a ja ważę więcej niż  95 kg. kupiony używany w 2005 r. i daje radę już tyle lat. Osobiście wolał bym silnik większy niż 6,5 KM.

Drugi link się nie otwiera

Edytowane przez mac (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi fajniejszy, generalnie ważny jest  silnik i dostępność części, resztę można dobrać lub dorobić, ja ma dźwignię regulacji wysokości koszenia (ręczny od malucha )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam traktorek MTD bez kosza z silnikiem B&S o pojemności 500cm3 co jakiś czas po koszeniu zapinam walec ok 180kg wagi (ponieważ muszę likwidować skutki działalności budowlanej kretów) a ostatnio nawet holowałem nim moją przyczepkę kempingową (ok 850kg) za dom po trawie i nie było z tym żadnego problemu. I dlatego proponuję mocniejszy silnik bo dla takiego traktorka można znaleźć wiele innych zastosowań poza koszeniem trawy, tak jak walcowanie, odśnieżanie w zimie, ciągnięcie małej przyczepki towarowej zamiast taczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od powierzchni trawnika. Mam Partnera 97 cm, 12,5 KM bez kosza. Powierzrzchnia trawnika ok. 3000 m2, nieregulaene kształty sporo drzew i rabat. Mulczuję, nie zbieram trawy. Koszenie zajmuje 2,5 do 3 h. Jak koszę regularnie wszystko jest OK. Kosiarka czasami zapycha sie, jeżeli trawa przerośnie. Traktorek kupiłem nowy 9 lat temu. Planowałem zakup Husqvarny o identycznych parametrach, ale sprzedawca w salonie przekonał mnie do Partnera tańszego o 3000 zł. Nigdy nie zawiódł, regularnie wymieniałem olej i filtr oraz smarowalem koła. Raz wymieniłem pasek klinowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko, czy ktoś z forumowiczów posiada kosiarkę - traktorek? Co myślicie? 

Jestem posiadaczem akurat takiego od 6 lat: https://www.google.pl/search?q=rasentraktor+iseki&client=opera&hs=lBe&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjb8aXWzIDLAhUJXiwKHeeWA-UQsAQIKA

Mam do tego traktorka jeszcze przyczepke. Powierzchnia Koszenia u mnie 2480 m. kwadratowych. Nie wiem jaka powierzchnia ma byc u ciebie do koszenia?

Traktorek powninien miec minimum 16 kM - dostepnosc czesci do silnikow jest ogromna i o to nie zaprzataj sobie glowy.

Jezeli teren jest nie rowny lub pochyly to trakorek ponizej 16 kM po prostu "zakatujesz" 

Warto zainteresowac sie Hondami, Toro, Yanmar( nazwa mylaca ale to nieslubna corka Hondy :] ),Gudbrod . Prawie 80% czesci do innych traktorkow bez wzgledu na marke to Briggs&Stratton.

Jezeli sugerujesz sie traktorkiem o nizszej mocy to odpusc szkoda twoich pieniedzy. No chyba ze masz czas i pieniadze na warsztat :]  to sam zdecydujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobrze mówią, moc jest potrzebna. Ja użytkuję czasem (pożyczam) nowy traktorek - dokładnie taki, zakupiony w tej firmie (polecam) http://jokergroup.pl/produkt/traktorek-kosiarka-spalinowa-cub-cadet-12-km

 

traktorek musiał mieć kosz, trochę mocy i być jak najmniejszy i zwrotny. Chodziło o to, że ogród do którego był kupowany (ok 2200mkw trawnika) był mocno obsadzony roślinami, miał wiele zakamarków i w kilku miejscach całkiem niezły kąt nachylenia. Ważna jest jak największa średnica rury wyrzutowej do kosza - aby się nie zapychała.

 

ten traktorek jest bardzo wrażliwy na czystość pod osłoną ostrza - po każdym koszeniu i wystudzeniu silnika najlepiej jest użyć myjki, gwarantuje to, że przy następnym koszeniu nie będzie zaburzenia ruchu powietrza / trawy i pięknie wszystko trafi do kosza.

 

moc jest zdecydowanie wystarczająca, posiadam przyczepę, na której czasem ciągał 300kg - nie było problemów. Serwis gwarancyjny pierwszy kosztował wraz z dojazdem ok 250zł.

 

podobno dużą zaletą tego silnika jest to, że posiada pompę oleju i filtr oleju dzięki czemu przy pracy na pochyłościach silnik jest dobrze chłodzony i będzie wieczny.

 

czego bym szukał - na pewno z elektrycznym starterem, koszem, dużą ilością biegów do przodu i biegiem wstecznym. Jak trafi się trochę drożej ale z opcją założenia pługa to też warto brać.

 

ja mam szczęście bo mam towarówkę przechylaną na którą traktorek spokojnie sam daje radę wjechać co przy wadze pod 150kg jest nie bez znaczenia i czyni traktorek mobilnym i gotowym na usługi w całej rodzinie.

 

Czas koszenia spadł z 6 godzin (dobrą kosiarką aluminiową ALKO z napędem) - w trybie koszenia bez przerwy na wyścigi do ok 1,5 godziny przyjemnej zabawy, do której włączył się tez mój 5 latek u taty na kolanach.

 

Dodatkowo posiadam jeszcze walec do trawy szerokości 110cm i wadze do 150kg, który podczepiałem robiąc trawnik u siebie - zdecydowanie ułatwił całą robotę.

 

traktorek sprawdził się też w wykarczowaniu dzikiej działki, zarośniętej trawami i pokrzywami do wysokości od 80 do 150cm (we wrześniu kiedy wszystko jeszcze mocno zielone było). Koszenie na max wysokość, z wyrzutem bocznym - zrobiła się dookoła niesamowita zielona zadyma, ale działka była wyczyszczona w 2 godziny.

 

myślę o zakupie używanego dla siebie, zawsze mam tylko obawy, czy maszyna nie została już na zachodzie wyeksploatowana w firmie świadczącej usługi dzień po dniu np przy koszeniu zieleni miejskiej. Wiem, że cena jest 2 razy wyższa ale może warto to przemyśleć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę, czy traktorek ma jeden nóż czy dwa. Te jedno nożowe mają dwukrotnie mniejszą szerokość koszenia, więc trzeba się dwa razy więcej najeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę, czy traktorek ma jeden nóż czy dwa. Te jedno nożowe mają dwukrotnie mniejszą szerokość koszenia, więc trzeba się dwa razy więcej najeździć.

dokładnie, tylko te węższe zmieszczą się pomiędzy urządzony ogród. Im węższy i krótszy tym mniej poprawek małą kosiarką, ale na dużej płaskiej powierzchni więcej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za tak szybkie odpowiedzi. Tere jaki jest do koszenia to jakieś 1800m., a w tym drzewka owocowe wzdłuż ogrodzenia i teren wokół dwóch klombów z kwiatami. Cały czas nie wiem na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego traktorka. Chodzi mi o newralgiczne elementy, które najczęściej ulegają awarii w wyniku częstego użytkowania np. zębatka rozrusznika czy element tnący. Nie chcę kupić wyeksploatowanego sprzętu. Kompresję sprawdzę nie ma problemu, stan świecy wiele powie o kondycji silnika tak jak i kolor oleju ale co dalej? Luzy w układzie kierowniczym jeżeli tak to można nazwać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1800 (= 18 arów) to niewiele, wystarczy duża kosiarka spalinowa z napędem. (dla wygody możesz też nabyć z rozrusznikiem). Jeśli jest konieczność manewrowania, najlepiej taka z obrotowymi kołami. (np. mam taką: http://archiwum.allegro.pl/oferta/kosiarka-husar-55cm-naped-5w1-moc-6-75km-3-kolka-i4139820657.html - koszę nią działkę 30 arów, z dużą ilością drzewek, krzewów, klombów i innych pierdół. kosiarka ma akumulator, rozrusznik, mieli, kosi, wyrzuca bokiem lub zbiera do kosza. ma też złącze na wąż ogrodowy i dzięki temu sama się myje.).

 

Też chciałem kupić traktorek, ale jak zobaczyłem że są takie kosiarki to uznałem, że po 8 gdzinach w biurze warto się nieco przespacerować za kosiarką niż znowu siedzieć na traktorku... :)

 

Uważam, że sprzęt lepiej kupić nowy. Wydatek na dzień dobry większy, ale 2 lata gwarancji no i dłużej posłuży. Moim zdaniem używany sprzęt to pseudo-oszczędności - tym bardziej w epoce chińszczyzny.

Edytowane przez Lza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.