Skocz do zawartości

Góry Świętokrzyskie - co warto zwiedzić?


BJoe

Rekomendowane odpowiedzi

Planujemy 2-3 dniowy wypad w góry świętokrzyskie w pierwszych dniach maja

Co warto zwiedzić, gdzie warto pojechać.

Nastawiamy się bardziej na zwiedzanie niż na łazęge po pagurkach :przyczepa: czyli między innymi Jaskinia Raj, Św. Krzyż, Dąb Bartek itp.

Prosze o jakieś rady propozycje. Co należy zobaczyć, zwiedzić, czego nie można opuść.

Rady typu jak najlepiej dojechać, gdzie zaparkować, rezerwacja biletów, wszelkie praktyczne rady i porady są jak najbardzie wskazane.

Wybieramy się samochodami (niestety bez przyczep) z zamiarem noclegów na jakiś kwaterach. Tak więc będziemy mobilni. Chcemy zwiedzić jak najwięcej. Będą z nami dzieci dlatego atrakcje dla dzieciaków też by się przydały.

Z góry dzięki za wszelkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Święty Krzyż jak podjedziecie od Nowej Słupi trzeba zasuwać po kamykach na górę, na dole jest schronisko, przynajmniej jeszcze jakiś czas temu było :przyczepa: , moim zdaniem warto właśnie od tej strony na górę wchodzi się 45min do godziny, od strony Szklanej Huty czas na dojście jest taki sam ale po asfalcie, można za to podjechać jakimś wozikiem konnym. Podobno też jest tam jakaś kolejka ale nie wiem byłem od tej strony tylko raz i nie widziałem. Krzyżtopór warto nawet bardzo warto konieczne zabrać ze sobą latarki można wleźć tam co inni nie wejdą :hop1: , dla dzieci PARK JURAJSKI http://www.baltowskipark.pl/, Kurozwęki z bizonami http://www.bizony.com/ , Rytwiany dla wyciszenia http://www.pustelnia.sandomierz.opoka.org.pl/undpage/oz_stat.htm. Koniecznie Sandomierz zwany małym Krakowem. Jaskinia Raj też ciekawa tam dojazd jest tylko jeden, trzeba kierować się z Kielc w stronę Krakowa w miejscowości Chęciny w prawo są znaki. Wstyd Dąb Bartek do tej pory przeze mnie nieujrzany na żywo, jak coś wpadnie mi jeszcze do głowy to napisze ewentualnie proszę o pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Świętym Krzyżu byliśmy w tamtym roku. Jakby nie patrześ to od niego wzieła się nazwa całego regionu.

Podjechaliśmy pod sam klasztor samochodem dzięki karcie parkingowej osoby niepełnosprawnej bo przy wjeździe od strony Szklanej Huty stoją strażnicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego i sprawdzają tak więc warto zabrać taki kartonik ze sobą jeżeli ktoś taki ma.

Bilet na taras widokowy jest też biletem do muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego i na odwrót. Klasztor też robi wrażenie a szczególnie jego historia. Warto przytulić się to jakiejś grupy którą oprowadza przewodnik PTTK bo braciszkom niezabardzo wychodzi oprowadzanie (wiem to z autopsji) :-]

Park jurajski w Bałtowie też super sprawa polecam. Jest też taki park w Kołacinku w okolicach Łodzi ale zdecydowanie polecam Bałtów.

No i oczywiście Krzemionki jakieś 5 km po drodze z Bałtowa do Ostrowca Świętokrzyskiego. Neolityczne Kopalnie krzemienia www.krzemionki.pl - super sprawa

 

Dzięki za dotychczasowe propozycje napewno skorzystam i czekam na dalsze

Bo czas leci a wyjazd tuż tuż i trzeba jakiś plan ułożyć

:przyczepa::hop1::hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Odświeżę trochę temat Jaskini Raj. Faktycznie trzeba zrobić rezerwację z duuuuużym wyprzedzeniem czasowym. Dwa tygodnie temu (pod koniec kwietnia) rezerwowałem bilety na zwiedzanie w "Bożociałowy" weekend. Ledwo co znalazłem odpowiadającą mi  godzinę wejścia do jaskini, została już tylko w jeden dzień - sobota. wszystkie pozostałe terminy już zarezerwowane. W dwa dni po terminie rezerwacji trzeba przelać im pieniądze w całej kwocie, ewentualnie dwa tygodnie przed terminem zwiedzania można zrobić zmiany w rezerwacji i jeżeli się zrezygnuje to ponoć "odleją" kasę na konto. Jak zrezygnuje się po tych dwóch tygodniach (zła pogoda, choroba, brak wolnego w pracy), to kasa przepada. Kwota za cztery osoby za Jaskinię i ze zwiedzaniem muzeum neandertalczyka to około 100 zeta. Dwa miesiące wyprzedzenia  rezerwacji w stosunku do zwiedzania to trochę długi okres. Kasą obracają, a jak ci coś nie wypali z wyjazdem w wybranym terminie to kasę zabierają. Jak dla mnie trochę zaborcze podejście z ich strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narzekacie, że trzeba płacić ciężką kasę ale pomyślcie – ile się chłopaki natyrały by wydłubać taką jaskinię i stalaktytów nasadzić ?

Inni usypali sobie wydmy pod Łebą , a na dodatek przesypują je po nocach z miejsca na miejsce, żeby się nazywały ruchomymi – a biorą kasę tylko za nieruchome, słowem mają w plecy !

A ile jest roboty, by taki zamek w Malborku wybudować – nie ma co narzekać, ino kasę bulić, albo samemu brać się do roboty, skoro one potrafiły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narzekacie, że trzeba płacić ciężką kasę ale pomyślcie – ile się chłopaki natyrały by wydłubać taką jaskinię i stalaktytów nasadzić ?

Inni usypali sobie wydmy pod Łebą , a na dodatek przesypują je po nocach z miejsca na miejsce, żeby się nazywały ruchomymi – a biorą kasę tylko za nieruchome, słowem mają w plecy !

A ile jest roboty, by taki zamek w Malborku wybudować – nie ma co narzekać, ino kasę bulić, albo samemu brać się do roboty, skoro one potrafiły ?

Nie narzekam, że trzeba płacić kasę za wydłubanie pazurami takiej jaskini, trzeba płacić, tylko ten czas rezerwacji (nie wiadomo co w trakcie wypadnie), ale przez te dwa miesiące może jeszcze trochę wydłubią, to zwiedzanie tej ostatnio wydłubanej groty będzie bez dopłaty :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Planujemy 2-3 dniowy wypad w góry świętokrzyskie w pierwszych dniach maja

Co warto zwiedzić, gdzie warto pojechać.

Nastawiamy się bardziej na zwiedzanie niż na łazęge po pagurkach :przyczepa: czyli między innymi Jaskinia Raj, Św. Krzyż, Dąb Bartek itp.

Prosze o jakieś rady propozycje. Co należy zobaczyć, zwiedzić, czego nie można opuść.

Rady typu jak najlepiej dojechać, gdzie zaparkować, rezerwacja biletów, wszelkie praktyczne rady i porady są jak najbardzie wskazane.

Wybieramy się samochodami (niestety bez przyczep) z zamiarem noclegów na jakiś kwaterach. Tak więc będziemy mobilni. Chcemy zwiedzić jak najwięcej. Będą z nami dzieci dlatego atrakcje dla dzieciaków też by się przydały.

Z góry dzięki za wszelkie rady.

Kurczę no nie chcę uprawiać tu spamu, ale ja mogę z ręką na sercu polecić panią przewodnik Dorotę Czesak. Fajna babka, dużo wie i organizuje Ci caly wypad za nieduże pieniądze a Ty masz spokojną głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy ktoś z Was był na kempingu nr 140 w Suchedniowie w Górach Świętokrzyskich? Wybieram się tam w Boże Ciało, ale nie wiem, czy ten kemping jest czynny, bo strona niezbyt aktualna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku, na Boże Ciało Camping 140 w Suchedniowie był czynny, ale to był już czerwiec, w tym roku będzie maj, musisz przedzwonić i się dowiedzieć. Telefon 41 254 33 51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzięki, bo już zaczęłam się zastanawiać,czy w ogóle taki kemping istnieje, a bardzo chciałabym się wybrać z dziećmi w Góry Świętokrzyskie, i Suchedniów spodobał mi się najbardziej. Jeszcze raz dzięki, zadzwonię na pewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź na forum relacje że zlotu w Suchedniowie. Kemping istnieje ma się dobrze i jest całkiem niezły.

 

Wysłane z mojego Che2-L11 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.