Skocz do zawartości

VAT niemieckie vs VAT polski = musimy za tę różnice płacić??


ufolz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób co spotkali się z tym problemem lub "skarbówke" mają w jednym palcu.

Opiszę sytuację, która też może mnie dotyczyć choć o tym mogę nie wiedzieć :(

Znajomi kupują kampera u polskiego dealera z zabudową Hobby i dealer (nie będe wskazywał palcem ale ostatnio głośno jest na południu Polski o nim) nie tyle kazał sobie zapłacić różnicę procentową VAT'u polskiego z niemieckim. (VAT niemiecki 19% VAT polski 23%) na kwocie 324k to jest nie mała kwota.

Powiedzcie jak to wygląda od strony klienta czy poważnie sprzedawca musi ponosić te koszty a zarazem doliczać nam tę kwotę?

A jak to jest gdy kupujemy przyczepę lub kampera w niemczech??? jaka kwota nas obowiązuje taka jak w cenniku brutto???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzedawca sprowadzi towar i wprowadza go do obrotu na terenie PL to tak musi go sprzedać z podatkiem VAT obowiązującym w PL. Podatek VAT przy zakupie pomiędzy tymi przedsiębiorcami Cię nie interesuje, bo dla nich jest on neutralny podatkowo.Czyli sprzedawca niemiecki sprzedając do Polski i tak wystawia FVAT bez VAT.

 

Zgodnie z przepisami VAT od towarów i usług płaci kupujący. Przedsiębiorca potem ten VAT przekazuje do US. Trudno aby to przedsiębiorca ponosił koszty tego VATu.

 

I na koniec. Czy kupowałeś towar w cenie netto czy brutto? Bo sprzedawca miał obowiązek podać ci cenę całkowitą brutto, którą masz zapłacić w Polsce.

 

Jeśli natomiast kupisz rzecz prywatnie w Niemczech, to oczywiście obowiązuje Cię VAT niemiecki.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest. Czyli on kupił w cenie netto w DE a Tobie musi sprzedać w cenie = cena netto z DE + marża + Vat PL i to wszystko.

Nie ma żadnego dopłacania do Vatu z DE itd.

Chyba że sprzedawca chce Cię orżnąć i wmówić ze za kampera w DE zapłacił cene Brutto i w ten sposób swoją marżę zwiększa o kolejne 19% niby Vatu a Ty zapłacisz ;).. Więc pewnie proponuje Ci cenę = koszt zakupu netto w DE + niby Vat DE (19%) co jest już jego zarobkiem + marża o ktorej Ci mówi bo zobacz jak mało zarabia i jeszcze rabat Ci pewnie daje + Vat Pl.

 

Znam to od drugiej strony bo pchałem dużo budowlanki do DE, NL i F i wiem jak robili to po tamtej stronie ;).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struś wlasnie tak chcą zrobić mówią że oni płacą cene brutto 19% i dodają 4%Vat 

czyli globalnie reasumując.

1. Importer (dealer nowy sprzęt ) kupuje netto w niemczech - nie brutto :(

2. 269900netto cena zakupu

3. sprzedając dolicza 23%Vat bo tyle musi odprowadzić tak???

4. czyli towar Kamper i tak kosztuje 331977 brutto cennikowo czyli i tak jakiś upust daje ??

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie płacą ceny brutto, nawet jak nie są płatnikiem VAT to do zakupów wewnątrzwspólnotowych muszą się zarejestować i mieć VAT UE. Czyli mając nadany NIP EU i będąc płatnikiem VAT od zakupów to kupujà w cenie netto. Sprzedawca w DE jest zobowiązany wystawić FVAT bez Vatu niemieckiego. Kupujący będąc płatnikiem VAT płaci ten VAT w Polsce.

 

Kupowałem wiele razy z zagranicy rzeczy w związku z prowadzona DG i dokładnie wiem jak to się robi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufloz prawie, tylko do ceny netto najpierw trzeba doliczyć marże a dopiero Vat ale tak, on tam kupuje bez VAT.

Chyba że jest jakiś myk na jego działalności i nie kupuje tego jako importer (firma) tylko osoba prywatna, wtedy kupuje za kwotę brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struś wlasnie tak chcą zrobić mówią że oni płacą cene brutto 19% i dodają 4%Vat

czyli globalnie reasumując.

1. Importer (dealer nowy sprzęt ) kupuje netto w niemczech - nie brutto :(

2. 269900netto cena zakupu

3. sprzedając dolicza 23%Vat bo tyle musi odprowadzić tak???

4. czyli towar Kamper i tak kosztuje 331977 brutto cennikowo czyli i tak jakiś upust daje ??

:hmm:

Dolicz jeszcze marżę. Za darmo tego wszystkiego nie robi przecież
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struś wlasnie tak chcą zrobić mówią że oni płacą cene brutto 19% i dodają 4%Vat 

czyli globalnie reasumując.

1. Importer (dealer nowy sprzęt ) kupuje netto w niemczech - nie brutto :(

...

Może jakimś cudem kupił brutto, później starał się o zwrot nadpłaconego Vatu w DE i dostał te 19% i siedział cicho.

Następnie US w PL poprosił o swoją daninę i tu się zdziwił gościu, gdyż VAT u nas to jeszcze tylko 23% :miga:

 

 

BTW, czy kupujący Hobby dostał już fakturę VAT brutto na tą kwotę, którą zapłacił [324k] ?

Jeżeli tak, to w zasadzie jest już po ptokach... Teraz to tylko dobra wola kupującego, czy chce w tym uczestniczyć...

Edytowane przez Exen (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zastanawiam się, ale aby kupić za kwotę Brutto to tylko jako prywatny i potem jakieś przeniesienie własności na firmę (pojęcia nie mam jak).

Ale według mnie, ściemnia i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U polskiego dealera hobby czy dealera który głównie trudni się importem z Niemiec i innych zagranicznych sklepów? Aha ;-)

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje - cenne I wyczerpujące. Przekazałem i niebawem osobiście sie zarejestruje tu na forum jako właściciel sprzętu. :D

A dla mnie to też infomacje super bo niebawem będe odbierał pryczepę po zrobieniu i zobaczymy jak to u mnie będzie wyglądało rozliczenie finansowe gdy robią to chłopaki z mojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołożę jeszcze dwa zdania. Dostawa NOWYCH środków transportu nie podlega zwolnieniu z VAT-UE, innymi słowy przedsiębiorca sprowadzający nowy pojazd z innego kraju UE MUSI być podatnikiem VAT_UE - kupuje ze stawką 0%. Jeśli sprzedawca by się tłumaczył, że np nie przekroczył obrotu, który zmusza go do rejestracji - w przypadku nowych środków transportu po prostu jest w błędzie - tu nie ma limitu obrotu.  Jak przedmówcy pisali - do ceny nabycia (niemieckie netto) dolicza swoją marżę i do całości polski VAT. Całość daje cenę sprzedaży w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.