Skocz do zawartości

Karawaningowe (i nie tylko) artykuły i ciekawostki znalezione w sieci


BJoe

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, Jurek SO napisał:
Pod warunkiem ,że autostrada posiada trzy pasy ruchu w jednym kierunku. Pas awaryjny się nie liczy.

 

Zgodnie z definicją autostrada to droga przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych wyposażona przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie. Więc autostrada jest owszem drogą dwukierunkową, ale z dwoma jezdniami jednokierunkowymi. A na takich jezdniach można wyprzedzać z prawej strony zgodnie z art 24.10. PoRD:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jacek00 napisał:

 

Zgodnie z definicją autostrada to droga przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych wyposażona przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie. Więc autostrada jest owszem drogą dwukierunkową, ale z dwoma jezdniami jednokierunkowymi. A na takich jezdniach można wyprzedzać z prawej strony zgodnie z art 24.10. PoRD:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

 

Jesteś pewien, że nie ma dodatkowych przepisów dot. Autostrady? Zawsze był potrzebny trzeci pas do wyprzedzania z prawej :drive:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko potwierdziłeś :)

 

argument za niewyprzedzaniem z prawej strony: jadący zapomni popatrzeć w lusterko i zajedzie drogę pojazdowi który go wyprzedza. A co za różnica czy wyprzedzamy z prawej czy z lewej, jednakowo niebezpieczna sytuacja. A taka prawda że dużo częściej ktoś mi zajedzie droge jak wyprzedzam lewym niż prawym pasem, i tak nie patrzą w lusterka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, beruang napisał:

Jesteś pewien, że nie ma dodatkowych przepisów dot. Autostrady? Zawsze był potrzebny trzeci pas do wyprzedzania z prawej :drive:

Nie rozumiem. Jakich dodatkowych przepisów dotyczących autostrady? Na wszystkich jezdniach jednokierunkowych dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony. To o czym piszesz dotyczy jezdni dwukierunkowych, czyli takich, które nie są rozdzielone pasem zieleni, a jedynie linią ciągłą itp. Autostrada natomiast to dwie jezdnie jednokierunkowe.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

Nie rozumiem. Jakich dodatkowych przepisów dotyczących autostrady? Na wszystkich jezdniach jednokierunkowych dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony. To o czym piszesz dotyczy jezdni dwukierunkowych, czyli takich, które nie są rozdzielone pasem zieleni, a jedynie linią ciągłą itp.

No właśnie takiej autostrady nie widziałem. A na bank był przepis o możliwości wyprzedzania na autostradzie z prawej tylko przy min. trzech pasach :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, beruang napisał:

No właśnie takiej autostrady nie widziałem. 

Bo takiej autostrady nie ma. Autostrada musi mieć obie jezdnie fizycznie oddzielone od siebie.

 

Cytat

A na bank był przepis o możliwości wyprzedzania na autostradzie z prawej tylko przy min. trzech pasach :hmm:

Nigdy nie było czegoś takiego. To o czym mówisz jest, ale jak wspomniałem tyczy się jezdni dwukierunkowych. Ludzie często za jezdnie dwukierunkowe biorą właśnie autostrady, czy drogi ekspresowe, które są drogami dwukierunkowymi, ale jezdnie mają jednokierunkowe. Droga to całość, a jezdnia to część drogi, zazwyczaj z oznaczonymi pasami ruchu.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.01.2018 o 09:15, beruang napisał:

No właśnie takiej autostrady nie widziałem. A na bank był przepis o możliwości wyprzedzania na autostradzie z prawej tylko przy min. trzech pasach :hmm:

Już raz ten temat był wałkowany. Ja też pamiętam że coś takiego było, ale ja pierwszą kategorie "B" robiłem w 1995 roku, a prawo o ruchu drogowym zostało znowelizowane w 1997 r oprócz tego doszło kilka ustaw w latach późniejszych. przed nowelizacją w 1997r.  nie było za dużo pisane o drogach ekspresowych a podział prędkości był dla autostrad, terenu zabudowanego i poza obszarem zabudowanym (nie licząc znaków drogowych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raz ten temat był wałkowany. Ja też pamiętam że coś takiego było, ale ja pierwszą kategorie "B" robiłem w 1995 roku, a prawo o ruchu drogowym zostało znowelizowane w 1997 r oprócz tego doszło kilka ustaw w latach późniejszych. przed nowelizacją w 1997r.  nie było za dużo pisane o drogach ekspresowych a podział prędkości był dla autostrad, terenu zabudowanego i poza obszarem zabudowanym (nie licząc znaków drogowych)

Akurat ten przepis w kodeksie z 1983 roku brzmiał tak samo i dopuszczał wyprzedzanie z prawej strony na jezdniach jednokierunkowych. Czyli na wszystkich drogach z rozdzielonymi jezdniami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

Akurat ten przepis nie zmieniał się. W ustawie z 1983 roku też można było wyprzedzać z prawej strony na jezdni jednokierunkowej

Nie twierdze że nie było można wyprzedzać z prawej strony, tylko że  z tego co ja pamiętam to poza terenem zabudowanym można było wyprzedzać z prawej przy trzech pasach, a w terenie zabudowanym przy dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze że nie było można wyprzedzać z prawej strony, tylko że  z tego co ja pamiętam to poza terenem zabudowanym można było wyprzedzać z prawej przy trzech pasach, a w terenie zabudowanym przy dwóch.

I nadal tak jest (i tak było) ale na jezdniach DWUKIERUNKOWYCH (piszę celowo wielkimi literami, bo to jest słowo klucz w tym wypadku).   

Po prostu na początku musisz rozróżnić jezdnię jednokierunkową od dwukierunkowej.

 

Jezdnie dwukierunkowe to takie gdzie mamy jedną jezdnię po 1, 2 lub 3 pasy ruchu w każdym kierunku (czyli np jedna jezdnia mająca 6 pasów ruchu, po 3 w każdym kierunku).

 

Natomiast na jezdniach jednokierunkowych możesz (i mogłeś nawet zgodnie ze starym kodeksem) wyprzedzać z prawej strony bez względu na ilość pasów. Jezdnia jednokierunkowa to jezdnia mająca pasy ruchu tylko w jednym kierunku. Czyli wszystkie drogi ekspresowe rozdzielone pasem zieleni, autostrady i inne drogi gdzie obie jezdnię są fizycznie odseparowane od siebie.

 

 

Dlatego ten przepis sprawia tyle trudności bo niestety kierowcy nie widzą różnicy między jezdnią jednokierunkową a dwukierunkową. I stąd te wszystkie nieporozumienia. Ludzie myśląc o ulicy jednokierunkowej mają przed oczami jakąś uliczkę w mieście, a tymczasem jednokierunkowych jezdni jest znacznie więcej :-)

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, jacek00 napisał:

I nadal tak jest (i tak było) ale na jezdniach DWUKIERUNKOWYCH (piszę celowo wielkimi literami, bo to jest słowo klucz w tym wypadku).   

Po prostu na początku musisz rozróżnić jezdnię jednokierunkową od dwukierunkowej.

 

Jezdnie dwukierunkowe to takie gdzie mamy jedną jezdnię po 1, 2 lub 3 pasy ruchu w każdym kierunku (czyli np jedna jezdnia mająca 6 pasów ruchu, po 3 w każdym kierunku).

 

Natomiast na jezdniach jednokierunkowych możesz (i mogłeś nawet zgodnie ze starym kodeksem) wyprzedzać z prawej strony bez względu na ilość pasów. Jezdnia jednokierunkowa to jezdnia mająca pasy ruchu tylko w jednym kierunku. Czyli wszystkie drogi ekspresowe rozdzielone pasem zieleni, autostrady i inne drogi gdzie obie jezdnię są fizycznie odseparowane od siebie.

 

 

Dlatego ten przepis sprawia tyle trudności bo niestety kierowcy nie widzą różnicy między jezdnią jednokierunkową a dwukierunkową. I stąd te wszystkie nieporozumienia. Ludzie myśląc o ulicy jednokierunkowej mają przed oczami jakąś uliczkę w mieście, a tymczasem jednokierunkowych jezdni jest znacznie więcej :-)

 

 

Zgadzam się z tobą w zupełności, ale weź pod uwagę też to że w roku 1988 Polska ratyfikowała konwencje Wenecką o ruchu drogowym,  a w niej w artykule 11 ustęp 11 jest wspomniane wo wyprzedzaniu z prawej strony, i w czasie jak ja zdawałem kat.B byłem tak uczony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.