Skocz do zawartości

Karawaningowe (i nie tylko) artykuły i ciekawostki znalezione w sieci


BJoe

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteś pewien, że nie ma dodatkowych przepisów dot. Autostrady? Zawsze był potrzebny trzeci pas do wyprzedzania z prawej :drive:

Jest taki przepis. Ale dotyczy tylko jezdni dwu kierunkowej. Autostrada nią nie jest.

Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone na jezdniach kierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu. Dotyczy to zarówno tradycyjnej jezdni jednokierunkowej, jak i drogi dwujezdniowej, złożonej z dwóch jezdni jednokierunkowych, każdej dla przeciwnego kierunku ruchu. Chodzi tu także o drogi ekspresowe i autostrady.

Na jezdniach dwukierunkowych możliwość wyprzedzania z prawej strony jest uzależniona od obszaru i liczby wyznaczonych pasów ruchu. Na obszarze zabudowanym jezdnia dwukierunkowa musi mieć co najmniej dwa wyznaczone pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku:

Poza obszarem zabudowanym jezdnia dwukierunkowa musi mieć co najmniej trzy wyznaczone pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku:

Należy też przypomnieć przepis.

Stanowi o tym art. 24 ust. 10 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: "Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu. A zatem tam, gdzie pasy nie są wyznaczone, wyprzedzać z prawej strony nie wolno."

Należy też pamiętać, że ja jazda lewym pasem nie wyprzedzając też jest zabroniona. Mówi o tym ten przepis który brzmi, że w Polsce mamy róch prawostronny i lewy pas służy tylko do wyprzedzania.

 

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Zgadzam się z tobą w zupełności, ale weź pod uwagę też to że w roku 1988 Polska ratyfikowała konwencje Wenecką o ruchu drogowym,  a w niej w artykule 11 ustęp 11 jest wspomniane wo wyprzedzaniu z prawej strony, i w czasie jak ja zdawałem kat.B byłem tak uczony.
 


Przecież w Konwencji Wiedeńskiej (nie weneckiej) w artykule 11.11 jest dokładnie napisane to samo. Mowa o jezdniach jednokierunkowych i dwukierunkowych. Nasze prawo musi być w zgodzie z Konwencją akurat i w tym wypadku jak najbardziej jest. Przepisy dotyczące pasów ruchu w obszarze zabudowanym i poza zabudowanym dotyczą tylko i wyłącznie jezdni dwukierunkowych a nie jednokierunkowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra !!!!

Wystarczy tego chwalenia się znajomością przepisów drogowych.

Teraz całkiem karawaningowy temat:

Prysznic rano czy wieczorem?

Dermatolog rozstrzyga dylemat

Niektórzy nie wyobrażają sobie pójścia do łóżka bez wcześniejszego prysznica. Inni wolą zostawić tę przyjemność na rano. Okazuje się, że od tego, czy bierzemy prysznic rano czy wieczorem, zależy między innymi kondycja naszej skóry.

Biorąc pod uwagę wyłącznie wpływ, jaki ma prysznic na kondycję naszej skóry, zdecydowanie lepiej jest go brać wieczorem. Nowojorski dermatolog dr Samer Jaber zauważa, że prysznic ma za zadanie zmyć brud, kurz, pot i alergeny z ciała, który nagromadził się w ciągu całego dnia. Szczególnie szkodliwe dla zdrowia są te ostatnie, gdyż mogą podrażniać naskórek.

Dlatego dermatolog zaleca, by pamiętać o wieczornym myciu twarzy. W innym przypadku tłuszcz i zanieczyszczenia, które przeniesiemy na poduszkę, mogą wywołać trądzik. Jeśli chodzi o prysznic, lekarz nie chce wypowiadać się jednoznacznie. – To zależy od indywidualnych preferencji – mówi w rozmowie z "Daily Mail".

Jak się okazuje, wieczorny prysznic ma sporo korzyści. Reguluje temperaturę ciała, co korzystnie wpływa na sen. Co więcej, działa relaksująco i rozkurczająco na mięśnie, dzięki czemu ułatwia zasypianie.

Z drugiej strony wcześniejsze badania dowiodły, że prysznic poranny działa o wiele bardziej pobudzająco niż kawa. Naukowcy z Uniwersytetu Harvard dowiedli ponadto, że prysznic na początku dnia wpływa korzystnie na naszą kreatywność i pozwala lepiej radzić sobie ze stresem w pracy. Strumienie ciepłej wody relaksują, obniżają poziom tzw. hormonu stresu, czyli hormonu, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej poradzić sobie z nadchodzącym dniem.

Czy to oznacza, że powinniśmy brać prysznic dwa razy dziennie? Niekoniecznie. Zbyt częste moczenie skóry wysusza ją, pozbawia ją naturalnych olejów, chroniących przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Dlatego, jeśli koniecznie chcemy brać prysznic dwa razy dziennie, niech te zabiegi nie trwają dłużej niż 10 minut.

źródło:

 
Tylko na miłość boską nie zaczynajcie dyskusji kiedy brać ten prysznic. Pod linkiem jest ankieta w której możecie się opowiedzieć za którąś opcją.
 
Edytowane przez BJoe (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, BJoe napisał:

Tylko na miłość boską nie zaczynajcie dyskusji kiedy brać ten prysznic.

Nie ma co dyskutować ....

https://facet.wp.pl/naukowiec-przez-12-lat-sie-nie-myl-wlasnie-zaprezentowal-wyniki-swojego-eksperymentu-6002204520404097a

Ato nie jest rekord :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach






Przecież w Konwencji Wiedeńskiej (nie weneckiej) w artykule 11.11 jest dokładnie napisane to samo. Mowa o jezdniach jednokierunkowych i dwukierunkowych. Nasze prawo musi być w zgodzie z Konwencją akurat i w tym wypadku jak najbardziej jest. Przepisy dotyczące pasów ruchu w obszarze zabudowanym i poza zabudowanym dotyczą tylko i wyłącznie jezdni dwukierunkowych a nie jednokierunkowych.
Źe mi się napisało chodziło o Wiedeńską. Zgadza sie mowa o jezdniach jedno i dwukierunkaowych ale pod warunkiem że jest określona ilość pasów w danym kierunku.





Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest więcej informacji czytałem o tym na szczęście nikt nie zginął.

https://wp.tv/i,autostrada-w-ogniu-grozny-wypadek-w-chinach,mid,2014816,cid,4051,klip.html?ticaid=61ac0f


Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
16 godzin temu, Cezarr napisał:

W12 - potęga. Na silniku "Malucha" nawet puszka z piwem by nie ustała  :)

47 minut temu, Commander napisał:

Wiem.

Postawił na jednym a odpalił drugi...hihihi

raczej nie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.