Skocz do zawartości
Radzio

Zestaw solarny o mocy 100W na przyczepę kempingową.

Rekomendowane odpowiedzi

strus251

Tak, oczywiście.

Dla tego napisałem co mam i jak działa aby nie było że polecam PWM czy coś ;-).

Dwa panele poza powierzcnią dają mi jeszcze jeden plus.

Zawsze jak jeden się uszkodzi to go wyślę do naprawy czy wywalę a drugi dalej działa ;-).

Zawsze lepiej mieć 1/2 mocy niż 0% mocy ;-).

Panele mam spięte równolegle i diody między nimi. Ale zawsze można wyjąć diody i złączyć je szeregowo ( wszystko mam na złączach MC4 ) i dołożyć MPPT.

Ale jak sam widzisz mam 6A a to już świat i ludzie jak dla mnie.

Co do ceny, u mnie wyszło dużo taniej ;-) ale to już korzyść z zakupów u kolegów z forum ;-).

Fajnie to opisałeś :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
shorty

również uważam że wypadkową powinna być cena :]

ja obecnie buduje zestaw o mocy (papierowej 250W) efektywnej ok 210W z aku 210Ah (z możliwością do 300Ah) przy cenie za całość nie przekraczającej 600zł 

czyli tyle ile nowe 80W plus MPPT  lub 100W + PWM 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puchaty

Czytając wszystkie wypowiedzi schematy i przeliczenia mam nadzieje,że mòj zestaw będzie jakoś się sprawował aktu 100ah

I solar 100w ,pierwszy wyjazd i sie okaże ☺'

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Krak

Ja mam dwa panele +aku 60Ah AGM niskiego rozładowania. Ani razu nie brakowało mi prądu mimo tego ,że jeżdżę z dziećmi i np. w pochmurne dni TV nagina cały czas. Z doświadczenia wiem ,że 3 dni mogę stać bez słońca i 60ah wystarczy. Jeżeli chodzi o lodówkę to też budowałem system z takim zamiarem jednak  u mnie nie sprawdziło się to. Pierwszy wyjazd jazda w nocy (około 6godzin) i dojechaliśmy z akumulatorem 10%. W dzień cały prąd generowany z ogniw idzie na pokrycie zapotrzebowania lodówki (lodówka około 12A/H). Lodówkę w trakcie jazdy zasilam gazem (była na ten temat obszerna dyskusja czy można czy nie ja stwierdzam ,że spokojnie można) . Ja zastosowałem regulator PWM (steca) oczywiście polecam zastosować MPPT tylko coś markowego żeby to miało ręce i nogi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hektor190

Z doświadczenia wiem ,że 3 dni mogę stać bez słońca i 60ah wystarczy. 

Zastanawiam się jakie jest średnie dobowe zużycie energii na zimną wodę, rozprowadzenie ciepła wentylatorami i oświetlenie (bez TV i lodówki). To pokaże jak duży powinien być akumulator bez baterii słonecznej aby 2-3 dni wytrzymać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Yakuza1987

Panowie prosze o pomoc. Potrzebuje zakupić solar który będzie w stanie obsłużyć przetwornice (ładowanie laptopa) oświetlenie Led. Problem jest tylko taki że miejsce w którym stoję to las i promienie słoneczne dochodza średnio (las iglasty) Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zbigniew Grad

130wat panel,akumulator 90ap I regulator ladowania Mppt,I spoko wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
adaml61
Napisano (edytowane)

Ja mam takie doświadczenie , panel 190 W + MPPT + 100 Ah prądu nie brakuje nigdy , przy tym samym panelu miałem chwilowo PWM bo nie dotarł na czas MPPT , i brakło nad ranem ,piec przestał dmuchać .Koszt mego zestawu + mocowania , 600 zł + praca własna ,

Edytowane przez adaml61

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
S&A
15 godzin temu, adaml61 napisał:

.. panel 190 W + MPPT + 100 Ah [...] Koszt mego zestawu + mocowania , 600 zł + praca własna ,

cena trochę nie za niska?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
adaml61

Panel po testowy kupiony bezpośrednio w niemczech za 50 eur ,do montażu wykorzystane uchwyty alu. do mocowania paneli na dachu po małej  modyfikacji ,panel zamocowany w 8 miejscach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi