Skocz do zawartości

Zestaw solarny o mocy 100W na przyczepę kempingową.


Radzio

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, oczywiście.

Dla tego napisałem co mam i jak działa aby nie było że polecam PWM czy coś ;-).

Dwa panele poza powierzcnią dają mi jeszcze jeden plus.

Zawsze jak jeden się uszkodzi to go wyślę do naprawy czy wywalę a drugi dalej działa ;-).

Zawsze lepiej mieć 1/2 mocy niż 0% mocy ;-).

Panele mam spięte równolegle i diody między nimi. Ale zawsze można wyjąć diody i złączyć je szeregowo ( wszystko mam na złączach MC4 ) i dołożyć MPPT.

Ale jak sam widzisz mam 6A a to już świat i ludzie jak dla mnie.

 

Co do ceny, u mnie wyszło dużo taniej ;-) ale to już korzyść z zakupów u kolegów z forum ;-).

Fajnie to opisałeś :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

również uważam że wypadkową powinna być cena :]

ja obecnie buduje zestaw o mocy (papierowej 250W) efektywnej ok 210W z aku 210Ah (z możliwością do 300Ah) przy cenie za całość nie przekraczającej 600zł 

 

czyli tyle ile nowe 80W plus MPPT  lub 100W + PWM 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa panele +aku 60Ah AGM niskiego rozładowania. Ani razu nie brakowało mi prądu mimo tego ,że jeżdżę z dziećmi i np. w pochmurne dni TV nagina cały czas. Z doświadczenia wiem ,że 3 dni mogę stać bez słońca i 60ah wystarczy. Jeżeli chodzi o lodówkę to też budowałem system z takim zamiarem jednak  u mnie nie sprawdziło się to. Pierwszy wyjazd jazda w nocy (około 6godzin) i dojechaliśmy z akumulatorem 10%. W dzień cały prąd generowany z ogniw idzie na pokrycie zapotrzebowania lodówki (lodówka około 12A/H). Lodówkę w trakcie jazdy zasilam gazem (była na ten temat obszerna dyskusja czy można czy nie ja stwierdzam ,że spokojnie można) . Ja zastosowałem regulator PWM (steca) oczywiście polecam zastosować MPPT tylko coś markowego żeby to miało ręce i nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 Z doświadczenia wiem ,że 3 dni mogę stać bez słońca i 60ah wystarczy. 

Zastanawiam się jakie jest średnie dobowe zużycie energii na zimną wodę, rozprowadzenie ciepła wentylatorami i oświetlenie (bez TV i lodówki). To pokaże jak duży powinien być akumulator bez baterii słonecznej aby 2-3 dni wytrzymać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie prosze o pomoc. Potrzebuje zakupić solar który będzie w stanie obsłużyć przetwornice (ładowanie laptopa) oświetlenie Led. Problem jest tylko taki że miejsce w którym stoję to las i promienie słoneczne dochodza średnio (las iglasty) Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ja mam takie doświadczenie , panel 190 W + MPPT + 100 Ah prądu nie brakuje nigdy , przy tym samym panelu miałem chwilowo PWM bo nie dotarł na czas MPPT , i brakło nad ranem ,piec przestał dmuchać .Koszt mego zestawu + mocowania , 600 zł + praca własna ,

Edytowane przez adaml61 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, adaml61 napisał:

.. panel 190 W + MPPT + 100 Ah [...] Koszt mego zestawu + mocowania , 600 zł + praca własna ,

cena trochę nie za niska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel po testowy kupiony bezpośrednio w niemczech za 50 eur ,do montażu wykorzystane uchwyty alu. do mocowania paneli na dachu po małej  modyfikacji ,panel zamocowany w 8 miejscach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wszyscy wszem i wobec trąbią że jeśli panel ,regulator itp to kontaktuj się forumowym naszym Bartkiem vel Tarapukuara. Za taki zestaw zapłacisz u niego połowę mniej,doradzi i pomoże we wszystkim. Dzwoń do niego 609-220-575 . Nie pisz tylko dzwoń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu nie dałbym tyle kasy za panel 100W.  Ten regulator kosztuje 150 zł, te kable i przelotka może 80 zł.Więc ile kosztuje panel? Łatwo policzyć. To ja już bym wolał kupić panel elastyczny 160W z lepszymi parametrami i do tego dokupić choćby taką samą resztę.I zapłaciłbym za to wszystko mniej i miałbym mocniejszą instalację. Mocno naciągany ten niby komplet :( 

https://allegro.pl/oferta/panel-sloneczny-160w-elastyczny-12v-mono-ecoflex-7781858403

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.