Skocz do zawartości

Zaduch w przyczepie ( ozonowanie ? )


MarcinJ

Rekomendowane odpowiedzi

W treści swego postu podajesz   „ … środku czuć stęchliznę.”   Co to jest stęchlizna  jak podaje WIKI to: „zapach odczuwany w wilgotnych, niewietrzonych lub zagrzybionych pomieszczeniach” .  Jak z treści wynika, że musi być wilgoć lub zagrzybione niewietrzone  pomieszczenie. Do rozwoju grzyba niezbędna jest woda. W każdym niewietrzonym pomieszczeniu wytwarza się wilgoć. Dlatego też każdy lokal do prawidłowej wentylacji – odprowadzania wilgoci winien mieć instalację wywietrznikową.  Uważam, że należy najpierw  przyczepę wymyć, to, co da się wyprać,  posprawdzać czy nie ulegają zbutwieniu  drewno użyte do konstrukcji  ścian i podłogi, powynosić  wyroby tapicerskie na słońce, posprawdzać  gąbki w nich użyte.  Na samym końcu po wietrzeniu bym ozonował  - lub wstawił lampę UV do niszczenia bakterii, grzybów i innych  niewidzialnych nieuzbrojonym gołym  okiem żyjątek, które wytwarzają w wyniku swych życiowych procesów nieodpowiedni zapach – stęchliznę.

UWAGA:  OZON JEST GAZEM BARDZO SZKODLIWYM DLA ORGANIZMU!!!!   PRZECZYTAJ !!! https://pl.wikipedia.org/wiki/Ozon  -  działanie toksyczne na organizm !!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny przykład bardzo "konstruktywnej i pomocnej" odpowiedzi:

 Może ozonowanie a może granat, ciężko stwierdzić na odległość        

 

A podobno milczenie jest złotem, tu naprawdę jest cała masa "pomocnych dusz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stęchlizny... własnie na odległość ciężko stwierdzić, czy to myszki się zadomowiły i narobiły -teraz po nagrzaniu śmierdzi, czy może właśnie coś podsiąka... pleśni nie musisz mieć, poszukajcie miękkiej ściany.

Ja bym zrobił tak:

1. Wietrzenie - to pewnie zrobione

2. Szukanie przecieku - miękka ściana, sufit

3. Dokładnie sprzątanie. Polecam tu pranie poduszek i tapicerki materiałowej, dokładne umycie całej reszty - najlepiej mi się to robi takim czyścikiem parowym - taka gruszka. Wody wlewamy do przyczepy mało, a za to gorąco para pod ciśnieniem odrywa bród i do tego temperatura zabija bakterie. Czyszczenie trzeba robić bardzo dokładnie, Niejednokrotnie z rozebraniem jakiś elementów. Ja swojego kampera po zakupie czyściłem przez tydzień. Każdy zakamarek, pod rurami, pod kablami trzeba umyć. W moim kamperze były myszki i zostawiły prezenty. I one śmierdziały. Więc naprawdę się napracowałem ale efekt jest super.

4. Wykonać ozonowanie. Tak jak kolega pisał - ozon jest groźny dla człowieka, ale dzięki temu też dla wszystkiego co jest zbudowane z węgla. Podczas ozonowania na szczęście nie musimy siedzieć w przyczepie. Ustawiamy urządzenie na odpowiedni czas - zależny od wielkości przyczepy i ilości produkowanego ozonu przez urządzenie. Ja polecam ozonowanie wnętrza, do tego pootwierać wszystkie możliwe skrytki, włączyć również obieg powietrza od pieca tak by ozon dotarł i "wyczyścił" rury od nawiewów.

Ozon jest cięższy od powietrza więc ustawiamy urządzenie możliwie wysoko, np. na stole lub górnej szafce. Ozonowanie wykonujemy najlepiej w temp. do 25 st. C - najlepiej, bo powyżej tej temp. następuje szybszy rozkład cząsteczki ozonu. Do tego powietrze dobrze gdy jest suche - urządzenie lepiej generuje ozon.

I na koniec - dobrze wywietrzyć przyczepę !! Ozon lubi zalegać w dolnych zakamarkach - bakisty, szafki. Trzeba przyczepę wywietrzyć aczkolwiek ozon ulegnie rozkładowi tak czy inaczej, ale na pewno od razu nosa wsadzać i się zaciągać bym nie polecał. 

 

Ogólnie ozonowanie super radzi sobie ze smrodem typu zwierzaki i papierosy ale jeśli masz miękka ścianę bo zaciekła ci woda to tego w ten sposób nie uratujesz.

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny przykład bardzo "konstruktywnej i pomocnej" odpowiedzi:

A podobno milczenie jest złotem, tu naprawdę jest cała masa "pomocnych dusz".

A może chodziło o taki granat, tak jak i ozonowanie służy do czyszczenia klimatyzacji z nieprzyjemnych zapachów.

post-7306-0-52476300-1439112431.jpg

Edytowane przez TOM3653 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Stęchlizna", to najczęściej roztocza i grzyby pleśniowe. Wszystkie powyższe porady są słuszne. Ja zaczął bym od dokładnego przeglądu przyczepy ze szczególnym udziałem węchu. Bywa, że jest to kwestia "jednego elementu" - jakaś wykładzina, dywanik, etc. - mającego "przewlekły" kontakt z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i wskazówki ( na niektóre bym wcale nie wpadł )

Przyczepa była długo zamknięta i wentylacja musiała być bardzo słaba. Do tego trafiłem na niedopałek czyli palone w niej było ile tego nie wiem.

Na początek wywalę wszelkie materace ETC..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile nie jest zgnita to pranie firanek, pokrowców materacy , wykładzin i wszstkiego co możliwe do wyprania.Następnie dokładne mycie wewnątrz, nie przetarcie ściereczką tylko porządne mycie, na końcu ozonowanie i założenie firanek itp. Powinno zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.