Skocz do zawartości

Uwaga na GAZ - tragedia w przyczepie


GregorY

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma żartów :( .. w tym tygodniu zaraz po powrocie z Chorwacji odstawiłem przyczepę do serwisu - nadal mam problem z sadzą osadzającą się pod garnkami. Chłopaki walczą w Scampie w Bieruniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tlenek węgla tylko dlaczego rano ktoś się zainteresował tą przyczepą twierdząc, że czuć gaz?

Jakoś na kempingu nikt z rana nie oblatuje przyczep sąsiadów.

 

Chyba, że byli np na 2 przyczepy.

Edytowane przez blumore (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja wiem, że tlenek a nie sam gaz. Gaz przecież by wyczuli.

 

Mnie zastanawia co innego. Jeśli to był tlenek to co było powodem? Szczelnie zamknięte wszystkie okna? Niesprawny przewód kominowy? A co z resztą otworów wentylacyjnych, które są w przyczepie? Czy one są niewystarczające?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mamy bardzo zimne noce więc odpowiedź wydaje się być prosta, nieszczelna instalacja kominowa, tlenek wegla, brak wentylacji i powszechne przeróbki przyczep + brak profesonalnego serwisowania. Straszna tragedia.

Przy niepełnym spalanu gazu i w pewnych warunkach może wydzielać się tlenek węgla, który jest minimalnie cięższy od powietrza i zbiera się w dolnych partiach naszych domków. W praktyce miesza się bardzo dobrze z powietrzem. W podłodze są przewidziane przewody wentylacyjne nie wolno ich zasłaniać. Tylko dobry czujnik i poprawne serwisowanie urządzeń gazowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie dziennikarze mówią to co się dobrze sprzedaje... a ludzie łykają wszystko jak leci :oslabiony:  Szansa zatrucia w tym przypadku gazem jest nikła lub nawet zerowa.

 

Przyczynę zgonu ustali sekcja, a póki co, pewne są informacje służb (nie dziennikarzy), które wstępnie oceniły, zbadały sytuację i usunęły wyciek gazu.

Gdy ewentualną przyczyną jest czad, to wtedy pisze się o czadzie, a nie o gazie. :hmm:

Zawsze lubię trzymać się faktów, a nie spekulacji.

Tu wszystkie fakty wskazują na zatrucie gazem, dlatego czytamy:

 

"Najprawdopodobniej przyczyną śmierci 10-letniego chłopca i jego 71-letniego dziadka było zatrucie gazem - potwierdził policjant"

"Jak podał dyżurny straży pożarnej z Wolsztyna, są dwa miejsca, z których mógł ulatniać się gaz. - Pierwsze to piecyk, którym ogrzewane było wnętrze. Druga możliwość to lodówka, która również zasilana była gazem - powiedział strażak"

"Źródło wycieku ustali biegły z zakresu pożarnictwa"

"Informację potwierdził Artur Lorenz z wolsztyńskiej policji"

"Straż usunęła już wyciek gazu"

"Świadkowie poinformowali, że w przyczepie czuć było gaz"

 

IMHO

Nie ma żartów :( .. w tym tygodniu zaraz po powrocie z Chorwacji odstawiłem przyczepę do serwisu - nadal mam problem z sadzą osadzającą się pod garnkami. Chłopaki walczą w Scampie w Bieruniu.

 

  :bravo:

... a pamiętasz, jak się zastanawiałeś nad czujką gazu  :skromny: 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunikat PSP Wolsztyn.

 

...Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz miernikiem wielogazowym sprawdzili obecność substancji niebeziecznej w przyczepie. Miernik nie wykazał obecności gazów wewnątrz pomieszczeń. Przed przybyciem straży zakręcono butle z gazem propan-buta i odłączono akumulator zasilający kemping. Przyczepa została odholowana przez policję na parking strzeżony, w celu prowadzenia dalszych czynności dochodzeniowych. Dochodzenie dot. ustalenia przeczyn tragedii prowadzi Policja pod nadzorem Prokuratora.

 

Przypominamy o bezpiecznym użytkowaniu sprzętu zasilanego gazem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prawidłową wentylację pomieszczeń w których stosujemy urządzenia gazowe. Urządzenia należy stosować zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi.

 

Innym i bardzo ważnym rozwiązanie mogącym uchronić nas przed niebezpieczeństwem zatrucia (nie tylko tlenkiem węgla-czadem) jest stosowanie czujek (tlenku węgla, dymu, gazu itp). ...

 

Czujka ostrzeże nas przed wzrostem stężenia substancji niebezpiecznej.

 

Przekaz służb jest jasny i klarowny. Wentylacja prawidłowe działanie urządzeń, zabezpieczenie (czujniki substancji niebezpiecznych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaz służb jest jasny i klarowny. Wentylacja prawidłowe działanie urządzeń, zabezpieczenie (czujniki substancji niebezpiecznych).

 

Zgadza się, ale mnie chodziło o wcześniejsze spekulacje, a przecież na podstawie linków:

http://wiadomosci.onet.pl/poznan/tragedia-na-kempingu-w-wielkopolsce-nie-zyja-dwie-osoby/2dlcfp

http://kontakt24.tvn24.pl/zatrucie-gazem-na-kempingu-nie-zyje-10-latek-i-jego-dziadek,175053.html

również otrzymujemy jasny i klarowny przekaz, że przyczyną zatrucia był gaz, a nie tlenek węgla, co potwierdzili zarówno strażacy, jak i policja.

 

Oczywiście nie zmienia to faktu, że ogólnie, ważne jest dla nas:

Wentylacja prawidłowe działanie urządzeń, zabezpieczenie (czujniki substancji niebezpiecznych).

 

 

Ostatnio mamy bardzo zimne noce więc odpowiedź wydaje się być prosta, nieszczelna instalacja kominowa, tlenek wegla, brak wentylacji i powszechne przeróbki przyczep + brak profesonalnego serwisowania.

[...]

Tylko dobry czujnik i poprawne serwisowanie urządzeń gazowych.

 

Zamiast spekulacji, nareszcie czytam w tym temacie jakąś sensowną konkluzję :ok: 

Skoro jest okazja, to ponownie przypomnę: moim zdaniem, ok. 1/5 forumowych tematów o usprawnianiu urządzeń gazowych, powinna znaleźć się w śmietniku, chociażby te z cudownym "psikaniem" WD40, czyli panaceum na wszelkie usterki, o czym wielokroć wspominałem. Niestety, początkowe wrażenie poprawy działania, może przynieść nieszczelność w bliżej nieokreślonej przyszłości. Będzie jeszcze gorzej, gdy tak usprawniona przyczepa zostanie sprzedana komuś innemu.

Rzadko kiedy w poważniejszych przypadkach widuję porady, aby udać się do fachowego serwisu. Zamiast tego, są setki porad, w/g których doktoryzują się na danym sprzęcie zarówno sami pytający, jak i odpowiadający, co jest skrajnym brakiem wyobraźni (moim zdaniem) w przypadku rad dotyczących np. urządzeń i instalacji gazowych. Stopień percepcji w danym temacie, osób oczekujących porady, ma kolosalne znaczenie. Wymiana np. wizjera płomienia w piecu będzie dla niektórych osób wyzwaniem, do którego nie powinny się zabierać, a ktoś inny zrobi to prawidłowo w minutę i niemal z zamkniętymi oczami. Chodzi mi o to, że zanim udzieli się odpowiedzi, warto wcześniej ocenić możliwości osoby po drugiej stronie ekranu.

IMHO  

PS

Czy ktokolwiek jest w stanie zagwarantować, że w owej przyczepie ktoś nie robił jakichś mało profesjonalnych "usprawnień" w instalacji gazowej, kierując się równie "profesjonalnymi" wskazówkami z jakiejś strony internetowej, nie mając przy tym zielonego pojęcia na ten temat? :niewiem:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.