Skocz do zawartości

podwyższenie haka - prośba o pomoc


Medyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

zanim zaczniesz rewolucje z hakiem to sprawdz jaki masz profil opony w przyczepie ...

 

W Hobby mialem 185/65/14, zmiana na balon 80 spowodowała ze przyczepa wrocila do poziomu...

 

Tu może faktycznie tkwić problem. Różnica w średnicy między rozmiarem 65, a 80 to aż 55,5 mm, przyjmując oczywiście tę samą szerokość i rozmiar felgi, czyli np. 185/65/14 i 185/80/14.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Maarec, nie skontaktuję się ze sprzedającym, bo auto ściągałem z Niemiec. Hak mam oryginalnie montowany przez Opla ( z niemiecką homologacją), ale z oponami w cepce to faktycznie muszę sprawdzić, gdyż podniesienie profilu opony o jakieś wspomniane 5,5 cm może załatwiłoby sprawę. Jest jeszcze kwestia, czy balony wejdą mi do nadkola i czy balony występują w wersji "C" czyli dla dostawczaków/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, cepkę podniósłbyś nie 5,5 cm tylko 2,75cm (podnosisz o równicę promienia zwiększając średnicę).

"balony" występują w wersji C i to nawet dużo takich jest. Są też "75" z C.

Pytanie jakie masz teraz i czy masz może wlepkę w cepie jakich opon powinieneś używać (ja mam na klapie bakisty od środka). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie 5,5 cm. to na średnicy, na promieniu wyniesie około wspomnianych przez Ciebie 2,75 cm. Tak sobie wyliczyłem, że przy długości przyczepy z zaczepem 570,0 cm i odległości od zaczepu do środka koła 360,0 cm, to podnosząc wysokość na kole o te 2,75 cm, to tył podniesie się około 4,0 cm, to też trochę mało. Wspomniałem wcześniej, że tył opuszcza się o około 6,0 - 8,0 cm. Po wymianie tylnego zawieszenia Vectra z tyłu stoi dosyć wysoko, chyba oprócz bagażu wrzucę do kufra ze dwie trelinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wysoko czy nisko to jedno, zobacz na jakiej jest wysokości kula.

Druga sprawa, jak to podniesienie o 4cm sobie wyliczyłeś? Pytam bo to dźwignia podparta na osi zaczynająca się na haku auta :hmm:

Nie mówię, że źle tylko nie wiem jak to sobie policzyłeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zmierzyłem dzisiaj  wysokość środka kuli haka do podłoża przy pustym samochodzie. :look:..... 46,0 cm. Ciekawe ile się obniży po doładowaniu kufra, czy to coś pomoże przy wypoziomowaniu cepki? Wątpię, żebym osiągnął wspomniane 38,0 - 42,0 cm.  :sciana: , bo kolumny (sprężyny) są nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, i ja tak mierzyłem, do górnej krawędzi kuli. Najśmieszniejsze jest u mnie, w poprzednim sharanie miałem 45,5 do góry kuli, dzisiaj mi zmierzył miły kupujący :) cepa była w poziomie. W c4 też mam 45,5 i dół cepy idzie w dół, łot zagadka i czeski film :) we wtorek będę holował cepe to jeszcze raz pomierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zmierzyłem dzisiaj  wysokość środka kuli haka do podłoża przy pustym samochodzie. :look:..... 46,0 cm. Ciekawe ile się obniży po doładowaniu kufra, czy to coś pomoże przy wypoziomowaniu cepki? Wątpię, żebym osiągnął wspomniane 38,0 - 42,0 cm.  :sciana: , bo kolumny (sprężyny) są nowe.

Zatankuj do pełna , wrzuć 100 kg do bagażnika i niech wsiądą 4 osoby. Symulacja stanu "wakacyjnego".

Na razie oceniasz stan lekki.

Ja mam Mitsu Outlander z dodatkowymi sprężynami wewnątrz tylnych ori sprężyn.....i tak siada.

Land Cruiser na sprężynie już mniej ale i tak 5/7 cm ubywa.

Możesz się zdziwić ile cm ucieknie u ciebie w dół po poważnym obciążeniu auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukam fotki całego zestawu z boku, gotowym do jazdy na wyjazd (obciążony, ale bez pasażerów). Zobaczycie jak to dziwnie wygląda.Już raz cofając na łące z małymi, naprawdę małymi pagórkami,rozwaliłem jedną podkładkę pod tylną podporą.

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.