Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

Vitaycie.

Chłopaki, da się!!!

Przed urlopem zobaczyłem klimę w przyczepowej szafie i spać już potem nie mogłem. Zaryzykowałem, kupiłem jakąś prostą tanią klimatyzację w LM.

Jej koszt dodałem w koszty wyprawy na której mieliśmy być do końca przeznaczonych środków lub do dnia aż klima się zepsuje.

Tymczasem nic z tego, kasa została, klima działa a do domu wygonił nas kalendarz.

.

Po zakupie klimatyzatora najpierw sprawdziłem czy to w ogóle działa i chłodzi.

Działa i chłodzi, zacząłem więc komponować wloty/wyloty/doloty.

Wsadziłem ją w nieużyteczne tym razem łóżko w tylnej części mojego kampera i zabezpieczyłem przed przemieszczaniem się.

Dolna część urządzenia bardziej hałaśliwa spoczywała w schowku który obudowałem gąbkami w taki sposób, by nie utrudniać pobierania powietrza z dworu, przez duży kanał w łazience i otwarte drzwiczki serwisowe kibelka.

Zasysanie powietrza z wnętrza jest po lewej stronie, czyli od strony ściany bocznej w górnej części klimatyzatora i nie zabudowane gąbkami. Do tego zrobiłem szybką "otulinę" komina z kawałka wykładziny remontowej (na foto jej nie ma)  by ciepło z wydechu po rozgrzaniu rury karbowanej nie było mieszane i zasysane z powietrzem z wnętrza.

To odizolowanie skutkowało zimnem na wylocie w okolicach 8st przy 25st, a po schłodzeniu wnętrza do 20st, na wylocie było 7stopni !!!

W takiej postaci dumny jak Dobromir ruszyłem na Chorwację.

Tam jak włączyłem to 4 tygodnie chodziła non stop dzień i noc i utrzymywała ustaloną temperaturę 22-24st i szczerze powiem, że sprężarka w nocy więcej odpoczywała niż pracowała a hałas znikomy. Cykl był około 5/10 minut a nawiew dmuchał na minimum bez przerwy.

Ukochana tylko na pięterku miała cieplej, ja na dole bywało że marzłem w nocy.

Popatrzcie.

Kto o tym myśli a jeszcze nie wyjechał to zdąży, ja miałem bardzo mało czasu, wygląda nieciekawie ale było cichutko (wytłumienie) i chłodziła skutecznie.

Aha, nazwa Celcia (nie mylić z firmą bo to chińczyk),  750zł , deklarowane 7000BTU :) 2 lata gwarancji ale już "zarobiła" na siebie.

post-2083-0-82609700-1437083352_thumb.jpg

post-2083-0-91903000-1437083395_thumb.jpg

post-2083-0-22525900-1437083472_thumb.jpg

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

patent sprawdzony przeze mnie w poprzedniej przyczepie, z tym ze rura wylotowa była wyprowadzona przez podłogę i miała zaledwie ok 30cm, przez co nie nagrzewała dodatkowo wnętrza i nie było problemu, że tuż po wyłączeniu klimy, urządzenie oddawało ciepło do środka. Ty nie wyłączałeś więc tez było ok.

 

a co ze skroplinami ? dziura w podłodze czy też rurka przez drzwi serwisowe ?

 

Witus- to co widać to tylko 1/3 urządzenia, nie mniej jednak polecam

 

dla tych, co szukają na przyszły sezon - niedługo w marketach zaczną się wyprzedaże i za 500-650 spokojnie kupi się taki sprzęt.

 

u mnie w przyczepie też dawało radę tak wychłodzić, że ciężko było w środku się przebrać, żeby dorosły nie zmarzł, a ze jeździliśmy z 2 latkiem to nie było mowy o chłodzeniu dużej niż 3h na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patent sprawdzony przeze mnie w poprzedniej przyczepie, z tym ze rura wylotowa była wyprowadzona przez podłogę i miała zaledwie ok 30cm, przez co nie nagrzewała dodatkowo wnętrza i nie było problemu, że tuż po wyłączeniu klimy, urządzenie oddawało ciepło do środka. Ty nie wyłączałeś więc tez było ok.

 

a co ze skroplinami ? dziura w podłodze czy też rurka przez drzwi serwisowe ?

 

Witus- to co widać to tylko 1/3 urządzenia, nie mniej jednak polecam

 

dla tych, co szukają na przyszły sezon - niedługo w marketach zaczną się wyprzedaże i za 500-650 spokojnie kupi się taki sprzęt.

 

u mnie w przyczepie też dawało radę tak wychłodzić, że ciężko było w środku się przebrać, żeby dorosły nie zmarzł, a ze jeździliśmy z 2 latkiem to nie było mowy o chłodzeniu dużej niż 3h na dobę.

Myślę o tym. Przydałoby się schłodzenie przyczepy na poobiednią drzemkę albo z pół godziny przed spaniem na chwilę. Wolałbym raczej jakoś zabudować to na stałe. Rozwiązania dachowe jeszcze nie staniały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Mareec napisał, wystaje 1/3

To co nieistotne jest zabudowane/obudowane gąbkami, ale generalnie cały monoblok stoi na podłodze.

Skroplin nie odprowadzałem wcale, tam jest korek do spuszczania i kontrolka informująca o poziomie zebranej wody.

Ani razu nie uzbierało się by interweniować a przypomnę, że chodziła i chłodziła cały miesiąc non stop.

Zabudowa prymitywna bo robiona 2 dnie przed wyjazdem a były ważniejsze czynności przed wyjazdem.

Nie ważne, po prostu polecam bo zdało to coś egzamin mimo mojego sceptycznego podejścia do produktów MiC.

 

Ired, jest to w LM handlowa nazwa Celcia, model... hm... nie wiem :)

Identyczne w Casto tylko inaczej się nazywają, nie łudźmy się więc że to "firma" choć wykonanie wydaje się solidne, nic nie trzeszczy, nic nie tarabani, zachowuje się cichutko no i najważniejsze że wieje chłodem.

Nie będę jej na stałe zabudowywał bo w szafie mam po lewej półeczki a po prawej  miejsce na ciuchy wieszakowe, brak miejsca

Edit:

Pilot nawet jest.


Myślę o tym. Przydałoby się schłodzenie przyczepy na poobiednią drzemkę...

Witus, warto.

Bywało że ukochana po południu wychodzić z kampera nie chciała. cieszyłem się że w ten prymitywny sposób mogłem dać jej ten komfort.

Ponadto skierowanie nawiewu do góry, schładzało napoje na stoliku - tak lekko z boku strumienia , naprawdę zimne wino smakowało lepiej a butla 5 litrów do lodówki nie wchodzi.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tanich dachowych to jedynie klimaco za 3,5k u nas pracuje non stop jedynie na noc wyłączamy bo strasznie to halasuje jak sie ja ma 30cm nad głową :)

W nocy nie ma potrzeby jest przyjemne 22 stopnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie macie, u nas w Vodicach bylo 28 bez wiatru,tylko od 10 do 16 wieje

Kurcze chyba bym wracał :)

 

post-373-1437241611,39_thumb.jpg

 

Zapowiada się gorąco, chyba uciekam na Pinetę tam jest wysoki las :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Automaciek i Maarec 

Chyba obaj macie rację :) Monobloki (przynajmniej większość) mają obie opcje, jednak sposób Maarec'a zwiększa wydajność chłodzenia (przynajmniej w moim - przetestowane) ponieważ znacznie wydajniej osusza powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.