Skocz do zawartości

Zapytanie o rodzaje butli gazowych (i ich kompatybilność)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Że względu na rozmiar balisty nie wchodzi w grę montaż butli 11kg. Powinny mi spokojnie wystarczać 2 butle 3kg. Ale przymiarka pokazała że gwinty tych butli są różne. Czy w butlach 11kg, 3kg, 2kg ciśnienie i patametry gazu są takie same? Aby zmienić butle wystarczy dopasować gwint? Czy też reduktor musze zmienić?

Dla mnie to dziwny temat jest bo pamiętam że kiedyś rodzice mieli zwykłą butle 2kg z palnikiem bez żadnych reduktorów i działało...

 

Pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wyjściowe zależą od reduktora, więc nic nie zmieniasz, tylko zostawiasz ten, który masz (oczywiście, jeśli jest jeszcze ważny). Reduktor należy zmienić max po 10 latach, jeżeli był markowy, natomiast gdy był "taki sobie", to po połowie tego okresu.

Do butli turystycznej (2 lub 3 kilogramowej, a nawet 5) wystarczy dokupić odpowiednią nakrętkę redukcyjną za kilkanaście zł. - to wszystko.

 

post-8228-0-31884200-1436131990_thumb.jpg

 

Np.:

http://allegro.pl/redukcja-do-butli-turystycznej-reduktor-waz-gazu-i4989006090.html

Kiedyś były (teraz też są) kuchenki nakręcane na butle, ale one mają specjalną konstrukcję palników, dlatego nie wymagają reduktorów. Bywają też kuchenki łączone wężem z butlą, ale mające wbudowany reduktor wewnątrz (schowany).

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze zapytam o jedno, czy warto kupować nową butlę?

Z tego co widzę po ogłoszeniach to raczej teraz butle się wymienia na pełne a nie nabija. Więc jak mam za moją nową dostać na wymianie jakiegoś "ogóra" to nie jest do końca dobry pomysł.

 

A jeżeli nową i nabijać to czy ważne jest jakiej firmy czy na coś innego zwracać uwagę?

 

pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj a patrzyles na te nowe butle amergaz?sa chyba 8kg ale ksztalt maja mniejszy niz tradycyjne a koszt to 150zl na poczatek(butla,gaz,reduktor)pozniej wymiana 50 zlotych.Ja mam wlasnie 2 3kg ale na dlugo to nie wystarcza i rozwazam zakup takiego czegos.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze zapytam o jedno, czy warto kupować nową butlę?

Z tego co widzę po ogłoszeniach to raczej teraz butle się wymienia na pełne a nie nabija. Więc jak mam za moją nową dostać na wymianie jakiegoś "ogóra" to nie jest do końca dobry pomysł.

 

A jeżeli nową i nabijać to czy ważne jest jakiej firmy czy na coś innego zwracać uwagę?

 

pozdrawiam. Kamil

 

Nie wiem, jak jest obecnie z wymianą butli turystycznych, daaawno już tego nie robiłem, jednak przypuszczam, że nie jest łatwo :hmm:

Na ogół widuję jedynie butle 11 kg na wymianę + nowy typ zastępujący butle BP.

Raczej w grę będzie wchodzić napełnianie butli. Butlę możesz kupić używaną, ale różnica do ceny nowej nie jest duża, a data legalizacji może być w takim przypadku stara lub nawet przekroczona. Ważny jest też kolor, musi być inny, niż czerwony.

Wszystkie butle sprzedawane na polskim rynku, muszą posiadać stosowne legalizacje i dopuszczenia, więc nie ma znaczenia, jakiej firmy butlę kupisz, jeśli jest przeznaczona dla PB.

Ewentualnie, jak wspomniał przedmówca, może butle "Nano"?

http://forum.karawaning.pl/topic/748-kompozytowe-butle-gazowe/?p=400060

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a 5 kilogramowa też będzie zbyt duża?

Pojemność:12.3 l.
Wysokość butli: 38cm
Wysokość butli z zaworem: 44 cm
Średnica butli: 23 cm
Średnica podstawy butli (stopki):22 cm
Masa butli (waga): 5,5 kg
Napełniona gazem ok. 10,5 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna się zmieścić, ale na tą chwilę mam możliwość pożyczenia dwóch butli 2-3kg, a że pierwszy wyjazd będzie trwał tydzień to będę mógł oszacować zużycie i zapotrzebowanie.

Tak naprawdę to jeszcze nie miałem jak sprawdzić czy lodówka wystartuje na gazie (na prąd działa), więc na razie nie inwestuję ;)

 

A swoją drogą to butle 5kg przegapiłem bo te które widziałem były większe -  wysokość 50cm - chyba że ta zatyczka jest taka wysoka.

 

pozdrawiam. Kamil

 

PS.

 

właśnie patrzę na allegro i są butle 8kg:

http://allegro.pl/butla-propan-butan-8kg-pusta-grill-butla-do-grilla-i5461134725.html

 

ma 50cm wysokości - całkiem fajna alternatywa.

Edytowane przez Kamil_xxx (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie patrzę na allegro i są butle 8kg:

http://allegro.pl/butla-propan-butan-8kg-pusta-grill-butla-do-grilla-i5461134725.html

ma 50cm wysokości - całkiem fajna alternatywa.

 

Mocno pękata ta butla, a przy tym ciężka ok. 9,6 kg, ale gdyby się u Ciebie zmieściła :hmm:

Tylko 5-tka jest chyba bardziej popularna i może gdzieś daje się takie butle wymieniać, a tą pękatą, to raczej wyłącznie trzeba napełniać.

Tu jest strona z wymiarami, które podawałem dla 5-tki. To jest dla butli z deklem na zawór, natomiast butle z kołnierzem ochronnym mają już inne wymiary.

Powinna się zmieścić, ale na tą chwilę mam możliwość pożyczenia dwóch butli 2-3kg, a że pierwszy wyjazd będzie trwał tydzień to będę mógł oszacować zużycie i zapotrzebowanie.

 

 

http://forum.karawaning.pl/topic/16617-jakie-jest-zużycie-gazu-przez-poszczególne-urządzenia/?p=368078

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[wymoderowano]

 

Kamil_xxx - butle 2-3-5 kg możesz zastosować jak najbardziej - jest tylko jedno ale.

Do reduktora jak wiemy dostaje się faza gazowa - powstaje z parowania cieczy jaka jest gaz.

 

W małej butli fazy gazowej jest objętościowo mniej niż w dużej - gaz odparowuje w butli wolniej aniżeli się spala.

Przy dużym zapotrzebowaniu na gaz szybciej odparowywuje propan, wolniej butan...

Butan jest "spowalniaczem" parowania mieszaniny a propan podnosi temperaturę płomienia...

A jak zostanie butan ze śladowymi ilościami propanu to w butli będziesz miał połowe zawartości a piecyk i tak nie będzie chciał grzać dostatecznie

 

Latem teoretycznie nie powinieneś miec problemu - gorzej w chłodne dni...

 

Mieszanina w trakcie odparowywania generuje niskie temperatury, a w niskich temperaturach paruje bardzo wolno w butli.

Duże zapotrzebowanie na gaz jakie bierze za sobą wlączenie piecyka gazowego może skutkowac oszronieniem butli i znacznym spadkiem wydajności ogrzewania lub wyłączeniem sie piecyka.

 

No chyba że chcesz tylko gotować na kuchence - to raczej problemu z małą butlą mieć nie będziesz.

Lodówka też powinna działać bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak jest obecnie z wymianą butli turystycznych, daaawno już tego nie robiłem, jednak przypuszczam, że nie jest łatwo :hmm:

 

Tutaj bym polemizował. 

 

Stacja gdzie się zaopatruję - "Gazy techniczne, spawalnicze, spożywcze. Prowadzimy wymianę butli turystycznych 2kg i 3kg, ponadto posiadamy w ciągłej sprzedaży czysty Propan w butlach 11kg i 33kg, służący do różnego rodzaju palników: spawalniczych, nagrzewnic samochodowych i stacjonarnych oraz urządzeń pracujących w tem. 0 stopni. Dokonujemy również dostawy do klienta" (przyjadą nawet z jedną butlą).

Panorama Firm i podobne serwisy zawierają sporo tego typu ogłoszeń, nie jest to więc żaden problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info dotyczące wielkości butli, tego nie przewidziałem - im większe zużycie tym większa butla, w sensie, że 4 butle po 3kg to nie to samo co jedna butla 11kg ;)

 

A co do zapotrzebowania to dzięki za linka, ale bardziej miałem na myśli "moje" zużycie, każdy ma inne potrzeby jeśli chodzi o gotowanie, lodówki (chodzi mi o stare) też mają różną sprawność itp.

 

dzięki i pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reduktor należy zmienić max po 10 latach, jeżeli był markowy, natomiast gdy był "taki sobie", to po połowie tego okresu.

 

Cytuję samego siebie, aby uzasadnić to, co napisałem.

Osobiście widziałem już trochę takich "lichych" reduktorów, a pamiętam też i takie (u innych użytkowników), które nawet nie posiadały jakichkolwiek cech mówiących o okresie przydatności, bądź nawet produkcji. Tego typu reduktory miałem na myśli.

Każdy reduktor posiada indywidualny okres przydatności do użytku.

 

post-8228-0-11945300-1436738521_thumb.jpg

 

post-8228-0-06962300-1436738520_thumb.jpg

 

Wyroby bardzo znanych marek, często mogą się szczycić np. 10 - letnim okresem używalności,

 

post-8228-0-62190000-1436739032_thumb.jpg

 

bywają jednak reduktory, które nie powinny być używane nawet już po czterech latach lub jeszcze mniej i to jest po prostu fakt, dlatego dawałem do zrozumienia, że mogą nie wytrzymać nawet połowy okresu życia reduktorów renomowanych firm.

Z reduktorami jest przecież podobnie, jak z innymi rzeczami - marka/producent, może mieć ogromny wpływ na trwałość/jakość zastosowanych materiałów, co ostatecznie wpływa na żywotność produktu finalnego (oraz jego cenę).

Warunki eksploatacji reduktorów potrafią być bardzo różne, często niezbyt odpowiednie, co przy reduktorze słabej jakości, szybko odbije się na jego parametrach i trwałości (choćby np. częste korzystanie z niepewnych źródeł gazu, złej jego jakości, jak i dużej ilości zanieczyszczeń, duże ilości pokonywanych km - wstrząsy, różne warunki temperaturowe itd.)

Mały przykład:

 

post-8228-0-05974700-1436738619_thumb.jpg

http://www.interloop.pl/reduktor.html

 

Dobrze, jeśli producent podaje rzetelne informacje o swoim wyrobie i dobrze to o nim świadczy.

Oczywiście można takie reduktory śmiało używać, ale pamiętając, że niższa cena zakupu, okupiona jest krótszym okresem użytkowania.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio, to jest kącik techniczny.

Jak chcesz to prowadź w nim merytoryczną rozmowę, popartą rzetelnymi argumentami a nie dogryzanie innym, ze względu na swoje sympatie czy antypatie.

Wszystkie wpisy odbiegające od tematu będą lądowały w koszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.