Skocz do zawartości

Solar bez montażu na stałe


MKJ

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, 5W to 0.46A. To jego max. W tym układzie trzeba przyjąć że da realnie około 0.3A. Czyli w 10 godzin da tyle ile wyczerpiecie na listwach LED wieczorem w 1 godzinę.

Czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po teście moim zdaniem wypadł całkiem niezłe.

 

Podłączyłem wczoraj mój akumulator 12 v od motocykla.

 

Przed połączeniem na akumulatorze sprawdziłem napięcie miernikiem i wynosiło 10,5V

 

Start ładownia godzina 12.00

Koniec ładownia godzina 17.30

 

Na akumulatorze widniało napięcie 12,9v

 

Trudno mi powiedzieć kiedy akumulator osiągnął te wartość ale zamiar został osiągnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale o czym to świadczy w tym przypadku? Czy te 12,9 V było mierzone z podłączonym panelem, czy chociaż godzinę po jego odłączeniu :hmm:
Ładowałeś accu przez 5,5 godz. Zakładając nawet idealne warunki atmosferyczne i super kierunkowe ustawienie panelu oraz to, że cały ten czas oddawał prąd znamionowy, to wpompowałeś w swój accu ok. 1,6 Ah. W takim razie, Twój akumulator ma chyba 2 - 3 Ah pojemności lub jego chwile świetności dawno już minęły.

Zastanawiam się teraz, jaka może być praktyczna korzyść z takiego panelu, poza tą, o której pisali Koledzy ładowanie małego telefonu).
Jeśli instalacja samochodu nie jest zbytnio rozbudowana elektroniką, choć dzisiaj coraz trudniej o taką (wypasione fury pomijam, bo dla takich 5W ), to wspomniany zestaw można wykorzystać do uzupełniania ubytków energii z akumulatora samochodu, spowodowanych upływnością prądu w samej instalacji oraz poborem prądu spoczynkowego odbiorników elektronicznych podczas długiego postoju samochodu. Wystarczy krokodylki zastąpić wtykiem do zapalniczki samochodowej. Gdy zatrzymamy się gdzieś na dłużej, np. "na dziko", to wkładamy wtyczkę do gniazda zapalniczki, panel kładziemy gdzieś na podszybiu w kierunku słońca i w zasadzie powinno wystarczyć, aby po kilkunastu dniach postoju samochodu, nie mieć problemu z rozładowanym akumulatorem.

Mając bardzo małe wymagania w zużyciu prądu, taki panel pokryje też ok. godzinne świecenie 1m taśmy LED na diodach 5050 SMD i chwilową pracę pompki spłuczki i wody.
Generalnie, wszystko w/g potrzeb, jednak dla omawianego panelu, bardziej przychodzą mi na myśl zastosowania "namiotowe", niż karawaningowe. :hmm:
IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer,

 

Szczerze się z tobą zgadzam.

 

Mój panel będzie służył tylko i wyłącznie do podładowywania małego akumulatora którego dodatkowo używam w przyczepie.

Do tego nadaję się znakomicie.Na więcej nie można niestety liczyć.

Jeżeli ktoś w pełni chce odzyskiwać energię ze słońca polecam większe panelu z większą ilością ...............W

 

Jak wcześniej to ująłeś generalnie wszystko w/g potrzeg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kristofer,

 

Szczerze się z tobą zgadzam.

 

Mój panel będzie służył tylko i wyłącznie do podładowywania małego akumulatora którego dodatkowo używam w przyczepie.

Do tego nadaję się znakomicie.Na więcej nie można niestety liczyć.

Jeżeli ktoś w pełni chce odzyskiwać energię ze słońca polecam większe panelu z większą ilością ...............W

 

Jak wcześniej to ująłeś generalnie wszystko w/g potrzeg

Ja zkupilem 100w 17V monokrystaliczny a mój wujek 6w i to jeszcze volfraniczny twierdził że tylko do ładowania to mu wystarczy. Efekt taki że na kempingu latał co godzinę, codziennie i przestawiał panel. Teraz już kupił 50w polikrystaliczny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.