Skocz do zawartości

Skladnica Harcerska - pamietacie takie?


jacek l

Rekomendowane odpowiedzi

No - to kolo mnie otwieraja takie cos, ciekawe co bedzie tam?

 

Az specjalnie pojde - zobaczymy jakie teraz finki robia i jakie sprawnosci sie zdobywa i czy modele samolotow beda i silniki? I w ogole - kiedys to byl ulubiony sklep ale czy nowym czasom sprosta?

 

Harcerstwo - fajna rzecz byla, doszedlem dosyc wysoko - wylecialem za fajki i picie piwa na obozie, moze juz za stary bylem...

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jak można o takim sklepie zapomnieć .

Na tamte czasy to tam było wszystko , kolejki elektryczne HO, TT, resoraki, żołnierzyki  i jak pamietam to najwięcej było samolotów do samodzielnego sklejania.

Nawet farby były takie w malutkich puszeczkach aby swoje zabawki pomalować.

Mama kupiła mi taką kurtkę harcerską tzw. kangurkę z kapturem , sznurowana pod szyją .Były czarne i zielone ,ja miałem czarną.

Powiem Ci Jacek ,gdyby ta guma lotnicza ,taka szara , pewnie pamiętasz,pakowana w woreczkach po kilka metrów różnych przekrojów była dużo tańsza w tych czasach to  pewnie bylibyśmy z kumplami prekursorami w skoku na bungee !! Poważnie mówię.A tak pozostała mi tylko Godzilla ,którą puszczaliśmy na długiej gumie tej lotniczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem czarna...- a te silniki, to takie male spalinowe byly, i wcale nie chodzilo o to, zeby samoloty napedzaly - przynajmniej nam o to nie chodzilo, tylko sie do lawek w parku je przykrecalo i zapuszczalo - pukajac palcem w smigielko - i w parku z 10 glupkow puszczalo takie silniczki w nieskonczonosc no czy my bylismy madrzy?

 

J.

 

No i narty sie tam kupowalo - kupilem dwie pary - polskie alu iles tam - ale sie w Szczyrku na Skrzycznem tyly rozwarstwily a potem po calonocnym staniu kupilem elany i te to dopiero nie tak dawno wyrzucilem - z markerami wiazaniami - tanie nie byly...

Edytowane przez jacek l (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest we Wrocławiu Składnica Harcerska w Feniksie. Stoisko, ale w starym stylu: mundurki harcerskie, naszywki, wszystkie bajery i oczywiście obowiązkowo dodatki modelarskie, kolejki, dodatki do makiet. Poczynając od modeli drewnianych po wypasione plastikowe modele do sklejania. Nie mogę się oderwać ile razy tam zajrzę :)

Edytowane przez Robak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie do puszki z metalowym deklem nasypywalo i strzelalo deklem przyciskajac puszke noga do lawki gamoniu :mlot:

Ale zeby od wodki - na to nie wpadlismy.. :slina::ok:

 

Jak tak patrze - to duza wage w moim dorastaniu miala lawka w parku...

Fakt - park mielismy za domem..

 

W zasadzie przepis na ten kapsel Maras to moglbys zamiescic co?

No napisz dobra?, bo to ciekawe jest a kapsle od wodki to chyba sa takie same caly czas..

Saletra i cukier tez chyba takie same..

Pliss, J.

 

bede robil w rekawicach...

Edytowane przez jacek l (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma kurde.

 

A niby wszystko jest..

A kto nie byl w Pewexie, to g. widzial niestety..

 

J.

Edytowane przez jacek l (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maras - pisz ten przepis na kapsle od wodki bo to sie potem zapomni!!!

 

Cholera, mogl pojsc do garazu robic i dopiero sie jutro dowiemy...

Edytowane przez jacek l (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas oprócz Pewexu była jeszcze Baltona

 

 

post-208-0-73539600-1432067530_thumb.png

 

post-208-0-65591400-1432067566_thumb.png

 

 

 

Jacek, kapsle od wódki zbieraliśmy w skupie butelek . Potem trzeba było wydłubać ten papierek co był w środku .Po wydłubaniu, w kapslu robiło się dziurę gwożdziem, nastepnie napełniało się ten kapsel saletrą zmieszaną z cukrem .Nakładało się ten papierek i zagniatało kapsel . Zapalniczką albo zapałkami sztormowymi !! -pamietasz je ? podpalało się przy tej dziurce i jak już zajarzyło to się kopało lub rzucało i taki pocisk zapitalał do góry lub kręcąc się gdzieś tam w bok.

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My to puszczaliśmy kapsle od wódki napełnione saletrą i cukrem . :mlot:

Kopciuchy. Pudełko od zapałek wypełnione połamanymi linijkami, zaklejone dokładnie taśmą klejącą. Dawały radę też pocięte piłeczki ping-pongowe. Śruby skręcone w jedną nakrętkę, wypełnione odrapaną siarką z zapałek, połączone sznurkiem, żeby przy walnięciu o asfalt nie odleciały za daleko (kosztowna strata). Rurki szklane z huty szkła podbierane ze stłuczek. Strzelało się plasteliną lub jarzębiną w zależności od podebranej rurki...

Edytowane przez Robak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, a nasze rurki to mieliśmy miedzane ,stalowe lub nierdzewne i jechało się tramwajem na koniec miasta bo tam była Selfa , Predom- Selfa. I też plastelina albo ryż ,taki z torebki.

Moja to miała celownik na końcu . A zrobiłem go z przelotki od wędki przymocowanej na taśmę izolacyjną , taką co każda się strzępiła po bokach , 

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.