Skocz do zawartości

co do czego służy?


Rekomendowane odpowiedzi

zrób inaczej, weź te dwa kabelki co masz pod kranem zmostkuj. Jeżeli się pompka włączy to wiadomo, że coś ze stycznikiem i dopiero trzeba będzie kran rozbierać, jeżeli pompka nie zaskoczy to znaczy że coś z instalacja i nie musisz kranu rozbierać.

 

Samo działanie mikrostyku można tez przecież sprawdzić omomierzem czy zamyka obwód czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki za podpowiedż Strusiu. Zmostkować to jak się domyślam połączyć ze sobą? Omomierz to pewnie taki miernik - jak niedrogi, to sobie kupię, bo pewnie się przyda. Jak widzisz o elektryczności wiem tyle, że jest. Jakieś ABC muszę przyswoić, by nie wydawać na fachowców co chwilę. Forum jest nieocenione :) A zerknąłbyś na zdjęcia z początku tematu? O co może chodzić z tym włącznikami na panelu? Po co tyle bezpieczników? Zwłaszcza zależy mi na ocenie, czy jakoś bezproblemowo dałoby się podłączyć akumulator, bym mógł choć 2-3 dni spędzać bez podłączania się do źródła prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:), dokładnie pisząc zmostkować, chodziło mi o ich połączenie. Pewnie jest tam jakaś kostka czy coś więc wypnij je z niej i dotknij do siebie (wcześniej odkręć kran bo jak pompka zacznie pracować to gdzieś ta woda musi polecieć ;) ).

Nie musisz się bać o porażenie prądem ponieważ:

- to napięcie bezpieczne 12V

- przeważnie mikorwłącznik jest na przewodzie masowym i nic Ci się nie stanie. Ale oczywiście ostrożność zalecana jak zawsze.

 

Omomierz to omomierz ale może być też tzw. mutimetr z marketu za 10 - 15zł. Też ma funkcję omomierza.

Wtedy do kabelków tych z krany nie tych z instalacji cepki podłączasz obie końcówki, przestawiasz go na funkcję omomierza i odkręcasz kran. Jak pojawia jakieś wartości poza domyślą (często jest to = 1.) to znaczy że włącznik działa i jest ok.

Omomierz jak włączasz to masz róże wartości więc warto dla bezpieczeństwa ustawić go dla największej wartości. Samo wskazanie oporu układu (wartość) jest dla Nas w tym przypadku bez znaczenia).

 

Co do zdjęć:

1. ten czarny kabel co masz połączony z pstryczkiem nie ma żadnej funkcji, ale przychodzi mi do głowy jedna:

- biały przewód 230V od bojlera jest wpięty w gniazdko, być może miał być wpięty w czarną końcówkę a wtyczka w gniazdko. Wtedy włączanie bojlera na 230V odbywałoby się nie poprzez rozbieranie szafy i wkładanie wtyczki (białej od bojlera) do gniazdka tylko poprzez przełączanie tego włącznika. 

Miało to pewnie za zadanie wyłączania bojlera gdyby miał działać na innym źródle niż 230V pomimo podpięcia cepki do sieci (np. słaba instalacja na kempie).

 

2. Panel ma 3 włączniki. Pierwszy to główny i on pewnie załącza zasilanie z akku. Kolejne dwa to włączanie wyjść prądu. Aby wiedzieć co pod który jest podpięte trzeba by zastosować metodę prób. Czyli włączasz akku, włączasz 1-szy włącznik i sprawdzasz co działa. Potem wyłączasz 1-szy a włączasz drugi i znów sprawdzasz. W ten sposób dojdziesz który włącznik włącza który obwód.

 

3. Bezpieczniki w tym brązowym czymś to bezpieczniki 230V i one maja być włączone ;). Jak w domu. 

 

4. To ostanie to transformator z 230 na 12V. Jest potrzebny bo np. pompka wody działa tylko na 12V.

pewnie jest możliwość pod niego akku ale po tych zdjęciach nie mam pojęcia na które piny.

Piszesz coś też, że masz jakieś miejsce na akku z dostępem z zewnątrz, może zapodaj fotkę tego miejsca i zdjęcia tego trafo (samych paneli przedniego i tylnego). Włóż tam rękę i spróbuj machnąć foty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, to już trochę się dowiedziałem :D Przyczepa stoi parę kilometrów od mojego domu, więc w natłoku zajęć (praca, dzieci...) zanim zrobię to, co polecasz - pewnie minie kilka(naście) dni. Ale może do czerwcowego weekendu dam radę coś popchnąć. Mam nadzieję... W każdym razie fotki jak zrobię jakieś dokładniejsze, to szybko umieszczę.

Edytowane przez miodziomiodzio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w kwitach od swojej przyczepy instrukcje od tego panelu, który jest przy drzwiach. Teraz nie mam czasu ale pózniej przepiszę to do translatora i pewnie wiele się wyjaśni. No chyba, że ktoś z forumowiczów ogarnia i będzie tak uprzejmy przełożyć na nasz te kilka zdań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, dzięki wielkie! Może mi się uda przeklepać w translator wieczorem. Choć jako elektryczny analfabeta mogę zrozumieć dużo mniej od Ciebie.

Edytowane przez miodziomiodzio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko przez ocra i translatora.

 

 

Napęd ręczny CG-15 / Ładowarka CG-15 L

OGÓLNE

Przetwornica / ładowarka, która jest zainstalowana w karawanie składa się z panelu sterowania i pola elektrycznego, co zapewnia, że ​​zawsze masz zapas 12 V DC. Przetwornica jest aktywowany automatycznie, gdy karawana na 220V. Jeżeli samochód do karawany jest podłączony, system jest zasilany z akumulatora.

Jeśli ładowarka CG-15L jest wykonywany, akumulator na pokładzie jest zawsze ładowany poprzez podłączenie do sieci 220V BLJ lub czasie jazdy przez alternator w samochodzie. Więc możesz być pewien, że zawsze iw każdym przypadku ma bezpiecznego zasilania w swojej przyczepie kempingowej.

Oba typy
"Wyjście 1" On / Off Dla światła w pomieszczeniach
"Wyjście 2" On / Off Lampa markizy
"Zasilanie" On / Off Pozostałe oświetlenie

Ładowarka CG-Uitslulitend 15 L
"Ładowanie baterii" (na żółto lampka kontrolna) wskazuje, że akumulator w przyczepie kempingowej dostarcza moc.
"Bateria O.K." (Lampka zielona) wskazuje, że akumulator jest wystarczająco naładowany. "Ładowanie akumulatora (czerwona kontrolka) wskazuje, że akumulator jest ładowany.

Żywność Szafka
Zasilacz umieszczony jest poniżej banku i nie muszą być pokryte. Z przodu znajduje się bezpiecznik 15A 12V (Tr), a pod spodem jest bezpiecznik 220V 2A (Tr) (w CG-15). Wartości w ładowarce są 12V 20A (Tr) i 220V 3,15A (Tr). Bezpiecznik wymienić ćwierć Iinksom do uruchomienia przez bezpiecznik. Bezpiecznik naturalnie wyłania. Po wymianie bezpiecznika należy o ćwierć obrotu w prawo.

Specyfikacja techniczna
Wejście - 220V, 50Hz, "max = 1.5A
- 12V (wejście samochodowe); ? Max = 15A

Wyjście - Vavg <= 12V na 0-15A
- Ripple 14 Vpp - Imax = 15A w temp. Otoczenia Aby = 30 ° C
- Zasilanie max 15A. - Wyjście 1/2 max 5A.

Tylko CG-15 L
Ładowarka baterii - Wyłącz szybki ładowania UBAT = 14.4V
- Opłata około 4A; Ładowanie podtrzymujące aktualny max. 4A
- Pojemność baterii płyty aż do 100Ah.
- Pobór mocy (220V off) <10mA.

 

Producent: Jover Produkty, Holandia.

Edytowane przez reflexes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wody to taki duży bidon w bakiście, a pompka jest wspólna z kranem w kuchni. Kran w kuchni odpala, choć faktycznie czasem się zacina i muszę przejść się i ruszyć pompką. Przyszło mi do głowy, że może wydajność pompki spadła i na większą odległość (do prysznica) nie daje rady? Ale wtedy by choć buczała pewnie, a ona mlczy. Chyba kupię nową - najwyżej będę miał rezerwową.

 

Przypomniałem sobie, że ponieważ pokrętło do prysznica ciężko chodziło - potraktowałem je WD40. Ale chyba to nie mogło tym stykom zaszkodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym szkukał usterki w przewodach. Może przyczepka stała nie używana i sie wszystko zastało. Przewody w wilgoci lubią próchnieć i się łamać. Proponuję zaopatrzyć się w multimetr i pomierzyć gdzie znika napięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo Koledzy za rozwianie wielu wątpliwości. Mam w paru sprawach pomysł, co robić :)

 

Ale dalej nie mam pewności:

- jakie parametry musiałby mieć akumulator, który chciałbym wpiąć do instalacji?

- w jaki sposób go wpiąć?

- czy nie znając się na elektryce, ale będac w miarę rozgarniętym manualnie - zrobię to sam w oparciu o jakąś instrukcję? czy niezbędna jest fachowa wiedza?

 

Bardzo będę wdzięczny za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Majowy weekend, a ja zamiast wypoczywac, to zakwasy zbieram "oglądając" co to ja kupiłem właściwie... No i wielka prośba: usiłowałem poczytać dział elektryczny.Marzy mi się akumulator i biwakowanie "da dziko" choć po parę dni. Już wiem, że żelowy itd. ;)

 

Witam!

... nie żelowy :nono:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie to 12V maksymalnie do 100 amperogodzin. nie musisz kupować akumulatora z górnej półki z dużym maksymalnym prądem rozruchu bo nie do tego będzie służył. dobrze by było żeby można było do niego podłączyć rurkę odprowadzającą wodór wydzielający się podczas ładowania na zewnątrz przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.