Skocz do zawartości

Dobór i kupno opon do przyczepy


jubi-tom

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Oponki są w super stanie.Żadnych spękań,pełny bieżnik,cycki z boków! nic nie biją ,wyglądają jak nówki!!!  Maja indeks C. Tyle tylko,że mają 7 lat i nie wiem jak do tego podejść???? :( . Z drugiej strony Producenci opon podają,że opona przechowywana w prawidłowy sposób i w prawidłowych warunkach uznawana jest za nową do 5ciu lat.

 

 

No i klops  :look: ja bym olał i jeździł dalej ale to Twoja cepa i Twoje opony.... musisz sam podjąć decyzję  :hmm:

 

 

 

Już Ci rozjaśniam kawałem : W pewien monsunowy dzień Król Buthanu Wschodniego puka do komnaty Królowej i pyta : AZALIŻ mogę wejść?? a Królowa na to : a wejdź , A ZALIŻ .   :)   I tak rozmnażają się pantofelki w Buthanie Wschodnim :)

 

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: I to lubię, cięta riposta to podstawa  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

 

 

Dużo prawdy jest w Waszych wypowiedziach ale zauważcie,że nawet w książce serwisowej są podane dwa czy trzy inne rozmiary które można stosować zamiennie  zamiast tych,które wyjeżdzają z fabryki. Dzieje się to bez utraty gwarancji więc na pewno jest dostosowane do parametrów auta.

 

 

Howgh :)

 

Tyż prowda, azaliż w przeliczeniu zgodnym z początkiem naszej dysputy  :P I nikt tam nie ostrzega o pogorszeniu trakcji na koleinach przy szerszych oponach  ;)  Często w instrukcjach są tez różne rozmiary, do różnych wersji silnikowych.... 

 

 

 

Witam !

Moim zdaniem, wymiana dziewięcioletnich opon na nowe nie powinna nawet podlegać dyskusji i wygląd zewnętrzny opony nie ma tu jakiegokolwiek znaczenia.

Zwłaszcza w przypadku przyczepy, której zawieszenie w stosunku do samochodowego jest niewspółmiernie prostsze, a warunki pracy kół są dużo gorsze.

Na naszym forum są opisy przygód i zniszczeń spowodowanych starością lub słabością zastosowanej opony - poczytajcie i pooglądajcie (są też fotki).

Zastanawiam się, jaka to oszczędność w obliczu zniszczenia znacznej części przyczepy, czego przecież nie można wykluczyć.

W najlepszym wypadku może to być tylko zniszczona felga i nadkole przyczepy, ale czy warto jeździć ze świadomością takiego zdarzenia ?

Po 6, może 7, a już na pewno 8 latach użytkowania opony w przyczepie, powinna być ona wymieniona na nową, a że jest to opona z przyczepy, to zawsze będzie wyglądać niemal, jak nowa i każdemu żal, jednak w razie ..., żal może przerodzić się w ból.

 

Olo ma chyba na dodatek cięższą budkę, więc tym bardziej nie powinien debatować, tylko na wiosnę zmieniać jej "buty".

IMHO

 

Absolutnie, wszystko to racja i dlatego każdy jest panem swojej budki i opon  :foch: I podejmuje indywidualne decyzje w zależności od okoliczności, zasobności portfela i fazy księżyca  :]  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 937
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

:hej:

Mam założone opony 205 / 70  R14

Są jakieś przeciwwskazania by założyć węższe 185 R14C ?

O takie:   http://www.robocar.pl/opony/letnie/dostawcze/debica/debica+quartet+2+185r14c+102+100q+cc2,,0,5-0,115587006,szi.html

@ADRIAn

Mam założone opony 205 / 70  R14 < (brak indeksu nośności)

Nie jest to pełne oznaczenie opony  < zerknij ... więcej...

Zamiana opony z szerszej na węższą jest zawsze możliwa i dopuszczalna. Odwrotnie mogą być problemy.

Proszę pamiętać o indeksie nośności < zerknij

 

Są jakieś przeciwwskazania by założyć węższe 185 R14C ? < nie ma przeciwwskazań

... jeżeli indeks nośności jest taki sam lub większy

Ponieważ w oznaczeniu jest litera [ C ] to wygląda to tak:

205 / 70  R14  leżeli indeks nośności jest 95 to = 690 kg

185 R14C (link zawiera102/100 ) indeks nośności = 850 kg

 

Opona DĘBICA QUARTET 2 185R14C 102/100Q [CC2] < pełne oznaczenie

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ired !

Dzięki za odpowiedź, ale już dawno po wymianie.

Za radą "gumiarza" zakupiłem opony TRANSWAY 195 R 14 C. zależało mi na indeksie C a w wymiarze jaki miałem pierwotnie nie było opon z tym indeksem.

Jako ciekawostkę podam, że opony postanowiłem wymienić ze względu na ich rocznik (bieżnik o'k ), a po ściągnięciu starych okazało się, że jedna z nich miała "bombaż" którego nie wyczuwałem podczas holowania a który był potencjalnym zagrożeniem... :czacha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ired !

Dzięki za odpowiedź, ale już dawno po wymianie.

Za radą "gumiarza" zakupiłem opony TRANSWAY 195 R 14 C. zależało mi na indeksie C a w wymiarze jaki miałem pierwotnie nie było opon z tym indeksem.

Jako ciekawostkę podam, że opony postanowiłem wymienić ze względu na ich rocznik (bieżnik o'k ), a po ściągnięciu starych okazało się, że jedna z nich miała "bombaż" którego nie wyczuwałem podczas holowania a który był potencjalnym zagrożeniem... :czacha:

@ADRIAn

TRANSWAY 195 R 14 C indeks nośności  jest  106/104 = max 950 kg

2 X 950 = 1900kg

Z ciekawości jakie masz DMC przyczepy ?

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę podam, że opony postanowiłem wymienić ze względu na ich rocznik (bieżnik o'k ), a po ściągnięciu starych okazało się, że jedna z nich miała "bombaż" którego nie wyczuwałem podczas holowania a który był potencjalnym zagrożeniem... :czacha:

 

Czyż nie jest to dokładny przykład tego, o czym wielokrotnie było pisane :miga:

Wygląd opon "na oko" nie ma znaczenia. Do wnętrza opony nie zajrzymy, a tam np. opasanie, osnowa, czy chociażby drutówka - mogą być w agonalnym stanie. Nawet w chwili oglądania może wyglądać ok, a na drodze wystarczy mały kamyk lub garb i może być ... :look:

 

...  opony postanowiłem wymienić ze względu na ich rocznik (bieżnik o'k

 

:bravo:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ADRIAn

Mam założone opony 205 / 70  R14 < (brak indeksu nośności)

Nie jest to pełne oznaczenie opony  < zerknij ... więcej...

Zamiana opony z szerszej na węższą jest zawsze możliwa i dopuszczalna. Odwrotnie mogą być problemy.

Proszę pamiętać o indeksie nośności < zerknij

 

Są jakieś przeciwwskazania by założyć węższe 185 R14C ? < nie ma przeciwwskazań

... jeżeli indeks nośności jest taki sam lub większy

Ponieważ w oznaczeniu jest litera [ C ] to wygląda to tak:

205 / 70  R14  leżeli indeks nośności jest 95 to = 690 kg

185 R14C (link zawiera102/100 ) indeks nośności = 850 kg

 

Opona DĘBICA QUARTET 2 185R14C 102/100Q [CC2] < pełne oznaczenie

 

Pozdrawiam,

Ired masz jakąś wyrobioną opinię nt.tych opon z Twojego posta?( mówię o dębicy qartet2 ) czy tylko podałeś je przykładowo?

A może któryś z kolegów miał do czynienia z tymi oponkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz jakąś wyrobioną opinię nt.tych opon z Twojego posta?

( mówię o dębicy qartet2 )  < nie mam, DĘBICA = Goodyear
... wybrałem z ... więcej... < zerknij
 

czy tylko podałeś je przykładowo? < tak
Ponieważ jest to moja przyszła opona która spełnia moje wymagania.
Indeks nośności 2 X 850 = 1700kg > przyczepa DMC1300kg

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ADRIAn

Z ciekawości jakie masz DMC przyczepy ?

 

Było 1300 kg., teraz jest 1290 kg. :palacz:  http://forum.karawaning.pl/topic/12563-zmiana-dmc/ post # 13 ), ale mam podejrzenia (sprawdzić się boję ), że masa rzeczywista  jest dużo większa stąd ta nadwyżka w

indeksie nośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Mam do was pytanko...

Moja budka ma DMC 900 kg. Jak ją ważyłem to miała z ekwipunkiem bez płynów i żarcia 1020kg :oslabiony: a obecne opony mam 82T - czyli 475 kg.

Kupować takie same czy patrzeć jednak w kierunku wzmocnionych. Są ponoć jeszcze jakieś XL, tzn. wzmocnione od standardu o kilkadziesiąt kilo.

Co myslicie o tym koledzy...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja budka ma DMC 900 kg. Jak ją ważyłem to miała z ekwipunkiem bez płynów i żarcia 1020kg :oslabiony: a obecne opony mam 82T - czyli 475 kg.

Kupować takie same czy patrzeć jednak w kierunku wzmocnionych. Są ponoć jeszcze jakieś XL, tzn. wzmocnione od standardu o kilkadziesiąt kilo.

Co myslicie o tym koledzy...

 

Czytałem to kilka razy i ...

 

Na koniec uznałem, że to pytanie, to musi być żart z Twojej strony :hmm:

Proszę, napisz, że żartowałeś :]

 

Na marginesie.

To oczywiste, że wytrzymałość tych dwóch opon musi przewyższać rzeczywistą masę budki, ale opony to tylko wierzchołek góry lodowej i nie chce mi się wierzyć, ze świadomie zakładasz jazdę z przekroczoną DMC o ok. 150 kg. (przynajmniej).

Z tego powodu uznałem, że to musi być żart ;)

 

Znasz przecież ten  temat  :przyczepa: 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu ja też wielu rzeczy nie rozumiem...

Po pierwsze nie mam pewnosci czy waga węglowa na której byłem działała poprawnie.

Po drugie, co mam zrobić wymontować kibel czy lodówkę? W przyczepie mam spakowane 4 krzesełka, stół, kable, matę, przedsionek pełny, baniaki i dwa leżaki.

Rzekome 120 kg ładowności to gruba lipa

Rozmawiałem z oponiarzem, który stwierdził, że opony C nie sa mi potrzebne. Zwykłe wg niego (nie pytałem jakie szkoły kończył, kursy czy certyfikaty uzyskał, ale wiem, że zakład działa z ojca na syna już ze 40 lat) wystarczą tylko trzeba dobrać takie które mają specjalną rzeźbę bieżnika, tzn. grubą kostke na brzegu. Dla mojej pewności polecił mi Matadory XL (chyba) które mają ciut podniesioną ładownosć. Wg niego opona w samochodzie przy indeksowej predkości podlega większym obciążeniom niż trochę przeładowana guma w przyczepie jeżdżącej z prędkościami rzędu 60-90 km/h.

Więc nie żartowałem... :foch: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie masz problem, jak zresztą wiele osób na forum. Coś musisz z tym zrobić. Ja np. w tym sezonie woziłem najcięższe rzeczy w samochodzie. Moje zdanie o oponach już znasz. Mogę jeszcze dodać, że żaden oponiarz, nawet z 50 letnim stażem, nie przekona mnie, że indeks nośności opony można sobie w buty włożyć i wystarczy odpowiednia rzeźba bieżnika.
Na Twoim miejscu nie słuchałbym takich bajdurzeń i kupiłbym opony z odpowiednim zapasem nośności. Przynajmniej w tej kwestii miałbyś większą pewność, a już bezwzględnie, jeśli przekraczasz DMC. Pozostaje mi mieć nadzieję, że zdajesz sobie sprawę ze wszystkich aspektów ...
Życzę Ci, aby się okazało, ze jednak waga na której byłeś, miała jakiś feler.

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

1.Krzyś może mało sprecyzowałem swoje pytanie wiec poprawiam się...

Czy kupić opony C, czy wzmocnione Matadory XL. Problem polega na tym, że XL wystepują w innym rozmiarze tj. 165/70/13 a nie 175/70/13 a róznica w cenie ponad 130 zł na sztuce na korzyśc tych ostatnich.

 

2.W przyczepie mam ok. 60 kg ekwipunku kempingowego tj. 1020 - 60 = 960 kg. A powinno być 780 + 60 = 840 kg.!!! Więc nawet jak będzie pusta to przekroczy DMC o 60 kg. Chyba że chłopy ludziska na weglu "szyję" od dawna... to jedyna nadzieja na spokojny sen dla mnie (a nie dla klientów składu).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie ryzykował, bo nawet zakładając, że jesteś na krawędzi DMC, to dołożyłbym te 260zł i zawsze jechał bezpiecznie.

 

widziałem kiedyś podłogę przyczepy, która jechała z Anglii i po drodze pękła opona - a to akurat nie jechał handlarz z towarem w cepie - tylko była puściutka.  - podłoga zdemolowana na wylot do środka - tuż za kołem, koszty duże.... Pytanie co by było - ile wody się nalało jakby akurat wtedy lał deszcz ?

 

druga sprawa - widziałem w Chorwacji pięknego 2-3 letniego campera z rozwalonym nadkolem - zewnętrznym (taki plastik) i w tym miejscu miał też odgiętą ścianę i pofalowaną blachę na długości ok 40cm....

 

opony kupujesz na 6 lat - zapewnij sobie poczucie bezpieczeństwa na długo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się również pod postem Marka :ok:

Uważam podobnie i zawsze o tym pisałem. Oszczędność ok. 250 zł. niby coś znaczy, ale tylko gdybyś miał pewność, że nie spotka Cię przykra niespodzianka na drodze. Oczywiście nie życzę Ci takich niespodzianek, ale wykluczyć nie możesz. Uszkodzona opona też może się zachować w wieloraki sposób. Nigdy nie wiadomo, jakie uszkodzenia powstaną w następstwie (dobrze, jeśli tylko uszkodzenia).

W takim wypadku, będziesz później długo sobie wypominał te pozorne oszczędności.

Osobiście zmieniałem opony rok temu i też chciałem oszczędnie, jednak po przemyśleniach kupiłem to, co powinienem - tanio niestety nie było, ale nie żałuję. Spokój w czasie jazdy i pewność opon daje duży komfort psychiczny.

Gdzieś na forum (nie pamiętam tematu) któryś z Kolegów opisuje swoje przygody, gdy strzeliła mu opona.

Są również fotki uszkodzeń (również przyczepy i nadkola) - wystarczy przeczytać, aby zmienić podejście do opon. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.