Skocz do zawartości

Dobór i kupno opon do przyczepy


jubi-tom

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 937
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kolejna sprawa, to ten wzór wymyśliłem (zebrałem informacje o DMC 100 aut i uwzględniałem opony o najmniejszym indeksie nośności, wyszło coś takiego). Samochody jeżdżą szybciej, co powoduje, iż przeciążenia działające na auto a przez to i nacisk na oponę są dużo większe niż w naszych zestawach z przyczepkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekp750Yyy wracając do twojego pytania o rocznik,w dowodzie mam cyrki z dmc,jak i z rocznikiem,w dow mam 1973,w realu mam prawdopodobnie 1983r

dlugosc  zew bez dyszla 6m,taaa znalazłem kartkę w panelu nad kuchenka 02.07.1983r tylko tyle na niej bylo,szeroka w srodku 240cm,dzieki za info dot opon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekp750Yyy wracając do twojego pytania o rocznik,w dowodzie mam cyrki z dmc,jak i z rocznikiem,w dow mam 1973,w realu mam prawdopodobnie 1983r

dlugosc  zew bez dyszla 6m,taaa znalazłem kartkę w panelu nad kuchenka 02.07.1983r tylko tyle na niej bylo,szeroka w srodku 240cm,dzieki za info dot opon

 

Ściągnij sobie katalog przyczepek Hobby z 1983 roku.

Udostępniłem pliczek:

http://www.sendspace.pl/file/a8df1448b028647e6e8c34a

 

Na końcu masz układy i dane techniczne przyczepek (wymiary, masy, wymiary łóżek itd.).

Pomierz swoją dokładnie i znajdź swój układ, będziesz miał typ przyczepki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z opisu który podałeś wynika że mam Hobby 555TL prestige- wszystko sie z wymiarami zgadza sie z moimi,poza szerokością,może ja coś zle zmierzyłem,bo dokładnie nie robiłem tego,ale dzięki bardzo za informacje,wiem przynajmiej jaki mam model :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie wiadomo o co z oponami chodzi ...to o kase chodzi

caly cyrk to o kilkadziesiat zlotych na oponie...

 

ludzie kupcie sobie opony "C" dla wlasnego komfortu psychicznego i dla bezpieczenstwa innych...

 

tu nie chodzi o ciezar na opone - tu chodzi o jeb*****cie w opone jak w dziure wjezdzasz... dotarlo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W dziurę wjedziesz najpierw holownikiem (oczywiście nie zawsze)... w osobówkach też jeździsz na oponach C?


2. Z przyczepkami jeździ się dużo wolniej. Masz więcej czasu na hamowanie i dostosowanie się
do warunków na drodze.


3. Jeżeli komuś poleciała opona w dziurze, musiał nieźle zasuwać i nie obserwować drogi. Albo mieć pecha...

 

4. Jeżeli używasz tylko jednej przyczepki to dla świętego spokoju kup najmocniejsze opony. Rzeczywiście te 100 czy 150 zł na parze nie majątek a styk na kilka lat.

5. Ale jak masz trochę więcej przyczepek i pojazdów, z których korzystasz przez cały rok to okazuje się, że trzeba analizować wydatki i je optymalizować.


6. Dla przyczep dwu osiowych już wydatek wzrasta do 200-300 zł. Też nie ma jakiegoś problemu. Ale jak masz kilka przyczep...

 

7. A jak leżą 4 opony nie "C" to je wyrzucić. Były kupione kiedyś do innej przyczepki czy innego pojazdu.

Używam w ciągu roku pojazdów (auta osobowe i przyczepki) , na których są założone łącznie 32 opony... +6 kół zapasowych.
czyli muszę zarządzać 38 (te zapasowe to mniej) oponami. Przy takiej ilości trzeba myśleć co kupić a nie brać co się da...

Wszystko kwestia skali...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z opisu który podałeś wynika że mam Hobby 555TL prestige- wszystko sie z wymiarami zgadza sie z moimi,poza szerokością,może ja coś zle zmierzyłem,bo dokładnie nie robiłem tego,ale dzięki bardzo za informacje,wiem przynajmiej jaki mam model :yay:

 

555TL ma MW=1050 i DMC1350, czyli 300kg ładowności

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie polecam
nalewek, chyba lubisz stać na drodze. Przejdż na oponę 195/60R14
86H < zerknij, jest to opona z Dębicy Jest to identyczna opona jaką
kupiłem i założyłem do swojej przyczepyprzed wyjazdem do Hiszpanii i jestem b.
zadowolony. Jest jeden WARUNEK  "zanurkuj" pod swoją
przyczepę i sprawdż ile maszmiejsca TERAZ ( Twoja stara opona 185/65R14 ) po obu
stronach opony we wnęce.Dlaczego, a no dlatego że ja Ci proponuję oponę o 10mm
SZERSZĄ. Jeżeli stwierdzisz że masz miejsce na szersza oponę o 1cm to śmiało kup
i zakładaj.Na pewno będzie OK. Pozdrawiam,PSJa tak zrobiłem i jest OK.Miałem
podobny problem przed wyjazdem na > Majówka
2010r.


Jest tylko jeden problem, szersza opona to wieksze opory toczenia, co
sie przeklada bezposrednio na spalanie, ktore i tak juz jest wieksze z sama
cepka, a jak jeszcse dochodza dwie lub cztery dodatkowe opony, to wogole.


 

co prawda z przyczepami szybko sie nie jezdzi...
ale kiedys kupilem chinskie opony...- przewaznie jezdze szybko i dynamicznie, na
markowych oponach /DUNLOP , PIRELLI CZY MICHELIN/ robie srednio 50 000 km i są
łyse... chinczyki wytrzymaly z bólem od wiosny do zimy :)  ~20 000 kmna chinskim
wyrobie oponopodobnym jak na autostradzie sie przycisnelo na dluzszym odcinku
tak pod 160-200km/h i czesto sie hamowalo, rozpedzalo to czekala na mnie
niespodziankajak zjechalem sie z bany i jechalem powoli lub zatrzymalem sie,  to
w aucie nie dalo sie wytrzymacdoslownie - smród nie do wytrzymania, taki opony
wydawaly zapach jak sie rozgrzaly... nie wspomne o tym ze trzeba bylo tak co
5000 km wywazac kola bo bylo czuc na kierownicy... niby mialy nosnosc i indeks
niczym opony wyscigowe ale zachowywaly sie jak nalewki do ciagnika o tym jak
zachowywaly sie na mokrym nie napisze bo nie chce straszyc nikogo  ... nigdy
wiecej tanich chinskich opon bo to tylko pozorna oszczednosc


Zjezdzilem 2 kpl opon NEXEN przez 3 sezony, ostatni mocno naciagany,
w tym czasie moje zimowki TOYO zakupione jako uzywane po jednym sezonie przezyly
je i daly rade jeszcze jeden sezon. Ogolnie nie polecam chinczykow, chyba ze na
chwile.


 

Poszedłem
za Waszą radą i zamówiłem opony wzmocione klasy "C" firmy Nexen :) A przy okazji
to mój 200 post ;)Pozdrawiam Wszystkich


Moja opinie na temat opon NEXEN juz znasz.


 

Jutro
jeszcze sprawdzę ile chcą w InterCarsie. Co do wymiany, to u mnie najmniejszy
problem :]


Chyba drozszej hurtowni nie znam.

 

 

Gewehr, u
mnie na oponach jest tylko oznaczenie 185 R14C. Nie ma nic innego, dlatego nie
wiem jaka jest ich wysokość. Mam nadzieję, że te 185/80 R14C będą
dobre.


Dokladnie to samo, jak nie ma podanego profilu, to domyslnie jest
80.

Edytowane przez mafik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zjezdzilem 2 kpl opon NEXEN przez 3 sezony, ostatni mocno naciagany,

w tym czasie moje zimowki TOYO zakupione jako uzywane po jednym sezonie przezyly

je i daly rade jeszcze jeden sezon. Ogolnie nie polecam chinczykow, chyba ze na

chwile.

 

 

A ja mam chińce na cepie i jestem zadowolony... :niewiem:​  155/80R13 z dopiskiem na oponie "Light truck" czyli lekka ciężarówka. Założone jeszcze w Holandii na przeglądzie ze cztery lata temu. Sprawują się całkiem nieźle :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś założyłem do swojej Kormorany Vanpro b3, rozmiar 175/65r14.

Nie jestem pewien(nie pamiętam :hmm: ), ale chyba ich maksymalne ciśnienie to 55psi. Cepa ma 1150DMC i jedną ośkę. Na chwilę obecną, napompowałem na 3,1bar. Ile byście napompowali, ma ktoś jakąś tabele, albo podobną cepkę z opisanymi ciśnieniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam takie pytanie  - Czy istnieje gdzieś katalog rozmiarów opon dopasowanych do danego modelu przyczepki ? Kupiłem Hobby 460 i to jest stary model  z 1976 r ;) i niewiem jakie opony powinne tam iść. Czy mają być do "13" czy "14" i o jakich parametrach.

460 wychodziła na 13    165R13 tyle w katalogu podali...  a jakie masz felgi (rozmiar)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.