Skocz do zawartości

Dobór i kupno opon do przyczepy


jubi-tom

Rekomendowane odpowiedzi

Nośność opony 850kg, twoja czepka ma dmc koło1300(?), wymiary się zgadzają z tymi co podałeś z oryginału więc powinno być ok. Sprawdź tylko czy to są na pewno ciężarowe, bo są w dziale dla osobówek, co prawda oznaczenie mają R14C ale warto się upewnić

Moja przyczepa ma DMC 1350 kg.To samo pomyślałem,co wyżej napisałeś-dlatego zadzwonię do nich w poniedziałek.Ciekawi mnie jeszcze rok produkcji tej opony :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 937
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Temat moich opon w przyczepie  już zamknięty  :)

Dzisiaj kupiłem na hurtowni opony portugalskie ( na licencji Continentala) marki MABOR  Van-Jet 2 -185R14C  102/100 Q 8PR LRD po 195 zł za sztukę.  Wyprodukowane w 3 tygodniu 2016 roku :yes:

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi  :blagac:

Opony już przełożone :)  :yay: :yay: :yay: :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To ja się również podpinam z zapytaniem co do opon. Aktualnie mam założone 195/65R14 indeks nośności - 90. Przyczepa DMC 1300kg. Opony są nowe całoroczne.Kupione jeszcze przez poprzedniego właściciela. Felga 5,5 / 14 ET = 30

W niemieckich papierach mam zapisane:

Ogumienie : 165R14C93J

                    195/65R14 90J

I tu pytanie czy to co teraz jest wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to 90... bo to zaledwie 600kg

93 już prędzej chociaż ja bym raczej polecał od 95

Teoretycznie można jeszcze rozważyć taki aspekt

W Niemczech jest mechanizm zaniżania prędkości dopuszczalnej pojazdów - a jak ona spada to zwiększa się nośność opony, ale jaki to przelicznik nie wiem...

Dodam że u mnie by taka przyczepa nie dostałą przeglądu...chociaż też znam diagnostów co nie podbiją przeglądu jak nie ma opon z indexem C co już nie jest uzasadnione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby opona zgoda z niemieckim dowodem. MW przyczepy to 1150, ale jak już dodam zbiornik, butle to 1300 kg będzie, a chciałbym jeździć bezpiecznie. Znalazłem ten sam rozmiar z indeksem 93. Z wyższym indeksem nic nie znajduje w tym rozmiarze. Z zamiennikami też kiepsko, albo źle szukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Index nośności  to maksymalne obciążenie opony przy maksymalnej prędkości(wyznaczonej indeksem). To czysta spekulacja ale może konstruktorzy czepki założyli, że np. przy 100km/h nośność tej 195/r14 jest wystarczająca. Z drugiej strony opony ciężarowe mają porządnie wzmocnione boki, nie wiem czemu przy przyczepie o tej masie dozwolone są zwykłe.

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak...ja założyłem 205/70r14 i bardzo jestem z tego rozmiaru zadowolony (spora opona i dobra amortyzacja)...już raz zahaczyłem felgą i wiaterek uciekł...a wygląd taki sobie...

Ale trzeba sprawdzić czy się zmieści...bo to jest tu dość ciasno...ale np 195/70r14 była by odpowiednia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Decyzja zapadła - wymieniam. Szkoda, bo na tych, które są przejechane jest 1500 km, widać kolorowe paski na bieżniku.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Co do miejsca to na szerokość większych nie włożę - mam teraz 2,5 cm luzu. Do góry 14 cm i tu jest jakieś pole do popisu. Wstępnie znalazłem w hurtowni rozmiar 185/75 z indeksem 102. Będzie 2,7 cm większa na średnicy, to pozostanie ok. 11 cm luzu pomiędzy nadkolem a oponą. Myślę, że wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym mając miejsca 2,5cm szerokości spokojnie wstawił 205 to w porównaniu do 195 jest zaledwie o 1cm szersza opona wiec będziesz miał luz na poziomie 2cm...jednak im szersza opona tym lepiej się prowadzi po dziurach i po kempingu...ale wybór należy do Ciebie.

 

A aktualne opony spróbuj sprzedać - pewnie weźmiesz 1/2ceny tych co kupisz ale to zawsze jakiś pieniądz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja kojarzę to 205 można założyć na felgę 5,5 - 7,5cala

Na pewno 205/40 była by tu problematyczna ale przy profilu 60-70% moim zdaniem całkiem sensownie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam np jak moja poprzednia przyczepa przeorała rozmoknięty kemping w Gąskach na oponach 145 na 175 już nie było problemu DMC 850kg

Przy 1300kg miałem 195 mam teraz 205 i jestem bardzo z nich zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów KU PRZESTRODZE !

W zeszłym roku wracając z Cro o mało co  nie doszło do tragedii.

W przyczepie miałem fabryczne (4-ro letnie, użytkowane 3-ci rok , połowa bieżnika przebieg ca 14.500 km) opony z żółtej krainy pt. GT Radial . Nie byłem zachwycony tym produktem ale tłumaczyłem sobie ,że producent (Wilk) chyba wie co robi. Założenie okazało się błędne.

Ppa ma standardowe DMC 1500 kg , moja przy wzmocnionej osi ma 1700 kg zgodne z pierwszą homologacją producenta.

Opony w rozmiarze 185 R14C. Nośność wg wyliczeń wychodziła więc dokładnie na granicy normy dla NORMALNYCH !!! opon . 

W trakcie przerwy podczas zwyczajowego obchodu dostrzegłem "minimalne" wytarcie gumy do poszycia na długości ca 10 cm.

To było widać przy bliższej krawędzi w błotniku.

Okazało się  ,że puściły płótna , opona zaczęła wężykować i w tym miejscu błyskawicznie się wytarła.

Jeszcze bardziej tragiczny widok ukazał się po zdjęciu koła gdzie na obwodzie od wewnętrznego  niewidocznego brzegu nastąpiły 3 rozerwania bieżnika po 30 cm z odwarstwieniem/odparzeniem całkowitym od karkasu. :banned: !!!

Domniemam ,że gdybym kontynuował dalszą jazdę autostradą (prędkości 90/100 to raczej norma) to wtedy..... :'( plus :kosz:

 

W tym tygodniu założyłem nowe o rozmiar większe 195 R14C (Barum prod 06.16). Mam teraz po 100 kg na koło więcej czyli 950 kg a nie 850 kg jak w przypadku chińszczyzny ,która to zapewne te 850 kg to ma tylko w teorii .

Tylko dzięki zwyczajowej czujności rodzinka zdrowa i cała , holownik cały i czepka nie skasowana.

To co napiszę na koniec może zabrzmi banalnie ale......nie oszczędzajcie na oponach !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.