Skocz do zawartości

Dobór i kupno opon do przyczepy


jubi-tom

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 937
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Śruby odwrócić nie chcę - przy jakimś konretniejszym uderzeniu w dziurę, zaszłoby ryzyko uderzenia śrubą o ramę - a tego zdecydowanie chciałbym uniknąć. Ale ta myśl była pierwsza jaka przyszła mi do głowy.

 

Opony wzmacniane 15 calowe o szerokości 185 ( teraz jest 195) występują na rynku norweskim w dwóch rozmiarach wysokości - 185x60 oraz 185x80. Pierwsze są zdecydowanie za niskie, drugie za wysokie. Będę szukał opon 195x70x15 - mają taką samą wysokość jak "fabryczne" 185R14, w dodatku indeks obciążenia 104 - 900kg, to na pewno wystarczy do mojej cepki z dużym zapasem.

 

Co do pierścienia centrującego, wyczytałem w linkach że jest on wręcz niezbędny (chyba że moja zdolność czytania ze zrozumieniem spadła od szkolnych czasów :) ). Pojechałem do mojej lokalnej wulkanizacji i niestety nie udało się znaleźć odpowiedniego pierścienia centrującego. Gość z wulkanizacji przekonywał mnie że często w przyczepach kempingowych producenci nie przewidują pierścieni. Gdy przyłożyłem "fabryczną" felgę to też jest wolna przestrzeń wokół dekielka piasty.  No więc ponawiam pytanie, jak jest w Waszych przyczepach?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rozerwanych oponach, uszkodzonych felgach alu oraz stalowych i następstwach tych uszkodzeń pokazujących rozmiar zniszczeń przyczepy, są już na forum zarówno opisy, jak i fotki.

 

Maciek, masz bardzo niebezpieczną sytuację - śruba mocująca amortyzator nie może być założona w ten sposób, jaki pokazałeś na fotce, bez względu na to, co Ci się wydaje !

 

Tak jest prawidłowo :

 

post-8228-0-22653600-1396364356_thumb.jpg

 

Tak nakazuje AL-KO :

 

post-8228-0-85959400-1396364356_thumb.jpg

 

 

Napiszę jeszcze raz w tym temacie, choć pamiętam, że gdzieś już to opisywałem.
Rysunki i fotki na przykładzie mojej budki (1 oś, DMC 1500).

W wielu przyczepach centralny otwór felgi nie jest wykorzystywany do centrowania koła (tak właśnie jest u mnie).
W takich przypadkach do ustalenia pozycji felgi względem piasty koła służą śruby mocujące.
Tu uwaga: śruby używane do centrowania nie są stożkowe, tylko sferyczne.

 

post-8228-0-99476200-1396364360_thumb.jpg

 

post-8228-0-46007100-1396364360_thumb.jpg

 

 

Oczywiście odpowiadające im otwory w feldze, również są sferyczne (zauważyłem, że wiele osób nie zwraca na ten fakt uwagi, a czasem wręcz myli te sprawy i do felgi z otworami sferycznymi zakłada śruby stożkowe lub na odwrót !

 

 

post-8228-0-43999600-1396364355_thumb.jpg

 

Napiszę jeszcze coś, co zwłaszcza w przypadku cięższych przyczep jest to bardzo istotne.
Mówi się często o wzmocnionych oponach, a zapomina się o felgach. One również nie mogą być w takich przypadkach standardowe, tylko wzmacniane. Przestrzegam przed chińskimi produktami, których jest sporo na rynku, a które wytrzymałość mają wyłącznie na papierze.
 
Biorąc powyższe pod uwagę, renomowane firmy sprzedające np. opony, felgi lub całe koła do przyczep, mają w swoich ofertach wyłącznie odpowiednie klasą elementy i te, których rozmiary i obciążenia najczęściej są spotykane w naszych przyczepach. Na podstawie takiego wykazu możemy się łatwo przekonać, czy mamy odpowiedni rozmiar felg, opon, obciążenie opony i felgi itd. W wykazie są zarówno felgi stalowe i aluminiowe. Jeśli np. nie znajdziemy do jakiegoś rozmiaru lub obciążenia felgi alu, to z dużym prawdopodobieństwem nie jest ona w takim przypadku zalecana.

 

opony i felgi do przyczep.pdf

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer dziękuję!  :yes:  :yes:

 

To jeszcze jedno pytanie, czy nakrętka trzymająca śrubę od amortyzatora jest jednorazowa czy mogę jej użyć ponownie? Nie chodzi mi o koszty, tylko o dostępnośc takowych w mojej wiosce.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rozerwanych oponach, uszkodzonych felgach alu oraz stalowych i następstwach tych uszkodzeń pokazujących rozmiar zniszczeń przyczepy, są już na forum zarówno opisy, jak i fotki.

 

Maciek, masz bardzo niebezpieczną sytuację - śruba mocująca amortyzator nie może być założona w ten sposób, jaki pokazałeś na fotce, bez względu na to, co Ci się wydaje !

 

Kristofer instrukcja AL-KO mówi inaczej. Niedługo będę montował więc akurat miałem na tapecie.

 

post-373-1396365584,77_thumb.jpg

 

Przypadkowe zdjęcie z naszego forum

7e4ebuha.jpg

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer dziękuję!  :yes:  :yes:

 

To jeszcze jedno pytanie, czy nakrętka trzymająca śrubę od amortyzatora jest jednorazowa czy mogę jej użyć ponownie? Nie chodzi mi o koszty, tylko o dostępnośc takowych w mojej wiosce.. 

 

Śruba może być oczywiście ta sama, natomiast nakrętki samohamowne (z teflonem) są zawsze jednorazowe !

Kristofer instrukcja AL-KO mówi inaczej. Niedługo będę montował więc akurat miałem na tapecie.  Przypadkowe zdjęcie z naszego forum

 

Witus, przykro mi, ale w tym przypadku nie masz racji, a przypadkowe zdjęcie dobrze pokazuje, jak nie należy tego robić !

Przykładowy montaż, który pokazujesz z ulotki AL-KO, to tylko poglądowy pokaz, jak należy umieścić w takim przypadku amortyzator i uszy uchwytu.

 

Szczegóły montażu i opis najważniejszych spraw, które muszą być odpowiednio wykonane, pokazuje wyłącznie szczegółowa instrukcja techniczna AL-KO. Tam już nie ma miejsca na poglądowe fotki, tylko jest szczegółowy rysunek techniczny z wyraźnym opisem i wymaganiami.

 

Tak musi to być montowane :

 

post-8228-0-88433300-1396367060_thumb.jpg

 

Proszę zwróć uwagę na kategoryczne uwagi AL-KO (zakreślone ramka i z wykrzyknikiem)

Fragment szczegółowej instr. serw. AL-KO, zaznaczam, że nic nie edytowałem ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bo zamierzałem trzymać się tego zdjęcia. Swoją drogą powinni zadbać o lepszą jakość ulotek :(

 

To nic strasznego i wiele firm podchodzi do fotek poglądowych w ten sposób (zależy, co w folderze fotka ma pokazać).

Szczegóły montażu są już tylko w dedykowanych materiałach dla serwisów.

 

Na fotce, którą prezentowałeś jest tez inny rodzaj uchwytu amortyzatora przy wahaczu (spawany).

Z tego, co zauważyłem u Ciebie, to chyba będzie uchwyt  "wtykany", czyli taki, który pokazałem na fotce wyżej (w mojej przyczepie).

Trzeba też stosować odpowiedni kolor amortyzatora do DMC przyczepy, ale to też już pokazywałem w kilku tematach, łącznie z rysunkami, foto i parametrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiadomo dlaczego 3/4 przyczep ma założone odwrotnie !

To nic strasznego i wiele firm podchodzi do fotek poglądowych w ten sposób (zależy, co w folderze fotka ma pokazać).

Szczegóły montażu są już tylko w dedykowanych materiałach dla serwisów.

 

Na fotce, którą prezentowałeś jest tez inny rodzaj uchwytu amortyzatora przy wahaczu (spawany).

Z tego, co zauważyłem u Ciebie, to chyba będzie uchwyt "wtykany", czyli taki, który pokazałem na fotce wyżej (w mojej przyczepie).

Trzeba też stosować odpowiedni kolor amortyzatora do DMC przyczepy, ale to też już pokazywałem w kilku tematach, łącznie z rysunkami, foto i parametrami.

Tak mam zaślepki. Muszę kupić blachy i niebieskie amortyzatory bo maja przyczepa ma dmc 1100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmie pokazują, jaką pozycję powinien mieć założony amortyzator, ale nie dokręcają go (jak zwykle poglądowy pokaz).

Ewidentny błąd mechanika. Gdyby ktoś się chciał zasugerować również pozycją nakrętki, to powielił by błąd.

Mechanikowi nie chciało się już w czasie pokazu zdjąć śruby, która już była na amortyzatorze, więc pokazał, w jakiej pozycji przyczepić go do uchwytu, to w zasadzie tyle. Szczegóły w instrukcji serwisowej.

 

P.S.

Dlaczego sądzisz, że 75 % przyczep ma źle założoną tą śrubę :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście strzeliłem. Uważam, że powinni wykazać się większą starannością przygotowując te materiały ! Musisz wiedzieć, że jest coraz mniej fachowców, którzy czytają .. instrukcje tym bardziej. Teraz szuka się tutoriali na yutubie ;)

 

Kiedyś asystowałem 'fachowcowi' podczas instalacji zmywarki w mojej kuchni. Zanim przyjechał tydzień czytałem instrukcję, studiowałem szablony - interesuje mnie to. Pan przyjechał wyśmiał mnie, że papiery możemy wyrzucić on zrobi to 'lepiej'. Mnie bolało, że muszę na to patrzeć.

 

Najmłodsi swoją wiedzę czerpią z filmów więc tak duzi producenci nie powinni pozwolić sobie na publikacje gniotów.

 

Ja już zacząłem się zastanawiać czy ta śruba jest rozbierana bo jeszcze nie kupiłem amortyzatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że powinni wykazać się większą starannością przygotowując te materiały ! Musisz wiedzieć, że jest coraz mniej fachowców, którzy czytają .. instrukcje tym bardziej. Teraz szuka się tutoriali na yutubie ;)

 

Zgadzam się. Poza tym, takie pokazy nie powinny zwalniać od logicznego myślenia, a jeśli ogląda to fachowiec, to nie zwalnia go to od stosowania się do podstawowych zasad i zaleceń szczegółowych producenta.

Ostatnio wymieniony serwis jest traktowany, jako panaceum na wszelkie sprawy, a stopień poprawności na pokazywanych materiałach jest dużo gorszy, niż nawet w Wikipedii :hmm:

Moim zdaniem instrukcje z "YT" można oglądać jedynie z przymrużeniem oka, mając duży dystans do tego, co zobaczymy.

Kiedyś asystowałem 'fachowcowi' podczas instalacji zmywarki w mojej kuchni. Zanim przyjechał tydzień czytałem instrukcję, studiowałem szablony - interesuje mnie to. Pan przyjechał wyśmiał mnie, że papiery możemy wyrzucić on zrobi to 'lepiej'. Mnie bolało, że muszę na to patrzeć.

 

O, widzę pokrewną duszę :ok:

Też tak mam. Nawet, jeśli z czymś się jeszcze nie zetknąłem, to lubię wcześniej wszystko ogarnąć - przynajmniej teoretycznie.

Ja już zacząłem się zastanawiać czy ta śruba jest rozbierana bo jeszcze nie kupiłem amortyzatora.

 

Oczywiście śruba jest wyjmowana z ucha amortyzatora i można ją swobodnie włożyć z każdej strony (na stałe może być tulejka).

Gdy wymienia się używane amortyzatory na nowe, należy zwrócić uwagę na długość tulejki amortyzatora przy uchwycie wahacza (tej na starym amorku), ponieważ z tego, co zauważyłem, nowe amortyzatory mają tą tulejkę tylko w jednej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciek_No napisał:

Opony wzmacniane 15 calowe o szerokości 185 ( teraz jest 195)

 

Zostań przy szerokości 185.

Wczoraj wieczorem odkrecilem kola od przyczepy i okazalo sie ze zalozone sa «zle» felgi tzn. o innym niz zalecanym ET

( w mojej przyczepie ET powinno byc 30, felgi maja 35).

Z tego powodu opony od wewnetrznej strony posiadaja slady od obcierania o srube mocujaca amortyzator.

 

Masz dwa wyjścia:

1. Wymienić istniejące felgi ET=35 na ET=30 lub dobrać jeszcze mniejsze ET=25 jeżeli takie jest na rynku.

2. Dorobić w warsztacie na miarę przykręcane dystanse zachowując ET=25

 

Reasumując po takim zabiegu :

z weższymi oponami zyskujesz 0,5cm

z ET=25 zyskujesz 1cm

+ istniejący teraz luz ~0,5cm

Będziesz miał w końcu:  0,5cm +1cm +0,5cm = 2 cm, tyle wystarczy.

 

Szczegółną uwagę zwróć na wymiar otworu centrującego w felgach,

zazwyczaj wymiar ten podawany jest z dokładnością do 0,1mm

Felga powinna być osadzona ciasno ! na piaście lub dorobionej średnicy tulei dystansu.

Wszystkie śruby służa tylko do mocowania do tarczy piasty.

 

Pozdrawiamy,

IR & Ed

PS

... więcej < zerknij

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie śruby służa tylko do mocowania do tarczy piasty.

 

W tym przypadku nie masz racji, nie jest to regułą :nono:

 

Śruby kół często służą do centrowania felgi względem piasty, a otwór centrujący jest wtedy nie wykorzystywany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku nie masz racji, nie jest to regułą :nono:  < to nie reguła to jest PRAWIDŁO

 

Śruby kół często służą do centrowania felgi względem piasty, a otwór centrujący jest wtedy nie wykorzystywany.

@Kristofer

Centrowanie felgi na śrubach mocujących jest BŁĘDEM, zagrożenie powstania luzu, wszystko rozpada się.

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.