Skocz do zawartości

przeróbka na 12V czy można tak zrobić?


Tafir

Rekomendowane odpowiedzi

Te moduły produkuje "Bergmen". Konkretnie ten, to dioda COB, pobiera ok. 125 mA prądu i ma moc ok. 1,5 W, światłość, tak jak napisał Artur, czyli ok. 100 lm. Sprzedawcy oznaczają je różnie, ale najczęściej jako AN-1

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te moduły produkuje "Bergmen". Konkretnie ten, to dioda COB, pobiera ok. 125 mA prądu i ma moc ok. 1,5 W, światłość, tak jak napisał Artur, czyli ok. 100 lm. Sprzedawcy oznaczają je różnie, ale najczęściej jako AN-1

Nie widziałeś ich gdzieś wysyłkowo, potrzebuję ich jeszcze trochę, może da się je kupić taniej?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc, powoli krystalizuje mi się wizja przeróbek.

 

W przyczepie nie będzie 230V więc nie muszę się martwić o odizolowanie 230 i 12V. Odłączę tylko od sieci przewód (do tej pory 230V) idący do lodówki. Lodówka i tak będzie używana tylko na gaz.

Odłączę przewód 230V od zasilacza przyczepy (dający napięcie w całej instalacji 230V) i podepnę pod akumulator.  12V z akumulatora podepnę również pod złącza oznaczone Eing w zasilaczu przyczepy dla zasilania pompki wody i oświetlenia 12V w łazience i nad kuchenką.

 

Pomysł z modułami COB wygląda bardzo fajnie. Zdecyduję się na niego w łazience nad kuchenką i oświetlenie namiotu. Sufit chyba ledy ze względów estetycznych – widziałem fajne w sklepie które będą ładnie wyglądały :skromny: 

Wpisałem w wyszukiwarkę Allegro moduł COB i jest tam jak dla mnie aż za dużo do wyboru :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałeś ich gdzieś wysyłkowo, potrzebuję ich jeszcze trochę, może da się je kupić taniej?!

 

Taniej chyba nie, ceny  dla tego modułu są podobne.

Najprościej może tu  :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz miejsce gdzieś "u siebie", to zawsze to najlepsza opcja - odpada koszt przesyłki.


Dzięki wszystkim za pomoc, powoli krystalizuje mi się wizja przeróbek.

 

Rób to z głową i tak, aby nie budziło wątpliwości, a zwłaszcza jakichś zagrożeń, gdyby przyczepa trafiła kiedykolwiek w jakieś inne ręce :hmm:

Weź pod uwagę istniejące gdzieś na ścianie gniazdo elektryczne ~230  V, zabezpieczenia wewnątrz i zewnętrzne przyłącze.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad zastosowaniem takich:

 

http://allegro.pl/zarowka-g4-12-led-12vdc-2835-smd-280lm-ciepla-ra80-i4776708212.html

 

Mają kilka zalet, nie trzeba zwracać uwagi na biegunowość bo są na 12V prądu zmiennego i przy podłączeniu ładowarki do akumulatora nie migają.

Sam zakładałem paski ledowe, ale kiedyś przy podłączonym prostowniku widać było wyraźnie drganie oświetlenia 50Hz.

Częściowo już podmieniłem paski na żarówki G4.

Żarówki kupuję w sklepie z tej aukcji. Mają tam doży wybór żarówek z różnymi oprawkami i na inne napięcia.

Pozdrawiam

 

P.S.Teraz doczytałem sie że jesteśmy z jednego miasta, więc jak będziesz miał jakieś kłopoty czy pytania, dzwoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sadzicie o rurach ledowych,sa to zespoly diod led ,upakowane w standartowe rury swietlowkowe,zewnetrznie wygladaja jak swietlowka;te same wymiary,zeby pasowaly do standardowej oprawki,takie same styki -kontaktowe na koncach.Ich montaz polega na wymianie/zamianie  rur swietlowkowych na te ledowe,uprzednio trzeba jedynie odlaczyc w oprawie ten caly uklad zaplonowy ,tak zeby na konce tych nowych rur dostarczyc tylko 12 v stalego napiecia-i to wszystko.Nie wiem tylko,czy sa one dostepne w Polsce,bo tutaj sa wszedzie-tzn.we wszystkich sklepach caravaningowych,jako najprostszy zamiennik-5 min i po robocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer,

zmiany w instalacji planuję tak oznaczyć żeby z łatwością wrócić do stanu wyjściowego. Faktycznie jest gniazdko na półce i w planach mam podłączyć tam gniazdo zapalniczki samochodowej i ładować telefony.  Praca przy instalacjach elektrycznych dla mnie jest rzadkością,  stąd mam dużo prostych pytań i niepewności przed zmianami :skromny:

 

Jurek,

Dzięki za namiary na sklep z modułami diodowymi.  Zakupiłem trochę inne niż z twojego linku - 5 okrągłych modułów 18 diodowych oznaczonych RL-18: 3,1 Wat i 350 lumenów (plan po 2 w łazience i kuchni, 3 oświetlenie pod namiotem). Testowo włączyłem jeden w łazience i całkiem fajnie to wygląda. Troszkę ciepła się wydziela więc raczej powinny mieć jakąś przestrzń do jego odprowadzania.

Dodatkowo kupiłem takie w kształcie walca z pomysłem na wstawienie ich do istniejących kinkietów/reflektorków nad łóżkiem. Wszystkie po 10 zł za sztukę.

http://allegro.pl/zarowka-g4-18-led-12vdc-2835-md-350lm-ciepla-ra80-i4866210981.html

 

Mam nadzieję, że wszystko zadziała. Jutro ciągnę przyczepkę na mazury. Ewentualne przeróbki w jakiś kolejny wypad sobotnio-niedzielny.

 

Dzięki wszystkim za pomoc i życzliwość :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.