Skocz do zawartości

przeróbka na 12V czy można tak zrobić?


Tafir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich :]

 

Do tej pory tylko czytałem grupę ale finalnie przyszedł czas na pierwszy post :skromny:   Tematów o przeróbce na 12V przeczytałem sporo ale nie trafiłem na rozwiązanie które chciałbym zrobić jednak nie wiem czy ma to sens.

 

Przyczepkę użytkuję obecnie stacjonarnie na Mazurach bez dostępu do prądu. Lodówka funkcjonuje na gaz. Chciałbym wstawić akumulator i przerobić oświetlenie istniejące na 12V i zamontować taśmy ledowe. Zużycie prądu głównie do oświetlenia, szacuję że do ok 1h dziennie. Jeśli nie będzie starczało prądu na wyjazd 2-3 tyg. to ewentulanie domontuję panel.

 

Czy można wykorzystać do tego istniejącą instalację 220V? Sprawdzić które przewody 220V idą do punktów oświetleniowych i podłączyć je pod 12V?

Jeśli można tak zrobić to czy sensowne jest podłączyć akumulator do istniejącej instalacji i przepiąć przewody 220V do 12V?

 

Z góry dziękuję za porady,

Tadek

post-19082-0-04810300-1429214703_thumb.jpg

post-19082-0-01619300-1429214711_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszyskie ledy zostały podłączone do oświetlenia oryginalnego http://forum.karawaning.pl/topic/16686-sterckeman-fjord-420d-rocznik-1992/ i generalnie już na 1 punkcie oświetleniowym jest ok. Dodatkowe gniazdko zostało założone w batiście do podłączenia się pod akumulator z auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tafir - a sprawdzałeś, czy nie masz przypadkiem przez całą przyczepę już pociągniętej instalacji na 12V? Bo często tak jest, że instalacja jest zdublowana - jest i na 12 i na 230. Zajrzyj do lamp, które masz zabudowane, czy nie ma w nich podwójnych oprawek i na 12V i na 230. Nie wydaje mi się, żebyś w przyczepie miał wyłącznie na 230.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tafir - a sprawdzałeś, czy nie masz przypadkiem przez całą przyczepę już pociągniętej instalacji na 12V? Bo często tak jest, że instalacja jest zdublowana - jest i na 12 i na 230. Zajrzyj do lamp, które masz zabudowane, czy nie ma w nich podwójnych oprawek i na 12V i na 230. Nie wydaje mi się, żebyś w przyczepie miał wyłącznie na 230.

U mnie zdublowane było oświetlenie tylko w łazience i nad kuchenką-zlewem + pompki wody. To było zasilane z zasilacza w przyczepie po podpięciu pod 230V, lub po podpięciu przyczepy pod gniazdo haka holowniczego. Odłączyłem zasilacz i puściłem 12V w całą instalację 230, wymiana żarówek i hula aż miło. Dodatkowo musiałem zasilić 12V kabel od gniazda haka na w/w lampkach i pompkach wody. Oczywiście przewody idące na gniazdo haka zostały odłączone coby prąd z aku w przyczepie nie poszedł do samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepka jest z 95 r. i instalacja elektryczna wygląda mi na dosyć prostą. W lampie sufitowej jest tylko 230V.  Z zasilacza przyczepy 12V wychodzą 3 przewody - zapewne do pompki i oświetlenia łazienki. Może uda mi sie to sprawdzić dokładnie jutro. 

 

Czyli po zidentyfikowaniu przewodowów od oświetlenia pozostaje mi je podłączyć do "jakiejś" szyny do której doprowadzę przewody od akumulatora (z wstawionym bezpiecznikiem oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepka jest z 95 r. i instalacja elektryczna wygląda mi na dosyć prostą. W lampie sufitowej jest tylko 230V. Z zasilacza przyczepy 12V wychodzą 3 przewody - zapewne do pompki i oświetlenia łazienki. Może uda mi sie to sprawdzić dokładnie jutro.

 

Czyli po zidentyfikowaniu przewodowów od oświetlenia pozostaje mi je podłączyć do "jakiejś" szyny do której doprowadzę przewody od akumulatora (z wstawionym bezpiecznikiem oczywiście).

Zrób to w tym miejscu. Przewód do lampy przełącz z jednej do drugiej puszki.

 

post-373-1429336588,75_thumb.jpg

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało mi się obejrzeć trochę dokładniej instalację przczepki. 12V jest podawane na pompkę wody, oświetlenie w łazience i nad kuchenką, oraz lodówka. Nad kuchenką jest dodatkowo świetlówka na 220V.

 

Z zailacza przyczepy wychodzą 3 przewody 220V. Jeden idzie do gniazda kontaktu, drugi do Trumavent a z trzeciego jeśli dobrze rozpoznałem to idzie zasilanie na wszystkie pozostałe punkty - sufit, kinkiety nad łóżkiem, swietlówka nad kuchenką, oświetlenie na zewnątrz i lodówka. Z tych punktów tylko lodówka nie powinna być podłączona do 12V instalacji.

 

Czy będzie OK jeśli odepnę przewód 220V zasilający przyczepę i podepnę go pod + i - zasilacza przyczepy opisanego Ausg (są dwa przewody + i jeden -),

natomiast akumulator wepnę do zailacza przyczepy pod złącza opisane Eing?

 

 

Proszę o potwierdzenie nie chciałbym narozrabiać w nowej dla mnie przyczepce?

Dzieki za pomoc

 

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze sprawdził, z czego zasilana jest lodówka. Bo jeśli z tego przewodu - to ją sobie odłączysz od zasilania 230V. Myślę, że warto by było przejść wzdłuż przewodów i zidentyfikować wszystkie urządzenia działające z tej "nitki". Jeśli to tylko oświetlenie (najbardziej prawdopodobne), to możesz po prostu przepiąć.

 

Piszesz, że oświetlenie sufitowe jest tylko na 230V. A jakie jeszcze masz punkty świetlne? Czy problem dotyczy wyłącznie tego jednego oświetlenia? Bo może inne punkty mają zasilanie zarówno 230 jak i 12V? Wtedy wystarczyłoby wyłącznie przepięcie tej górnej lampy. Zauważ, że jeśli z rozdzielni wychodzi jeden przewód na wszystkie oświetlenia, to musi być miejsce, gdzie z jednego przewodu rozchodzą się kolejne przewody do różnych lamp. Witus pokazał Ci przykładowe miejsce, gdzie można by rozłączyć zasilanie. Jeśli problem dotyczy jednej lampy, to po co przerabiać całą instalację, jak można powalczyć tylko z tą jedną? Daj trochę zdjęć przyczepy, będzie pewnie trochę łatwiej pogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne oświetlenie 230V oprócz sufitowego to dwa kinkiety nad łóżkiem, oświetlenie na zewnątrz (pod namiotem) oraz świetlówka na kuchenką) i te punkty chcę mieć przerobione na ledy.

 

Sa 3 puszki z przewodami na 220 V i 2 12V. Z puszki 230V ulokowanej na kuchnką/lodówką wychodzą 3 przewody: na lodówkę, świetlowkę nad kuchenką i ostatni idzie do 3 puszki obok drzwi skąd są rozprowadzone przewodu do oświetlenia górnego i na zewnątrze przez wyłącznik światła. 

 

Wieczorem będę miał możliwość wstawienia paru zdjęć instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to już masz częściową odpowiedź. Nad lodówką masz puszkę, z której wychodzi i oświetlenie i lodówka. Jeśli chciałbyś utrzymać lodówkę zasilaną na 230V, to nie będzie już prosto. Trzeba odrębnie pociągnąć zasilanie na lodówkę, odrębnie do oświetlenia. Nad lodówką światło też jest tylko na 230V? Zewnętrzne też tylko na 230V? W tym układzie raczej będziesz musiał trochę więcej rozgrzebać. Nawet jeśli zdecydujesz się zrezygnować z zasilania lodówki na 230V, to przełączając instalację na 12V musisz lodówkę odpiąć od tego zasilania. Nie będzie to tylko jedno miejsce gdzie wystarczyłoby wypiąć i wpiąć ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Najlepiej by było odłączyć samą lodówkę od tej instalacji i doprowadzić do niej indywidualne zasilanie ~230 V bezpośrednio z zabezpieczenia, ale Kolega wspominał, że lodówka głównie pracuje na gazie, więc może zasilanie sieciowe jest zbędne. Oczywiście wszystkie przewody należy odłączyć od skrzynki ~230 V i odsunąć możliwie najdalej od podzespołów, na których występuje napięcie sieciowe.
Generalnie zastanawiam się, czy warto robić te wszystkie przeróbki przy obecnym zasilaczu. Wszystko zależy od postrzegania komfortu świetlnego przez Kolegę. Jednemu wystarczy 10 W na całą przyczepę, a inny źle się będzie czuł, gdy będzie to mniej od np. 60 W.
Do dyspozycji jest zaledwie ok. 3 A na całe oświetlenie, więc należałoby wszystkie punkty świetlne zrobić w technologii LED, a ich łączna moc nie powinna być większa od ok. 35 W.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w marketach na śląsku na pasażach wypatrzyłem stoiska z ledami. Wziąłem do testów fajne moduły. Występują w barwie zimnej i ciepłej.

 

post-373-0-10049500-1429724018_thumb.jpg

 

Polecam dużo więcej światła niż z pasków ledowych, fajne grube kable. Ja już wykleiłem nimi wnętrze lampy łazienkowej.

 

post-373-0-30614100-1429724226_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur ile kosztuje taki moduł i jaką ma moc?

 

7 zł, 100lumenów (kupowane w silesia i M1 w czeladzi w M1 są po 7,5zł i nie ma ciepłych) .. zaleta to porządne kable, solidny moduł. Cztery zimne w łazience i mam jasno jak w dzień. Cześć pasków ledowych nie wytrzymała próby czasu, jakaś padlina mi się trafiła więcej nie kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.