Skocz do zawartości

Montaż solara (Panela PV) - fotorelacja [hobbyuser]


Hobbyuser

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 191
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Aku jeszcze nie mam w szafie, a i tak będzie przekładany z drugiego auta na czas wyjazdów tak jak do tej pory. Na ścianie szafki też za bardzo nie ma gdzie bo z jednej strony są szafki kuchenne i podnoszony blat od zlewu, a z drugiej strony drzwi przesuwne z sypialni od dzieciaków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elvis, generalnie regulator się nagrzewa sam z siebie i powinien mieć przepływ powietrza (w sensie nie powinien być szczelnie zabudowany). 

Nie mniej, montowanie go za piecem gdzie dostanie dodatkową dawkę ciepła może być kiepskim pomysłem. Nic mu się nie stanie tylko po osiągnięciu temperatury max. po prostu przestanie działać :( do ostygnięcia.

Druga sprawa to regulator ma w sobie termometr dzięki któremu dokonuje kompensacji ładowania przy uwzględnieniu temperatury otoczenia (przyjmuje się, że temp. otoczenia regulatora jest taka jak akku).

Dla tego za piecem będzie dużo cieplej niż w miejscu składowania akku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za piecem tylko nad nim w szafie. Nadal nie mam pojęcia gdzie go umiejscowić. Dziś byłem przerobić instalacje i oświetlenie na 12v. Sam panel dawał 17v natomiast podłączony pod regulator nie puszczał napięcia dalej gdy aku nie jest podłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję lekturę np. następującego tematu (w całości!), a z pewnością wiele spraw stanie się oczywistych:

http://forum.karawaning.pl/topic/19000-ogniwo-fotowoltaiczne-solar-monta%C5%BC-witus/


Aku jeszcze nie mam w szafie, a i tak będzie przekładany z drugiego auta na czas wyjazdów tak jak do tej pory.

 

Akumulator po podłączeniu do kontrolera inst. PV będzie "cały czas" ładowany. Z tego, co napisałeś zrozumiałem, że ma to być standardowy accu z innego samochodu :hmm:

W tym przypadku również proponuję lekturę:

http://forum.karawaning.pl/topic/9862-akumulator-w-przyczepie-a-nasze-bezpieczenstwo/page__view__findpost__p__233321

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elvis, nie wiem jaki regulator masz, ale w moim jest w instrukcji wyraźnie napisane że podłączenie paneli bez wcześniejszego podłączenia akku do regulatora, spowoduje jego uszkodzenie.

 

pisane z telefonu -mogą być błędy, przepraszam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elvis, wydaje mi się, że nikt się nie pofatygował, aby sprawdzic temperaturę za piecem, ale uwierz mi ciepłe powietrze idzie bezpośrednio do góry, a podłoga i przestrzeń za piecem pozostaje nadal w niskiej temperaturze. Ponadto pod palnikiem jest dolot zimnego, które ładnie dostaje się pod szafkę. Co do regulatora , jeśli umieścisz go dużo wyżej niż aku, to pokaże wyższą temperaturę niż faktycznie ma aku, co spowoduje obniżenie progu ładowania. Reasumując, lepiej dla aku jeśli będzie chłodniejszy niż regulator, w skrajnych przypadkach będzie go wolniej ładował. Skrajne przypadki to mroźna zima, a więc słońca też nie ma za wiele. W lecie w ciągu dnia piec jest raczej wyłączony, a temperatura góry szafy i miejsca spoczywania aku są zbliżone. U mnie działa 2 rok, aku za piecem, regulator w szafie i wszystko gra. A , i zwykłego aku gazującego to raczej blisko otwartego ognia to nie umieszczaj ( u mnie AGM)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz mój aku jest umieszczony z przodu czepki a dostęp do niego jest tylko od zewnątrz przez klapę serwisową(fabryczne rozwiązanie mimo, że żel). W twoim przypadku tak jak inni  mam obawy co do umieszczenia zwykłej Kwasówki w przestrzeni mieszkalnej. Ostatecznie ten wężyk odprowadzający gazy na zewnątrz rozwiązuje częściowo sprawę.

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 2 lata miałem aku w szafie nad piecem

Nie mogę już nic na przodzie umieszczać a więcej muszę z łóżek z przodu jak najwięcej opróżnić. Za duży nacisk na hak będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam mam pytanie do tych co montowali  panel solarny czy jest konieczne stosowanie  sika primer i aktivator czy wystarczy oczyścić zmatować i przeczyścić benzyną ekstrakcyjną i na to Klej montażowy Sikaflex 252

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, stosowanie primera i aktywatora to prawidłowa procedura dla tego produktu.

Są tacy co tego nie stosowali i panele są od kilku lat na dachu ;) ale nikt nie napisze Ci że to zbędnę bo różnie może być i potem pretensje do kogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie z innej beczki , co robicie na zimę z instalacją ? demontujecie aku z przyczepy czy zostawiacie na mróz ? ( przy założeniu że przyczepa stoi na dworze)

i czy można pozostawić całą instalację bez aku , czy trzeba coś porozłączać i np zakryć panele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie z innej beczki , co robicie na zimę z instalacją ? demontujecie aku z przyczepy czy zostawiacie na mróz ? ( przy założeniu że przyczepa stoi na dworze)i czy można pozostawić całą instalację bez aku , czy trzeba coś porozłączać i np zakryć panele ?
Myślę, że można pozostawić cała instalację bez Aku. Tylko trzeba pamiętać aby przed odpięciem akumlatora należy ODPIĄĆ PANEL OD REGULATORA. Ja swój demontuje na zimę. Śpię sokojnie. wysłane przy użyciu smartfona.

 

Edytowane przez klonik058 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.