Skocz do zawartości

Montaż solara (Panela PV) - fotorelacja [hobbyuser]


Hobbyuser

Rekomendowane odpowiedzi

A ja myślę że kolega elvis52 upiera się przy swoim. Jeżeli kolega za wszelką cenę chce  przetrzeć szlak to życzymy sukcesów. W końcu każdy uczy się na swoich błędach. Ja lubię uczyć się na cudzych błędach... lub sukcesach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 191
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W takim razie kupuj, a po jakimś czasie podziel się swoimi wrażeniami na forum ... :hmm:
Jeśli chcesz mieć panel, aby podładowywać akumulator, który będzie zasilał wyłącznie kawałek taśmy LED i czasem pompkę wody, to pewnie większość używanych paneli będzie odpowiednia - może nawet i ten, który wybrałeś.
Moim zdaniem, chyba zaczynasz temat od końca.
Najpierw powinieneś przemyśleć i podliczyć potrzeby energetyczne przyczepy, potem dobrać akumulator, a dopiero na koniec dopasować do tego panel (dobry panel).
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na potrzeby energetyczne wystarczy panel 100w. Aku mam 80ah.

Kolego kup sobie nowy zestaw z gwarancją.Taka jest moja rada.

Warto odłożyć fundusze i zainwestować w nowy sprzęt.

U siebie panel montowałem osobiście  i wierz mi że nie chciałbym tak wracać na ten dach i montować jeszcze raz gdyby okazało się że panel jest walnięty.

 

Zrobisz jak uważasz ale większość kolegów po fachu doradza w ten sam sposób.Jak to mówią doświadczenie czyni mistrza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie szkoda tyle kasy wywalić bo na 100% i tak nie jestem przekonany do tego czy aby na pewno muszę go mieć. W ferie nad morzem aku wytrzymał 6 dni i nie padł więc pewnie i dłużej by dał radę

Edytowane przez elvis52 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie rozumiem, po co się panelami interesujesz i to jeszcze takimi o mocy blisko 200 W :niewiem:
Aukcja zakończyła się ceną 224 zł. :hehe:
Kontroler najprostszy, który musiałbyś nabyć w każdym przypadku - koszt ok. 60 zł.
Nowy panel 60 W, który pewnie by Ci wystarczył, to cena ok. 280 zł., a nowy panel 100 W, to kwota 400 zł., więc o jakich "oszczędnościach" mowa, skoro panel używany, pewnie uszkodzony lub nietrzymający parametrów i bez jakiejkolwiek gwarancji?

 

PS

Jak wcześniej pisałem, tego typu aukcje są dla mnie zawsze podejrzane, a brak osobistego kontaktu i możliwości odbioru, tylko utwierdza mnie w owym przekonaniu. W razie problemów, "pisz pan na Berdyczów" :hehe:

Nie twierdzę, że w przypadku owej aukcji chodzi o to, co mam na myśli, ale zjawisko nie jest takie rzadkie, jakby się mogło wydawać.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego akumulator, kable, przelotki, uchwyty, skrzynka rozdzielcz, klej, uszczelniacz, przerobienie instalacji i wyjdzie 1500. To w np. moim przypadku koszt taki sam jak pobyt na polu z przyłączonym prądem przez ok 150 dni ( jakieś 5 lat). o gazie do lodówki i swojej pracy nie wspomnę. Do tego trzeba mieć odpowiednią wiedzę, żeby to prawidłowo i estetycznie zamontować. Jeszcze jedna sprawa co moim zdaniem dyskwalifikuje ten rodzaj zasilania to to, żeby uzyskac z takiego panelu pożądaną ilość "prądu" to musisz tak dobierać miejsce postoju aby słoneczko operowało nad panelem jak najdłużej . Czyli masz cały dzień gorąco albo nie masz ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego akumulator, kable, przelotki, uchwyty, skrzynka rozdzielcz, klej, uszczelniacz, przerobienie instalacji i wyjdzie 1500. To w np. moim przypadku koszt taki sam jak pobyt na polu z przyłączonym prądem przez ok 150 dni ( jakieś 5 lat). o gazie do lodówki i swojej pracy nie wspomnę. Do tego trzeba mieć odpowiednią wiedzę, żeby to prawidłowo i estetycznie zamontować. Jeszcze jedna sprawa co moim zdaniem dyskwalifikuje ten rodzaj zasilania to to, żeby uzyskac z takiego panelu pożądaną ilość "prądu" to musisz tak dobierać miejsce postoju aby słoneczko operowało nad panelem jak najdłużej . Czyli masz cały dzień gorąco albo nie masz ładowania.

Podaj adresy campingów na których jest tak tanio i to z prądem (1500 zł / ~150 dni = ~10zł/dzień). Sporo racji w drugiej części, znajomi nigdy nie stoją w cieniu, bo solary i smażą się. No cóż nic za darmo.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czasem ludzie nie chcą jechać na kemping tylko po prostu do lasu. Ja na przykład mam solar 70W + zwykły regulator PWM + aku 80 Ah i kosztowało to wszystko w granicach 300 - 350 zł + 2-3 popołudnia roboty. Aku dostałem używany od kolegi. Prądu mam nadmiar ale ja jadę do lasu żeby oglądać ptaszki, a nie TV. Sam instalacja myślę, że już się zwróciła, bo sporo z niej w tym roku korzystałem. Mój solar ładuje również w lesie czy pochmurne dni, pewnie dużo mniejszym prądem ale zawsze. Fakt jest, że prądu mi jeszcze nie zabrakło nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś pytałem ile Wasze solary dają amper w cieniu. Wiem, że tyle co nic. Mój w cieniu ładuje prądem 0.6 do 1 A. Na wiosnę idzie do sprzedania i jego miejsce (może) będzie drugi aku 100Ah. Dzisiaj jeden starcza mi na ok 10 dni (nie mam tv w przyczepie). Jak braknie to raz na dwa tygodnie wykupię dobę prądu na kempingu i porządnie je naładuję lub pewnie wcześniej zjadę do domu.

 

ed podaj adresy kempingów gdzie jest drożej, będzie prościej. Dawno nie brałem prądu ale odwiedziłem strony kempingów gdzie byłem i wszędzie równo 10zł lub taniej.

 

reflexes równie dobrze lub lepiej załatwił by sprawę niewielkiego zapotrzebowania na prąd zakup aku ( agm, żel) do dogłębokich rozładowań.

 

Na początek warto się zastanowić do czego będziemy używać tego eko prądu. Bo jak tylko do zasilania paska ledów i pompki wody to szkoda pieniędzy na solary i męczarnia w pełnym słońcu.

W tej chwili po dwóch latach użytkowania solara uważam, że ten sam efekt można uzyskać kupując akumulator o odpowiedniej pojemności do tego przenaczony. Tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...). Sporo racji w drugiej części, znajomi nigdy nie stoją w cieniu, bo solary i smażą się. No cóż nic za darmo.

My, powolniacy,  mając solary, z kolei nie stajemy pod drzewami. Po pierwsze - z potrzeby nasłonecznienia, po drugie - z drzew iglastych kapie latem żywica, z liściastych zaś spadź (to po mszycach) i dach przyczepki jest upierdzielony trudno zmywalnym świństwem.

Ponadto stronimy od gałęzi, pomni, że podczas silnego  wiatru (który coraz częściej się pojawia i który już raz nam dokuczył) mają one od czasu do czasu ochotę oddzielić się od konara wprost na dach.

Słońce nam nie straszne, gnaty dobrze jest wygrzać.

Ot proza kempingowania :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucek, coś w tym jest :).

Z racji tego, że prądu mam dużo to też stawałem teraz w cieniu. Jedno wiem, nigdy więcej bo ani u mnie nie było przesadnie chłodno aby się to opłaciło a dach przyczepy wygląda teraz tragicznie :(.

Czeka mnie mocne szorowanie.

 

 

Co do stawania w cieniu a w słońcu. Jakoś latem zaobserwowałem różnicę w cepce rzędu 2-3*C więc pomijalna. Nie mam nigdy gorąco ale okna się otwiera, drugie zaciemnia alu-roletami, do tego otwierany dach (od tego sezonu) i jest naprawdę OK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku pisałem już że mam. Kable 4 zł za metr to ile wyjdzie 40-50 zł. Przelotka i uchwyty 100-120 zł. Regulator w zestawie już jest a klej to żadna filozofia. Żadnej przeróbki instalacji nie trzeba. Na kempingu stoimy raz w roku nad morzem. Reszta wszystko dzikus łącznie zimą na ferie czy sylwestra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.