Skocz do zawartości

Montaż solara (Panela PV) - fotorelacja [hobbyuser]


Hobbyuser

Rekomendowane odpowiedzi

Może nie wysyłają od siebie, tylko pakują im to gdzieś, może nawet nie w PL, w każdym razie liczba komentarzy (3400) i odsetek pozytywnych (99,1) nastrajają raczej optymistycznie... Tylko co z tymi uszkodzeniami i "trzymaniem" parametrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 191
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Fakt. panele są wysyłane bezpośrednio z rozbiórek. Te ogłoszenia są odnawiane cały czas z tymi samymi zdjęciami. A panele są wysyłane prosto z rozbiórek panele te są dobrymi panelami tylko mają Moim zdaniem za dużo volt.

Do tych paneli należałoby zastosować regulator mppt, (aby nie mieć strat) który jest o wiele droższy do zwykłego regulatora. Według mojej wiedzy skromnej maksymalne napięcie na wyjściu bez obciążenia czyli Voc ok 22 volt z obciążeniem to Vmp ok18 volt. IMHO

Pozdrawiam

 

wysłane przy użyciu smartfona.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie ja planuje MPPT, bo co zostało w różnych wątkach tutaj poruszane :-) - jak zsumujemy kwotę za MPPT + panel o danej mocy to będzie ona taka sama co zakup tańszego PPT + panela o wyższej mocy aby magazynować w aku taką samą ilość prądu... Dodatkowo MPPT będzie lepszy przy gorszej pogodzie. Tak mi się zakodowało po przeczytaniu kilkudziesięciu stron różnych wątków :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z ogłoszenia.

W panelu są tzw HOT SPOT- ciemne punkty- dość łatwo naprawić (instrukcje telefonicznie)- podczas testu na 10 sztuk 9 paneli działa SUPER- pomimo tego ze panele posiadają HOT SPOTY- panel sprzedajemy jako definitywnie uszkodzony- szyba jest w całości. Panel należy umyć.

 

łatwo naprawić a jak nie dasz rady tego zrobić, albo po twojej naprawie po tygodniu ponownie klękną. Nie wiem, w sumie bez ryzyka nie ma zabawy twój wybór :]  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestią pogody się nie przejmuj. 

To nie regulator MPPT/PWM o tym decyduje bezpośrednio tylko sam panel (mono/polikrystaliczny i jego właściwości) przede wszystkim.

 

Ja mam 2x60W panel + regulator jeden z najtańszych 10A LS1024 i akku AGM 120Ah.

Moja cepka nie widziała 230V od zeszłego roku od kwietnia gdy inastalację założyłem i jeszcze nigdy mi prądu nie brakło.

Ładuję telefony itd, w tym roku dołożyłem przetwornicę pełen sinus 300W do ładowania lapka, oświetlenie LED i nie żałuję sobie a do tego w czasie dnia w 99% jego trwania i wieczorami/noc gra mi zestaw głośników Creativ + subwoofer jako sprzęt nagłaśniający.

 

Kilku znajomych już w kolejnych cepkach zrezygnowało z MPPT na rzecz PWM bo tak organoleptyczne na potrzeby 90% karawaningowców nie widać różnicy między MPPT a PWM (pomijam oczywiście kwestie danych papierowych).

Ale każdy robi jak uważa.

 

Co do Paneli to wiesz, używka używką i ok, brak gwarancji itd. Nowe, droższe z gwarancją itd.

Każdy robi jak uważa, mnie nie stać było aby kupować używki, nowe rzeczy z doświadczenia w 90% wychodzą taniej na przestrzeni lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestią pogody się nie przejmuj. 

To nie regulator MPPT/PWM o tym decyduje bezpośrednio tylko sam panel (mono/polikrystaliczny i jego właściwości) przede wszystkim.

 

Ja mam 2x60W panel + regulator jeden z najtańszych 10A LS1024 i akku AGM 120Ah.

Moja cepka nie widziała 230V od zeszłego roku od kwietnia gdy inastalację założyłem i jeszcze nigdy mi prądu nie brakło.

Ładuję telefony itd, w tym roku dołożyłem przetwornicę pełen sinus 300W do ładowania lapka, oświetlenie LED i nie żałuję sobie a do tego w czasie dnia w 99% jego trwania i wieczorami/noc gra mi zestaw głośników Creativ + subwoofer jako sprzęt nagłaśniający.

 

Kilku znajomych już w kolejnych cepkach zrezygnowało z MPPT na rzecz PWM bo tak organoleptyczne na potrzeby 90% karawaningowców nie widać różnicy między MPPT a PWM (pomijam oczywiście kwestie danych papierowych).

Ale każdy robi jak uważa.

 

Co do Paneli to wiesz, używka używką i ok, brak gwarancji itd. Nowe, droższe z gwarancją itd.

Każdy robi jak uważa, mnie nie stać było aby kupować używki, nowe rzeczy z doświadczenia w 90% wychodzą taniej na przestrzeni lat. 

 

Ja rozumiem że Ci nie zabrakło, ale to nie neguje tego o czym ja piszę i co mi pozostało z przeglądania różnych watków.

Jeśli przy PPT Ci nie zabrakło to znaczy, że przy identycznej jakości panela, kupując MPPT można byłoby kupić panel o nieco niższej mocy. Koszt regulatora i panela powinien być wtedy w obydwu wersjach zbliżony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PWM a nie PPT ;) - sorry ale wiesz, lepiej wiedzieć wcześniej niż później.

 

no niby tak, każdy ma rację (ja nigdzie nie napisałem, że neguję Twoje założenia), tylko czasem mam wrażenie, że niektórzy z wypoczynku karawaningowego robią technologie kosmiczną NASA a to wcale tak nie jest.

Oczywiście, zachowujmy zasady bezpieczeństwa itd, bardziej chodzi mi o to co jest lepsze, gorsze, co do karawaningu a co na ogródek itd.

 

Tylko czasem nie warto wydawać więcej kasy na jeden podzespół.

Np. gdy w przyszłości będziesz chciał zwiększyć moc paneli to drogiego MPPT będzie do wymiany na mocniejszy (kasa w plecy), jeżeli już dziś kupisz mocniejszy bo może kiedyś dołożysz panel czy dwa to już dziś wydasz dużo więcej kasy a nie wiadomo czy kiedykolwiek dołożysz kolejny panel (może te jednak Ci wystarczą), więc kasę wydasz już dziś.

 

Ja np, jak będę chciał dołożyć panel muszę wywalić LS1024 który kupiłem dwa lata temu za 43zł a wstawię np LS2024 i będzie git. bo tego LS1024 jeszcze pewnie sprzedam za jakieś 20-25zł i w sumie stracę po dwóch latach 20 zł a MPPT ciężko sprzedać za 50% bo nie ma gwarancji że podziała a i tak 50% daje większą kwotę niż nowy PWM o tych parametrach (porównując 1 do 1 w kwestii Amp.).

 

Ale każdy dobiera do własnych potrzeb.

 

Tak jak z panelami, jeden woli polikryształ, drugi monokryształ a każdy z nich jest dobry, tylko pytanie jaki komu potrzebny. 

To jak z dyskusja co lepsze, przyczepa czy kamper ;), nia ma lepsze, tylko jednemu to a drugiemu tamto i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PWM a nie PPT ;) - sorry ale wiesz, lepiej wiedzieć wcześniej niż później.

 

no niby tak, każdy ma rację (ja nigdzie nie napisałem, że neguję Twoje założenia), tylko czasem mam wrażenie, że niektórzy z wypoczynku karawaningowego robią technologie kosmiczną NASA a to wcale tak nie jest.

Oczywiście, zachowujmy zasady bezpieczeństwa itd, bardziej chodzi mi o to co jest lepsze, gorsze, co do karawaningu a co na ogródek itd.

 

Tylko czasem nie warto wydawać więcej kasy na jeden podzespół.

Np. gdy w przyszłości będziesz chciał zwiększyć moc paneli to drogiego MPPT będzie do wymiany na mocniejszy (kasa w plecy), jeżeli już dziś kupisz mocniejszy bo może kiedyś dołożysz panel czy dwa to już dziś wydasz dużo więcej kasy a nie wiadomo czy kiedykolwiek dołożysz kolejny panel (może te jednak Ci wystarczą), więc kasę wydasz już dziś.

 

Ja np, jak będę chciał dołożyć panel muszę wywalić LS1024 który kupiłem dwa lata temu za 43zł a wstawię np LS2024 i będzie git. bo tego LS1024 jeszcze pewnie sprzedam za jakieś 20-25zł i w sumie stracę po dwóch latach 20 zł a MPPT ciężko sprzedać za 50% bo nie ma gwarancji że podziała a i tak 50% daje większą kwotę niż nowy PWM o tych parametrach (porównując 1 do 1 w kwestii Amp.).

 

Ale każdy dobiera do własnych potrzeb.

 

Tak jak z panelami, jeden woli polikryształ, drugi monokryształ a każdy z nich jest dobry, tylko pytanie jaki komu potrzebny. 

To jak z dyskusja co lepsze, przyczepa czy kamper ;), nia ma lepsze, tylko jednemu to a drugiemu tamto i tyle. 

 

 

Wszystko się zgadza. Nawet moje literówki :-). Wiem o których regulatorach piszę, te lepsze mają 4 literki, te tańsze 3 literki w nazwie :-), tylko mam już taki mętlik w tych skrótach, które poznałem przez kilka ostatnich dni, że daję sobie chyba na wstrzymanie... Odpocząć trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem już sporo tematów na temat montażu paneli, mniej więcej mam już wszystko poukładane w głowie czego chcę, natomiast zastanawia mnie, że wszyscy (albo zdecydowana większość)  kupuje nowe panele, natomiast kolega kupił dla siebie używany i zastanawiam się też nad używanym. Jeszcze go nie założył, więc nie zapytam go o wrażenia :-)

Zakładając że wydajność takiego używanego po kilku latach użytkowania spadła o 10 czy 15% to ich cena jest na tyle atrakcyjna że warto się zastanowić. Poniżej kilka zakończonych aukcji i ceny jakie są licytowane:

Np 110W za 54zł +59 wysyłka:

http://allegro.pl/bateria-sloneczna-panel-ogniwo-shell-110w-12v-i6513310299.html

albo 175W za 74zł+59zł wysyłka:

http://allegro.pl/ogniwo-bateria-sloneczna-solar-175w-bp-solar-od1zl-i6487048319.html

lub nieco tanszy 175W :

http://allegro.pl/ogniwo-bateria-sloneczna-solar-175w-bp-solar-od1zl-i6486095834.html

Nie warto? Jak wygląda sprawa parametrów technicznych, pokazane są tam zdjęcia tabliczek z parametrami...

Domyślam się że parametry/sprawność mają nieco niższe skoro są wykonane ileś lat temu i może to 175W nie daje tyle samo co 175W teraz, albo też są większe niż sprzedawane obecnie o tych samych parametrach.

Mają one jakieś uszkodzenia, ale nie wiadomo na ile wpływają te uszkodzenia na skuteczność takiego panela....

 

Witam!

To chyba jakiś żart i Kolega nas podpuszcza ... :]

Według mojej wiedzy skromnej maksymalne napięcie na wyjściu bez obciążenia czyli Voc ok 22 volt z obciążeniem to Vmp ok18 volt. IMHO

 

Vmp, to wartość napięcia z panelu w jego punkcie mocy maksymalnej. Wyższe napięcie, jakie daje panel nie jest przeszkodą, a wręcz zaletą. Warunkiem jest jednak, aby mieściło się ono w zakresie napięcia wejściowego, jakie jest w stanie obsłużyć kontroler.

Nie wiem, w sumie bez ryzyka nie ma zabawy twój wybór :]  

 

:]  :bravo::ok:

PWM a nie PPT ;)

 

Dokładnie :ok:

... i o takich na forum rozmawiamy.

[...] mam już taki mętlik w tych skrótach, które poznałem przez kilka ostatnich dni, że daję sobie chyba na wstrzymanie... Odpocząć trzeba...

 

Co do kontrolerów MPPT, to ich zalety są bezsprzeczne, zwłaszcza w określonych warunkach nasłonecznienia i przy pewnych rodzajach konfiguracji całej instalacji PV - wszystko opisane w tematach tego dotyczących.

Nie ma uniwersalnych instalacji i dlatego nie można uogólniać. To, co u jednych osób działa i zapewnia pokrycie zapotrzebowania na energię, u kogoś innego może się zupełnie nie sprawdzić. Jest bardzo wiele zmiennych, które o tym decydują, nawet pory roku, które są preferowane na wypoczynek z przyczepą oraz odwiedzane regiony (Polski lub świata). Każda instalacja powinna być obliczona pod własne potrzeby i z uwzględnieniem wspomnianych preferencji, a i tak będą to wyniki mocno przybliżone.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vmp, to wartość napięcia z panelu w jego punkcie mocy maksymalnej. Wyższe napięcie, jakie daje panel nie jest przeszkodą, a wręcz zaletą. Warunkiem jest jednak, aby mieściło się ono w zakresie napięcia wejściowego, jakie jest w stanie obsłużyć kontroler.

 

Fakt sorki ja tam troszkę zamieszałem dzieki krzysiu. Vmp = punkcie mocy maksymalnej. ^_^B)

 

wysłane przy użyciu smartfona.

 

Edytowane przez klonik058 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Taki się nada, tylko czy rzeczywiście taki zakup, to jakaś oszczędność :hmm:

Dla mnie, wszystkie tego typu oferty są bardzo podejrzane, a jeśli założyć, że prawnie z nimi wszystko w porządku, to i tak nie widzę sensu kupowania starego, niewiadomego pochodzenia panelu, o nieznanym stanie, nieznanych parametrach, bez gwarancji i możliwości zwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.