Skocz do zawartości

Montaż solara (Panela PV) - fotorelacja [hobbyuser]


Hobbyuser

Rekomendowane odpowiedzi

Instrukcja podłączenia regulatora do panela nakazuje (!!!!) zastosowanie bezpiecznika. Wyłącznik można więc zastosować tylko po to aby wygodniej rozłączać ten odcinek.

 

Właśnie jestem po montażu 3x100W w mojej przyczepce, a więc mam opanowane co, gdzie, jak i po co.

Edytowane przez Piotron (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 191
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Instrukcja podłączenia regulatora do panela nakazuje (!!!!) zastosowanie bezpiecznika.

 

Chętnie zobaczyłbym taką instrukcję, mógłbyś zamieścić :hmm:

W instrukcjach, które widywałem, nigdy nie spotkałem takiego zalecenia, więc bardzo mnie to zaciekawiło.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam zamiar po sezonie montować na dachu solar który teraz wożę "luzem". Przy myciu dachu zauważyłem że jego blaszane pokrycie jest bardzo giętkie- blacha ugina się przy myciu szczotką. I teraz moje pytanie - czy cztery punkty klejenia łąp panela dobrać koniecznie tak aby znajdowały się w pobliżu listwy brzeżnej, okienek dachowych czy nie zwracać na to uwagi?Chodzi mi o to czy jeżeli jeden z punktów mocowania wypadnie np na środku powierzchni nie stabilizowanej przez wymienione usztywnienia to czy w czasie jazdy dach nie będzie nadmiernie pracował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. jeszcze jedno pytanie . Jeden z kolegów podał link do sklepu gdzie sprzedają zestaw do klejenia paneli na kamperach. W jego skład wchodzi Sikaflex 252 -ok , oraz Sika Aktivator pro / zamiast Cleaner 205/ i Sika Pimer 206 G+P / zamiast Sika Primer 205/. Czy te dwa środki mogą być użyte w naszym zastosowaniu i będą równie skuteczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano 17 listopad 2013 - 20:59

 

Hmmm... a jeszcze 17 listopada 2013 roku pan Kristofer nie miał żadnych wątpliwości, co do stosowania bezpiecznika w instalacji solarnej. Ciekawe skąd wziął informacje o tym, że "(...) na wyjściach (instalacja i accu) być muszą, przy czym na przewodzie łączącym z + accu, bezpiecznik powinien być jak najbliżej plusowego zacisku accu, natomiast na przewodzie plusowym wychodzącym z regulatora na odbiorniki, bezpiecznik powinien być blisko zacisku regulatora."  

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat miejsce bezpiecznika to po prostu zasady bezpieczeństwa. bezpiecznik ma zabezpieczać układ a zabezpiecza jak wiemy wszystko co jest "za nim" a nie przed. Więc danie go jak najbliżej akku/regulatora zabezpiecza układ w "całości" a danie go np 2 metry od klemy akku powoduje, że te 2 metry instalacji nie są chronione (jak na nich dojdzie do zwarcia to nic tego nie powstrzyma do czasu spalenia się przewodu).

Ja tu nic dziwnego nie widzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat miejsce bezpiecznika to po prostu zasady bezpieczeństwa. bezpiecznik ma zabezpieczać układ a zabezpiecza jak wiemy wszystko co jest "za nim" a nie przed. Więc danie go jak najbliżej akku/regulatora zabezpiecza układ w "całości" a danie go np 2 metry od klemy akku powoduje, że te 2 metry instalacji nie są chronione (jak na nich dojdzie do zwarcia to nic tego nie powstrzyma do czasu spalenia się przewodu).Ja tu nic dziwnego nie widzę.

 

Instrukcja podłączenia regulatora do panela nakazuje (!!!!) zastosowanie bezpiecznika. Wyłącznik można więc zastosować tylko po to aby wygodniej rozłączać ten odcinek.Właśnie jestem po montażu 3x100W w mojej przyczepce, a więc mam opanowane co, gdzie, jak i po co.
I w tych instrukcjach jest napisane to co powiedział struś. Czyli ma być zabezpieczenie pomiędzy regulatorem a akumulatorem, oraz regulatorem a odbiornikiem. Nie ma nigdzie zapisane, że ma być pomiędzy panelem a regulatorem. Wypijcie bezpieczników pomiędzy regulatorem a akumulatorem czy odbiornikiem. nie odłączy panela solarnego od regulatora. Co może spowodować uszkodzenie regulatora. eb460788498554ad8ded16d4f5a9305d.jpg8a8aae59f99ba7be15501c596187db9d.jpg5fc40a94e409890dcf9a4b16e5e48f08.jpgWysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka Edytowane przez klonik058 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panela nie uszkodzi ;). Uszkodzić może regulator jak będzie podłączony panel ale bez akku (odbiornik nie ma tu znaczenia).

 

Pamiętajmy też o tym, ze panel cały czas daje napięcie a to może mieć znaczenie jak ktoś coś będzie grzebał w instalacji.

 

Nie mniej właśnie z tego względu danie bezpiecznika na dachu zaraz przy panelu (są gotowe bezpieczniki zakończone damsko-męskim złączem MC4), ma sen bo w tym miejscu mamy caly niezabezpieczony układ pod napięciem a bez zabezpieczenia.

 

Po co takie, a na wypadek uszkodzenia przewodów na dachu (alu jest przewodnikiem), lub uszkodzeniem np w miejscu przejścia przez dach (pytanie jak ktoś wykonał i zabezpieczył same ranty otworu).

Oczywiscie instrukcja o tym nie mówi ale już względy bezpieczeństwa instalacji dają pole do przemyśleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panela nie uszkodzi ;).
Pisałem o uszkodzeniu regulatora.

 

Uszkodzić może regulator jak będzie podłączony panel ale bez akku (odbiornik nie ma tu znaczenia).
tak nie dopisalem rozlaczoniu Aku . Ale cały czas otym mowa.

 

Pamiętajmy też o tym, ze panel cały czas daje napięcie a to może mieć znaczenie jak ktoś coś będzie grzebał w instalacji
tak dokładnie bardzo ważne że to napisałeś.

 

Nie mniej właśnie z tego względu danie bezpiecznika na dachu zaraz przy panelu (są gotowe bezpieczniki zakończone damsko-męskim złączem MC4), ma sen bo w tym miejscu mamy caly niezabezpieczony układ pod napięciem a bez zabezpieczenia.
Dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi.

 

Po co takie, a na wypadek uszkodzenia przewodów na dachu (alu jest przewodnikiem), lub uszkodzeniem np w miejscu przejścia przez dach (pytanie jak ktoś wykonał i zabezpieczył same ranty otworu). Oczywiscie instrukcja o tym nie mówi ale już względy bezpieczeństwa instalacji dają pole do przemyśleń.
Dlatego bardzo ważny jest prawidłowy rozsądny montaż. W sadzenie przewodów w peszel. Dobrze umocowanych. Konserwacja i przegląd przynajmniej przed sezonem. Ja sobie nie wyobrażam zamontowania panela na czas podróży na dachu i luźno latające przewody. Co wiadomo jak się może skończyć.Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka Edytowane przez klonik058 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy ktoś może doradzić gdzie obecnie kupię w miarę przystępnej cenie narożniki do mocowania paneli?

Może ktoś się zaopatrywał ostatnio w te cuda.

Zobacz ofertę: Uchwyty narożne białe kamper łódź bateria panel

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6676993961

 

Znajomy tu kupił przyszły na drugi dzień. Montaż ok, nic nie pękło.

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie mają łączeń do paneli.

 

Jeszcze jedno bo nie mogę znaleźć z komórki. Jakiego rodzaju rurkę zastosować najlepiej po wywierceniu otworu w dachu i jakiej średnicy. Ile powinna wystawać ponad dach.

Czy trzeba ją dodatkowo uszczelnić jeśli tak to czym?

 

Jeżeli jest taki post to proszę o nakierowanie, ale od kilku dni czytam o montażu i nie mogę znaleźć.

Edytowane przez blumore (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.