Skocz do zawartości

Montaż solara (Panela PV) - fotorelacja [hobbyuser]


Hobbyuser

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 191
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Klonik dobrze pisze, zanim odłączysz akku należy odłączyć panel (wystarczy jeden przewód, ja wyjmuję bezpiecznik który zabezpiecza tą część instalacji).

Akku zabieram na zimę do domu. Leży tak sobie w ciepelku a co 1,5 miesiąca dostaje trochę prądu z ładowarki procesorowej.

 

Tak sobie myślę po co ma na mrozie leżeć jak jest nieużywany, do tego jak panel jest przykryty śniegiem to jego ładowanie jest bliskie "0".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie do tych co montowali  panel solarny czy jest konieczne stosowanie  sika primer i aktivator czy wystarczy oczyścić zmatować i przeczyścić benzyną ekstrakcyjną i na to Klej montażowy Sikaflex 252

 

Odpowiedź:

http://forum.karawaning.pl/topic/21082-koncepcyjny-montaż-solarów-bozka/?p=528683

a ja mam pytanie z innej beczki , co robicie na zimę z instalacją ? demontujecie aku z przyczepy czy zostawiacie na mróz ? ( przy założeniu że przyczepa stoi na dworze)

i czy można pozostawić całą instalację bez aku , czy trzeba coś porozłączać i np zakryć panele ?

 

http://forum.karawaning.pl/topic/15669-co-z-aku-z-solarem-na-zimę/?p=340459

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie do tych co montowali  panel solarny czy jest konieczne stosowanie  sika primer i aktivator czy wystarczy oczyścić zmatować i przeczyścić benzyną ekstrakcyjną i na to Klej montażowy Sikaflex 252

                    Ja tak zrobiłem, tylko bez matowienia. mam duży panel, poszła cała tuba kleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie są małe "przeciw"

1) wiercenie w dachu żeby wykonać przepust na kable zasilające - rozważam  montaż przenośnego panela np na przyssawki

2) u nas dłuższe wyjazdy raczej na camping (ze względu na dzieci żeby miały towarzystwo)  na dzikuska tylko weekendy więc zastanawiam się czy nam wystarczył by sam aku z separatorem i ładowaniem z auta w czasie jazdy  , TV i gadżetów nie przewiduje, jedynie oświetlenie, pompki, ładowarki do telefonów a największym odbiornikiem była by przetwornica używana  do ładowania laptopa i aparatu, awaryjnie myślałem zasilić z niej turmavent na 220v jakby była potrzeba  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że można pozostawić cała instalację bez Aku. Tylko trzeba pamiętać aby przed odpięciem akumlatora należy ODPIĄĆ PANEL OD REGULATORA. Ja swój demontuje na zimę. Śpię sokojnie. wysłane przy użyciu smartfona.

Ale mi napędziliście stracha, oczywiście wyjąłem akumulator na zimę bez dopinania panelu. Zdjąłem dzisiaj pokrowiec, wpiąłem akumulator i na szczęście ok.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówi się: "do trzech razy sztuka" ;)

Następnym razem przed odłączeniem accu, odłącz najpierw przewód (zaizoluj) od PV lub przykryj panel dokładnie czymś, co zupełnie zablokuje dopływ światła na cały okres odłączenia accu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz jak ja mam zrobione też robiłem sobie do wyjmowania akumulatora.

http://forum.karawaning.pl/topic/23513-woltomierz-kontrola-roz%C5%82adowania-akumulatora/page-3?do=findComment&comment=529965

Edytowane przez bigtomi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jędeki2, odpowiedź niby prosta ale zależy jaki masz zestaw PV i jaki prąd mogą wytworzyć. Inaczej będzie dla panela 5A a inaczej dla zestawu 15A.

Ja mam zestaw "10A" i dałem bezpiecznik, jak wyciągam akku to najpierw bezpiecznik "out". W ten sposób zabezpieczylem i linię PV<->regulator i mam "wyłącznik".

Ale każda instalacja PV jest inna i nie da się doradzić nie znając jej charakterystyki.

 

Dodatkowo pamiętajmy że instalacja PV pomimo odłączenia od regulatora dalej wytwarza i prąd i napięcie. Przerwanie obwodu nie powoduje wyłaczenia panela/i.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.