Skocz do zawartości

Montaż solara (Panela PV) - fotorelacja [hobbyuser]


Hobbyuser

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 191
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Taa, wszyscy piszą dobra robota, a zaraz pojawi się na forum Kristofer i jak nic mnie zjedzie, że to nie tak, i tamto źle... :-]:bzik:

:) twardym trzeba być :) przynajmniej wiemy dużo więcej o klejeniu paneli. Gorzej z tymi co przeczytali, a wiedzą jak to mają podklejone u siebie. Nawet serwisy nie maja primera, a kleją na lewo i prawo klientom ;)

Muszę pomysleć o wyswietlaczu do kontrolera ładowania ciagle zaglądam tam z miernikiem uniwersalnym !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primer kupiłem przez allegro w firmie chemik24 z Poznania.

Witus, jak nie masz w przyczepie żadnego wskazania stanu akumulatora to IMHO taki wyświetlacz to fajna rzecz, a pokazuje więcej niż tylko napięcie na aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primer kupiłem przez allegro w firmie chemik24 z Poznania.

Witus, jak nie masz w przyczepie żadnego wskazania stanu akumulatora to IMHO taki wyświetlacz to fajna rzecz, a pokazuje więcej niż tylko napięcie na aku.

Tak już poczytałem w sieci ... warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nawet serwisy nie maja primera, a kleją na lewo i prawo klientom ;)

 

też nad tym wszystkim myślałem i troszkę się zastanawiam czy to nie jest jakaś lekka panika/przerost formy (pomijam oczywiście uwagi Kristofera, bo słynie On z perfekcji w wykonywanych pracach - bardzo to cenię jak czytam opisy/posty z pomocą).

Tylko czy ktoś kiedyś słyszał o jakimś przypadku oderwania się panela od przyczepki/kampera? :hmm Klejmy jak najlepiej ale może nie zawsze musi być to w ten jeden konkretny sposób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też nad tym wszystkim myślałem i troszkę się zastanawiam czy to nie jest jakaś lekka panika/przerost formy (pomijam oczywiście uwagi Kristofera, bo słynie On z perfekcji w wykonywanych pracach - bardzo to cenię jak czytam opisy/posty z pomocą).

Tylko czy ktoś kiedyś słyszał o jakimś przypadku oderwania się panela od przyczepki/kampera? :hmm Klejmy jak najlepiej ale może nie zawsze musi być to w ten jeden konkretny sposób.

Jeden przypadek gdzieś mi mignął, chyba w moim wątku. Ktoś z ciekawości zajrzał do swojego panela i mu się rusza :)

 

Wolę tego nie sprawdzać u siebie. Gdy nie widzę montażu, a mam na niego fakturę przynajmniej na kogoś zrzucę odpowiedzialność.

 

Fajnie, że to wszystko przedyskutowaliśmy teraz każdy zrobi jak będzie chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden przypadek gdzieś mi mignął, chyba w moim wątku. Ktoś z ciekawości zajrzał do swojego panela i mu się rusza :)

 

Tak to właśnie byłem ja, co prawda nie na przyczepie ale na blaszaku z którego powstaje kamper i przez przypadek gdy odkręcałem roletę by zawieść blacharzowi do wspawania wzmocnień na nią, bo oryginalna blacha się troszkę uginała pod ciężarem rolety, zauważyłem, że na tyle panel całkowicie się odkleił.

Panel miałem przyklejony klejem do szyb mocnym wraz z aktywatorem na dachu oraz na aluminiowych kątownikach. Nie wiem dlaczego ale od strony kątowników aluminiowych wyglądał to tak jakby się aluminium utlaniało i odkleiło się.

Zakupiłem już mocowania oryginalne Firmy Solara i będzie teraz pełna profeska, by już trzeci raz nie poprawiać.

 

Jakby ktoś był chętny na kątowniki aluminiowe mogę oddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony tematem Witusa i dzięki pomocy mojej Żony, która zgodziła się pełnić rolę fotografa, wrzucam fotorelację z moich bojów z panelem słonecznym.

 

Witam!

Trochę mnie nie było na forum, a tu takie wydarzenia :look:      

[...]  To tam "nakazali" matowić papierem i tam zalecali dystans 4-5mm  :look:  Ja poprzestałem na 3-4mm bo taką miałem piankę montażową.

 

Wspominałem o tym w temacie Artura,  grubość spoiny zrobiłeś odpowiednią, będzie OK :ok:

Taa, wszyscy piszą dobra robota, a zaraz pojawi się na forum Kristofer i jak nic mnie zjedzie, że to nie tak, i tamto źle...  :-]  :bzik:

 

:]  Bardzo śmieszne ... :jump:

Zbnlokuje mu dostęp ;) Nie skrytykuje.

 

Mimo niedzieli, specjalnie napiszę trochę wcześniej, może Szary jeszcze śpi  :lol: , to nie będzie miał możliwości zablokowania mojej "krytyki" :hehe:

Z Waszych postów wynika, że nie byłbym sobą, gdybym nie znalazł jakiejś niedoskonałości, więc spieszę z wyjaśnieniem, że bardzo się starałem i znalazłem, na szczęście jedną, jedyną  :miga: 

Post #1, fotki nr 10 i 11. Chodzi o sposób nakładania kleju. Wydaje mi się, że sprawa jest oczywista, ale gdyby ktoś z czytających miał jednak wątpliwości, to w razie potrzeby, wyjaśnię dokładniej.

Prawidłowy sposób opisałem szczegółowo w temacie Artura (post #92)

 

Po tej małej łyżce, a właściwie łyżeczce dziegciu, trochę miodu :skromny:

Zdążyłem już poznać styl Adama i jego sposoby podejścia do prac, które zamierza w przyczepie wykonać. Pisałem już, że bardzo mi się ten styl podoba, mimo jego dociekliwości, która potrafi być czasem mocno "upierdliwa" - sam to tak określił  :]

Wiedząc, jak analitycznie Adam podchodzi do tych prac, jestem przekonany, że wspomniana wyżej spoina, będzie jednak odpowiednio trzymać, ponieważ sposób jej dociśnięcia z pewnością uwzględnił.

Świetne fotki i zwięzły komentarz, a przede wszystkim, doskonale wykonana praca - szczerze gratuluję.

Jak to mówią: "diabeł tkwi w szczegółach", a szczegóły stanowią o całości.

Adamie, w Twojej pracy widzę dbałość o szczegóły, dlatego nie dziwią mnie efekty - tak trzymaj :ok:

 

:bravo:

Nawet serwisy nie maja primera, a kleją na lewo i prawo klientom ;)

 

O tym, też kiedyś nieśmiało wspominałem, ale przeszło bez echa. :pad:

Preparaty pomocnicze nie są tanie i tu łatwo firmom poczynić "oszczędności", szkoda jednak, że kosztem niewiedzy klientów.

Jest szansa, że po kilku podobnych tematach, jak te Artura i Adama, nawet jeśli "firmy" tego nie przeczytają, to wzrośnie chociaż świadomość wśród klientów, a ci już sami będą domagać się od firm prawidłowej technologii klejenia. :hmm:

też nad tym wszystkim myślałem i troszkę się zastanawiam czy to nie jest jakaś lekka panika/przerost formy (pomijam oczywiście uwagi Kristofera, bo słynie On z perfekcji w wykonywanych pracach - bardzo to cenię jak czytam opisy/posty z pomocą).

 

Nie wiem, czy zasługuję na takie uznanie, niemniej bardzo Ci dziękuję :skromny:

Tylko czy ktoś kiedyś słyszał o jakimś przypadku oderwania się panela od przyczepki/kampera?

 

Myślę, że mało kto by się takim wypadkiem chwalił :hmm:

Klejmy jak najlepiej ale może nie zawsze musi być to w ten jeden konkretny sposób. 

 

Tu masz oczywiście rację, tylko po co eksperymentować, skoro od dłuższego czasu istnieją sprawdzone metody i specyfiki.

Sam próbowałem takiego postępowania, ponieważ chciałem to zrobić jeszcze lepiej, niż można :miga:

Opisywałem już gdzieś na forum, jak poszukiwałem kiedyś najlepszego kleju.

Oczywiście znalazłem - jest używany np. przez BMW i MB do klejenia spojlerów (wersje MPower, Alpina, AMG).

Niestety, okazało się, że bardzo trudno go zdobyć. Jak już znalazłem źródło, to okazało się, że muszę kupić minimum 20 opakowań. Gdy udało mi się w końcu uzyskać możliwość zakupu mniejszej ilości, to cena, którą miałbym zapłacić, była tak zaporowa, że w żaden sposób nie mogłem przekonać siebie samego do tego zakupu.

Teraz najciekawsze: ten klej, również zawierał w komplecie "aktywator" i "cleaner" powierzchni.

Wniosek nasuwa się jeden: gdy wymagana jest spoina najwyższej trwałości, to nawet najlepszy klej musi być

stosowany z zalecanym podkładem.

Skończyło się na tym, ze zastosowałem sprawdzoną metodę i środki. :yay:

 

PS

Półtora roku wcześniej, zanim kleiłem panele, przykleiłem do dachu, tuż przed anteną SAT, spojler kształtujący strugę powietrza w tym miejscu. Kleiłem Sikaflexem, z zachowaniem prawideł klejenia (matowienie i odtłuszczenie wszystkich powierzchni), niestety, bez omawianego tu podkładu - wtedy wydawał mi się zbędny :pad:

Powierzchnie klejone przygotowałem bardzo dobrze i z należytą starannością.

Co się okazało ?

Spoina wytrzymała ok. trzech lat (zaledwie), a przecież nie można nawet porównywać występujących na tym spojlerze obciążeń, do tych, które działają  na panel.

Tego lata muszę klejenie powtórzyć, bo spojler trzyma się obecnie tylko częściowo i to na jednej z dłuższych krawędzi. Dwie krótkie i jedna długa, puściły całkowicie. Przypuszczam, że podobny efekt mógłby wystąpić, gdybym w ten sam sposób podszedł do klejenia paneli, dlatego tak bardzo uczulam wszystkich na prawidłowy proces klejenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że żartowałem  :jump:  Twoje uwagi są celne i mile widziane.

Twój post ze spoiną widziałem  :blush: , mam nadzieję jednak, że moja spoina była dostatecznie gruba i wysoka, (po dociśnięciu wszędzie wyszedł duży nadmiar) - więc zakładam, że 100% powierzchni klejenia jest wypełnione klejem.

Dzięki za miłe słowa - w Twoich ustach "upierdliwy" brzmi jak komplement  :brawo:

 

BTW: Instalacja elektryczna też jest zrobiona, zgodnie ze schemacikiem otrzymanym od Ciebie, za co wielkie  :blagac:  :blagac:  :blagac:

Edytowane przez Hobbyuser (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hobbyuser mam pytanko czy przypadkiem Tobie Lub Witusiowi nie zostało troszkę primera ?? Tak abym mógł posmarować na  4 mocowania do Solara ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.