Skocz do zawartości

Kran do zimnej i ciepłej wody?


bammber

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanko, czy i czym można uszczelnić połączenie w kranie z krzywkami od węży? Po odkręceniu wody kapie zarówno z zimnej jak i ciepłej. Na tych "krzywkach" nie ma gwintu wchodzą na wcisk więc  chyba nie sprawdzi się taśma teflonowa??? Zostaje jedynie silikon akwarystyczny :niewiem: ? Wspomóżcie radą :dzieki:

 

Witam!

Przeczytałem temat, ale nigdzie Kolego nie widzę fotek Twojej termy, sposobu przyłączenia do niej instalacji, ani choćby wzmianki, jaka to jest konkretnie terma, oraz jakie elementy składowe instalacja wodna posiada. Istotne jest też to, czy terma była zainstalowana fabrycznie, czy przez poprzedniego właściciela przyczepy ew. przez

Ciebie. Mam pewne wątpliwości, czy Twoja inst. wodna w każdym miejscu jest prawidłowo podłączona.

Np. w przypadku term "Trumy", z uwagi na podciśnienie, nie wolno stosować zaworów zwrotnych na wężu łączącym zanurzeniową pompkę wody z termą, w instalacji musi być zamontowany specjalny zawór napowietrzający, a w przypadku gdy w instalacji jest możliwość występowania wyższego ciśnienia wody, niż dopuszczalne max 1,2 bara, należy na wejściu zamontować reduktor ciśnienia oraz w instalacji, dedykowany dla tej termy zawór bezpieczeństwa (nr kat. Trumy: 70141-10).

Odnośnie Twojego ostatniego pytania, to przyczyny mogą być różne, np. błędy montażu (przyłączenia) poszczególnych

elementów składowych, nieodpowiednia pompka wody (o zbyt dużym ciśnieniu), stare (stwardniałe) wężyki wodne, źle

dobrana średnica i rodzaj węży dla króćcy przyłączeniowych, brak pierścieni zaciskowych w miejscach połączeń (nie

we wszystkich instalacjach "bezciśnieniowych" są jednak wymagane) itd.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pomysł na ciepłą wodę od początku do końca jest mój nikt wcześniej w instalacji nic nie zmieniał oprócz mnie. Zakupiłem na jesieni termę bezciśnieniową STIEBEL ELTRON 10l. W głównym zbiorniku (bańce 30l)  jest oryginalna pompka wody. Wszystko podłączyłem zgodnie z opisem na termie tak jak na rysunku w poście #11. Trójnik zastosowałem taki http://allegro.pl/trojnik-y-zlacze-do-wezy-gumowych-fi-10mm-gv-10-i5263091275.html?source=mltPompka bez problemów napełnia termę i ciśnie wodę do kranu tylko że ta nieszczęsna woda kapie spod tej plastikowej krzywki zarówno zimnej jak i ciepłej :angry: Zastanawiam się czy nie spróbować i usunąć zawór zwrotny (o taki http://www.dobo.pl/product-pol-197-ZAWOR-ZWROTNY-1-CAL-MOSIEZNY-SPREZYNOWY-DO-WODY.html ), który zamontowałem na wężu tuż za pompką bo woda przy wyłączonym kranie cofa się z termy do bańki w bakiście i jest obawa że terma będzie grzała powietrze i może ją szlak trafić. Może tak jak pisze Kristofer trzeba zastosować specjalny zawór napowietrzający, a zawór powrotny usunąć ale to się tyczy tak jak napisał "Trumy", a jak jest w Stiebel Eltron to nie mam pojęcia :( Wszystkie węże łączyłem na gorąco czyli na chwile koniec węża do gorącej wody i na krzywki, trójnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałeś bojler skonstruowany dla pracy w sieci miejskiej (praca przy ciśnieniu wody ok. 3,5 - 5 bar), więc zasady jego przyłączenia są inne, niż np. wspomnianej wcześniej termy Trumy, jak i inna powinna być cała instalacja. Jest kilka modeli tego bojlera. Sądzę, że wybrałeś serię "SHU", ponieważ jest mniej problematyczna w przyłączaniu. W tym przypadku, myślę że zawór zwrotny jest dobrym pomysłem. W zasadzie, gdyby cała instalacja miała być poprawna, to powinna być wykonana, jako ciśnieniowa, czyli odpowiednie przewody (z podziałem dla wody zimnej i gorącej), na wszystkich złączach opaski zaciskowe, pompa membranowa i "akumulator ciśnienia" (zbiornik wyrównawczy) oraz baterie z centralnym zaworem mieszającym. Zaletą tego typu instalacji jest możliwość zastosowania tradycyjnych baterii mieszkaniowych (baterie nie potrzebują mikro przełączników włączających).

 

http://allegro.pl/bateria-baterie-zlewozmywakowa-stojaca-dobra-cena-i5263749818.html
http://allegro.pl/bateria-umywalkowa-bsm2-ferro-smile-korek-automat-i5274065383.html
http://allegro.pl/bateria-kran-z-wyciagana-wylewka-2a-29-torino-i5278199481.html

 

Kiedyś, w kilku tematach opisywałem ten rodzaj instalacji (trzeba by poszukać) :hmm:

 

Jeśli mają to być tylko półśrodki, to może być ew. pompka zanurzeniowa, ale z możliwie wysokim ciśnieniem i dobrą wydajnością. W tym jednak przypadku, potrzebne są odpowiednie krany z mikro przełącznikami, dostosowane do pracy przy instalacjach ciśnieniowych.

Przy takim bojlerze, powinna być stała kontrola obecności wody w instalacji sprzężona z zabezpieczeniem w przypadku ewentualnej awarii pompki.

Samo podłączenie tego bojlera też ma pewne uwarunkowania. To jest zbiornik zamknięty i podczas grzania wody, musi być dodatkowa możliwość jej wypływu! Realizuje się to przez specjalne przyłącze wodne dla tego bojlera, którego wyjście musi być połączone z odpływem wody.

 

post-8228-0-29963000-1429550018_thumb.jpg

 

Wyjścia bojlera nie można przyłączać do instalacji wodnej z pominięciem tego przyłącza, czyli bezpośrednio! Przyłącze zapewnia prawidłowy dopływ wody do bojlera i jednocześnie zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem ciśnienia podczas nagrzewania wody, odprowadzając jej nadmiar do odpływu.

Sprawy o których pisałem poprzednio, nie mają zastosowania dla tego typu bojlera.


Wszystkie węże łączyłem na gorąco czyli na chwile koniec węża do gorącej wody i na krzywki, trójnik.

 

To błąd. Przez ogrzewanie wąż robi się miękki, ale jednocześnie dostosowuje się do kształtu wyprowadzenia, a po ostygnięciu, przestaje sprężyście "ściskać" wyprowadzenie / rurkę.

Jeśli zakładasz węże na wyprowadzenia, to bez podgrzewania, ale końcówkę węża (ok. 2 cm) zanurzasz na chwilę w mieszaninie wody i kilkunastu kropli płynu do zmywania naczyń (roztwór ma być śliski). Mimo dobrego wciśnięcia węży na końcówki, w każdym miejscu łączenia Twojej instalacji, powinieneś dać odpowiednie opaski zaciskowe (na końcówkach z tworzywa, opaski musisz ściskać bardzo umiarkowanie). Było by też wskazane, aby przewody wodne były zbrojone.
Jeśli wciśniesz wąż tak, jak opisałem, to nie powinno nic przeciekać, jednak, aby instalacja była pewna również w przyszłości, to powinieneś wziąć pod uwagę dokonanie odpowiednich zmian.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to klops! Gdybym miał w przyczepie łazienkę z prysznicem to byłby sens inwestowania ale potrzebuję tylko ciepłej wody do zmycia naczyń więc pójdę na łatwiznę i zrobię tak: usunę zawór powrotny żeby nie trzymał ciśnienia w układzie, a co za tym idzie nie będzie kapało z kranu, termę będę włączał tylko do nagrzania wody i ją wyłączał żeby się nie zepsuła. Liczę się z tym że część ciepłej wody wróci do bańki w bakiście ale nie zaszkodzi to pompce (przecież to nie wrzątek). Myślę że to najrozsądniejsze rozwiązanie bez inwestowania. Sprawdzę czy ten pomysł wypali w sobotę i napiszę co i jak. Dziękuję za pomoc

Edytowane przez bammber (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej skorzystac zevzmywalni naczyn na kempingu ( nie trzeba przynosic tej wody, wynosic szarowy oraz grzac gazem paru litrow), a jak na dziko to wstawic na gaz wode w czajniku lub garnku i juz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, no i mamy niedziele, wczoraj działałem z ciepłą wodą i cieknącymi krzywkami w kranie, sprawa wygląda następująco. Zastosowałem dodatkowy trójnik na wężu wychodzącym z podgrzewacza z ciepłą wodą i wyprowadziłem go do bańki głównej w bakiście. Na końcu zamontowałem kranik którym wyregulowałem ciśnienie w całym układzie. Jak to działa? A no bardzo prosto i co najważniejsze się sprawdza  :yay: Po włączeniu podgrzewacza wiadomo że w szczelnym układzie ciśnienie wzrasta i dlatego wywalało mi plastikowe krzywki z kranu teraz woda ucieka przez żółty kranik do bańki głównej. Kranik wyregulowałem tak aby ciśnienie w kranie głównym było właściwe (nie za mocne i nie za słabe). Ciepła woda wraca do bańki głównej ale w takiej ilości że jej nie podgrzewa. Ponadto podwiesiłem węże w najwyższym punkcie bakisty i problem z wracającą wodą przez pompkę został rozwiązany. Jak na razie wszystko działa i nic nie kapie oby jak najdłużej :thank:

post-7905-0-33895200-1430032798_thumb.jpg

post-7905-0-47054000-1430032823_thumb.jpg

post-7905-0-67340800-1430033027_thumb.jpg

post-7905-0-45637600-1430033321_thumb.jpg

post-7905-0-13722800-1430033370_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, czy ktoś ma taki kran i może coś o nim napisać? https://www.olx.pl/oferta/kran-do-przyczepy-CID5-IDjLCL5.htmlChodzi mi o wykonanie, funkcjonalność, awaryjność itp. Warto kupić używany czy lepiej nowy?

Edytowane przez bammber (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś ma taki kran i może coś o nim napisać? https://www.olx.pl/oferta/kran-do-przyczepy-CID5-IDjLCL5.htmlChodzi mi o wykonanie, funkcjonalność, awaryjność itp. Warto kupić używany czy lepiej nowy?

 

Daleko nie musisz szukać . Przeczytaj ten wątek od. Początku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szybko skończyłem zabawę z tego typu kranami. Przede wszystkim słabo mieszały, tzn. albo ciepła  albo zimna woda. I w ogóle kiepska jakość. Lepsze owszem, ale cena powalała. Zrobiłem instalacje ciśnieniową z klasycznym wyłącznikiem hydroforowym, dobrałem tylko słabsza sprężynę.

Działa ok, ale jest wrażliwy na napięcie. Inaczej z akumulatora a inaczej z zasilacza 230VAC.Trzeba lekko doregulowywać sprężynę. Pompka wody jest wrażliwa na napięcie zasilania i to przekłada się na ciśnienie wody.Jak mamy zasilanie tylko poprzez 230VAC to nie ma problemu, wszystko pracuje stabilnie. Teraz robię wyłącznik ciśnieniowy elektroniczny. Tak dla hobby i zabawy. Powinno być jeszcze lepiej. A kran mam typowy, kulowy standard i działa luksus.

Edytowane przez JurekM (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.