Skocz do zawartości

Budowa przyczepki biwakowej na bazie towarowej


ipy

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witajcie.

 

Po długim rozpoznawaniu tematu i rozważaniu różnych opcji, postanowiłem stworzyć zabudowę kempingową do fabrycznie nowej przyczepki towarowej.

 

Potrzebna mi jest przyczepka, która będzie służyła do wyjazdów z żoną i 5- letnim dzieckiem na kilka godzin na łono natury. Czasami zostaniemy na nocleg poza domem, czasami pojedziemy na 2- 3 dniowy wyjazd. Jeśli zmęczymy się podróżą, odpoczniemy w przyczepie i jedziemy dalej- raczej nie chodzi o długie, wygodne mieszkanie.

 

Nie zamierzając korzystać z parkingu strzeżonego, będę trzymał przyczepkę na miejscu przy domu- ma szerokość raptem 1,9m, więc nawet Niewiadowka by się nie zmieściła. Nie zamierzam także przebudowywać przyczepki na teardrop, ponieważ chcę uniknąć zmiany rodzaju i przeznaczenia pojazdu (konsultowałem temat na stacjach diagnostycznych).

 

Zatem do zakupionej towarówki zbuduję kapsułę mieszkalną, która będzie łatwo wyjmowalna- będzie jeździła jako bagaż. Sama przyczepa nie będzie w najmniejszym stopniu zmodyfikowana.

 

Planuję wygląd zbliżony do tego z dolnego obrazka.

 

Założenia dotyczące przyczepy:

- ma być lekka;

- ma być możliwie jak najmniejsza;

- ma być jak najprostsza w budowie;

- ma mieć jak najmniej wyposażenia wbudowanego na stałe;

- ma mieć twarde, ocieplone ściany;

- nie ma być składana.

 

Zamówiłem już towarówkę o długości wewnątrz skrzyni 236cm. Zgodnie z rysunkiem poniżej, chcę zmieścić w niej łóżko o rozmiarach 200 x 120cm oraz w oddzielnym pomieszczeniu dziecięce łóżeczko o rozmiarach 120 x 60cm.

 

Wysokość wnętrza wyniesie 120cm- wystarczająco, aby usiąść prosto. Wysokość zewnętrzna do dachu przyczepy 170 cm. Szerokość całkowita przyczepy (z błotnikami) 170 cm, szerokość wnętrza- 125 cm.

 

Objaśnienie rysunku:

- wszystkie wymiary proporcjonalne;

- człowiek jest wyskalowany na 180 cm;

- kolor jasnozielony oznacza podłogę i burty towarówki;

- kolor khaki oznacza budowaną przeze mnie skorupę;

- kolor czerwony oznacza styropian 1cm na ścianach i 2cm na dachu oraz pod podłogą;

- kolor niebieski oznacza okna dachowe i wywietrznik;

- kolor żółty oznacza materace.

 

Ponad tylną burtą będzie otwierana klapa stanowiąca daszek i w przyszłości punkt mocowania ścianek do łazienki. Pod klapą po lewej stronie będą drzwi.

 

Stała część dużego łóżka, będąca siedzeniem w wersji dziennej, będzie po prawej stronie. Ruchoma część będzie opuszczana na noc- w ciągu dnia może stanowić stolik.

 

Ponad nogami dużego łóżka jest 'kabina' dziecka- ono śpi w poprzek. Za kabiną dziecka, aż do połowy przyczepki, będą szafki na drobiazgi.

 

Czarny prostokąt na ich tle to planowana część kuchenna, dostępna od zewnątrz- po podniesieniu bocznej klapy. Część kuchenna wnika na 30 cm w głąb przyczepy, co nie powinno przeszkadzać w spaniu. Dolna krawędź części kuchennej będzie ukośna, co widać na rzucie z tyłu.

 

Prostokąt o zaokrąglonych rogach to planowane okno, zaadaptowane z używanej kempingówki.

 

Szary kwadrat w komorze z przodu to akumulator. Niebieskie kółka pod łóżkiem- zbiornik na wodę.

 

Planowane materiały: szkielet- łaty z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Podłoga i ściany- płyta MFP. Szafki i struktury wewnętrzne- sklejka. Dach- sklejka, pokryta jednym arkuszem blachy aluminiowej. Pokrycie zewnętrzne ścian i tylnej klapy- albo folia samoprzylepna PCV albo farba typu plasti-dip.

 

Proszę o komentarze dotyczące projektowanego układu wnętrza i zastosowanych materiałów, natomiast nie dotyczące celowości budowy takiej maleńkiej kempingówki.

 

Pozdrawiam.

post-16850-0-73432900-1427654538_thumb.png

post-16850-0-93769500-1427654561_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że łóżko dla dziecka będzie za małe. 120 x 60 cm to dziecko 6 letnie może mieć już problem (średni wzrost dziecka 6 letniego to 118 - 116 cm). Przemyśl to bo się okaże że przyczepę zbudujesz na jeden sezon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Córka jest drobna, ma w domu łóżeczko o takich rozmiarach jak planowane w przyczepce i sądzę, że spokojnie z 2 lata jeszcze wytrzyma.

 

Po tym czasie, jeśli karawaning nam się spodoba, wytnę część ściany bocznej i stworzę rozsuwaną część, dającą 40- 50 cm więcej na długość łóżka. Rozwiązane zbliżone do tego z załączonego obrazka.

 

Jak na razie, chcę zbudować przyczepę bez tego rozwiązania- nie jest chwilowo potrzebne, a na przeróbki będę miał mnóstwo czasu.

post-16850-0-28620500-1427708437.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

Ruszyły prace nad moją przyczepką biwakową. Zamówiłem przyczepę Neptun N7- 236ptw, która na tle konkurencji ma większą szerokość wewnątrz burt. Czekam na odbiór przyczepy, a w tym czasie buduję skorupę bazując na znanych z innego egzemplarza wymiarach.

 

Zmieniłem nieco kształt budki, zbliżając ją stylistycznie do Dethleffs Miniglobe (załączony obrazek to zrzut ekranowy mojego projektu w Inkscape).

 

Mam już wykonaną dolną część (tą, która znajdzie się wewnątrz burt) i kończę przygotowywanie paneli górnej części (boki widoczne na zdjęciu).

 

Dotarła przesyłka z Niewiadowa zawierająca dwa okna kuchenne (jedno będzie z przodu przyczepy, drugie z boku), rączki manewrowe, wywietrzniki i lampki wewnętrzne. Czekam na przesyłkę z uszczelkami do okien oraz z oknem dachowym.

 

Konstrukcja przyczepy: podłoga- płyta OSB 8mm, obramowana łatą impregnowaną ciśnieniowo o przekroju 2,5 x 5cm. Będzie stała na 18mm warstwie styropianu XPS. Wszystkie boki wykonane z płyty MFP 12mm, której dobre właściwości mechaniczne i znakomitą odporność na wilgoć poznałem przy okazji innych projektów.

 

Płyty MFP odchudziłem (są ciężkie, bo gęste), poprzez wykonanie ażurowej konstrukcji- wycięcie licznych otworów, które zostaną wypełnione styropianem.

 

Całość na krawędziach będzie mocowana do łat drewnianych.

 

Powłoka zewnętrzna: gładkie panele PCV w kolorze białym. Wewnątrz- sklejka.

 

Pozdrawiam.

 

post-16850-0-35477900-1429283852.png

post-16850-0-68792100-1429283862_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno taka praca wymaga dużo czasu oraz umiejętności z których możesz być dumny, :ok:

ale jak dla mnie jest po prostu za mała, i kompletnie do mnie nie przemawia :hmm:

Jakoś nie wyobrażam sobie spędzania czasu na tak małej przestrzeni, nawet biorąc pod uwage

że będziesz jeździł gdzieś gdzie jest ciepło a przez cały czas będziesz poza przyczepką, ale co

zrobić kiedy pogoda będzie do bani? No nic takie moje zdanie, ale życzę powodzenia :ok:   :ok:   :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu, fajna sprawa. Szanownym przedmówcom (przedpiszcom?) zwracam uwagę, że kolega wyraźnie napisał, że buduje przyczepę biwakową, a nie kempingową :) Ciekawym pomysłem mogłoby być dostosowanie do takiej przyczepki przedsionka całorocznego z przyczepy kempingowej. W takiej sytuacji mamy spanko w budce, a reszta życia normalnie w przedsionku. Wilk zaspokojony i owieczka zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dotarła przesyłka z Niewiadowa z akcesoriami do okien oraz paczka z oknem dachowym. Korzystając z wolnej chwili, buduję kolejne elementy mojej przyczepki biwakowej. Samej przyczepy towarowej jeszcze nie ma... Wkrótce wyjeżdżam na kilka dni, więc na ten czas prace zostaną wstrzymane.

 

Zdjęcia pokazują:

- dolną część kapsuły- tę, która będzie schowana wewnątrz burt;

- przednią część kapsuły- małą pionową ściankę tuż nad przednią burtą;

- tylną ścianę razem z otworem wejściowym.

post-16850-0-68668700-1429532457_thumb.jpg

post-16850-0-60517700-1429532467_thumb.jpg

post-16850-0-81326400-1429532476_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki szacun dla Ciebie za podjęcie się wykonania takiego dzieła. Ja bym tylko zaczął od przyczepki. Zrobisz stelaż na gotowo, a okaże się, że jakiś profil w przyczepce gdzieś tam wystaje i trzeba będzie przerabiać konstrukcję. Nie masz obecnie możliwości przymiarki poszczególnych elementów. Wiem, wiem, na pewno masz dokładne wymiary przyczepki i fotki, ale licho nie śpi. Tym bardziej szacun. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Jakiś czas temu chodziło mi po głowie coś takiego, ale że moje Panie zaraziły się karawaningiem , to jest przyczepa, chociaż do takiego projektu mam nadzieje powrócić, z racji " szwendaczki" z wędką w łapie i zwiedzania stref spadochronowych w Polsce...serdecznie dopinguję i liczę w przyszłości na dokumentację. trzymam kciuki  :yes:

Edytowane przez Robert1975 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wykonałem kolejny etap prac nad przyczepką biwakową. Po kolei:

 

- zamontowałem podstawy nieruchomej części łóżka- patrząc od przodu przyczepy wyższą, która będzie uniemożliwiała zjechanie materaca oraz dwie niższe, które będą tylko wspornikami;

 

- zamontowałem ścianę tylną;

 

- zamontowałem obydwie ściany boczne;

 

- zamontowałem dwie części skośnych ścian z przodu przyczepki.

 

Teraz pracuję nad panelami dachu- wyciąłem już otwór na szyberdach, pozostało powycinać otwory obniżające masę konstrukcji. W najbliższych planach mam też wykonanie tylnej, nieruchomej części łóżka.

 

Obecnie masa skorupy, w stanie widocznym na ostatnich zdjęciach, wynosi 104 kg. Szacuję, że ukończenie części drewnianej podniesie masę do 150 kg, a wykończenie panelami PCV, styropianem i sklejką do 200 kg, co razem z przyczepką da masę całkowitą około 350 kg.

post-16850-0-35719500-1429986959_thumb.jpg

post-16850-0-74214700-1429986972_thumb.jpg

post-16850-0-55106500-1429986982_thumb.jpg

post-16850-0-00139300-1429986992_thumb.jpg

post-16850-0-81026000-1429987003_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.