Skocz do zawartości

Montaż 13 pinów w cepce- pytania


chiccoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie jestem już wprawdzie taki młody, to jednak nowy na forum.

Jeździłem z przyczepami zarówno rodzimej produkcji jak i zachodnimi.

Teraz po 20 latach bez przyczepy postanowiłem wrócić do caravaningu.

Miesiąc temu nabyłem Dethleffs RB5 New Line, 465T, ale bez wtyczki.

Założyłem 13, ale podpiąłem tylko oświetlenie, żeby móc ją przeholować.

W wiązce przyczepy mam 10 kabli. Po podłączeniu oświetlenia pojazdu (7 sztuk) zostały 3 kable:

- niebiesko-biały

- biało-niebieski

- niebieski.

 

Wszystkie są grube tzn. o większym przekroju niż pozostałych 7 użytych do oświetlenia.

Wiem, że są one do oświetlenia przyczepy, lodówki, masa, ale który do czego???

Oczywiście metodą badawczą można do tego dojść, ale może ktoś już z tym problemem się zetknął.

 

Pozdrawiam wszystkich.

witam cię Paweł mam taki sam problem tylko że ja wytargałem wtyczkę i żaden schemat nie pasuje z kolorami, pewnie też to zauważyłeś i za piernika nie daję z tym rady i mam prośbę jak już doszedłeś do tego to może byś mnie nakierował jaki kolor do jakiej dziurki itp. bo ja z elektryki to ino żarówkę wymienić /chodzi o wtyczkę 13-pin/   :slina:  :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kolory kabli spod pierwszych siedmiu pinów powinny się zgadzać z ogólnodostępnymi schematami. Są takie same dla gniazd 7 i 13pin. Niestety problem jest z resztą kolorów. Musisz mieć schemat przyczepy lub przynajmniej miernik i sprawdzać połączenia. Jeśli jednak nie znasz się na elektryce proponuję nie robić tego samemu bo jeszcze coś spalisz przy podłączaniu.

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory kabli spod pierwszych siedmiu pinów powinny się zgadzać z ogólnodostępnymi schematami. Są takie same dla gniazd 7 i 13pin. Niestety problem jest z resztą kolorów. Musisz mieć schemat przyczepy lub przynajmniej miernik i sprawdzać połączenia. Jeśli jednak nie znasz się na elektryce proponuję nie robić tego samemu bo jeszcze coś spalisz przy podłączaniu.

No chodzi mi tak jak Paweł pisał nie wiem o tych kablach /trzy grube/i są innego koloru i nie wiem co z brązowym bo nie pasuje i na schematach jest różowy A ja nie mam ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 grube to 2,5mm2 - ida na lodowke, zasilanie wewnętrzne przyczepy, 3 z nich to masa pod pod lodowke a brazowy to masa pod zasilanie wewnetrzne - lub wedle opisu http://www.swift-owners-club.com/support/13-pin-wiring-details.html

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnij najpierw pierwsze 7 pin https://www.google.pl/search?q=schemat+gniazda+7pin&tbm=isch&imgil=MHo1t4G3p-gikM%253A%253BniZ-boJwGVF6aM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.twojepiaseczno.pl%25252F%25253Furl%2525253Ddodatki%25252Fgniazdo-przyczepy-samochodowej&source=iu&pf=m&fir=MHo1t4G3p-gikM%253A%252CniZ-boJwGVF6aM%252C_&usg=__DWWhZeCHX4nFMIH6TwRquQSK5ko%3D&biw=1366&bih=635&ved=0ahUKEwjl44-R1snLAhUjIpoKHZ2tBbAQyjcIJQ&ei=6ajrVqXLGqPE6ASd25aACw#imgrc=MHo1t4G3p-gikM%3A

 

 

Sprawdź kable według tego rysunku, kolory się zgadzają? Jeśli ogarniesz pierwsze 7 to będzie można dalej kombinować. Na razie to trochę wróżenie z fusów bo napisałeś że żadne kolory nie pasują, pierwsze 7 też?

 

 

Brązowy to pozycja prawa

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy przeróbce instalacji do lodówki dałem 6 mm2 i wszystkie końcówki zakończyłem tulejkami jak na fotce, a te grube przewody trochę oskubałem z drucików tak aby dało się go wcisnąć w tulejkę i wszystkie lutowałem. Te tulejki zapobiegają tworzeniu się "wąsów" na przewodach.

post-740-0-10135100-1458307284_thumb.jpg

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tulejki dobra rzecz, ja również je zastosowałem, można je również zagniatać. Nie wiem tylko czy oskubywanie z drucików ma sens, jest to zmniejszanie przekroju grubego kabla, może lepiej zastosować 4mm i wykorzystać cały przekrój.

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnij najpierw pierwsze 7 pin https://www.google.pl/search?q=schemat+gniazda+7pin&tbm=isch&imgil=MHo1t4G3p-gikM%253A%253BniZ-boJwGVF6aM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.twojepiaseczno.pl%25252F%25253Furl%2525253Ddodatki%25252Fgniazdo-przyczepy-samochodowej&source=iu&pf=m&fir=MHo1t4G3p-gikM%253A%252CniZ-boJwGVF6aM%252C_&usg=__DWWhZeCHX4nFMIH6TwRquQSK5ko%3D&biw=1366&bih=635&ved=0ahUKEwjl44-R1snLAhUjIpoKHZ2tBbAQyjcIJQ&ei=6ajrVqXLGqPE6ASd25aACw#imgrc=MHo1t4G3p-gikM%3A

 

 

Sprawdź kable według tego rysunku, kolory się zgadzają? Jeśli ogarniesz pierwsze 7 to będzie można dalej kombinować. Na razie to trochę wróżenie z fusów bo napisałeś że żadne kolory nie pasują, pierwsze 7 też?

 

 

Brązowy to pozycja prawa

siedem cienkich kolorami pasuje jedynie biały mam cienki a zaleca się grubszy dodatkowo mam 3-grube niebieski, biały z niebieskim paskiem i niebieski z białym paskiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie wiem tylko czy oskubywanie z drucików ma sens, jest to zmniejszanie przekroju grubego kabla, może lepiej zastosować 4mm i wykorzystać cały przekrój.

Na długości 1 cm zmieni coś znacząco w przekroju przewodu? Ja tak zrobiłem i podpowiadam, ze można. A co kto z tym zrobi jego sprawa. Na przewód masy winien być  wybrany przewód o największym przekroju. Nim wraca suma wszystkich prądów.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

odgrzewam temat bo jestem na etapie zmiany 7>13 i pojawiło się kilka wątpliwości

głównie chodzi o spięcie z solarem

 

mam sterownik

Zdj%25C4%2599cie0121.jpg

wejście z solara, wyjście na aku, wyjście 12v na przyczepę

 

jest sens wpinać w to zasilanie z auta ? myślałem o awaryjnym ładowaniu aku podczas jazdy (jak słonko nie świeci)

 

światła to sobie ogarnę

lodówkę robię 12V po "zapłonie", tutaj też w miarę prosto - przewód lodówki łączę z gniazdem bezpośrednio (ew jakiś bezpiecznik)

stałego 12V nie podłączam, bo mam aku w przyczepie

 

pozostaje pytanie jak podłączyć to ustrojstwo z obrazka z autem ? - bezpośrednio do aku tylko dać po drodze włącznik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.