Skocz do zawartości
kuba85

Pneumatyczne zawieszenie

Rekomendowane odpowiedzi

AdamH

Sprężarki czy zawory, zasilanie to żaden problem. Problemem jest przeniesienie sił z poduszki na ramę.Trzeba ją wzmocnić przed wyboczeniem. Chyba nawet połączyć obie części ramy poprzeczką.  Mam nadzieję,że nie oprzecie poduszki o podłogę.

Drugą stronę poduszki należy oprzeć o wahacz.  Tylko nie mówcie, że przyspawacie do wahacza jakąś płytkę :]

Proszę przeanalizować film. Poduszka oparta jest o solidny wleczony wahacz. i o wzmocnienie w ramie. Nie jest łatwo adaptować to rozwiązanie do tego co mamy pod podłogą. W camperach z osią jak w furgonie to owszem. Ale z osią poszerzoną - Alco - nie słyszałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Magneto61

Taaa, mam świadomość problemów i dlatego "wsadziłem kij w mrowisko". Widzę jednak, że nasze "zaprzyjaźnione mrówki" zapadły w sen zimowy albo niewielka Ich liczba jest zainteresowana takim czymś.

Jestem więc myślę:

-      co prawda nie uczyli mnie o zawieszeniu przyczep kampingowych ale zdążyłem już odrobinę poznać te systemy (przynajmniej tej najprostsze
i najbardziej rozpowszechnione) zawieszenia więc na pewno nie oprę poduchy o podłogę;

-      ale płytkę do wahacza jestem skłonny przyspawać;

-      do ramy przykręcić drugie wsparcie dla poduchy, miecha;

-      oczywiście prościej byłoby gdyby buda była przypięta do ramy, a rama do osi resorami albo sprężynami;

-      system pneumatyczny ma wspomagać, wspierać oryginalny układ zawieszenia lub dawać dodatkowe możliwości - nie wyręczać ani zastępować.

Miałem i mam nadzieję, że Ktoś z "Naszych" próbował albo przerobił takie cóś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Krzysztof57

-      system pneumatyczny ma wspomagać, wspierać oryginalny układ zawieszenia lub dawać dodatkowe możliwości - nie wyręczać ani zastępować.

Podobne ( hydropneumatyczne) rozwiązanie przez długi czas ( pierwsze moje spotkanie z tym rozwiązaniem to model 123 kombi z roku 1978 - ostanie

; aktualnie używany 210 kombi z 1996r) stosował MERCEDES na tylnej osi w kombi i sedanach. Układ : zbiornik gazu + siłownik hydrauliczny wspomagał sprężynę pełniąc rolę amortyzatora i układu utrzymującego wysokość nadwozia nad jezdnią. Obecnie stosują układy pneumatyczne ale niewiele o nich wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Magneto61

No właśnie...podobny system też brałem pod uwagę - jakieś amorki z regulowanymi sprężynami lub pompowane ale:

1.     w mojej cepce nie ma amorków ani nawet uchwytów do nich;

2.     dostosowanie czegokolwiek z aut lub motocykli ze względu na masy, przenoszone siły mało realne;

3.     właśnie ze względu na masy i obciążenia bliższe rozwiązania byłyby z kamperów lub dostawczaków (przecież nawet opony musimy stosować z dostawczaków).

Nie jestem leniwy ale nie chciałbym wyważać otwartych drzwi. Może żeby wzbudzić temat i dyskusję parę linków i zdjęć:

https://autokult.pl/10492,zawieszenie-pneumatyczne-jak-dziala-jakie-sa-jego-wady-i-zalety

http://sklep.elcampzawieszenia.pl/

No ale zdjęć wklejania jeszcze nie pojąłem  :hmm:  wiec będą innym razem :'( . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi