Skocz do zawartości

Damska ekipa zdobywa Norwegię


Rekomendowane odpowiedzi

ired, czy literka L oznacza spanie w tej ślepej uliczce na dziko, czy też w Hotelu Union (ewentualnie na ich posesji)? Nie znalazłam w ofercie hotelu informacji o takiej możliwości, a wydaje mi się, że Wy zawsze śpicie na kempingach (być może się mylę :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 197
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

odnośnie mostów to pisałem wcześniej w innym wątku i to się bardzo opłaca : http://forum.karawaning.pl/topic/17752-do-norwegii-na-2-dni/

 

 

  • Most Oresund - kupiliśmy urządzenie do płatności automatycznej http://uk.oresundsbron.com/page/945 . Tutaj nasze oszczędności są największe - normalna stawka za zestaw to 98 euro za przejazd zestawem, z tym urządzeniem mamy 42 euro za przejazd + 38 euro jednorazowo rocznego abonamentu. Do plusów należy dodać że urządzeniem płacimy tez za mosty i drogi w Norwegii. Urządzenie zamawiamy online ( doszło po 5 dniach). W systemie rejestrujemy tylko samochód ( nie da się zestawu), kiedy jedziemy zestawem musimy wjechać na żółty pas przy bramkach - do obsługi manualnej - podajemy pracownikowi urządzenie do ręki a on je skanuje - wtedy nam zalicza za przejazd zestawem a nie tylko samochodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EVO, czytam o tym urządzeniu i nie wiem, czy dobrze rozumiem...

42 euro za przejazd, 39 (podnieśli) euro abonamentu i do tego koszt zakupu tego urządzenia daje nam większą kwotę niż 98 euro bez niego, prawda? Jeśli zamierzam przejechać tylko raz (bo powrót prawdopodobnie przez Finlandię) to chyba nie mam korzyści finansowej z tego zakupu, prawda?

 

Nawet wygody w postaci przejeżdżania przez bramki nie widzę, bo i tak się trzeba zatrzymać do manualnego poboru opłaty.

 

A czy ewentualnie (to mogłaby być korzyść!) są jakieś zniżki na przejazdy przez drogi i mosty w Norwegii z tym urządzeniem?

 

Z tego, co tu na forum czytałam wynika, że bez wcześniejszej rejestracji też mogę jeździć po ich (Norwegów) drogach i mostach, a rachunek przyjdzie mi do domu po podróży i będzie na taką samą kwotę, jaką zapłaciłabym rejestrując się.

Napiszcie mi, proszę, czy mam rację?

Edytowane przez JolaR (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JolaR  >  ... czy literka L oznacza spanie  >  TAK na kempingu

Punkt L   <  kempingi  > punkt E    =   Rusenes    do zwiedzania F = Nordkapp ...

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Czekaj na pełne wczytanie + przybliż ...

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EVO, czytam o tym urządzeniu i nie wiem, czy dobrze rozumiem...

42 euro za przejazd, 39 (podnieśli) euro abonamentu i do tego koszt zakupu tego urządzenia daje nam większą kwotę niż 98 euro bez niego, prawda? Jeśli zamierzam przejechać tylko raz (bo powrót prawdopodobnie przez Finlandię) to chyba nie mam korzyści finansowej z tego zakupu, prawda?

 

Nawet wygody w postaci przejeżdżania przez bramki nie widzę, bo i tak się trzeba zatrzymać do manualnego poboru opłaty.

 

A czy ewentualnie (to mogłaby być korzyść!) są jakieś zniżki na przejazdy przez drogi i mosty w Norwegii z tym urządzeniem?

 

Z tego, co tu na forum czytałam wynika, że bez wcześniejszej rejestracji też mogę jeździć po ich (Norwegów) drogach i mostach, a rachunek przyjdzie mi do domu po podróży i będzie na taką samą kwotę, jaką zapłaciłabym rejestrując się.

Napiszcie mi, proszę, czy mam rację?

44 +38 to dla mnie mniej niż 98 :) w dodatku w druga stronę płacimy juz tylko 44 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba generalna nad Jeziorem Tarnobrzeskim wypadła celująco!
Co prawda jednej uczestniczki nie wypuściły z domu obowiązki, ale we 4 poradziłyśmy sobie ze wszystkim!

Odczepianie i zaczepianie przyczepy za każdym razem przebiegało sprawnie i szybko, sprzęty działają :)

Dziewczyny pierwszy raz w przyczepie, zachłannie uczyły się jej obsługi i świetnie im szło :)

A przyczepa, po akcji dziewczyn na rewirach, jeszcze nigdy nie była tak czysta i pachnąca odkąd ją kupiliśmy :D


Jeszcze "tylko" naprawa zderzaka, wymiana opon, konserwacja hamulca najazdowego, kontrola hamulców i instalacji gazowej,  kilka drobnych prac naprawczo-konserwcyjnych i... ahoj przygodo! :tuptup::D

 

Zdjęcia znad Jeziora Tarnobrzeskiego: https://picasaweb.google.com/115132628360511080277/JezioroTarnobrzeskie2426042015

 

Po pracy toasty za powodzenie ekspedycji :D

post-3270-0-89589300-1430087813_thumb.jpg

Edytowane przez JolaR (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam serdecznie Pani Jolu
Z zaciekawieniem przeczytałem o Pani wyjeździe do Norwegii. Chciałem się podzielić wrażeniami z wyjazdu mojej rodziny w ubiegłym roku, prawie dokładnie w tym samym czasie co Pani (nasz wyjazd od 3 lipca do 14 sierpnia). Aktualnie kończę opisówkę naszej rodzinnej wyprawy i gdyby była Pani zainteresowana to mogę ją Pani przesłać- jedyny problem to rozmiar ok. 140MB:(
Co do wyjazdu- my ruszyliśmy z Czernicy koło Rybnika na Gdynię, Karlskronę, Vimmerby, Sztokholm, Rovaniemi, Nordkapp, Tromso, Senja, Andoya, Lofoty, Trondheim, Andalsnes, Oslo i potem już Szwecja do Danii przez 2 mosty do Legolandu i Niemcy i powrót do Polski.
Było superowo i Panie też tak będziecie miały! Przez 6 tygodni nawet nie pomyśleliśmy o włączeniu piecyka bo było cały czas ciepło. Jedynie na Nordkapp było 12stC ale 5 kobitek w przyczepie spokojnie nagrzeje ją do normalnej temperatury:) Nasza przyczepka to 24-letnia Hobby Classic 420TM (Holender płakał jak sprzedawał
J) więc całkiem podobna do Pani cepki.
Przejechaliśmy 9635km 18 promami i na żadnym z nich nikt nas nie kontrolował odnośnie butli- jedynie trzeba było ją zakręcić ale nikt tego nie sprawdzał (po prostu sami zakręcaliśmy bo przecież chodzi o nasze bezpieczeństwo). Gotowaliśmy sami i 11kg butla wystarczyła na cały okres 43 dni. Inna sprawa, że na kempingach używaliśmy prądu- w czasie naszej wyprawy spędziliśmy czas na 16 kempingach.

Paliwo bardzo drogie (olej napędowy 13-14 NOK/l czyli około 6,5-7 PLN/l). Kempingi ok. 200-250 NOK za dobę (w Trondheim coś koło 340 NOK ale wiadomo- duże miasto), w większości na niektórych prysznic płatny (10-20 NOK/5 minut ciepłej wody)- myśmy kąpali się z dziećmi, żeby zaoszczędzić. Pralnia w większości płatna- raz na kempingu w Russenes było za darmo więc ciężko było się do niej dorwać ze względu na dużą ilość chętnychJ
Do przejazdu drogami płatnymi zarejestrowałem się na stronie: http://www.autopass.no/en/autopass - podaje Pani nr rejestracyjny samochodu, datę wjazdu i wyjazdu z Norwegii i płaci 300 NOK + 1 NOK podczas rejestracji (ja płaciłem kartą kredytową). Dostaje Pani login do swojego konta i każdy przejazd zliczany jest automatycznie- nie musi się Pani o nic martwić. Pracuję z Norwegami i polecili mi takie rozwiązanie gdyż na niektórych drogach nie ma "puszek" żeby zapłacić. A na samym końcu po zakończonej wyprawie AutoPASS zwróci Pani pieniądze (jeśli Pani nie wykorzysta) albo ściągnie sam z karty, jeśli Pani wykorzysta limit. Pamiętam, że nasze drogi płatne były w okolicach Bodo, Trondheim, Lillehammer i Oslo- bardziej na północ jedzie się za darmo:)

Szwecja i Finlandia- drogi za darmo więc można śmigać ile wlezieJ

Przeprawy promowe w Norwegii są super- wystarczy wygooglować konkretną przeprawę i od razu jest tabela z godzinami i cennikiem. Co do cennika- nasz zestaw mieścił się w przedziale 10-12m więc koszt jest duży i tyle zarezerwowałem kasy na każdy przejazd. Jednakże większość panów obsługujących prom liczyła nas jako 2 osobne „rzeczy” do 6 metrów co w ogólnym rozliczeniu wychodziło dużo taniej! Do tego kierowca wliczony w cenę samochodu.

Polecam stronki:

http://www.visitnorway.com/pl/ (rzeczowo opisany każdy rejon Norwegii- super do planowania wyprawy),

http://www.nasjonaleturistveger.no/en (18-ście narodowych tras Norwegii- polecam do przejechania się każdą z nich- myśmy zaliczyli tylko kilka z nich i Norwedzy wiedzą, o czym pisząJ

Co jeszcze? Gdyby co to proszę pisać i pytać śmiało. Nie jestem doświadczonym karawaningowcem- to była nasza pierwsza rodzinna wyprawa- nigdy wcześniej nie ciągnęliśmy przyczepki i nie jechaliśmy na kemping ale „rzuciliśmy rękawice” Skandynawii i podjęliśmy walkę, która okazała się przyjemnością nie do pozazdroszczenia! Cały czas w pamięci mam jeszcze ubiegłoroczną przygodę (jestem na bieżąco gdyż kończę naszą opowieśćJ) więc postaram się odpowiedzieć najlepiej jak mogę.
Pozdrawiam serdecznie i 3mam kciuki!!!
Marek Mandrysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku! (zdecydowanie wolę formę bezpośrednią)

 

Bardzo dziękuję za tę wiadomość - jest w niej wiele cennych informacji, również takich, które zrodziły moje pytania. Dziś (i chyba jutro) jednak jeszcze nie dam rady odpowiedzieć, mam akurat nawał obowiązków.

 

Serdecznie pozdrawiam i na pewno się odezwę

Jola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mandrol -  bardzo ciekawy z konkretnymi i niezbędnymi informacjami post. Oby takich więcej!!

Niestety,  my Norwegię z powodu 17 - letniego pieska musimy odłożyć na następny rok. Myślimy, że nie dałby rady tak dalekiej podróży i tak długim przejazdom, chociaż weterynarz mówi, że nie widzi problemu. Pocieszeniem jest to ,że mamy jeszcze rok na przygotowanie się....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowaliśmy sami i 11kg butla wystarczyła na cały okres 43 dni. Inna sprawa, że na kempingach używaliśmy prądu-

Więc nam na dziko nasze 2x5 kg zapewne nie wystarczą, ale mam nadzieję, że nabiją nam na jakiejś stacji.

 

 

 

 

Do przejazdu drogami płatnymi zarejestrowałem się na stronie: http://www.autopass.no/en/autopass - podaje Pani nr rejestracyjny samochodu, datę wjazdu i wyjazdu z Norwegii i płaci 300 NOK + 1 NOK podczas rejestracji (ja płaciłem kartą kredytową). Dostaje Pani login do swojego konta i każdy przejazd zliczany jest automatycznie- nie musi się Pani o nic martwić. Pracuję z Norwegami i polecili mi takie rozwiązanie gdyż na niektórych drogach nie ma "puszek" żeby zapłacić. A na samym końcu po zakończonej wyprawie AutoPASS zwróci Pani pieniądze (jeśli Pani nie wykorzysta) albo ściągnie sam z karty, jeśli Pani wykorzysta limit. Pamiętam, że nasze drogi płatne były w okolicach Bodo, Trondheim, Lillehammer i Oslo- bardziej na północ jedzie się za darmo:)

Szwecja i Finlandia- drogi za darmo więc można śmigać ile wlezieJ

Nas na południowym zachodzie na pewno skasują na więcej. Wy się zmieściliście w tym limicie?

 

 

 

Przeprawy promowe w Norwegii są super- wystarczy wygooglować konkretną przeprawę i od razu jest tabela z godzinami i cennikiem. Co do cennika- nasz zestaw mieścił się w przedziale 10-12m więc koszt jest duży i tyle zarezerwowałem kasy na każdy przejazd. Jednakże większość panów obsługujących prom liczyła nas jako 2 osobne „rzeczy” do 6 metrów co w ogólnym rozliczeniu wychodziło dużo taniej! Do tego kierowca wliczony w cenę samochodu.

 

To jest super wiadomość!!! Dzięki :D

 

A strony przejrzę jeszcze raz, oczywiście. Przeglądałam je już jakiś czas temu, ale wtedy jeszcze nie myślałam o konkretach :)

Resztę pytań i komentarzy napisałam w mejlu :)

 

 

Mandrol -  bardzo ciekawy z konkretnymi i niezbędnymi informacjami post. Oby takich więcej!!

Niestety,  my Norwegię z powodu 17 - letniego pieska musimy odłożyć na następny rok. Myślimy, że nie dałby rady tak dalekiej podróży i tak długim przejazdom, chociaż weterynarz mówi, że nie widzi problemu. Pocieszeniem jest to ,że mamy jeszcze rok na przygotowanie się....

 

Skoro weterynarz "pozwala"...  ;)

Bo może się okazać, że za rok będzie wciąż z Wami, ale już w gorszej formie ;)

A miło byłoby spotkać "swoich" na obczyźnie ;):D

 

Edytowane przez JolaR (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do przejazdu drogami płatnymi zarejestrowałem się na stronie: http://www.autopass.no/en/autopass - podaje Pani nr rejestracyjny samochodu, datę wjazdu i wyjazdu z Norwegii i płaci 300 NOK + 1 NOK podczas rejestracji (ja płaciłem kartą kredytową). Dostaje Pani login do swojego konta i każdy przejazd zliczany jest automatycznie- nie musi się Pani o nic martwić. Pracuję z Norwegami i polecili mi takie rozwiązanie gdyż na niektórych drogach nie ma "puszek" żeby zapłacić. A na samym końcu po zakończonej wyprawie AutoPASS zwróci Pani pieniądze (jeśli Pani nie wykorzysta) albo ściągnie sam z karty, jeśli Pani wykorzysta limit. Pamiętam, że nasze drogi płatne były w okolicach Bodo, Trondheim, Lillehammer i Oslo- bardziej na północ jedzie się za darmo:)

Szwecja i Finlandia- drogi za darmo więc można śmigać ile wlezieJ

 

1 Korone system zabiera w celu weryfikacji karty platniczej, później po pierwszym przejeździe przec odcinek płatny system ściąga 300koron "zaliczki" i mamy na koncie do wykorzystania 301NOK, kiedy nam zabraknie system ściąga kolejne 300 NOK zaliczki. Rozliczenie zaliczek  nastepuje 3 miesiące po terminie koncowym naszej podróży.

Warto też pamiętać żeby uważać na Szwedzkie samoobsługowe stacje benzynowe, przed tankowaniem stacja (np Statoil) blokuje na karcie 499 Koron, po zatankowaniu pobiera kwote za paliwo niezaleznie od tych zablokowanych 499 koron. Te 499 odblokowane jest dopiero po 10-12 dniach. Ja tankowalem za 600Koron więc zablokowało 2x499 + pobrało za paliwo 600 co dało 1600 koron czyli ok 800zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Nas na południowym zachodzie na pewno skasują na więcej. Wy się zmieściliście w tym limicie?

 

 

 

Jola na to nie ma reguly. Bardzo ale to bardzo bym sie zdziwil gdyby to Wam wystarczylo.  Miesiac temu jechalem przez Hardanger brua ( to moim zdaniem jest obowiazkowy punkt programu, przepiekne widoki, na most wjezdza sie z tunelu w srodku ktorego jest rondo! )i przejazd tym mostem kosztowal 150kr. Kazdorazowy wjazd do Oslo, Bergen czy Trondheim to co najmniej 30kr. 

 

gP9lpg6.jpg

 

http://www.hardangerbrua.no/Omprosjektet.aspx

 

Gdy bylem w Wielkanoc zabladzilem pod Bergen. Nie chcialem jechac autostrada, wiec zjechalem na lokalne mniejsze drogi - ot taka moja filozofia, zawsze je wybieram choc trudniej sie nimi jedzie z moja kolumbryna.. Zagubilem sie,  zjechalem blednie z ronda i sie zaczelo.. Wjechalem na most ( 40Kr) za mostem byly dwa platne tunele po ok. 30kr i zero mozliwosci zawrocenia z przyczepa. W rezultacie ten blad kosztowal mnie okolo 200 kr, bo w drodze powrotnej tez musialem zaplacic. Witamy w Norwegii....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Więc nam na dziko nasze 2x5 kg zapewne nie wystarczą, ale mam nadzieję, że nabiją nam na jakiejś stacji.

 

Hmm, pewnie masz rację:) Słyszałem o jakichś reduktorach ale tylko słyszałem. Może ktoś doradzi...

 

 

Nas na południowym zachodzie na pewno skasują na więcej. Wy się zmieściliście w tym limicie?

 

Jak wspomniałem, zapłaciłem 300 NOK i wyszło nam za przejazdy 295,40 NOK:) Zwrócili mi coś koło 2 PLN:) Ale jak wspomniałem, na północy nie ma prawie wcale opłat, dopiero od Bodo się zaczęło i skończyło na Oslo...

 

 

To jest super wiadomość!!! Dzięki :D

 

A strony przejrzę jeszcze raz, oczywiście. Przeglądałam je już jakiś czas temu, ale wtedy jeszcze nie myślałam o konkretach :)

Resztę pytań i komentarzy napisałam w mejlu :)

Sprawdź proszę stronkę przewoźnika Fjiord1 i możliwość zakupu karty rabatowej (http://www.fjord1.no/eng/ferje/ferjebillettar/storbrukarkort)- niestety tylko po norwesku:(

Moje Noraski w biurze doradzili mi, że można na rabatach dużo zaoszczędzić- coś koło 40% więc się opłaca. Popytaj na miejscu- pewnie mili Panowie na promie powiedzą coś więcej na ten temat:)

 

Wysłałem Ci maila- poczytaj sobie a natenczas "gud najt":)

 

 

Skoro weterynarz "pozwala"...  ;)

Bo może się okazać, że za rok będzie wciąż z Wami, ale już w gorszej formie ;)

A miło byłoby spotkać "swoich" na obczyźnie ;):D

 

 

Kurcze Jola- sorki- miałem odpisać na poszczególne pytania a wyszło nie tak jak chciałem:(

To tak jest jak się jest nowicjuszem... muszę obczaić forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.