Skocz do zawartości

Moje dzisiejsze boje z panelem słonecznym - proszę o opinie


Hobbyuser

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...
  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cześć! Dawno mnie nie było na forum. Ot, jak się nic niedobrego nie dzieje, a jest się w ciągłym "deficycie czasowym" to na lekturę wiecznie brak czasu. 

 

A propo's niedobrego: zarżnąłem zimą akumulator z przyczepy. Długa historia i głupia, szkoda słów. Moje niedopatrzenie. Tak czy siak swój "stary" 90Ah AGM zmieniłem na 90Ah żel MCA Battery (w Polsce występuje pod markami Toyama, Koyosonic i Koyama i dwoma nazwami kodowymi producenta NPG90-12 oraz FCG12-90).

 

Problem w tym, że jak się mocno wczytać, to producent opisuje ten akumulator jako hybrydę żelowego z AGM?! Napięcia ładowania też są dość wysokie jak na żel, chyba bardziej typowe dla AGM. Dystrybutor jednak twardo twierdzi, że to żel.

 

Dołączam kartę produktu:

KOYOSONIC-Karta produktu.pdf

 

O co mam do was prośbę? O podanie mi jak mam skonfigurować kontroler (Epsolar Tracer 2215BN) optymalnie dla tego akumulatora?

 

AGM był ustawiony na 1. (sealed). Tu jednak nie mam pewności co do ustawień, a jako, że w kontrolerze jest możliwość dostosowania wszystkich parametrów ręcznie i nie trzeba trzymać się gotowych profili to może udało by się zoptymalizować parametry? A może jednak gotowy profil - tylko który? Pomóżcie, bo chciałbym dopieścić tą baterię aby posłużyła jak najdłużej, bo w takim tempie nie zarobię na wymianę akumulatorów :) - poprzedni miał dwa lata :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dawno mnie nie było na forum. Ot, jak się nic niedobrego nie dzieje, a jest się w ciągłym "deficycie czasowym" to na lekturę wiecznie brak czasu. 

 

A propo's niedobrego: zarżnąłem zimą akumulator z przyczepy. Długa historia i głupia, szkoda słów. Moje niedopatrzenie. Tak czy siak swój "stary" 90Ah AGM zmieniłem na 90Ah żel MCA Battery (w Polsce występuje pod markami Toyama, Koyosonic i Koyama i dwoma nazwami kodowymi producenta NPG90-12 oraz FCG12-90).

 

Problem w tym, że jak się mocno wczytać, to producent opisuje ten akumulator jako hybrydę żelowego z AGM?! Napięcia ładowania też są dość wysokie jak na żel, chyba bardziej typowe dla AGM. Dystrybutor jednak twardo twierdzi, że to żel.

 

Dołączam kartę produktu:

attachicon.gifKOYOSONIC-Karta produktu.pdf

 

O co mam do was prośbę? O podanie mi jak mam skonfigurować kontroler (Epsolar Tracer 2215BN) optymalnie dla tego akumulatora?

 

AGM był ustawiony na 1. (sealed). Tu jednak nie mam pewności co do ustawień, a jako, że w kontrolerze jest możliwość dostosowania wszystkich parametrów ręcznie i nie trzeba trzymać się gotowych profili to może udało by się zoptymalizować parametry? A może jednak gotowy profil - tylko który? Pomóżcie, bo chciałbym dopieścić tą baterię aby posłużyła jak najdłużej, bo w takim tempie nie zarobię na wymianę akumulatorów :) - poprzedni miał dwa lata :(

 

też jestem dobry w mordowaniu akumulatorów, jeżeli Cię to pocieszy to od 2012 jadę aktualnie na 3 sztuce... ale tym razem zabieram na zimę do domu i podłączam do dobrej ładowarki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witus 6V - skąd ja to znam ;) Żadna z moich (dwóch :) ) ładowarek impulsowych nie chciała go naładować. Obie wywalały błąd. Wybebeszyłem aku z auta Żony i "oszukałem" ładowarkę z Lidla. Ruszyła, ładowała go trzy dni. Teraz trzyma napięcie w miarę dobrze, ale pojemność marna i przez to jest trochę nieobliczalny - szczególnie gdy jest pobierany duży prąd (mover) .

 

@marrec - teraz też mam taki mam plan, żeby na zimę zabierać. Jednak moja czepka stoi "na zadupkowie" i mam w niej uruchomione takie tam różności ;) więc mimo, że przyczepa jest tam pod prądem (zazwyczaj :( ), to awaryjne podtrzymanie musi być. Dlatego kupiłem nowy aku, a ten stary będzie "zimowy", ale w najbliższym przewidywalnym czasie wolałbym uniknąć już zakupu kolejnego...he..he... więc jak pisałem - podpowiedzcie mi. Te Toyamy dość popularne są, kontrolery MPPT Tracer RN też. Więc na pewno nie jedna osoba ma jakieś doświadczenia z takim zestawem...

 

BTW: Cytat z producenta który spowodował moją konsternację: 

"Our Hybrid Gel batteries are basically valve regulated lead acid  ( VRLA )  batteries with a crossbreed of GEL and AGM technologies blended together"

 

To w końcu jak go traktować? Jak żel czy jak AMG :)

Edytowane przez Hobbyuser (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Możesz kolego Hobbyuser napisać jak "oszukałeś" ładowarkę z Lidla. Też czasem mam ten sam problem z aku quada syna, po dłuższym postoju rozładowuje aku, a  protownik wskazuje błąd.

Pozdrawiam

MagZyg

Edytowane przez MagZyg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Możesz kolego Hobbyuser napisać jak "oszukałeś" ładowarkę z Lidla. Też czasem mam ten sam problem z aku quada syna, po dłuższym postoju rozładowuje aku, a protownik wskazuje błąd.

Pozdrawiam

MagZyg

Mostkowanie obydwu Alu i podłączenie ładowarki,a po chwili odłączenie dodatkowego aku i pozostawienie w Twoim przypadku tego z quada.

Chyba ze przy zelowych to inaczej się robi, to sam chetnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki polo63, ale mam połączyć + do  + czy + do - ? Jakiś czas temu do rozładowanego aku podłączyłem naładowany aku kablami na jakąś godzinkę i nic to nie dało nie pobrał prądu żeby ruszył prostownik.

Pozdrawiam

MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uu Wg mnie wszystko można zrobić jednocześnie-bo odczekujac ryzykujemy opcję rozładowania dobrego aku. +z+ a -z-

Edytowane przez polo63 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.