Skocz do zawartości

Moje dzisiejsze boje z panelem słonecznym - proszę o opinie


Hobbyuser

Rekomendowane odpowiedzi

dzięki Kristofer, czyli praktycznie jeden panel 100W nie bedzie błędem. w związku z tym jeszcze jedno pytanie-w ofercie Soltecu są takie 1. 95W12V Celline CL095-12P za 469zł i 2. 100W12V Celline CL100-12 za 479zł, ten pierwszy to polikrystaliczny a drugi monokrystaliczny, który wybrać?

 

... błędem nie jest, ale jak pisałem, gdybyś miał możliwość kupna 2 x 50 W mogło by być odrobinę lepiej, choć nie zawsze, a tylko w określonych warunkach. W zasadzie nie wiem, jak liczyłeś swój system i czy dla Ciebie w ogóle gra jest warta świeczki. Wiele instalacji na przyczepkach, jeśli nie większość, posiada jeden panel i jest OK. Nie przeglądałem ostatnio ofert, ale panele monokrystaliczne o mocy ok. 50 W nie były chyba łatwo osiągalne.

Z paneli, które wymieniasz, zdecydowanie CL100-12. Jakbyś uzupełnił profil, bo nie widzę skąd jesteś :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie mam kompletnie wiedzy praktycznej takiej jak koledzy, ale z teorii i moich bardzo krótkich doświadczeń przy kontrolerze MPPT warto rozważyć panel 24v lub dwa 12v połączone szeregowo - Tak jak pisze Ci Krzysztof.

Co Ci to da:

- nawet przy silnym zachmurzeniu panel daje napięcie pozwalające ładować akumulator, panel 12v niekoniecznie,

-przy upałach panel traci z napięcia około 0,47% (mono) i 0,43% (poli) na każdy stopień temp. powyżej 25stopni. I nie mówimy tu o temp. powietrza tylko panela. Mój panel przy temp. 3 stopni na słoneczku robił się ciepły. Myślę że realna jest nawet temp. rzędu 85 stopni, a to już 60x0,47%=28,2% spadku z napięcia jakie panel osiąga przy temp. 25stopni. W takiej temp. panel o którym wspominasz będzie miał z maksymalnego napięcia (w rzeczywistości nieosiągalnego) 17,2V tylko 12,35, a więc za mało aby ładować akumulator. Więc w piękne upalne Chorwackie południe, kiedy liczysz na najwięcej energii może się zdarzyć że dostaniesz figę :)

To tylko wyczytana teoria :) Jednak ja wybrałem panel 24v i kontroler mppt.

Edytowane przez Hobbyuser (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie, to nie jest tak :nono:
Po pierwsze: 85 st. C jest na ogół graniczną temperaturą pracy dla większości paneli, ale w naszych warunkach geograficznych, raczej rzadko kiedy panel mógłby ją osiągnąć, zwłaszcza leżąc płasko na dachu przyczepy. W większości przypadków mamy do czynienia z temperaturami paneli w granicach 50 - 60 st.C
Producenci zresztą sami podają nominalne temperatury pracy dla danych paneli i dla określonych warunków, a w parametrach technicznych oznacza się to skrótem "NOCT".
Po drugie: ogniwa PV posiadają tzw. współczynnik temperaturowy (Temperature Coefficients) - dodatni dla prądu "TCIsc" oraz ujemny dla napięcia "TCVoc". Podczas wzrostu temperatury, panel faktycznie podaje niższe napięcie, ale nie tak, jak napisałeś. Nie wiem skąd te wartości oraz przekonanie, że napięcie spada o 0,47 V dla każdego stopnia wzrostu temperatury (od wartości 25 st.C).
Tak naprawdę, to przy wzroście temperatury rzeczywiście spada napięcie, ale z kolei rośnie prąd, a zatem mamy do czynienia ze zmianą mocy. Ponieważ wzrost natężenia prądu jest jednak dużo niższy, niż obniżanie się napięcia, to w efekcie moc panelu jednak spada i to o czym napisałeś, dotyczy właśnie mocy. Wartość (0,47), którą podałeś (prawdopodobnie z instrukcji Twojego panelu) nazywa się współczynnikiem strat temperaturowych mocy "TCPm", a przedstawioną wartością będzie w tym przypadku nie "V", a "%" mocy. Wracając do Twoich obliczeń i zakładając naprawdę dosyć wysoką temperaturę Twojego panelu, powiedzmy 65 st.C, otrzymujemy:

65 - 25 = 40 x 0,47 = 18,8 % czyli ~ 24 W mocy mniej
130 - 24 = 106 W taką mniej więcej moc powinien oddać Twój panel w warunkach znamionowych, mając temperaturę 65 st. C
Dla w/w warunków i ekstremalnie wysokiej temperatury przez Ciebie przyjętej, Twój panel odda ~ 93,4 W.

PS
Dodać trzeba, że wspomniane współczynniki podaje się dla wartości napięcia obwodu otwartego (dla Twojego panelu jest to wartość 30,42 V, a dla panelu "CL100-12" 21,6 V) oraz wartości prądu zwarcia (u Ciebie 5,52 A, natomiast dla "CL100-12" 6,43 A).
Wartość napięcia jałowego dla Twojego panelu i jego temperatury 85 st. C, to ~ 23,48 V


 


w ofercie Soltecu są takie 1. 95W12V Celline CL095-12P za 469zł i 2. 100W12V Celline CL100-12 za 479zł, ten pierwszy to polikrystaliczny a drugi monokrystaliczny, który wybrać?

 

Post #13 na poprzedniej stronie zawiera odnośniki do dobrej oferty.
Moim zdaniem panel jest identyczny, jak ten CL100-12 z f-my Soltec.

Dodatkowo jest w lepszej cenie, więc jeśli na przeszkodzie nie stoją jakieś inne względy, którymi się kierujesz, to przemyśl ten wariant ...
Moim zdaniem, parametry paneli, o które pytasz, są trochę zawyżone (ceny również) :hmm:

Edytowane przez tomekk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Krzysztofie  :blush:

Informacje wziąłem z artykułu który kiedyś przeczytałem. Ze wstydem muszę przyznać, że czytałem go bardzo dawno i popełniłem niewybaczalny błąd: nie przeczytałem go wczoraj przed napisaniem od nowa, a moja zawodna pamięć już dawno zamieniła moc na napięcie :puk:  :mlot: - jest dokładnie tak jak piszesz - spada moc, 0,47% to według artykułu uśredniony spadek dla paneli monkrystalicznych, a polikrystalicznych 0,43%.

Może ktoś z administracji by posprzątał i usunął mój wpis zostawiając Twój, aby było to czytelne w przyszłości.

Jeszcze raz przepraszam wszystkich którym mogłem namieszać w głowie i dziękuję za sprostowanie  :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

o co chodzi z tym panelem 24 V? Czy on ma praktyczną wyższość nad panelem 12 V

...

Tak, ma.

Wyższy potencjał napięciowy przydaje się przy słabszym nasłonecznieniu, jest to coś w rodzaju zapasu voltów - aby laik zrozumiał.

O wydajności nie piszę bo temat trzeba dobrze rozumieć a ja nie mam takiego talentu do pisania jak Krzysiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam na przyczepie cztery panele o mocy 12v 40W każdy zainstalowane na profilach aluminiowych gr 4cm oraz sterownik zwykły, nie mppt. W polskich warunkach w upalne dni uzyskiwałem prąd ładowania 8,5-10A a na południu w Chorwacji z wielkim trudem uzyskiwałem 6A w wietrzne dni, a w słoneczne bezwietrzne dni ok 4,5A, tak że sprawność naszych zestawów względem Polski spada o 50%. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stojaka z panelami które z tyłu mają dużo lepsze odprowadzenie ciepła a tym samym panel się mniej nagrzewa i nie spada aż tak drastycznie jego sprawność. Ewentualnie zastanowiłbym się nad zastosowaniem ogniw wykonanych technologii CIGS, panele te mają mniejszy spadek sprawności przy wysokich temperaturach. Jedynym problemem jest napięcie pracy tych modułów, które zmusza nas do zastosowania kontrolera ładowania mppt, które jak na razie są dosyć drogie.

Edytowane przez tomekk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko są bardzo indywidualne kwestie (zależy od paneli, nawet nie serii, a konkretnie tych, które masz, od tego, jak wygląda Twoja instalacja, energii i rodzaju promieniowania słonecznego w danym miejscu i czasie itd.), więc nie u każdego będzie tak, jak opisujesz. Sam zresztą wspominasz, że posiadasz jedynie PWM.
Poza tym uważam, że nie należy bezkrytycznie podchodzić do wszelkich opisów reklamowych (może się mylę, ale chyba brałeś takie pod uwagę pisząc o CIGS). Nie wszystko, co na papierze, sprawdza się tak samo w rzeczywistych warunkach. :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje panele są firmy WEBASTO takie jak szyberdachy w samochodach grupy VAG, są to ogniwa monokrystaliczne instalacja wykonana z przewodów o przekroju 4mm2 każdy przewód i podłączone równolegle do sterownika. Próbowałem trzech różnych sterowników i wszystkie działały podobnie. Z racji wykonywanego zawodu mam czym i umiem zmierzyć wydajność tego typu instalacji. Jak budowałem własną instalację opierałem się nie tylko na swoich doświadczeniach ale także na opinii innych którzy już takowe posiadają. Informację jakie podałem w poprzednim poście są wynikiem moich obserwacji i pomiarów w praktyce, nikomu nie mam zamiaru rozradzać budowy małej elektrowni, lecz staram się nakierować na inne technologie które z karty technicznej troszeczkę lepiej się przedstawiają. Natomiast jeśli nikt nie sprawdzi w praktyce to się nie dowie, w takim celu wydaje mi się istnieje między innymi to forum aby sobie na wzajem pomagać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam koledzy , chciałem zadać pytanie trochę w tym temacie /zadałem je już w innym ale Kristofer wybacz/ Jako że jestem już tuż przed zakupem panelu i jestem zdecydowany po waszych wskazówkach na panel 100W 12 V ale chciałbym o troszeczkę "praktycznej teorii". W jednym z tematów pewien kolega uzasadniał że zastosowanie panela 24V ma uzasadnienie zwłaszcza gdy jest duża odległość ogniwa od kontrolera. I tu moje pytanie czy długość połączenia 7m / 6mm2/ praktycznie uzasadnia zastosowanie ogniwa 24V i przy tych wielkościach nie ma to istotnego znaczenia?Pozdrawiam wszystkich w oczekiwaniu na odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.