Skocz do zawartości

Pogadajmy o jakości akumulatorów i okablowaniu do nich


Socale

Rekomendowane odpowiedzi

Vitaycie.

W moim Kamperku akumulator z 2008r wyzionął ducha :)

Łeh.. łeh... łehh........ łehhhh.............

Tyle się nakręcił - nie odpalił.

Jeszcze jesienią było łeh,łeh,łeh,łeh,łeh itd 

Wniosek prosty, trzeba kupić nowy i w związku z tym mam pewne wątpliwości. 

 

Jest na rynku oferta przeogromna,

większość z nich są to akumulatory "renomowanej", "znanej", "firmy", "marki" 

o których istnieniu śmiem wątpić i w życiu nie słyszałem, a przecież ja techniczny jestem...

Jest to nadużywanie tego określenia, bardziej właściwe byłoby akumulator "o nazwie" - tak czy siak, wiadomo że ryżem śmierdzi.

 

Ale... znane i renomowane jak czytam też mają precyzyjnie określoną żywotność, wszak interes kręcić się musi.

 

Nie ukrywam że jestem zwolennikiem wspierania rodzimej gospodarki i bardzo chciałbym Made in Poland a nie Made for UE - bo kolosalna to różnica, ale rozsądek co raz częściej przewyższa patriotyzm. 

I tu dylemat mam. 

Kupić Centrę czy chińczyka?

Centra daje 2 lata gwarancji, chińczyk również. 

Centra przeżyje gwarancję , chińczyk...

 

 

Ów chińczyk to akumulator o nazwie DiVine w dystrybucji dość sporej firmy Batcar - po sąsiedzku. 

Centra wiadomo, marka i firma Made in Poland. 

 

Porównawczo jeśli miałbym wydać 500zł na jedną Centrę, to równie dobrze mogę wydać po 250zł co 2 lata na chińczyka. Miałbym 4 lata spokoju z samych gwarancji - czy za te same pieniądze Centra zapewni mi podobny okres spokoju? Nie wykluczam.

 

O ile co do deklaracji Centry nie mam wątpliwości, to czy chińczyk spełnia deklarowane parametry pojemność i zdolność rozruchową, czy jak zwykle cyferki wyssane z palca?

Proszę o opinie jeśli ktoś się zetknął z rasowym chińczykiem, jak ten wyrób spełnia swoją rolę.

.

Miłego.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam.Byłbym bardziej za kupnem Centry bo temat tanich akumulatorów już przerabiałem i bardzo  dziękuje.Zaraz po gwarancji do niczego sie nie nadawały i trzeba było kupować nowe.Obecnie w trzech samochodach są akumulatory Centry i maja odpowiednio 5 lat i dwa po 4 lata i bez najmniejszych kłopotów działają.Ale to tylko Moje zdanie a każdy zrobi jak uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do słów przedmówcy.
Ze swojej strony polecam "Centrę" w wersji Futura, bardzo dobre akumulatory, a trwałość i długość życia każdego accu zależy w bardzo dużym stopniu od warunków eksploatacji. Kiedyś "namiętnie" stosowałem te akumulatory na własny użytek oraz w kilku innych zastosowaniach i źle o nich nie powiem, ot typowy, dobry standard.
Ileś lat temu przestawiłem się na "Exide" i przez wszystkie te lata, jestem z nich mega zadowolony.
Uważam, że do samochodu nie ma lepszych, ja przynajmniej nie spotkałem, a używałem już większość uznanych marek i typów na rynku, łącznie z Bosch Silver, Varta i podobnych. Może jedynie Varta jest w podobnym stopniu godna uwagi, jak Exide.

IMHO

Taki mam od trzech lat i śladów zużycia nie widzę:

 

post-8228-0-38812900-1419950641_thumb.jpg

 

P.S.

Temat accu samochodowych już był na forum i było tam sporo informacji, nie pamiętam gdzie i kiedy, ale warto poszukać.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba także pamiętać o prawidłowej eksploatacji, to chyba najważniejszy czynnik długości życia akumulatora. Trzeba dbać o to,aby nigdy nie rozładowywać go do końca,a jeśli już, to ładować długo i małym prądem. W wypadku gdy akumulator zostanie max. rozładowany i naładowany przez 20 min. podczas jazdy,fakt auto będzie odpalać,ale akumulator ,drastycznie dostaje po dupie. Akumulator nie lubi bezczynności,przy długich postojach najlepiej podpiąć go pod prostownik i naładować...to w połączeniu z markowym aku daje spokój duszy przy przekręcaniu kluczyka w stacyjce :)

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z moich myślę że wiarygodnych informacji  na dzień dzisiejszy Varta I Bosch to jedna firma produkujaca pod dwoma nazwami, więc jeśli tak jest to przy wyborze wchodzi w grę tylko cena.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Centrę Futurę już 4 lata (benzyniak) i nigdy nie miałem z nią problemu. Odnośnie Bosch'a to słyszłem tylko negatywne opinie. Sam go nie miałem, więc z własnego doświadczenia nie mogę tego potwierdzić, czy to prawda z tym Bosch'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Centrę Futurę już 4 lata (benzyniak) i nigdy nie miałem z nią problemu. Odnośnie Bosch'a to słyszłem tylko negatywne opinie. Sam go nie miałem, więc z własnego doświadczenia nie mogę tego potwierdzić, czy to prawda z tym Bosch'em.

Miałem w Lagunie nowiutkiego Boscha Silvera. Sporo kosztował. Ledwie skończyła się gwarancja, urwała się jedna cela i było po grzybkach. Kupiłem jakiś najtańszy (nie pamiętam co to był za wynalazek) i mimo 2 lat użytkowania nie było z nim problemów. Nie wiem jak jest z nim dalej, bo autko sprzedałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Od siebie dodam, że Exide jest od dawna właścicielm Centry. Wiedzieli co kupują...

I jedno i drugie są robione w Polsce, a nie specjalnie wierzę w dwie linie technologiczne.

Wiec jak mawia Ferdynand Kiepski - skoro nie wiedać różnicy - to po co przepłacać - Centra Futrura.

Czasami można się załapać na 6-letnią gwarancję pod warunkiem, że nie jeżdzi w taksówce na L-ce, radiowozie, zamontował go uprawniony człekokształtny i wbił pieczątkę do gwarancji.

Mam nadzieję, że ciut pomogłem w wyborze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich latach do samochodów z dieslem nie kupowałem innych aku jak centra futura. 

 

Mam też własne doświadczenie z akumulatorem: 

post-8-0-28398200-1419979020_thumb.jpg

 

Użytkuję go w przyczepie oraz do silnika elektrycznego do pontonu. Nie raz wykorzystywałem jego zdolność do rozładowania (kilka razy nawet do zera), całkiem dobrze to znosi. W tym roku mija 7 rok eksploatacji, zeszłej zimy śmiało dał się wykorzystać do awaryjnego odpalania z kabli auta, a jesienią po 3h pływania nie czuć było spadku mocy na silniku. Napięcie trzymało się na poziomie 12,4V podczas obciążenia. Więc jest jeszcze dobrze.

 

 

Mimo, że akumulatory są w teorii bezobsługowe warto po 3-4 latach sprawdzić poziom elektrolitu, a później już co roku. Jeszcze mi się nie zdarzyło bym nie musiał dolewać wody destylowanej. Zazwyczaj płyty już są lekko suche u góry. Tak też miałem w fabrycznych aku jak i nowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że akumulatory są w teorii bezobsługowe warto po 3-4 latach sprawdzić poziom elektrolitu,

 

To mnie zaciekawiło. Accu bezobsługowe, posiadają "zaplombowaną" obudowę i do korków się nie dostaniesz, natomiast te "obsługowe", mają korki dla uzupełniania elektrolitu. :hmm:

Jeszcze mi się nie zdarzyło bym nie musiał dolewać wody destylowanej. Zazwyczaj płyty już są lekko suche u góry. Tak też miałem w fabrycznych aku jak i nowych. 

 

To mogę potwierdzić. Często właśnie ubytek elektrolitu jest przyczyną padania akumulatora. Co ciekawe, miałem tak właśnie w akumulatorach Centry, po dwóch, trzech latach eksploatacji. Raz nawet próbowałem dostać się do korków, ale metody siłowe nie przynosiły dobrych rezultatów i ostatecznie zrezygnowałem, poprzestając na mocno pokiereszowanej górnej części akumulatora :pad:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie zaciekawiło. Accu bezobsługowe, posiadają "zaplombowaną" obudowę i do korków się nie dostaniesz, natomiast te "obsługowe", mają korki dla uzupełniania elektrolitu. :hmm:

 

Naklejki dają się zrywać (ja nacinam delikatnie nożykiem wzdłuż łączenia plastików), klapki dają się zdemontować, jeszcze nie trafiłem na aku, który nie miałby koreczków do otwarcia cel. W jednym z baterii miałem klapkę doklejoną do obudowy. Jej demontaż jednak nie był problematyczny i bez uszkodzeń dało się podważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie dawny ZAP Piastów jest kupiony i produkowany pod szyldem "Sznajder".

ZAP został przez Nich kupiony jako najlepsza polska marka. 

Używam Sznajdera od 3 lat w paszczaku i wszystko OK. Temat zakupu ZAPa i jego jakości znam od gościa co pracował na linii produkcyjnej Warty i podobno w ich wew. świecie ZAP był zawsze najlepszy (nie mylić z komercyjnymi testami w gazetach czy reklamach).

Do dobrych akku mogę polecić jeszcze akku jakie są dostępne w Selgrosie (nawet nie wiem czy własnie nie Exide). Poza nazwa maja taki ładny dopisek "by Centra" a karta gwarancyjna jest wystawiana własnie przez Centrę. Koszt to 50% odpowiednika w Centrze. Sam tez go używałem w poprzednim aucie przez 6 lat i zawsze było OK. Znajmy na Taxi kupuje tylko je bo tak polecili mu na postoju i zawsze dają radę. A skoro już dają rade na Taxi to chyba złe nie są ;)

 

 

Wojtku, ja Tobie bym doradzał troszkę inaczej:

- kup tańszego chińczyka na początek. Szkoda wydawać od razu dużo kasy. Pojeździsz chwilę (gwarancja to 2 lata), zorientujesz się czy spełnia twoje oczekiwania i wtedy możesz ewentualnie zdecydować czy zostajesz z tym co masz, czy kupujesz coś droższego.

Teraz twoje domniemane oczekiwania mogą się różnić od tych jakie zdobędziesz podczas użytkowania. Dla tego powtarzam, na początek kup coś tańszego, na próbę a nie odrazy za całą kasę na ten cel przeznaczoną.

 

Oczywiście, żartuję ale właśnie mniej więcej o to nam chodziło z tą twoją radą "kup na próbę". Czemu sam się do niej nie zastosujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.