Skocz do zawartości

Trumavent regulator pytanko


schabo78

Rekomendowane odpowiedzi

Mam u siebie taki regulator dmuchawy i taki opis z instrukcji obsługi

 

A = tryb automatyczny (ogrzewanie)
Moc przystosowuje się bezstopniowo do ilości ciepła
wytwarzanego każdorazowo przez ogrzewanie. Moc
maksymalną można dowolnie ograniczyć pokrętłem.
Regulacja w przedziale między tą wartością i pracą na
wolnych obrotach dokonywana jest automatycznie.
 
O co dokładnie tutaj chodzi,czy  jak jest ustawione na 5 to ma większa skuteczność ogrzewania pomieszczenia czy odwrotnie?

post-17500-0-16953500-1416780770_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem zazwyczaj z ręcznego trybu. Miałem 1 wiało z kratek lekko, dawałem na 5 wiało mocniej. A tym samym więcej ciepła szło w rurki rozprowadzające. Latem również vent się przydaje. Może temperatury nie zbija, ale powietrze jest bardziej rześkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam u siebie taki regulator dmuchawy i taki opis z instrukcji obsługi

 

A = tryb automatyczny (ogrzewanie)
Moc przystosowuje się bezstopniowo do ilości ciepła
wytwarzanego każdorazowo przez ogrzewanie. Moc
maksymalną można dowolnie ograniczyć pokrętłem.
Regulacja w przedziale między tą wartością i pracą na
wolnych obrotach dokonywana jest automatycznie.
 
O co dokładnie tutaj chodzi,czy  jak jest ustawione na 5 to ma większa skuteczność ogrzewania pomieszczenia czy odwrotnie?

 

 

To nie jest kwestia skuteczności (regulacji) grzania. To jest płynna regulacja nadmuchu. Jeśli piec pracuje, to dmuchać będzie ciepłym (ogrzanym) powietrzem. Jeśli piec jest wyłączony, to oczywiste jest, że dmucha powietrzem o temperaturze wnętrza. Wyjątkiem jest dodatkowe urządzenie "Truma AirMix" - wtedy może dmuchać "zimnym" czerpanym spod przyczepy, mimo że na zewnątrz i w przyczepie jest dużo cieplej.

Ustawienie na "1" - najniższe obroty dmuchawy, na "5" - najwyższe. Pozycja "A", to automatycznie (w zależności od temperatury wewnątrz przyczepy). W tej pozycji przełącznika, położenie pokrętła ma tylko nieznaczny wpływ na zakres obrotów.

Trzeba dodać, że podczas pracy pieca i ustawianiu manualnym obrotów, odczuwalna temperatura powietrza wydostającego się z nadmuchów jest wyższa, gdy obroty dmuchawy są niższe - zazwyczaj od "1" do max "3". Jedynym odstępstwem jest ustawienie pracy pieca na max grzania lub w pobliżu tej wartości, wtedy można dmuchać nawet w pozycji "5" i z wylotów dalej otrzymamy bardzo gorące powietrze.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A = tryb automatyczny (ogrzewanie)

Moc przystosowuje się bezstopniowo do ilości ciepła

wytwarzanego każdorazowo przez ogrzewanie

 

czym cieplejszy piec tym nadmuch będzie mocniejszy a więc jak się otworzy np drzwi to  obroty powinny maleć aby piec utrzymał zadane ciepło 

 

dobrze rozumiem? 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze.

Musisz brać jeszcze pod uwagę bezwładność układu, która powoduje, że reakcje na zmiany nie są natychmiastowe.
Dużo też zależy od umiejscowienia pokrętła regulacji lub całego regulatora, jeśli nie jest na obudowie pieca, a zatem i czujnika temperatury (na ogół jest na tej samej PCB, co potencjometr regulacji obrotów dmuchawy). Regulatory umieszczone bezpośrednio na obudowie pieca reagują szybciej. Efekt łatwo zauważyć w chłodnej porze roku, zaraz po uruchomieniu pieca na większej mocy. Po kilku lub kilkunastu minutach, gdy temperatura pieca mocno wzrośnie, słychać wyraźnie wzrost obrotów dmuchawy. Będzie też na odwrót: wyłączając mocno nagrzany piec, po pewnym czasie usłyszymy, jak obroty dmuchawy maleją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się pod temat, z trochę innym pytaniem.

 

Gdzie umieścić ten regulator ? Bo prawdę mówiąc pasuje mi bezpośrednio nad grzejnikiem, jak czytam wyżej to może być i na obudowie pieca czyli nad też powinno obyć mu dobrze i będzie szybciej działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hugh_h, regulator umieść tam gdzie Ci wygodnie. Fabrycznie w różnych miejscach umieszczają więc nie ma to większego znaczenia. Oczywiście ten z górnej fotki nie nadaje się do umiejscowienia na metalowej obudowie, ale tuż nad lub obok - czemu nie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.