Skocz do zawartości

Dla korzystających z autostrad na Węgrzech.


elaola

Rekomendowane odpowiedzi

Od dziś zmieniły się przepisy dotyczące autostrad na Węgrzech.W podstawowych przepisach jest zapisana zmiana, iż wjazd na autostradę jest dozwolony wyłącznie z ważną winietką. Oznacza to, iż bez wcześniej zrobionej opłaty popełniamy wykroczenie, które jest karalne. Do tej pory można było swobodnie bez opłaty wjechać na autostradę i kupić winietkę w dowolnym miejscu przed upływem godziny 24.oo. exclamation.gif
Od dziś na autostradach funkcjonuje nowy system kontroli, oparty na porównywaniu aktualnych danych w konkretnej godzinie. Oznacza to, że każdy wjazd na autostradę jest kontrolowany na bieżąco na podstawie monitoringu i fotki z fotoradaru przy wjeździe na płatny odcinek. Jeśli w bazie danych nie ma numerów rejestracyjnych pojazdu, to firma (Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.) obsługująca autostrady wystawi właścicielowi pojazdu "rachunek do zapłacenia" ... exclamation.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

tylko aby punkty sprzedaży postawili przy wjeździe albo na "granicy" będzie można kupić 

węgrzy chcą wprowadzić nowe podatki i zaczynają od pilnowania autostrad  

 

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wegry-40-nowych-podatkow-w-cztery-lata-I-beda-kolejne-7224628.html

Edytowane przez Cytrus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dziś zmieniły się przepisy dotyczące autostrad na Węgrzech.W podstawowych przepisach jest zapisana zmiana, iż wjazd na autostradę jest dozwolony wyłącznie z ważną winietką. Oznacza to, iż bez wcześniej zrobionej opłaty popełniamy wykroczenie, które jest karalne. Do tej pory można było swobodnie bez opłaty wjechać na autostradę i kupić winietkę w dowolnym miejscu przed upływem godziny 24.oo. exclamation.gif

Od dziś na autostradach funkcjonuje nowy system kontroli, oparty na porównywaniu aktualnych danych w konkretnej godzinie. Oznacza to, że każdy wjazd na autostradę jest kontrolowany na bieżąco na podstawie monitoringu i fotki z fotoradaru przy wjeździe na płatny odcinek. Jeśli w bazie danych nie ma numerów rejestracyjnych pojazdu, to firma (Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.) obsługująca autostrady wystawi właścicielowi pojazdu "rachunek do zapłacenia" ... exclamation.gif

czyli jadąc od Granicy od Rajki kierując się na Csornę np. Łapie się kawałek autostrady...i definitywnie trzeba mieś opłatę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Do tej pory można było swobodnie bez opłaty wjechać na autostradę i kupić winietkę w dowolnym miejscu przed upływem godziny 24.oo. exclamation.gif

 

 

Ja wychodzę z założenia, że jak wjeżdżam na autostradę to mam mieć winietę na szybie :) jak się potem, w razie czego dogadam. :) I tego się trzymam od lat. Winiety kupuję zawsze w kraju obowiązywania. Jeśli nie na granicy to na pierwszej stacji przy bocznej drodze. A dopiero potem na autostradę. 

 

A że węgierski rząd szuka kasy na wszystkim (np. na opodatkowując internet i połączenia komórkowe) to już inna kwestia. Przestaną być przyjaznym krajem, to i ludzie przestaną jeździć.... ot co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jadąc od Granicy od Rajki kierując się na Csornę np. Łapie się kawałek autostrady...i definitywnie trzeba mieś opłatę?

Z tym przejazdem tam to do końca chyba nikt już teraz nie wie. Patrząc się na znak za granicą wynika z niego że już na sam dojazd do autstrady od granicy obowiązuje winieta ale tylko autobusy. Słyszałem od napotkanego karawningowca na Węgrzech że jego znajomy zapłacił tam mandat za brak winiety, ale znowu nie wiadomo czy dlatego że jej nie miał czy dla tego że jej nie miał i przekraczał 3,5T DMC bo wtedy kampery i samochody z ogonkiem są właśnie jako autobusy kategoryzowane.

Dlatego ja od ostatniego czasu omijam ten odcinek zjeżdżając zaraz za granicą na Masonmagyarovar czy jak to się tam pisze. Czasowo i odległościowo wychodzi prawie na to samo, a że przeważnie w tamtej okolicy jestem po 22 godzinie to przejazd bokiem miasta jest bezproblemowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jeszcze

 

Z tym przejazdem tam to do końca chyba nikt już teraz nie wie. Patrząc się na znak za granicą wynika z niego że już na sam dojazd do autstrady od granicy obowiązuje winieta ale tylko autobusy. Słyszałem od napotkanego karawningowca na Węgrzech że jego znajomy zapłacił tam mandat za brak winiety, ale znowu nie wiadomo czy dlatego że jej nie miał czy dla tego że jej nie miał i przekraczał 3,5T DMC bo wtedy kampery i samochody z ogonkiem są właśnie jako autobusy kategoryzowane.

Dlatego ja od ostatniego czasu omijam ten odcinek zjeżdżając zaraz za granicą na Masonmagyarovar czy jak to się tam pisze. Czasowo i odległościowo wychodzi prawie na to samo, a że przeważnie w tamtej okolicy jestem po 22 godzinie to przejazd bokiem miasta jest bezproblemowy

na tamtym odcinku, jeszcze można to ogarnąć wjeżdżając od Bratysławy starym przejściem  i drogą 150 (po str. węgierskiej) na szczęście...gorzej jak wyrośnie gdzieś jakaś autostrada jak z podziemi :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na granicy, przynajmniej tej za Bratysławą można od dawna kupić winiety. Poza tym na Węgrzech obowiązuje winieta elektroniczna, tzn podajesz nr rej samochodu i i płacisz, nie naklejasz niczego. Do nie dawna można było zakupić online te winiety np. tutaj http://www.tolltickets.com/country/hungary/vignette.aspx?lang=en-GB#articles ale widzę że aktualnie nie działa system sprzedaży. Przypuszczam że tych stron będzie więcej tylko trzeba poszukać

 

EDIT

Tutaj można kupić https://www.virpay.hu/en/autopalya-matrica-vasarlas.htm

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sytuacja jednak nadal jest niepewna.

Zwykle jadę na południe przez przejście Sahy/Hont.

Na granicy jest słowacki Shell i tam e-viniet dotąd nie mieli. Najbliższa stacja beznynowa po węgierskiej stronie to Mol w miejscowości Retsag i tam zwykle dokonywałem zakupu. Z wklejonej przez Elaola mapki wynika, że odcinek ten jest darmowy jednak planując trase Sahy-Retsag - stronka Viamichelin wyświetla konieczność zakupu viniety węgierskiej :look: .

Winiety w PZMot droższe ok. 70% nie mówiąc już o ich wiedzy w zakresie obowiazujących przepisów w Europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.