Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Dla korzystających z autostrad na Węgrzech.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 elaola

elaola

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2075 postów
  • Skądwrocław
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Dethleffs - camper
  • Holownik:Volkswagen Passat

Napisano 21 listopad 2014 - 20:41

Od dziś zmieniły się przepisy dotyczące autostrad na Węgrzech.W podstawowych przepisach jest zapisana zmiana, iż wjazd na autostradę jest dozwolony wyłącznie z ważną winietką. Oznacza to, iż bez wcześniej zrobionej opłaty popełniamy wykroczenie, które jest karalne. Do tej pory można było swobodnie bez opłaty wjechać na autostradę i kupić winietkę w dowolnym miejscu przed upływem godziny 24.oo. exclamation.gif
Od dziś na autostradach funkcjonuje nowy system kontroli, oparty na porównywaniu aktualnych danych w konkretnej godzinie. Oznacza to, że każdy wjazd na autostradę jest kontrolowany na bieżąco na podstawie monitoringu i fotki z fotoradaru przy wjeździe na płatny odcinek. Jeśli w bazie danych nie ma numerów rejestracyjnych pojazdu, to firma (Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.) obsługująca autostrady wystawi właścicielowi pojazdu "rachunek do zapłacenia" ... exclamation.gif

Świat jest jak księga, kto nie podróżuje...czyta jakby tylko jedną stronę

To pisałam ja, elaola, pozdrawiam!

#2 Cytrus

Cytrus

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1362 postów
  • SkądWarszawa
  • Sprzęt:Kamper
  • Model:Ford

Napisano 21 listopad 2014 - 21:00

tylko aby punkty sprzedaży postawili przy wjeździe albo na "granicy" będzie można kupić 

węgrzy chcą wprowadzić nowe podatki i zaczynają od pilnowania autostrad  

http://www.bankier.p...ne-7224628.html

Użytkownik Cytrus edytował ten post 21 listopad 2014 - 21:09

Dołączona grafika
dawniej Marc_Mari
Jedyne co mnie ogranicza to wyobraźnia

#3 Commander

Commander

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4846 postów
  • Telefon:Dla wybranych
  • SkądKraków/Tarnów
  • Model:Balbina
  • Holownik:Piękna albo Bestia

Napisano 26 listopad 2014 - 11:42

A czy można kupić E-matricę jeszcze np. po słowackiej stronie ? Bo dotąd szukałem pierwszej stacji benzynowej i czasami z tym trochę schodizło...

#4 Pierzasty

Pierzasty

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2581 postów
  • SkądOstrówek/ k Wołomina
  • Model:Adria 461 UB
  • Holownik:Mitasubiszi Grandis

Napisano 26 listopad 2014 - 12:54

Od dziś zmieniły się przepisy dotyczące autostrad na Węgrzech.W podstawowych przepisach jest zapisana zmiana, iż wjazd na autostradę jest dozwolony wyłącznie z ważną winietką. Oznacza to, iż bez wcześniej zrobionej opłaty popełniamy wykroczenie, które jest karalne. Do tej pory można było swobodnie bez opłaty wjechać na autostradę i kupić winietkę w dowolnym miejscu przed upływem godziny 24.oo. exclamation.gif
Od dziś na autostradach funkcjonuje nowy system kontroli, oparty na porównywaniu aktualnych danych w konkretnej godzinie. Oznacza to, że każdy wjazd na autostradę jest kontrolowany na bieżąco na podstawie monitoringu i fotki z fotoradaru przy wjeździe na płatny odcinek. Jeśli w bazie danych nie ma numerów rejestracyjnych pojazdu, to firma (Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.) obsługująca autostrady wystawi właścicielowi pojazdu "rachunek do zapłacenia" ... exclamation.gif

czyli jadąc od Granicy od Rajki kierując się na Csornę np. Łapie się kawałek autostrady...i definitywnie trzeba mieś opłatę?

#5 Kajetan

Kajetan

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 5631 postów
  • SkądBielsko-Biała
  • Model:Sprite Super 490
  • Holownik:Suzuki Grand Vitara 1,9 D lub Astra H 1,7 CDTI

Napisano 26 listopad 2014 - 13:11

. Do tej pory można było swobodnie bez opłaty wjechać na autostradę i kupić winietkę w dowolnym miejscu przed upływem godziny 24.oo. exclamation.gif

Ja wychodzę z założenia, że jak wjeżdżam na autostradę to mam mieć winietę na szybie :) jak się potem, w razie czego dogadam. :) I tego się trzymam od lat. Winiety kupuję zawsze w kraju obowiązywania. Jeśli nie na granicy to na pierwszej stacji przy bocznej drodze. A dopiero potem na autostradę. 

A że węgierski rząd szuka kasy na wszystkim (np. na opodatkowując internet i połączenia komórkowe) to już inna kwestia. Przestaną być przyjaznym krajem, to i ludzie przestaną jeździć.... ot co :)

#6 bartosz_b

bartosz_b

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1903 postów
  • SkądBielsko-Biała
  • Model:Hobby T70HQ

Napisano 26 listopad 2014 - 13:26

czyli jadąc od Granicy od Rajki kierując się na Csornę np. Łapie się kawałek autostrady...i definitywnie trzeba mieś opłatę?

Z tym przejazdem tam to do końca chyba nikt już teraz nie wie. Patrząc się na znak za granicą wynika z niego że już na sam dojazd do autstrady od granicy obowiązuje winieta ale tylko autobusy. Słyszałem od napotkanego karawningowca na Węgrzech że jego znajomy zapłacił tam mandat za brak winiety, ale znowu nie wiadomo czy dlatego że jej nie miał czy dla tego że jej nie miał i przekraczał 3,5T DMC bo wtedy kampery i samochody z ogonkiem są właśnie jako autobusy kategoryzowane.

Dlatego ja od ostatniego czasu omijam ten odcinek zjeżdżając zaraz za granicą na Masonmagyarovar czy jak to się tam pisze. Czasowo i odległościowo wychodzi prawie na to samo, a że przeważnie w tamtej okolicy jestem po 22 godzinie to przejazd bokiem miasta jest bezproblemowy

#7 Pierzasty

Pierzasty

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2581 postów
  • SkądOstrówek/ k Wołomina
  • Model:Adria 461 UB
  • Holownik:Mitasubiszi Grandis

Napisano 26 listopad 2014 - 16:13

Zawsze jeszcze

Z tym przejazdem tam to do końca chyba nikt już teraz nie wie. Patrząc się na znak za granicą wynika z niego że już na sam dojazd do autstrady od granicy obowiązuje winieta ale tylko autobusy. Słyszałem od napotkanego karawningowca na Węgrzech że jego znajomy zapłacił tam mandat za brak winiety, ale znowu nie wiadomo czy dlatego że jej nie miał czy dla tego że jej nie miał i przekraczał 3,5T DMC bo wtedy kampery i samochody z ogonkiem są właśnie jako autobusy kategoryzowane.

Dlatego ja od ostatniego czasu omijam ten odcinek zjeżdżając zaraz za granicą na Masonmagyarovar czy jak to się tam pisze. Czasowo i odległościowo wychodzi prawie na to samo, a że przeważnie w tamtej okolicy jestem po 22 godzinie to przejazd bokiem miasta jest bezproblemowy

na tamtym odcinku, jeszcze można to ogarnąć wjeżdżając od Bratysławy starym przejściem  i drogą 150 (po str. węgierskiej) na szczęście...gorzej jak wyrośnie gdzieś jakaś autostrada jak z podziemi :]

#8 elaola

elaola

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2075 postów
  • Skądwrocław

Napisano 26 listopad 2014 - 19:11

Tu macie mapę autostrad i wszystko jasne, chyba?

http://www.nemzetiut...a_300dpi(1).jpg

#9 Commander

Commander

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 4846 postów
  • SkądKraków/Tarnów

Napisano 27 listopad 2014 - 13:46

żeby tylko ktoś jeszcze legendę przetłumaczył...

#10 bartosz_b

bartosz_b

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1903 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 27 listopad 2014 - 15:09

Na niebiesko dotyczy kategorii b2 czyli do 3,5t jedziesz bez winiety

#11 Cytrus

Cytrus

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 listopad 2014 - 19:14

tylko gdzie winietę kupić ?

zapewne coś na "granicy" otworzą

Dołączona grafika
dawniej Marc_Mari

#12 bartosz_b

bartosz_b

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1903 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 27 listopad 2014 - 19:59

Na granicy, przynajmniej tej za Bratysławą można od dawna kupić winiety. Poza tym na Węgrzech obowiązuje winieta elektroniczna, tzn podajesz nr rej samochodu i i płacisz, nie naklejasz niczego. Do nie dawna można było zakupić online te winiety np. tutaj http://www.tollticke...=en-GB#articles ale widzę że aktualnie nie działa system sprzedaży. Przypuszczam że tych stron będzie więcej tylko trzeba poszukać

EDIT

Tutaj można kupić https://www.virpay.h...ca-vasarlas.htm

Użytkownik bartosz_b edytował ten post 27 listopad 2014 - 19:59

#13 elaola

elaola

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2075 postów
  • Skądwrocław

Napisano 27 listopad 2014 - 20:19

Na dawnych przejściach granicznych najczęściej są takie punkty, ponadto na każdej stacji benzynowej.

#14 Cytrus

Cytrus

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 listopad 2014 - 22:09

jadąc z Chorwacji najpierw jechałem autostradą a dopiero później kupowałem winietkę na stacji paliw a teraz najpierw będzie winietka  

Dołączona grafika
dawniej Marc_Mari

#15 Commander

Commander

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 4846 postów
  • SkądKraków/Tarnów

Napisano 28 listopad 2014 - 08:08

Dla mnie sytuacja jednak nadal jest niepewna.

Zwykle jadę na południe przez przejście Sahy/Hont.

Na granicy jest słowacki Shell i tam e-viniet dotąd nie mieli. Najbliższa stacja beznynowa po węgierskiej stronie to Mol w miejscowości Retsag i tam zwykle dokonywałem zakupu. Z wklejonej przez Elaola mapki wynika, że odcinek ten jest darmowy jednak planując trase Sahy-Retsag - stronka Viamichelin wyświetla konieczność zakupu viniety węgierskiej :look: .

Winiety w PZMot droższe ok. 70% nie mówiąc już o ich wiedzy w zakresie obowiazujących przepisów w Europie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych