Skocz do zawartości

Jak sprawdzić czy panel fotowoltaiczny jest sprawny


powolniak

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio spotkałem pewną wdowę, która odziedziczyła po niedawno zmarłym mężu (miłośniku wszelakich nowinek z zakresu produkcji prądu) m.in. nowe nieużywane 2 panele fotowoltaiczne o mocy 70W każdy, w ramie aluminiowej. Chce się ich pozbyć, a ja na wiosnę 2015 planuję wyposażyć przyczepkę we własne źródło energii. Na razie nie pytałem o cenę, ale jest ona do obgadania, myślę, że taniej niż w sklepie bo bez gwarancji.

Dwa panele, każdy po 70W akurat by mi pasowały. Jest tylko jedno ale.

Ni w ząb nie wiem, jak w warunkach garażowych sprawdzić czy panele są sprawne. Ponadto nie wiem jak powinien wyglądać wierzch takiego ustrojstwa, bo nigdy panelu nie widziałem. Czy powinien być pokryty jakąś szybą, powłoką chroniącą przed warunkami atmosferycznymi? Te panele które są na zbyciu na wierzchu są jakieś takie matowe.

Z przejęcia nie zrobiłem fotki panelu, tylko sfotografowałem tabliczkę znamionową.

post-751-0-03306200-1414744705_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, grupy ogniw fotowoltaicznych umieszcza się na sztywnym podłożu i "przykrywa" specjalnym, przeźroczystym szkłem - powstaje wtedy panel. Mogą być dostępne już w takiej właśnie wersji, ale na ogół są wtedy do zastosowań stacjonarnych.

Dla zamontowania na przyczepie, potrzebujesz, aby taki panel był umieszczony dodatkowo w ramie Alu.

Odcienie paneli bywają różne, a obecnie można sobie zamówić niemal dowolny ich kolor. Najczęściej spotkasz coś w rodzaju ciemnego "grafitu", lub w odcieniu czerni, jednak prawie wszystkie wyglądają z daleka, jak czarne (ogniwa monokrystaliczne, CIGS, CdTe). Rzadziej spotykane są panele z ogniw polikrystalicznych, mają odcień ciemno niebieski, a już prawdziwą rzadkością są panele z krzemu amorficznego - odcień bardzo ciemnego brązu.

Nie masz fotki paneli, o które pytasz, więc trudno wyczuć po samej naklejce. Ogólnie parametry są OK, a podana masa (przy tej mocy) wskazuje, że ogniwa są na pewno z szybą i w aluminiowej ramie, co zresztą sam zapamiętałeś.

Jak sprawdzić ?

Najprościej, podłączyć miernik do przewodów (zacisków) wyjściowych na panelu, ustawić zakres do ok. 20 V "dla prądu stałego DC" i oświetlić panel mocną żarówką z odległości ok. 1 m (ok. 100, a najlepiej 1000 W, np. oświetlacz fotograficzny). Jeśli na mierniku uzyskasz pomiar jakiegoś napięcia, to już będzie świadczył, ze panel pracuje. Przy znamionowym oświetleniu, obciążony panel daje napięcie ok. 17 - 17,2 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.