Skocz do zawartości
Marsal

Masy O.1 i O.2 w dowodzie rej.

Rekomendowane odpowiedzi

Marsal

Witam!

Mam takie pytanie:

W nowym dowodzie rejestracyjnym pojazdu są pola O.1 i O.2. Wpisuje się tam:

w rubryce przy kodzie O.1 - wpisuje się maksymalną masę całkowitą przyczepy z hamulcem, wyrażoną w kg;

w rubryce przy kodzie O.2 - wpisuje się maksymalną masę całkowitą przyczepy bez hamulca, wyrażoną w kg;

Czy masy te dotyczą również przyczepki lekkiej tzn. takiej o DMC 750 kg?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Serek

ja mam wbite z tego co pamietam ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pwtwsw

Witam,

wpisy dotyczą każdego rodzaju przyczepki ciągnionej przez pojazd. Także przyczepki lekkiej - do 750 kg. Jeśli w dowodzie w rubrykach O.1 i O.2 jest wpisana wartość mniejsza niż 750 kg (co rzadko się zdarza) to pojazdem nie możesz ciągnąc nawet "przyczepki lekkiej". Chyba że wartości w obu dowodach rejestracyjnych (pojazd ciągnący i przyczepka) są równe lub w przyczepce wartość jest mniejsza.

Generalnie należy zwracać uwagę na rubrykę F2 i F3- dopuszczalna masa całkowita - DMC pojazdu. Na tą wartość najcześciej jest zwracana uwaga przy róznorakich kontrolach drogowych. Jeszcze się nie spotakałem z przypadkiem, żeby przyczepka była na drodze ważona (nie dotyczy pojazdów ciężarowcyh). Ponadto DMC pojazdu i DMC przyczepki nie może być większa niż 3,5t. W przeciwnym przypadku do kategori prawa jazdy B wymagana jest kategoria E do B. Myślę, żę troszkę pomogłem. Pozdrowionka :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sowa_77
Ponadto DMC pojazdu i DMC przyczepki nie może być większa niż 3,5t. W przeciwnym przypadku do kategori prawa jazdy B wymagana jest kategoria E do B

To jest akurat nie prawda,już to przerabialiśmy na forum.Istnieją pewne wyjątki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marsal

Dla przykładu:

1. Vw Passat B3 1.8 sedan, O.1 562, O.2 1240, DMC 1650

2. Vw Passat B3 1.8 kombi, O.1 550, O.2 1200, DMC 1700

Czy żaden z tych pojazdów nie może ciągnąć niehamownej przyczepy lekkiej DMC 750kg??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marsal

Dodam, że w obu pojazdach w dowodach pola F.3 są: -- (puste)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
szary11

Marsal, napewno nie może. O1 o tym mówi.

Tyle, że O1 to z hamulcem, a O2 bez hamulca (mam przed nosem swój dowód).

Na odwrót powinieneś napisać :D F3 tez u mnie puste... Poszli na latwiznę i nie dodali DMC auta i DMC przyczepy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marsal
Tyle, że O1 to z hamulcem, a O2 bez hamulca

Tak, masz rację, przepraszm :D

O.1 1240, O.2 562 dla sedana

O.1 1200, O.2 550 dla kombi

Mój błąd, źle spojrzałem :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
adi

Moga cignąć odpowiednio przyczepy lekkie gdzie DMC nie jest wyższa niż podana w dowodzie. Też miałem ten problem. Przyczepa lekka 750 a Mondeo ma wpisane 685 kg - opisałem w innym wątku moje perypetie z zmianą DMC przyczepy :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
szary11
Moga cignąć odpowiednio przyczepy lekkie gdzie DMC nie jest wyższa niż podana w dowodzie. Też miałem ten problem. Przyczepa lekka 750 a Mondeo ma wpisane 685 kg - opisałem w innym wątku moje perypetie z zmianą DMC przyczepy :D

Ale przyczepa Twoja bez hamulca była tak? Nie bardzo rozumiem w czym problem :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
adi

Auto Mondeo II 2.0 DMC z hamucem 1450, bez hamuca 685 kg

Przyczepa podłodziowa bez najazdówki DMC 750 kg (czyli troche więcej), a masa własna z ładunkiem 660 kg - przeszedłem drogę przez MĄKĘ aby to dopasować

Już na szczęście nie ma problemu

Pozdro

Adi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
szary11

Już rozumiem :D Pozdrówki! :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mymlon

A ja właśnie szukam przyczepki towarowej. Problemem jest oczywiście DMC który dla mojego autka wynosi 600kg. Przyczepa która mnie interesuje ma DMC 750 kg. Ale napisałem do producenta:

Witam.

Zamierzam kupić przyczepę GN068 7/202 pratik. Jej DMC wynosi 750 kg.

Moje auto może holować przyczepy niehamowane o DMC 600 kg. W cenniku znalazłem informację , że jeżeli w zamówieniu nie określono DMC standardowo wystawiane jest na 750kg. Czy można zamówić homologację na w/w wagę?

i dzisiaj dostałem odpowiedz:

Witam,

tak oczywiście. Jeśli zamawia Pan u dilera przyczepę, proszę go poprosić, aby w zamówieniu do nas wpisał żądane DMC. Jeśli diler ma na stanie przyczepę, która Panu odpowiada, ale ma ona homologację na 750 kg, proszę poprosić dilera o wymianę homologacji - my przyślemy nową homologację na DMC takie jak Panu odpowiada, czyli 600 kg. Trwa to około tygodnia.

pozdrawiam,

:-]:lol::-]

PS Nie mam zamiaru przeładowywać przyczepy, wiem ze może sie to skończyć :bukiet: ale potrzebuję skrzynię ładunkową długości min 2 m.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marsal

Witaj mymlon,

Czy masz na myśli przyczepkę Neptun-Sorelpol? Jeśli tak to polecam :bukiet: naprawdę wykonanie, właściwości jezdne super za taką cenę. Sczególnie linia Gama Pro. Polecam dołożyć sobie kółko manewrowe Spp SteelPress, pasuje w oryginalne otwory montażowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mymlon

Marsal, dzięki, myślę nad modelem Gama Pratik klik

Myślę, że lepiej kupić nówkę z homologacją i gwarancją niż SAM-a za taką samą kasę który zrobi tak jak opisał Paweł66

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=1950

:bukiet::lol::-]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi